Happy Bus nabízí levnou smrt v Alpách

Happy Bus nabízí levnou smrt v Alpách
Drachenwand Klettersteig.
Autor snímku Mates
SDÍLEJ:

Nešťastná mladá turistka, která se zabila na ferátě Drachenwand, byla účastnicí zájezdu Happy Bus. Její smrt měla stejný scénář jako loni na Bosrucku, kde Happy Busu také zemřela nezkušená turistka během sestupu.

Happy Bus nabízí levnou smrt v Alpách
Happy Bus, nabídka zájezdu na Drachenwand, kde poté zahynula jedna klientka.
Autor snímku REPRO Horydoly

Společnost Happy Bus je projekt Dalibora Urbana z Českých Budějovic, který nabízí levné cesty na atraktivní alpské vrcholy především v Rakousku nedaleko českých hranic. Na výpravy bere každého, kdo zaplatí.

Cesta na Drachenwand stála každého klienta 1190 Kč.

Happy Bus

Alpské cesty vyžadují jistou chůzi

Může se proto stát, že na hory se vydá účastník zájezdu, který na ně není dostatečně připraven a vybaven. Místo aby sbíral zkušenosti při běžné turistice a teprve poté se vydal na feráty nebo vysokohorské stezky, vyrazí rovnou do Alp.

To se stalo nejspíš osudným oběma ženám, které se zabily při sestupech z nevysokých alpských vrcholů. V rakouským poměrech nejsou Bosruck (1992 m) ani Drachenwand (1176 m) vysoké štíty. Výstupové i sestupové cesty jsou poměrně jednoduché. Obě ovšem vyžadují jistou chůzi, pozornost a vytrvalost.

Na Bosrucku zaúřadovalo zhoršené počasí (které bylo avízované velmi přesně všemi meteorologickými službami nejméně den předem), na Drachnwandu únava (ačkoliv se jedná o středně těžkou ferátu a jednoduchý sestup). V obou případech ženy uklouzly nebo zakoply na turistické pěšině a zřítily se do srázů, kde zahynuly.

Happy Bus.

Horský průvodce není horský vůdce

K tomu přispívá v negativním smyslu, že Dalibor Urban se prezentuje jako horský průvodce. Nezkušení klienti jeho zájezdů nejspíš nerozlišují mezi průvodcem a vůdcem. Zřejmě jim nevadí, že na velké výpravy s nimi chodí jen jeden člověk. Na Bosrucku čítala výprava 24 českých turistů a na Drachenwand jich šlo 18.  

Po minulé smrtelné nehodě na Bosrucku vedl Český spolek horských průvodců s Daliborem Urbanem řízení, během kterého konstatoval, že hrubě porušil všeobecná bezpečnostní pravidla i pravidla spolku, za což ho vyloučil ze svých řad. Na seznamu horských průvodců ho již nelze nalézt.  

Horydoly.cz2020 DRACHENWAND: 25letá žena zahynula při sestupu

Horydoly.cz2019 BOSRUCK: 24letá žena zahynula při sestupu

Happy Bus.

Daliboru Urbanovi jsme položili otázky, které směřují k vyjasnění příčin smrtelných nehod a všeobecně k organozaci jeho zájezdů do hor. Až nám odpoví, jeho odpovědi zde uveřejníme:    

Můžete potvrdit, že na zájezdu Happy Busu zahynula turistka při sestupu z feráty Drachenwand?

Kdo zájezd vedl? Kolik bylo průvodců na všech 18 účastníků zájezdu?

Jaké oprávnění mají vaši průvodci pro vodění v rakouských horách?

Jak přesně k nešťastnému pádu turistky na cestě Hirschsteig došlo? Bylo možno její smrti zabránit?

Jakou právní zodpovědnost nesete za smrti obou žen na Bossrucku a Drachenwandu? Vyšetřují je české či rakouské státní orgány?

Happy Bus zatím uklízí důkazy na webu, ačkoliv jeho podnikání je založeno na elektronické komunikaci. Webové stránky zmizely nejen z webu, ale také z vyhledávání a archivu Google a také z archivu grabovacích služeb, jako je Webarchive.

Společnost je zatím ještě dohledatelná na Facebooku.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

 • Captcha Image

Diskuze k článku

Kde je Happy Bus

Je mi líto, že jste schopen toto napsat. S tím vším co je napsáno níže.

A souhlasím, že obyčejní lide by měli být o tom informovani. A titulek není příliš.

