Happy Bus nabízí levnou smrt v Alpách

Happy Bus nabízí levnou smrt v Alpách
Drachenwand Klettersteig.
Autor snímku Mates
SDÍLEJ:

Nešťastná mladá turistka, která se zabila na ferátě Drachenwand, byla účastnicí zájezdu Happy Bus. Její smrt měla stejný scénář jako loni na Bosrucku, kde Happy Busu také zemřela nezkušená turistka během sestupu.

Happy Bus nabízí levnou smrt v Alpách
Happy Bus, nabídka zájezdu na Drachenwand, kde poté zahynula jedna klientka.
Autor snímku REPRO Horydoly

Společnost Happy Bus je projekt Dalibora Urbana z Českých Budějovic, který nabízí levné cesty na atraktivní alpské vrcholy především v Rakousku nedaleko českých hranic. Na výpravy bere každého, kdo zaplatí.

Cesta na Drachenwand stála každého klienta 1190 Kč.

Happy Bus

Alpské cesty vyžadují jistou chůzi

Může se proto stát, že na hory se vydá účastník zájezdu, který na ně není dostatečně připraven a vybaven. Místo aby sbíral zkušenosti při běžné turistice a teprve poté se vydal na feráty nebo vysokohorské stezky, vyrazí rovnou do Alp.

To se stalo nejspíš osudným oběma ženám, které se zabily při sestupech z nevysokých alpských vrcholů. V rakouským poměrech nejsou Bosruck (1992 m) ani Drachenwand (1176 m) vysoké štíty. Výstupové i sestupové cesty jsou poměrně jednoduché. Obě ovšem vyžadují jistou chůzi, pozornost a vytrvalost.

Na Bosrucku zaúřadovalo zhoršené počasí (které bylo avízované velmi přesně všemi meteorologickými službami nejméně den předem), na Drachnwandu únava (ačkoliv se jedná o středně těžkou ferátu a jednoduchý sestup). V obou případech ženy uklouzly nebo zakoply na turistické pěšině a zřítily se do srázů, kde zahynuly.

Happy Bus.

Horský průvodce není horský vůdce

K tomu přispívá v negativním smyslu, že Dalibor Urban se prezentuje jako horský průvodce. Nezkušení klienti jeho zájezdů nejspíš nerozlišují mezi průvodcem a vůdcem. Zřejmě jim nevadí, že na velké výpravy s nimi chodí jen jeden člověk. Na Bosrucku čítala výprava 24 českých turistů a na Drachenwand jich šlo 18.  

Po minulé smrtelné nehodě na Bosrucku vedl Český spolek horských průvodců s Daliborem Urbanem řízení, během kterého konstatoval, že hrubě porušil všeobecná bezpečnostní pravidla i pravidla spolku, za což ho vyloučil ze svých řad. Na seznamu horských průvodců ho již nelze nalézt.  

Horydoly.cz2020 DRACHENWAND: 25letá žena zahynula při sestupu

Horydoly.cz2019 BOSRUCK: 24letá žena zahynula při sestupu

Happy Bus.

Daliboru Urbanovi jsme položili otázky, které směřují k vyjasnění příčin smrtelných nehod a všeobecně k organozaci jeho zájezdů do hor. Až nám odpoví, jeho odpovědi zde uveřejníme:    

Můžete potvrdit, že na zájezdu Happy Busu zahynula turistka při sestupu z feráty Drachenwand?

Kdo zájezd vedl? Kolik bylo průvodců na všech 18 účastníků zájezdu?

Jaké oprávnění mají vaši průvodci pro vodění v rakouských horách?

Jak přesně k nešťastnému pádu turistky na cestě Hirschsteig došlo? Bylo možno její smrti zabránit?

Jakou právní zodpovědnost nesete za smrti obou žen na Bossrucku a Drachenwandu? Vyšetřují je české či rakouské státní orgány?

