3 tipy na výlety v Krkonoších

3 tipy na výlety v Krkonoších
Krkonoše. Cesta z Luční boudy na Sněžku.
Autor snímku CzechTourism
SDÍLEJ:

Nejen v čase dovolených, ale prakticky celoročně lze podnikat menší nebo větší výpravy, výlety či túry do přírody. Ať už si vyberete jakýkoliv kout naší vlasti, všude najdete něco krásného, poutavého, překvapujícího, zajímavého. Jste-li příznivcem šplhání po kopcích, určitě vyrazte na hory. Krásná příroda, čerstvý vzduch a něco kilometrů v nohách dokáže nabudit psychiku na dlouhé dny a týdny dopředu. Zvolíte-li pro své putování Krkonoše, rozhodně neprohloupíte.

Sněžka - dominanta Krkonoš

Navštívit Krkonoše a nevystoupat na Sněžku? Nepředstavitelné. Kdo nebyl na Sněžce, jako by ani nebyl v Krkonoších. Na vrchol se dostanete lanovkou nebo pěšky, volba je čistě na vás a vašich možnostech. Obojí má svá pro a proti.
Čekání, čekání a zase čekání

Pohled na Sněžku z lanovky.

Zvolíte-li pohodlnější variantu, tedy jízdu lanovkou ze stanice v Peci pod Sněžkou, připravte se na opravdu dlouhé čekání v několik desítek metrů dlouhé frontě. Pokud si nepřivstanete a nejste u lanové dráhy před osmou hodinou ranní, čekají vás v průměru 3 hodiny stání ve frontě, než na vás vyjde kabinka. Čekání si můžete zpříjemnit nákupem nápojů a dalšího občerstvení, je však třeba počítat s vysokohorskou přirážkou. Děti mají možnost pohrát si v dřevěném hracím centru, které je ale kapacitně naprosto nedostačující. Není divu, že nemalé procento zájemců svůj boj o kabinku vzdává. Ne každý je totiž ochoten tolik času obětovat, ne každý má tu trpělivost. Řešením je tedy pěší výšlap.

Pěšky na Sněžku

Ideální je vyrazit hned ráno po snídani, ať máte dostatek času nejen na výstup, prohlídku samotného vrcholu Sněžky, výhledy, ale i na zpáteční cestu. Nejschůdnější a velmi oblíbenou trasou je cesta z Pece pod Sněžkou po zelené turistické značce. Po zhruba 3km se dostanete na mezistanici lanovky Růžová hora, kde se napojíte na žlutou značku, která vás přivede až na samotný vrchol Krkonoš. Celková délka trasy je asi 6,5 km. Připravte se na náročný výstup, od Růžové hory na vrchol Sněžky je převýšení 680 m.

Krkonoše. Les na svazích Růžové hory.

Růžová hora

Pokud vám síly na absolvování celé trasy zpět pěšky nezbývají, pak je pro vás ideální variantou pěší sestup na mezistanici lanovky Růžová hora (cca 3,5km) a odtud přibližně pět minut lanovkou zpět do Pece pod Sněžkou. Trasa na Růžovou horu je z prudkého kopce, proto je třeba dávat pozor na ostré kameny a štěrk, na kterém hrozí nebezpečí uklouznutí. Kvalitní a pohodlná obuv by měla být v horách samozřejmostí. Avšak ne každý je takto disciplinovaný, není výjimkou spatřit "turistu" v žabkách nebo v poslední době tolik oblíbených crocsech!

Celou trasu dolů můžete samozřejmě sjet i lanovkou. Fronta nebývá tak dlouhá jako nahoru, nicméně bez čekání to nejde ani tady. Na vrcholu Sněžky se velmi často a rychle mění počasí, proto může být čekání poměrně nepříjemné.

Sněžka. Sestup z vrcholu na Růžovou horu vede pod lanovkou.

Hřbitov odpadků

Navzdory náročnosti trasy je cesta příjemná, o nádherné krajině, která se při sestupu postupně mění, nemluvě. Přeje-li vám počasí, výhledy do zdejšího kraje jsou překrásné. Pokud zvolíte pro tuto túru měsíc červenec, budou vás v nižších polohách obklopovat keříky hustě obsypané borůvkami. Neodoláte-li, trhejte jen pro svoji momentální potřebu a hlavně šetrně. Masivnější sběr je v Krkonoších přísně zakázán!

Po cestě lze narazit na zajímavost, kterou je Hřbitov odpadků, který originálním způsobem upozorňuje na ekologický dopad nesprávného nakládání s odpady.

Na Sněžku se pořádně oblékněte a pamatujte na kvalitní outdoorové vybavení.