Především souhlasím s komentarem, že pokud by jel člověk jen s partaky, spoustu věcí by si dukladne prověřil. Počasí, náročnost, ...

Nejsem ani žádný turista, ale i tak jsem  zažila při obyčejnych prochazkach pár zážitků. Když jsem považovala obavy kamaráda z malého bílého oblacku u Strbskeho plesa za hysterii a o chvíli později kolem nas svisteli blesky a padaly kroupy na Krivani, nebo při procházce v Cairngorn s 2 kamarádkami a psem jsem věděla že je zle, když každá byla přesvědčena, že jsme přišly z jiné strany a před námi byla jen široká plan v mlze.

Vím, ze bez pruvodce nejsem dnes schopna dát ani kopecky, natož feraty. 

A díky tomuto článku budu v budoucnu vybírat velmi opatrně onoho pruvodce a to i na procházky v kopcích.

L.

 • Autor Libu
 • Datum a čas 20.2.2024 20:27
Reaguj
Kde je Happy Bus

Ty certifikáty má celý civilizovaný svět právě proto, aby Dalibor nezabil dvě holčiny a nešel za to s kámošem bručet.

Reaguj
Kde je Happy Bus

Kde jsou časy, když člověk neznalý cestování napsal Daliborovi, že by jel někam na výlet, za dobrodružstvím zkusit néco nového.  Díky němu jsem poprvé vystoupal ve snéžnicích na pořádný kopec a poznal krásy Rakouska.  Ano každý krok si člověk musel hlídat sám, tak jako při jákekoliv jiné aktivitě. Nebylo to jednoduché, napoprvé, napodruhé, ale byla to sakra zábava a super vyĺet, který člověk mohl dovolit za pár korun. Přirovnal bych to jako když vás taťka vezme poprvé na pořádný chlapský výlet.....není to med...může se stát cokoliv, ale o tom tyhle výlety byly. 

Díky němu teď nesedím doma a občas zajedu na nějaký výlet, protože bez něj bych nevěřil, že něco takového člověk zvládne, jen škoda, že uź není možné toto podniknout i v roce 2024 tak aby vás to nestálo tejdení vejplatu za přecertifikované instruktory, cestovky a kdo ví co ještě. 

 • Autor Martin
 • Datum a čas 11.1.2024 22:04
Reaguj
zkušenost s HB

dobrý den, Františku, pamatuji si Vás z diskuse na Lezci.cz. je to škoda, že jste tenkrát nepodali oznámení, ale těžko Vám vyčítat -  neobouváme Vaše boty. 

je zatracený rozdíl vyrazit s méně zkušeným kamarádem (který třeba zaplatí benzín a koupí povýstupové pivo) a udělat si z vodění nic netušících obětí živnost.

 • Autor Lukas B.
 • Datum a čas 12.6.2023 19:14
Reaguj
zkušenost s HB

Milá paní Kateřino , s názvem článku plně souhlasim. Jsem jsem jeden z pozůstalých po první oběti . Věříte , že tento člověk volal po pohřbu když jsem vezl její matku domů ( a věděl o tom že sedí v autě) a dělal nám nabídku , že nás vezme na feratu, aby jsme věděli, kde Dagmar zemřela? Nemyslite , že ten člověk je absolutně nemorální ? Co se týče licence(či tedy certifikátu průvodce) ten při druhé smrti opravdu neměl. Osobně jsem žádal o prověření a odebrání a dostal jsem Cca po 3 měsících, že mu byl odebrán. Bohužel jsme byli smrtí Dagmar natolik zničeni, že jsme nepodali trestní oznámení , nemusel vyhasnout další lidský život zbytečně .  Zájezdy byly placené, tudíž má zodpovědnost a musí dodržovat pravidla, které jsou doporučena a ta nebyla. Toť asi vše.

Reaguj
HB

Ne není tam každý sám za sebe. Když si koupíš služby horskýho průvodce a cestovky, tak se o tebe mají postarat. Za to nejspíš půjde sedět, když se to konečně rozjelo.

Reaguj
Smutné

Smutny je ze takovy nazor pises anonymne :-) A pak tu pis neco o dulezitosti trole

Reaguj
HB

S HB jsem byl na v horách cca 5x, moje přítelkyně určitě víc než 10x. Dalibor měl zájezdy dobře naplánované a zorganizované. Do hor a na ferraty jezdime léta i na vlastní pěst, dokážeme si vše pripravit a naplánovat, ale většinou musím řídit, takže možnost sednout k někomu do auta a nemuset se starat o nic jiného, než o sebe a své vybavení mi přišla vhod, navíc Dalibor je příjemnej parťák. Jediné, co bych Daliborovi vytknul je, že chtěl nahoru dostat i lidi, pro které to bylo fyzicky dost na hraně. To je asi taky příčina těch tragických událostí. Ale všichni bychom měli mít dostatek sebereflexe a nejít jako první ferratu v životě třeba Drachen. Myslete na to, že na horách je vždy každý sám za sebe. 