Happy Bus zatím uklízí důkazy na webu, ačkoliv jeho podnikání je založeno na elektronické komunikaci. Webové stránky zmizely nejen z webu, ale také z vyhledávání a archivu Google a také z archivu grabovacích služeb, jako je Webarchive.

Společnost je zatím ještě dohledatelná na Facebooku.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

 • Captcha Image

Diskuze k článku

HB

S HB jsem byl na v horách cca 5x, moje přítelkyně určitě víc než 10x. Dalibor měl zájezdy dobře naplánované a zorganizované. Do hor a na ferraty jezdime léta i na vlastní pěst, dokážeme si vše pripravit a naplánovat, ale většinou musím řídit, takže možnost sednout k někomu do auta a nemuset se starat o nic jiného, než o sebe a své vybavení mi přišla vhod, navíc Dalibor je příjemnej parťák. Jediné, co bych Daliborovi vytknul je, že chtěl nahoru dostat i lidi, pro které to bylo fyzicky dost na hraně. To je asi taky příčina těch tragických událostí. Ale všichni bychom měli mít dostatek sebereflexe a nejít jako první ferratu v životě třeba Drachen. Myslete na to, že na horách je vždy každý sám za sebe. 

Reaguj
Ten titulek - to myslíte vážně?

Pokud se stane taková věc tobě, nemáš šanci nic vrátit zpět. Nikdo ti život nezachrání, je prostě konec. Zbyde jen nekonečný stesk blízkých po tobě a pocit, že to nemůže být pravda. Mladý, nadějný, talentovaný a blízkými milovaný člověk už nikdy nevezme za kliku našeho domu a nikdy nás už neobejme. Ano jsem příbuzná Dáji, která zaplatila životem za důvěru k lidem, kteří ji garantovali, že si užije víkend v Alpách, jako předchozí nenáročné výlety. Měla dobrou kondičku, pravidelně chodila do posilovny, byla psychicky odolná a vydržela dost. Na alpské túře s nimi nebyl hlavní vedoucí, podcenili předpověď počasí v horách a hnali všechny nezkušené  účastníky do bouřky v horách!! Za silného deště a chladného počasí .....tato výprava mohla skončit daleko větší tragédií. Že se něco vyšetří, jaké orgány k tomu určené milá paní v příspěvku výše??? ? Parta lidí byla doma dříve, než jsme se informaci dozvěděli! A že známe nějaké výsledky vyšetřování? Uplynul rok a kolem případu jsou jen dohady a mlčení všech.. Firma Happybus dále lákala bezprostředně po tragické události a láká na své služby další naivní mladé lidi. Dáju nám nic nevrátí a nikdo nemá sílu rány jitřit...Jen lidi proboha s touto skupinou a jimi podobnými nejezděte!! Komu není rady, tomu není pomoci...a pak už je pozdě...

 • Autor Eva
 • Datum a čas 14.10.2020 02:18
Reaguj
Smutné

jde primárně o to, aby vykukové neprodávali končícím vegetariánům gothaj a netvrdili, že je to parmská šunka.

ono to totiž funguje tak, že člověk snadno podlehne autoritě. oni ti klienti těhle pohodovejch vejletních busů nejsou jinak žádní hlupáci, a kdyby jeli sami, jistě by si udělali rešerši tůry a jistě by sledovali předpověď počasí velmi pečlivě. ale jak najednou někomu zaplatí za průvodcovské služby, tak jaksi vypnou veškeré kritické myšlení a soudnost, a nechají se strhnout davem k ztřeštěné výpravě na tůru, nad kterou nemají fyzickou ani technickou převahu, a v počasí, které je vhodné spíš na přerovnávání sbírky známek. taková dvojice průvodců na baterky si nabere dvě desítky i více oveček, a vyrazí s nimi vzhůru. zpravidla jeden z průvodců to ve třetině otočí, protože nejméně jeden, anebo spíše více oveček správně vyhodnotí, že jestli sotva pletou nohama už teď, že nemá smysl to pokoušet dále (anebo natvrdo zkolabují, fyzicky či psychicky). většinou se nic nestane, a většina účastníků z toho má nakonec príma zážitky.no a někteří prostydnou, nebo popadají do roklí.