Hřbitov odpadků pod Sněžkou.

Rozhledna Žalý

Mezi pohodovější výlety lze zařadit cca 6,5 km dlouhý výšlap na kamennou rozhlednu Žalý, která se nachází na kopci Přední Žalý v atraktivní lokalitě Benecko. Výšlap můžete začít u horského hotelu Kubát, kde lze zaparkovat a dále pokračovat po žluté turistické značce vedoucí zpočátku po asfaltce, později lesní cestou. Pod Zadním Žalým navazuje červená turistická trasa až k samotné rozhledně. Cesta je asfaltová, vhodná i pro cyklisty či rodiny s kočárkem. Z mnoha míst po trase jsou krásné výhledy do okolní krajiny.

Vstupné

Rozhledna Žalý se nachází v nadmořské výšce 1019 m, měří 18 metrů a k její vyhlídce musíte zdolat celkem 89 schodů. Vstupenky (30 Kč dospělý, děti do šesti let zdarma) lze zakoupit přímo v rozhledně, stejně tak turistickou známku, za kterou zde zaplatíte namísto obvyklých 30 Kč o 10 Kč více a drobné suvenýry. Občerstvení zajišťuje restaurace v sousední horské boudě, je však třeba opět počítat s vyššími cenami.

Rozhledna Žalý, orientační panel.

Při pěkném počasí lze z vyhlídky vidět Medvědín, Černou horu, Sněžku, Kotel, dále pak siluety Ralska, Bezdězu, Ještědu, Trosek. Pro lepší orientaci slouží dřevěná deska s ukazateli a popisky.

Sojčí stezka

Zpáteční cesta pokračuje po červené značce, která vede dále po okruhu – nevracíte se tedy stejnou cestou. V lese se nachází několik naučných panelů Sojčí stezky, ze kterých se malí turisté dozvědí spoustu zajímavostí o životě, schopnostech a dovednostech nejlepší přítelkyně pohádkového Krakonoše - sojky a také si mohou vyzkoušet, jak by v roli sojky obstáli oni sami.

Túru si můžete obměnit třeba trekovými holemi, chůze s nimi je pohodlná a zapojíte do pohybu celé tělo.

Rozhledna Žalý v Krkonoších.

Bozkovské dolomitové jeskyně

Bozkovské jeskyně se nacházejí na severním okraji obce Bozkov ve svahu plošiny na Vápenci – 485m n. m. Jedná se o jediné zpřístupněné jeskyně v Severních Čechách, které ročně přilákají desítky tisíc návštěvníků ze všech koutů republiky i světa. Pro svoji jedinečnost byly jeskyně vyhlášeny Národní přírodní památkou.

Krápníková výzdoba

Jeskyně ve svých chodbách ukrývají překrásnou, statisíce let vznikající krápníkovou výzdobu a také nazelenalá jezírka s průzračnou vodou, která zčásti podzemí jeskyni zatopují. Na dně jezírek leží stovky drobných mincí, které tam lidé naházeli v naději, že se jim splní tajná přání. Voda o teplotě 8°C, byť křišťálově čistá, opravdu nevybízí ke koupání, s teplotou vzduchu to není o nic lepší, ta se pohybuje v rozmezí 7-9°C. Proto je vhodné teplé oblečení, neboť na veřejnosti zpřístupněném okruhu dlouhém 350 m strávíte 45 minut.

Bozkovské dolomitové jeskyně.

Nutná rezervace

Asi nejvíce jsou jeskyně navštěvovány v období letních prázdnin, proto se doporučuje rezervovat si vstupenky telefonicky předem. Vyzvednout si je ale musíte nejpozději půl hodiny před prohlídkou. Cena nezlevněné vstupenky je 100Kč, děti do šesti let mají vstup zdarma.

Cesta k jeskyním

K jeskyním se nejlépe dostanete autem z Železného Brodu, kde odbočíte východně na Vrchlabí. V Bozkově vás potom navedou ukazatele až na placené parkoviště. Odtud je to ke vstupu do  jeskyní už jen 10-15min. pěšky z kopce. Vstup se nachází v lesíku, kde si také můžete ve stánku zakoupit občerstvení, suvenýry jako horniny, výrobky z nich, turistické známky a další upomínkové předměty.

Bozkovské dolomitové jeskyně.

K Bozkovským jeskyním vedou i pěkné cyklostezky, nenáročným a oblíbeným cyklistickým okruhem je trasa vedoucí ze Železného Brodu přes Podspálov až k Bozkovským jeskyním. Zpět se dostanete přes Bozkov a Dolní Bozkov opět do Podspálova a následně do Železného Brodu.

