Happy Bus nabízí levnou smrt v Alpách

Happy Bus nabízí levnou smrt v Alpách
Drachenwand Klettersteig.
Autor snímku Mates
SDÍLEJ:

Nešťastná mladá turistka, která se zabila na ferátě Drachenwand, byla účastnicí zájezdu Happy Bus. Její smrt měla stejný scénář jako loni na Bosrucku, kde Happy Busu také zemřela nezkušená turistka během sestupu.

Happy Bus nabízí levnou smrt v Alpách
Happy Bus, nabídka zájezdu na Drachenwand, kde poté zahynula jedna klientka.
Autor snímku REPRO Horydoly

Společnost Happy Bus je projekt Dalibora Urbana z Českých Budějovic, který nabízí levné cesty na atraktivní alpské vrcholy především v Rakousku nedaleko českých hranic. Na výpravy bere každého, kdo zaplatí.

Cesta na Drachenwand stála každého klienta 1190 Kč.

Happy Bus

Alpské cesty vyžadují jistou chůzi

Může se proto stát, že na hory se vydá účastník zájezdu, který na ně není dostatečně připraven a vybaven. Místo aby sbíral zkušenosti při běžné turistice a teprve poté se vydal na feráty nebo vysokohorské stezky, vyrazí rovnou do Alp.

To se stalo nejspíš osudným oběma ženám, které se zabily při sestupech z nevysokých alpských vrcholů. V rakouským poměrech nejsou Bosruck (1992 m) ani Drachenwand (1176 m) vysoké štíty. Výstupové i sestupové cesty jsou poměrně jednoduché. Obě ovšem vyžadují jistou chůzi, pozornost a vytrvalost.

Na Bosrucku zaúřadovalo zhoršené počasí (které bylo avízované velmi přesně všemi meteorologickými službami nejméně den předem), na Drachnwandu únava (ačkoliv se jedná o středně těžkou ferátu a jednoduchý sestup). V obou případech ženy uklouzly nebo zakoply na turistické pěšině a zřítily se do srázů, kde zahynuly.

Happy Bus.

Horský průvodce není horský vůdce

K tomu přispívá v negativním smyslu, že Dalibor Urban se prezentuje jako horský průvodce. Nezkušení klienti jeho zájezdů nejspíš nerozlišují mezi průvodcem a vůdcem. Zřejmě jim nevadí, že na velké výpravy s nimi chodí jen jeden člověk. Na Bosrucku čítala výprava 24 českých turistů a na Drachenwand jich šlo 18.  

Po minulé smrtelné nehodě na Bosrucku vedl Český spolek horských průvodců s Daliborem Urbanem řízení, během kterého konstatoval, že hrubě porušil všeobecná bezpečnostní pravidla i pravidla spolku, za což ho vyloučil ze svých řad. Na seznamu horských průvodců ho již nelze nalézt.  

Horydoly.cz2020 DRACHENWAND: 25letá žena zahynula při sestupu

Horydoly.cz2019 BOSRUCK: 24letá žena zahynula při sestupu

Happy Bus.

Daliboru Urbanovi jsme položili otázky, které směřují k vyjasnění příčin smrtelných nehod a všeobecně k organozaci jeho zájezdů do hor. Až nám odpoví, jeho odpovědi zde uveřejníme:    

Můžete potvrdit, že na zájezdu Happy Busu zahynula turistka při sestupu z feráty Drachenwand?

Kdo zájezd vedl? Kolik bylo průvodců na všech 18 účastníků zájezdu?

Jaké oprávnění mají vaši průvodci pro vodění v rakouských horách?

Jak přesně k nešťastnému pádu turistky na cestě Hirschsteig došlo? Bylo možno její smrti zabránit?

Jakou právní zodpovědnost nesete za smrti obou žen na Bossrucku a Drachenwandu? Vyšetřují je české či rakouské státní orgány?

Happy Bus zatím uklízí důkazy na webu, ačkoliv jeho podnikání je založeno na elektronické komunikaci. Webové stránky zmizely nejen z webu, ale také z vyhledávání a archivu Google a také z archivu grabovacích služeb, jako je Webarchive.

