5 aplikací, které oceníte na horských túrách

5 aplikací, které oceníte na horských túrách
Kde jsem?
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

AKTUALIZACE Pokud milujete výlety do hor, určitě víte, že je třeba být připraven opravdu na vše. Proto je nejlepší, pokud máte i svůj smartphone vybavený na maximum, aby vám během horské túry co nejvíce pomohl. Jaké aplikace by vám v mobilu neměly chybět?

Mobil.

Poznejte všechny kopce

Také patříte mezi ty nadšence, kteří chtějí být neustále v obraze? Chcete vědět, jaké kopce a hory máte kolem sebe a jaké vidíte v dáli? Zkuste to s aplikací PeakFinder. Zapnete appku, nasměřujte zadní kameru na neznámé kopce a Peakfinder vám ukáže jednoduchý profil krajiny se jmény a výškami jednotlivých vrcholů. Pomůžete si tak i s orientací, pokud zrovna nevíte, kudy kam. Peakfinder sice není zadarmo, každopádně, pro milovníky hor je naprostou srdcovkou. 

Stáhnout si ji můžete za 4,99 dolarů na iOS a za 4,69 na Android.

Mobil.

Vždy najděte tu správnou cestu

Pokud milujete chození po horách, určitě víte, že turistické značky a mapy od Googlu vám pro správnou orientaci v terénu stačit nebudou. Někdy je prostě potřeba odbočit z plánované trasy, případně výlet zkrátit nebo prodloužit.

Pokud nemáte po ruce papírovou mapu, která má tu nevýhodu, že je neskladná a někdy i neaktuální, určitě si stáhněte nějakou kvalitní turistickou aplikaci do mobilu. Případně zkuste najít nějakou lokální aplikaci či offline mapu daného místa ještě před tím, než se na cestu vydáte. Po zkušenostech jsme ale zjistili, že tyto aplikace bývají celkem nevyhovující a zatím jsme skončili u aplikace Mapy.cz, která poskytuje celkem dobré mapy pro turisty i cyklisty, a to nejen v České republiky, ale i dalších evropských zemí.

Orientace.

Také Mapy.cz je ale třeba stáhnout ještě před tím, než se vydáte na cestu. Kromě toho si nezapomeňte stáhnout offline mapu země, do které se zrovna chystáte, aby se vám nestalo, že zůstanete bez navigace. Offline mapy jsou celkem velké, takže pokud si potřebujete stáhnout dokument během výletu, nemusí se vám to kvůli špatnému datovému signálu podařit.

Aplikaci si můžete zdarma stáhnout na iOS i na Android.

Nikdy nepodceňujte nebezpečí

V horách nás snadno může potkat nějaké neštěstí. Příkladem jsou například slovenské Tatry, ve kterých každý rok zemře více než deset lidí, a to i Češi. V roce 2017 to například bylo 10 obětí a dokonce 5 Čechů.

Proto je třeba být vždy připraven. Naštěstí, v dnešní moderní době si už můžete do telefonu nainstalovat chytré aplikace, které vám v případě potřeby pomohou přivolat pomoc. Pomohou také s vaší lokací, což bývá největší problém při záchraně, pokud se hraje o čas.

Záchranka

V České republice tak můžete stahovat aplikaci Záchranka. Jde o oficiální aplikaci Zdravotnické záchranné služby České republiky a má napojení i na horskou službu. Aplikace má velmi dobré hodnocení.

Stáhnout si ji můžete bezplatně na iOS i na Android.

Záchranka.

Horská záchranná služba na Slovensku

Na Slovensku, kam Češi také rádi chodí na vysokohorskou turistiku, vám pomůže aplikace slovenské Horské záchranné služby.Stáhnout si ji můžete bezplatně na iOS i na Android.

SnowSafe

Pokud se do hor vydáváte také v zimě, ať už jako skialpinista, freerider, nebo jako turista, určitě víte, že je potřeba neustále sledovat lavinové nebezpečí. S tím vám pomůže aplikace SnowSafe. Přináší aktuální zprávy o počasí a lavinových nebezpečích a vy si budete moci zjistit, zda se do hor vydat nebo ne.

Stáhnout si ji můžete na iOS i na Android.

Pomůže i správné příslušenství k telefonu

Nezapomeňte, že telefon se vám může kdykoliv rozbít nebo vybít, a potom si už pomoc nezavoláte a správnou trasu budete muset lovit v paměti. Proto je důležité si vždy pořídit odolný kryt na mobil, který jej ochrání před pádem. Nevyhnutné je to i u odolnějších telefonů, takže si pořiďte určitě i kryty na iPhone 7 a jiné telefony s kovovými zády či konstrukcí, které se vám zdají být odolné.

Výhodou je bezesporu to, že většina z uvedených aplikací je nenáročná na výkon. Bez problémů proto fungují i na telefonech z nejnižších cenových kategorií. Třeba Xiaomi Redmi 8A za velmi přijatelnou cenu by neměl mít problém s žádnou z nich.

Mobil.