hele, oni ti klenti takovejhle busů, když si kupujou třeba telefon, tak nejdřív gůglují a hledají recenze. co mi nějak hlava nebere, je to, že nějak negůglují nebo gůglují málo před podobným zájezdem. že jim není divné, že někdo nabízí tu parmskou šunku za dvanáct korun deset deka (a von je to ve skutečnosti gothaj za sedm). takže psát je o tom potřeba, třeba další adepti na podobný osud na to v tom gůglování narazí a buď vyrazí sami do něčeho lehčího, nebo si připlatí za průvodce (s počtem lidí zvládnutelným) či dokonce za vůdce.

 • Autor Lukas B.
 • Datum a čas 19.8.2020 14:16
Reaguj
Smutné
Průvodce a dokonce ani vůdce ve slušných zemích nepotřebujete na žádný kopec (na Slovensku je to v Tatrách povinné). Když už si ale koupíte jeho služby, má za vás zodpovědnost. 
Reaguj
Smutné

Moc to tu hrotíte. Proč by průměrný člověk potřeboval na kdejaký alpský Kopeček průvodce či nedejbože vůdce? Nehody se stávají a dokonce i dole... Nepřecenujte svou důležitost. 

 • Autor Milan
 • Datum a čas 19.8.2020 11:48
Reaguj
Smutné

Celý koncept těchto zájezdů je smutný. A netýká se to jenom Happy Bus. Už jsem v horách potkal více takových agenturních skupin a věřím, že se najdou ještě horší agentury, jen se jim ještě žádný průser nepřihodil. Bohužel kde je poptávka je i nabídka. Zájemců (bez zkušeností) o dobrodružtví přibývá. Podle mě se s tím nedá nic moc dělat. Jedině udělat nějaký cech průvodců v horách a kdo v něm není, tak nemůže za peníze provádět. Něco jako mají lékaři, právníci (jestli to takhle teda mají).

Reaguj
Co to je?

To Jana: Takže Stockholmský syndrom?

 • Autor Skiák
 • Datum a čas 18.8.2020 00:33
Reaguj
Co to je?

Nestačí se "podívat na FB"...z mnoha stran vím, že negativní komentáře na FB stránkách HB záhadně mizí...mimojiné pod posledním příspěvkem ohledně ukončení HB činnosti jako takové. Mnoho lidí včetně mě bylo FB stránkou HBusu blokováno, jakmile vzneslo negativní názor na počínání této pofidérní "spolujízdo cestovky". HB udělal během své působnosti už hodně zaškobrtnutí...využívání WR ke komerčním účelům na horní hraně jejich kapacity...úmrtí na Bosrucku..úmrtí na Drachenwandu...mohlo toho být daleko víc dle toho, jak si s "platícími klienty" počínali. Jsem z jihu a mnoho mých kamarádů horalů mělo bohužel čest se s touhle partičkou na horách potkat a děly se tam opravdu pekelné věci...zodpovědnost "průvodců" za platící klienty prakticky nula, sebereflexe nula...atd...atd...je jedině dobře, jestli konečně HB ukončí svou činnost.

Ohledně bulvárnosti tohoto článku tady se vyjadřovat nebudu...to je jiná kapitola...Happy Buss je / byla jen jedna z mnoha rádoby cestovek, která "bezmezně důvěřivé adrenalinu a horchtivé" klioše "vodí" po kopcích prakticky bez jakékoliv profesní a osobní zodpovědnosti...divím se moc, že těch průserů za dobu své působnosti neměl HB daleko víc...

Reaguj
Co to je?

Skiák:  Ono se stačí podívat na Facebook na reakce lidí, co HB znají a s Daliborem a Kateřinou na výletech byli ......... očividně jste se rozhodli házet špínu a obviňovat za každou cenu, takže když se objeví někdo s opačným názorem, je buď placený nebo podvodník ........ kdo mne podle vás zaplatil? ......... doufám, že ne Soroš :-) 

 • Autor Jana
 • Datum a čas 17.8.2020 21:41
Reaguj
Co to je?