Společnost je zatím ještě dohledatelná na Facebooku.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

 • Captcha Image

Diskuze k článku

Smutné

jde primárně o to, aby vykukové neprodávali končícím vegetariánům gothaj a netvrdili, že je to parmská šunka.

ono to totiž funguje tak, že člověk snadno podlehne autoritě. oni ti klienti těhle pohodovejch vejletních busů nejsou jinak žádní hlupáci, a kdyby jeli sami, jistě by si udělali rešerši tůry a jistě by sledovali předpověď počasí velmi pečlivě. ale jak najednou někomu zaplatí za průvodcovské služby, tak jaksi vypnou veškeré kritické myšlení a soudnost, a nechají se strhnout davem k ztřeštěné výpravě na tůru, nad kterou nemají fyzickou ani technickou převahu, a v počasí, které je vhodné spíš na přerovnávání sbírky známek. taková dvojice průvodců na baterky si nabere dvě desítky i více oveček, a vyrazí s nimi vzhůru. zpravidla jeden z průvodců to ve třetině otočí, protože nejméně jeden, anebo spíše více oveček správně vyhodnotí, že jestli sotva pletou nohama už teď, že nemá smysl to pokoušet dále (anebo natvrdo zkolabují, fyzicky či psychicky). většinou se nic nestane, a většina účastníků z toho má nakonec príma zážitky.no a někteří prostydnou, nebo popadají do roklí.

hele, oni ti klenti takovejhle busů, když si kupujou třeba telefon, tak nejdřív gůglují a hledají recenze. co mi nějak hlava nebere, je to, že nějak negůglují nebo gůglují málo před podobným zájezdem. že jim není divné, že někdo nabízí tu parmskou šunku za dvanáct korun deset deka (a von je to ve skutečnosti gothaj za sedm). takže psát je o tom potřeba, třeba další adepti na podobný osud na to v tom gůglování narazí a buď vyrazí sami do něčeho lehčího, nebo si připlatí za průvodce (s počtem lidí zvládnutelným) či dokonce za vůdce.

 • Autor Lukas B.
 • Datum a čas 19.8.2020 14:16
Reaguj
Smutné
Průvodce a dokonce ani vůdce ve slušných zemích nepotřebujete na žádný kopec (na Slovensku je to v Tatrách povinné). Když už si ale koupíte jeho služby, má za vás zodpovědnost. 
Reaguj
Smutné

Moc to tu hrotíte. Proč by průměrný člověk potřeboval na kdejaký alpský Kopeček průvodce či nedejbože vůdce? Nehody se stávají a dokonce i dole... Nepřecenujte svou důležitost. 

 • Autor Milan
 • Datum a čas 19.8.2020 11:48
Reaguj
Smutné

Celý koncept těchto zájezdů je smutný. A netýká se to jenom Happy Bus. Už jsem v horách potkal více takových agenturních skupin a věřím, že se najdou ještě horší agentury, jen se jim ještě žádný průser nepřihodil. Bohužel kde je poptávka je i nabídka. Zájemců (bez zkušeností) o dobrodružtví přibývá. Podle mě se s tím nedá nic moc dělat. Jedině udělat nějaký cech průvodců v horách a kdo v něm není, tak nemůže za peníze provádět. Něco jako mají lékaři, právníci (jestli to takhle teda mají).

Reaguj
Co to je?

To Jana: Takže Stockholmský syndrom?

 • Autor Skiák
 • Datum a čas 18.8.2020 00:33
Reaguj
Co to je?

Nestačí se "podívat na FB"...z mnoha stran vím, že negativní komentáře na FB stránkách HB záhadně mizí...mimojiné pod posledním příspěvkem ohledně ukončení HB činnosti jako takové. Mnoho lidí včetně mě bylo FB stránkou HBusu blokováno, jakmile vzneslo negativní názor na počínání této pofidérní "spolujízdo cestovky". HB udělal během své působnosti už hodně zaškobrtnutí...využívání WR ke komerčním účelům na horní hraně jejich kapacity...úmrtí na Bosrucku..úmrtí na Drachenwandu...mohlo toho být daleko víc dle toho, jak si s "platícími klienty" počínali. Jsem z jihu a mnoho mých kamarádů horalů mělo bohužel čest se s touhle partičkou na horách potkat a děly se tam opravdu pekelné věci...zodpovědnost "průvodců" za platící klienty prakticky nula, sebereflexe nula...atd...atd...je jedině dobře, jestli konečně HB ukončí svou činnost.

Ohledně bulvárnosti tohoto článku tady se vyjadřovat nebudu...to je jiná kapitola...Happy Buss je / byla jen jedna z mnoha rádoby cestovek, která "bezmezně důvěřivé adrenalinu a horchtivé" klioše "vodí" po kopcích prakticky bez jakékoliv profesní a osobní zodpovědnosti...divím se moc, že těch průserů za dobu své působnosti neměl HB daleko víc...

Reaguj
Co to je?

Skiák:  Ono se stačí podívat na Facebook na reakce lidí, co HB znají a s Daliborem a Kateřinou na výletech byli ......... očividně jste se rozhodli házet špínu a obviňovat za každou cenu, takže když se objeví někdo s opačným názorem, je buď placený nebo podvodník ........ kdo mne podle vás zaplatil? ......... doufám, že ne Soroš :-) 

 • Autor Jana
 • Datum a čas 17.8.2020 21:41
Reaguj
Co to je?