Dalším důležitým příslušenstvím do hor je powerbanka, tedy externí zdroj energie, případně i samodobíjecí pouzdro. Pokud se chystáte v horách strávit i několik dní, raději investujte do opravdu dobré powerbanky, která vám mobil nabije i několikrát. Při používání navigačních aplikací a neustálém focení se mobil vždy rychle vybíjí.

Catalyst.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Neumětely: Horymír a Šemík sem utekli před Křesomyslem

Neumětely: Horymír a Šemík sem utekli před Křesomyslem

FOOTBIKE GUIDE ...a uháněl k Neumětelům. Slavný topografický úryvek ze Starých pověstí českých zná snad každý, kdo vychodil základní školu. Jeli jsme se podívat, kde se odehrálo drama z úsvitu českých dějin.... celý článek

Čína otevírá Everest po čtyřech letech

Čeští horolezci se přou s vedením svazu o peníze na instruktory

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.Nejčtenější články

Zdravá kloubní chrupavka v každém věku: Jak na to?

Zdravá kloubní chrupavka v každém věku: Jak na to?

Kloubní chrupavky nejsou nezničitelné. Jak stárneme, postupně se opotřebovávají a již bezchybně neplní svou primární funkci. Také ale může kloub, jehož je chrupavka součástí, postihnout chronické onemocnění, které na ni může
Fejfar dál vládne běhu na Petříně

Fejfar dál vládne běhu na Petříně

Vůně a obrazy kvetoucích třešňových stromů jako při májové premiéře před deseti lety vytvořily kulisy Trailu Praha i v půlce března. Místy vysvitlo teplé sluníčko, běželo se i kolem líbajících se milenců u sochy
Poznejte nejkrásnější řecké ostrovy

Poznejte nejkrásnější řecké ostrovy

Je jich asi 2,5 tisíce, jen 200 z nich je obydlených. Některé jsou kosmopolitními hvězdami na mapě světových letovisek, zatímco charakter a atmosféra jiných se po staletí příliš nemění.
Výbava na hory na dluh? Někdy dává smysl. Jenže kdy?

Výbava na hory na dluh? Někdy dává smysl. Jenže kdy?

Pořídit výbavu na hory, s sebou obnáší značnou vstupní investici. Když přidáme ještě cenu ubytování, skipasů a vůbec cest za lyžováním, jsme na vyšších desítkách tisíc, které se v osobním rozpočtu nemusí podařit
Kněžívka, lezecká skalka u letiště Václava Havla

Kněžívka, lezecká skalka u letiště Václava Havla

CLIMBING GUIDE Letošní skalkařskou sezonu jsme zahájili 17. března na Kněžívce u pražského Letiště. Loňskou jsme ukončili 27. prosince na nedaleké Dynamitce na břehu Vltavy. Obě patří do seriálu Kick&Climb - přijedeme na koloběžkách, vylezeme

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Koloběžkami přes ostrov Kuba - diashow Praha, Klub cestovatelů Přednáší Marek Balicki 16.4. 18:30
Island - diashow Kralupy nad Vltavou, Vltava Přednáší Martin Loew 16.4. 19:00
Nauticampo - veletrh Portugalsko, Lisabon 17.-21.4. Turismus a karavaning 17.4.
Island - diashow Kladno, Hutník Přednáší Martin Loew 17.4. 19:00
Stones, Trees, Clouds - fotovýstava Praha, Tibet Open House 26.3.-17.4. Fotografoval Petr Králík 17.4.
Island - diashow Mladá Boleslav, Škoda muzeum Přednáší Martin Loew 18.4. 19:00
Tourbusiness - veletrh Bělorusko, Minsk 18.-20.4. 18.4.
Dunajec - otvorenie vodáckej sezóny Červený Kláštor 19.-21.4. 19.4.
Speleoforum Sloup 19.-21.4. 19.4.
Bratislava - Vídeň Bratislava Koloběžkový závod 20.4.

Diskuse

Jazyk Veronika, 15.4.2024 18:53, 5 příspěvků
milovníku cizích termitů PK, 15.4.2024 18:16, 5 příspěvků
INU IP, 15.4.2024 17:11, 5 příspěvků
z prde.. klika PK, 15.4.2024 10:05, 5 příspěvků
INU Honza, 15.4.2024 9:24, 5 příspěvků
není to blbost? Skiák, 12.4.2024 23:31, 1 příspěvek
INU Honza, 11.4.2024 15:09, 1 příspěvek
Jednoduchá matematika . . . Honza, 11.4.2024 15:06, 15 příspěvků
Jednoduchá matematika . . . michael Beranek, 11.4.2024 10:38, 15 příspěvků
INU Honza, 9.4.2024 8:51, 15 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

S Winterbergem na Dobešku Horydoly , 11.4.2024 0:02
Re: Praha Horydoly Open, 10.4.2024 10:32
Tipy na dámské běžecké bo... Horydoly Open, 10.4.2024 10:11
Zákolany Horydoly , 8.4.2024 18:24
Lojzovka Horydoly , 8.4.2024 18:23
Re: Praha Kuba Turek, 8.4.2024 18:13
Re: Praha Horydoly Open, 8.4.2024 18:09
Re: Divoká Šárka Kuba Turek, 6.4.2024 19:21