Stockoholmský syndrom, nebo zaplacení diskutéři, či rovnou texty Dalibora a Katky?

 • Autor Skiák
 • Datum a čas 17.8.2020 21:03
Reaguj
Celkem 28 příspěvků v diskuzi


Sport Invest ulovil Adama Ondru

Sport Invest ulovil Adama Ondru

Český sportovní lezec Adam Ondra je nově zastupován agenturou Sport Invest. Ta se specializuje na nejlepší tedy i nejvýnosnější české sportovce.... celý článek

Brdy AKTUÁLNĚ 2022

Slovinské dálniční známky

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články

Brdy AKTUÁLNĚ 2022

Brdy AKTUÁLNĚ 2022

Pražské, plzeňské a středočeské hory Brdy jsou divoké, vysoké, romantické a přitom je mají obyvatelé velkých měst doslova za humny. Čtěte novinky z Brd a Podbrdí.
Sport Invest ulovil Adama Ondru

Sport Invest ulovil Adama Ondru

Český sportovní lezec Adam Ondra je nově zastupován agenturou Sport Invest. Ta se specializuje na nejlepší tedy i nejvýnosnější české sportovce.
Český Bosch eBike má nového marketingového ředitele Jančárka

Český Bosch eBike má nového marketingového ředitele Jančárka

Novým marketingovým manažerem Bosch eBike Systems pro český trh se stal Tomáš Jančárek. Bude koordinovat marketingové aktivity a komunikaci. Stal se novou kontaktní osobu pro média a bude odpovědný za pořádání tuzemských

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Yachtfestival - veletrh Německo, Hamburg 27.-29.5. Lodě a čluny 27.5.
Dřevolodní sympozium Horka 27.5. 16:00
Den elektrokol Příbram, Ebike Partners 28.5.
Ratolest Fest
Praha, Rašínovo nábřeží ZRUŠENO! 28.5.
Pražské vinice Praha, Botanická zahrada 28.-29.5. 28.5.
Bikefest Kálnica 3.-5.6. 3.6.
Smetanova Litomyšl Litomyšl 9.6.-5.7. Hudba 9.6.
Slavnosti pětilisté růže Český Krumlov 17.-19.6. 17.6.
Land-art Ralsko Jabloneček 18.6.
Bahna - den pozemního vojska Strašice   25.6.

Diskuse

foto Kuba Turek, 20.5.2022 21:05, 4 příspěvky
foto Paddelman, 20.5.2022 15:07, 4 příspěvky
foto:-) Kuba Turek, 20.5.2022 10:58, 4 příspěvky
foto:-) Paddelman, 20.5.2022 10:18, 4 příspěvky
Vendulko nemáte zcela pravdu Michael Beránek, 19.5.2022 14:42, 27 příspěvků
Airsoft Petr S., 19.5.2022 12:54, 1 příspěvek
Potrava není vždy jídlo Pic, 17.5.2022 0:42, 27 příspěvků
Potrava není vždy jídlo Vendulka, 16.5.2022 16:18, 27 příspěvků
Potrava není vždy jídlo Pic, 16.5.2022 0:05, 27 příspěvků
Potrava není vždy jídlo Vendulka, 15.5.2022 20:16, 27 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Adam Ondra v magazínu Sport Petr Šlajer, 20.5.2022 7:45
Táborisko pod Vysokou Horydoly , 19.5.2022 22:48
Praha odstraňuje bariéry ... Horydoly Open, 1.5.2022 15:26
Re: Střední Čechy turistické Horydoly , 28.4.2022 10:02
Re: Střední Čechy turistické Horydoly , 28.4.2022 9:59
Praha bude hostit Světový... Horydoly Open, 27.4.2022 11:10
Vodácké závody 2022 Horydoly Open, 27.4.2022 9:05
Češi si již vybírají svou... Horydoly , 26.4.2022 12:40