Stockoholmský syndrom, nebo zaplacení diskutéři, či rovnou texty Dalibora a Katky?

 • Autor Skiák
 • Datum a čas 17.8.2020 21:03
Reaguj
zkušenost s HB

Byla jsem s HB na ferratách. Poprvé šel jeden průvodce vepředu, druhý vzadu. Později se jako dozor k nim přidala ještě Daliborova přítelkyně. O zásadách pohybu na ferratách jsme byli poučeni před výstupem, výstroj jsme si nasazovali hromadně pod dohledem, těm méně zkušeným ji Dalibor prohlédnul osobně a případně upravil. Nahoru i dolů šel každý dle svých sil, nikdo nikoho nepopoháněl, nikdy se nestalo, že by "klient" zůstal sám někde pozadu. Zaregistrovala jsem, že v průběhu se Dalibor občas každého poptal, jak je. S výlety jsem byla velmi spokojená, patřím do kategorie lidí, kteří nemají s kým jezdit, a Daliborova parta mi to umožnila. Možná bych uvítala méně početnou skupinu, ale ne z hlediska bezpečnosti, ale spíš z pohledu mých osobních preferencí. Toto je snad můj objektivní popis zkušeností s HB. Co se týče drbů, doneslo se ke mně, že HB leží některým lidem v žaludku z důvodů výdělku a zabraných míst na chatách-ale to jsou nepodložené informace.

Článek na mě působí velmi subjektivně, a to zejména při srovnání s článkem stejného autora o tragické nehodě 6letého chlapce ve stejné lokalitě, kde autor zvládnul pouze věcně konstatovat fakta: https://www.horydoly.cz/tragedie/6lete-dite-se-zritilo-z-feraty-drachenwand.html?fbclid=IwAR0atd0EAxUmewUO-MsUrB5CJUNT4kTEICck7BCwfAmbV8d4_2MEr9Aa5XU

 Z titulku je mi poněkud špatně. Též se mi nepozdává, že autor naprosto přesně ví, že v tomto případě je na vině únava (mohlo jít přece o nehodu-sesmeknout se kámen, nepozornost, či náhodu). Přesnou příčinu věděla asi pouze tragicky zesnulá mladá žena, jejíž nešťastnému konci se nedalo v žádném případě zabránit. Co se týče otázek, být HB, tak bych neodpovídala.

 • Autor Kateřina2
 • Datum a čas 17.8.2020 20:19
Reaguj
Ten titulek - to myslíte vážně?

Článek je zbytečně útočný - především z titulku se každému normálnímu čtenáři musí zvedat žaludek. Co se stalo je nešťastné a tragické, není potřeba ze situace něco těžit a především ne pozornost .... To, jestli byly obě ženy zkušené či nezkušené, nevím já a asi to nemá jak vědět ani autor článku. To že jede každý, kdo zaplatí je sice pravda - nicméně na webu HB byl vždy podrobný popis trasy i náročnost, tudíž je to zodpovědnost každého zvlášť a jeho rozhodnutí, jestli chce jet. Já sama jsem byla s HB na výletě letos v červnu- tedy pouze na obyčejný výšlap- ne ferraty. Jako absolutní začátečník, který není zvyklý ani na české kopce - jo, nakonec jsme s kamarádkou zjistily, že jsme obě přecenily svoje síly - nicméně přístup obou organizátoru byl dobrý. Hned na začátku, kdy bylo jasné, že budeme hodně vzadu za celou skupinou, se nás jeden z nich ujal a šel s námi celou dobu. Kamarádce se v jednu chvíli udělalo špatně, okamžitě ji bylo nabídnuto, že sní sejde jeden dolů, což nechtěla, ale v klidu se čekalo, až se vydýchá. Na jeden z vrcholu nešla a čekala bez problému na bezpečném místě-ne sama. Celou dobu byl někdo s námi a při sestupu dolů se kamarádky jeden z organizátorů přímo ujal a šel s ní celou dobu, protože bylo vidět, že se bojí a je si nejistá. ..... z mé strany je zkušenost dobrá a mít lepší kondičku jela bych klidně znovu. ..... Jestli ve středu došlo k nějakému pochybení prošetří orgán tomu určený- ne autor článku, který toho nakonec ví stejně jako já a odsuzuje někoho jen za pomocí domněnek ..... 

 • Autor Jana
 • Datum a čas 17.8.2020 18:39
Reaguj
Celkem 26 příspěvků v diskuzi


Co všechno potřebujete vědět o záruční opravě?