Reaguj
Ten titulek - to myslíte vážně?

Pokud se stane taková věc tobě, nemáš šanci nic vrátit zpět. Nikdo ti život nezachrání, je prostě konec. Zbyde jen nekonečný stesk blízkých po tobě a pocit, že to nemůže být pravda. Mladý, nadějný, talentovaný a blízkými milovaný člověk už nikdy nevezme za kliku našeho domu a nikdy nás už neobejme. Ano jsem příbuzná Dáji, která zaplatila životem za důvěru k lidem, kteří ji garantovali, že si užije víkend v Alpách, jako předchozí nenáročné výlety. Měla dobrou kondičku, pravidelně chodila do posilovny, byla psychicky odolná a vydržela dost. Na alpské túře s nimi nebyl hlavní vedoucí, podcenili předpověď počasí v horách a hnali všechny nezkušené  účastníky do bouřky v horách!! Za silného deště a chladného počasí .....tato výprava mohla skončit daleko větší tragédií. Že se něco vyšetří, jaké orgány k tomu určené milá paní v příspěvku výše??? ? Parta lidí byla doma dříve, než jsme se informaci dozvěděli! A že známe nějaké výsledky vyšetřování? Uplynul rok a kolem případu jsou jen dohady a mlčení všech.. Firma Happybus dále lákala bezprostředně po tragické události a láká na své služby další naivní mladé lidi. Dáju nám nic nevrátí a nikdo nemá sílu rány jitřit...Jen lidi proboha s touto skupinou a jimi podobnými nejezděte!! Komu není rady, tomu není pomoci...a pak už je pozdě...

 • Autor Eva
 • Datum a čas 14.10.2020 02:18
Reaguj
Smutné

jde primárně o to, aby vykukové neprodávali končícím vegetariánům gothaj a netvrdili, že je to parmská šunka.

ono to totiž funguje tak, že člověk snadno podlehne autoritě. oni ti klienti těhle pohodovejch vejletních busů nejsou jinak žádní hlupáci, a kdyby jeli sami, jistě by si udělali rešerši tůry a jistě by sledovali předpověď počasí velmi pečlivě. ale jak najednou někomu zaplatí za průvodcovské služby, tak jaksi vypnou veškeré kritické myšlení a soudnost, a nechají se strhnout davem k ztřeštěné výpravě na tůru, nad kterou nemají fyzickou ani technickou převahu, a v počasí, které je vhodné spíš na přerovnávání sbírky známek. taková dvojice průvodců na baterky si nabere dvě desítky i více oveček, a vyrazí s nimi vzhůru. zpravidla jeden z průvodců to ve třetině otočí, protože nejméně jeden, anebo spíše více oveček správně vyhodnotí, že jestli sotva pletou nohama už teď, že nemá smysl to pokoušet dále (anebo natvrdo zkolabují, fyzicky či psychicky). většinou se nic nestane, a většina účastníků z toho má nakonec príma zážitky.no a někteří prostydnou, nebo popadají do roklí.

hele, oni ti klenti takovejhle busů, když si kupujou třeba telefon, tak nejdřív gůglují a hledají recenze. co mi nějak hlava nebere, je to, že nějak negůglují nebo gůglují málo před podobným zájezdem. že jim není divné, že někdo nabízí tu parmskou šunku za dvanáct korun deset deka (a von je to ve skutečnosti gothaj za sedm). takže psát je o tom potřeba, třeba další adepti na podobný osud na to v tom gůglování narazí a buď vyrazí sami do něčeho lehčího, nebo si připlatí za průvodce (s počtem lidí zvládnutelným) či dokonce za vůdce.

 • Autor Lukas B.
 • Datum a čas 19.8.2020 14:16
Reaguj
Celkem 35 příspěvků v diskuzi


Česko-slovinský alpský spolek. Čemu slouží a komu patří?

Česko-slovinský alpský spolek. Čemu slouží a komu patří?