 
SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


České hory AKTUÁLNĚ 2022/2023

České hory AKTUÁLNĚ 2022/2023

DEŠTNÉ Hory a doly v Čechách i na Moravě nabízejí pohádkové terény pro milovníky všech zimních dobrodružství. Sníh a led láká nejenom na běžky, sjezdovky a snowboard, ale také na sněžnice nebo ledové lezení.... celý článek

TEST Lezečky Triop Start

Malý Jezdec - skalní maličkost na konec sezony

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články

Kurzy kryptoměn: Kdy je nejlepší čas na nákup kryptoměn?

Kurzy kryptoměn: Kdy je nejlepší čas na nákup kryptoměn?

Chcete-li investovat se ziskem, nakupujte, když jsou ceny nízké, a prodávejte, když jsou ceny vysoké.
TOP 5 dámských zimních bund - nejen pěkné, ale i teplé

TOP 5 dámských zimních bund - nejen pěkné, ale i teplé

Zima je sympatické roční období. I když se vám to nelíbí a je vám chladno, správná bunda vás zahřeje nejen v teple, ale i v pohodlí. A hlavně v ní budete vypadat skvěle. Představujeme náš top
Přes Koněprusy na koloběžce

Přes Koněprusy na koloběžce

FOOTBIKE GUIDE Kopcovitou krajinou přes Koukolovu horu, Koněprusy a Kobylu jsme se vydali na koloběžkách do podzimní přírody. 
Pozor na revmatoidní artritidu. Znáte její příčiny?

Pozor na revmatoidní artritidu. Znáte její příčiny?

Když jsme mladí, máme pocit, že jsme všemocní. Můžeme běhat, skákat a věnovat se i dalším aktivním činnostem. Vlivem různých faktorů, mezi které patří i stárnutí, se ale u mnoha z nás v průběhu času vyskytnou
Tuhé mrazy na obzoru a outdoorové vybavení jaksi schází? Takhle ho koupíte o dost levněji!

Tuhé mrazy na obzoru a outdoorové vybavení jaksi schází? Takhle ho koupíte o dost levněji!

Kdo už párkrát v horách byl, moc dobře ví, že obléknout obyčejný městský kabátek a nazout tenisky není správná volba. Vhodné outdoorové vybavení podmiňuje úspěch každého podařeného výšlapu nebo pobytu v pusté divočině.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Vánoce v Polabí Přerov nad Labem, skanzen 17.11.-30.12. 17.11.
Historické betlémy - výstava Mělník, Regionální muzeum 19.11.-30.12. 19.11.
Výstava betlémů Nový Knín, Muzeum zlata 22.11.-18.12. 22.11.
Krumlovský advent Český Krumlov 25.11.-6.1. 25.11.
Sladké vánoce - výstava Praha, Chvalský zámek 26.11.-8.1. 26.11.
Pražská stovka Milín 2.-4.12. 2.12. 18:00
Zimní táboření na Hvězdě Police nad Metují 2.-4.12. 2.12.
Příbramské betlémy - výstava Příbram, galerie Drtikol 2.12.-8.1. 2.12.
Polabské vánoční trhy Lysá nad Labem 2.-18.12. 2.12.
Mikulášská Orlice Perná   3.12.

Diskuse

tradiční bota Lukas B., 1.12.2022 13:09, 1 příspěvek
Správný počin Honza, 30.11.2022 11:48, 6 příspěvků
Re: Re: Iva Didová, Stand... Horydoly, 29.11.2022 22:40, 134 příspěvků
Všechno má rub a líc. Honza, 29.11.2022 22:06, 134 příspěvků
Všechno má rub a líc. Michael Beranek, 29.11.2022 19:42, 134 příspěvků
zlatý poklad Honza, 29.11.2022 15:20, 1 příspěvek
Re: Re: Iva Didová, Stand... Honza, 29.11.2022 14:55, 134 příspěvků
Všechno má rub a líc. Honza, 29.11.2022 14:33, 134 příspěvků
Párty oblečení od MOHITO Mohito Party obleceni, 29.11.2022 12:27, 1 příspěvek
Všechno má rub a líc. Michael Beranek, 28.11.2022 22:20, 134 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Minimalistická lehká obuv... Horydoly , 18.11.2022 15:18
Jak se chodí naboso? Horydoly , 18.11.2022 15:16
Re: Barefoot Horydoly , 18.11.2022 15:13
Naboso i v zimě? Horydoly , 18.11.2022 15:12
Barefoot Horydoly , 18.11.2022 15:09
Bruslení Horydoly , 15.11.2022 16:37
Zvedněte hlavy vzhůru! Sv... milan šupa, 10.11.2022 19:47
Horská střediska se těší ... Horydoly , 8.11.2022 23:38