Co všechno potřebujete vědět o záruční opravě?

Chcete-li reklamovat zboží, je podle zákona vaším základním nárokem bezplatná oprava. Mnohdy ale vada přetrvává, i když se prodejce tváří, že je reklamace už u konce. Jak má záruční oprava vypadat a co... celý článek

Kaufland instaluje stojany na kola

Unie horských povolání: bezpečnost na horách, kvalita cestovního ruchu a profesní zájem

registrovat

Prohlédněte si chaty k pronájmu a ubytování.
Ubytovaní Velký Meder vám nabízí tu nejlepší letní dovolenou.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz

Nejčtenější články

Outdoorové půjčovny

Outdoorové půjčovny

AKTUALIZACE Vyrazíte v zimě za lezením do Vysokých Tater? Chcete přejít ledovec? Zkoušíte skialpinismus? Potřebujete sněžnice? A co feráty v létě?
Co všechno potřebujete vědět o záruční opravě?

Co všechno potřebujete vědět o záruční opravě?

Chcete-li reklamovat zboží, je podle zákona vaším základním nárokem bezplatná oprava. Mnohdy ale vada přetrvává, i když se prodejce tváří, že je reklamace už u konce. Jak má záruční oprava vypadat a co
Kaufland instaluje stojany na kola

Kaufland instaluje stojany na kola

Supermarketový řetezec Kaufland podporuje cyklomobilitu a u vybraných prodejen instaluje bezpečnostní cyklistické stojany.
Gore-Tex přišel o svého otce

Gore-Tex přišel o svého otce

Robert Gore, Američan který vynalezl a vyráběl membránu Gore-Tex, zemřel. Zanechal po sobě impérium, které změnilo svět outdoorového vybavení.
Unie horských povolání: bezpečnost na horách, kvalita cestovního ruchu a profesní zájem

Unie horských povolání: bezpečnost na horách, kvalita cestovního ruchu a profesní zájem

Organizace sdružující jednotlivé horské profese založily Unii horských povolání, která má za cíl zvýšení bezpečnosti na českých horách a zlepšení kvality služeb v oblasti horského cestovního ruchu.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Bike-Expo - veletrh Polsko, Kielce PŘESUNUTO 1.-3.10. 1.10.
Vinobraní Valtice ZRUŠENO! 2.-3.10. 2.10.
Saharské vzpomínání Nová Lhota Beseda o dřevorubcích 3.10.
Intermot - veletrh Španělsko, Madrid 7.-11.10. Cyklo a moto 7.10.
Vodácký bazar Brno, Vodák sport 9.-10.10. 9.10.
Mezinárodní festival outdoorových filmů Ostrava 10.-30.10. 10.10.
Mezinárodní festival outdoorových filmů Horská chata Bílá 10.10. 17:00
Velká pardubická Pardubice Steeplechase 11.10.
Výstava oskeruší
Strážnice, Městské muzeum 11.10.-8.1. 11.10.
Mezinárodní festival outdoorových filmů Brno, knihovna Jiřího Mahena 12.-19.10. 12.10.

Diskuse

Včlánku o soeše JF jsou v... Kuba Turek, 30.9.2020 18:04, 10 příspěvků
Včlánku o soeše JF jsou v... PK, 27.9.2020 1:13, 10 příspěvků
Včlánku o soeše JF jsou v... Václav, 26.9.2020 18:58, 10 příspěvků
Let balonem Josef, 25.9.2020 17:21, 4 příspěvky
Lety balonem Martin, 24.9.2020 19:09, 4 příspěvky
Stačí otočit hlavou :) Tom, 24.9.2020 15:00, 1 příspěvek
Petr Josef, 23.9.2020 20:37, 4 příspěvky
Zpravodajství Pišišvor, 22.9.2020 14:51, 2 příspěvky
Zpravodajství Petr Š., 22.9.2020 14:01, 2 příspěvky
Re: Anna, 22.9.2020 8:46, 7 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Milí přátelé Švýcarska, admin@ngs.cz, 26.9.2020 17:13
Re: Sportfilm Liberec admin@ngs.cz, 21.9.2020 19:42
Sportfilm Liberec admin@ngs.cz, 21.9.2020 19:39
Re: Djatlov / Ďatlov admin@ngs.cz, 18.9.2020 9:14
Djatlov / Ďatlov admin@ngs.cz, 18.9.2020 9:09
Název zůstává, mění se místo admin@ngs.cz, 15.9.2020 9:58
Kbely - lezecký instruktor admin@ngs.cz, 14.9.2020 20:04
Höllental - táboření Pivoň Pivoň, 14.9.2020 18:46