Aby Český horolezecký svaz obešel úředně-ekonomické problémy s pojištěním Uniqa a vstupem do struktur Slovinského horského spolku, založil Česko-slovinský alpský spolek.... celý článek

Kdo otrávil orly mořské pod Brdy?

Prodejci kol mají potíže, odbyt je pomalý

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.Nejčtenější články

Rakouské dálniční známky, mýto v tunelech a na alpských silnicích

Rakouské dálniční známky, mýto v tunelech a na alpských silnicích

AKTUALIZACE Mezi turisty, kteří míří do Alp, se občas vedou diskuse, zda se vyplatí koupit dálniční známku, nebo jet mimo dálnice po vedlejších silnicích. Uvádíme proto současné ceny všech druhů
Jaro začíná dnes nad ránem

Jaro začíná dnes nad ránem

Jarní rovnodennost nastává v okamžiku, kdy střed slunečního kotouče stane přesně nad rovníkem a Slunce vstoupí do znamení Berana. Den a noc jsou stejně dlouhé (12 hodin). Od této chvíle se Slunce vrací
Komentované návrhy usnesení pro Valnou hromadu Českého horolezeckého svazu

Komentované návrhy usnesení pro Valnou hromadu Českého horolezeckého svazu

Velmi si vážíme podpory od širokého spektra oddílů napříč celou republikou, která nás ujistila, že v problémech, které nás trápí, nejsme osamoceni. Snaha vyvinutá před Valnou hromadou Českého horolezeckého svazu je startovacím
Prodejci kol mají potíže, odbyt je pomalý

Prodejci kol mají potíže, odbyt je pomalý

Prodejci jízdních kol mají plné sklady. Trh s cyklistikou se propadl o třetinu a některé firmy musely snížit výrobu nových kol. Nepovedlo se doprodat zásoby jízdních kol z roku 2022/23 a to i přes různé slevové
Pražský hrad je nám drahý?

Pražský hrad je nám drahý?

ANALÝZA Pražský hrad je symbol hlavního města i historie našeho státu, jeden z nejnavštěvovanějších turistických cílů v České republice. Vloni jej prohlédlo více než dva miliony návštěvníků. Od prvního března nachystali novinku: návštěvníci

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Speleoforum Sloup 19.-21.4. 19.4.
Nauticampo - veletrh Portugalsko, Lisabon 17.-21.4. Turismus a karavaning 21.4.
Dřevolodní mrcasení Majdalena 19.-21.4. 21.4.
Černobylské deníky - diashow Brno, základní škola Svážná 26.4. 16:00
Prague Bike Fest Praha, Výstaviště Holešovice 27.-28.4. 27.4.
Valné zhromaždenie JAMES Žilina, Dom techniky   27.4.
Spezi - veletrh Německo, Lauchringen 27.-28.4. Alternativní cyklistika 27.4.
Lodě na Labi Nymburk 29.4.-8.5. 29.4.
Špindlerův Mlýn - zahájení letního provozu lanovek Špindlerův Mlýn 1.5.
Parníkem na Slapy Praha 4.5.-29.9. 4.5.

Diskuse

ilkhhvarv valtrex brand, 21.4.2024 16:55, 117 příspěvků
Приобретайте диплом у нас... Lewiskit, 21.4.2024 16:53, 3 příspěvky
kfwxpxfx prednisone cost canada, 21.4.2024 16:37, 12 příspěvků
lvlfmkey pharmacy online australia free shipping, 21.4.2024 16:26, 1 př...
Bernina strašný news, 20.4.2024 11:13, 1 příspěvek
Nedej na nějaké rádobychy... Michael Beranek, 18.4.2024 17:34, 10 příspěvků
Prostě nehoda Horydoly, 18.4.2024 11:52, 10 příspěvků
Prostě nehoda EH, 18.4.2024 11:41, 10 příspěvků
Marťan se zastyděl? Lyžař, 18.4.2024 10:27, 10 příspěvků
Marťan se zastyděl? Prkoš, 18.4.2024 10:16, 10 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

135 let turistického značení Horydoly , 20.4.2024 19:20
EXPEDÍCIE (jar 2024) Horydoly , 20.4.2024 17:50
ČSK media - změny na PR p... Horydoly , 19.4.2024 12:00
S Winterbergem na Dobešku Horydoly , 11.4.2024 0:02
Re: Praha Horydoly Open, 10.4.2024 10:32
Tipy na dámské běžecké bo... Horydoly Open, 10.4.2024 10:11
Zákolany Horydoly , 8.4.2024 18:24
Lojzovka Horydoly , 8.4.2024 18:23