Americká kavalerie zachránila lipicány od Domažlic

Americká kavalerie zachránila lipicány od Domažlic
Hostouň. Americká kavalerie zachránila lipicány od Domažlic.
Autor snímku ARCHIV Ladislav Frank Nykl
SDÍLEJ:

Druhý Dragounský pluk zachránil na sklonku Druhé světové války světově proslulé lipicánské hřebce. Plukovník Reed vedl regiment v nejhlubším americkém válečném průniku během dobývání Československa. V odvážném přepadu skrz německé linie do oblasti Hostouň u Domažlic měl osvobodit spojenecké válečné zajatce. Kromě hlavního úkolo zvládli jeho muži ještě pobrat velmi cenné koně.

Americká kavalerie zachránila lipicány od Domažlic
Němečtí veterináři Lessing (vlevo) a Kroll před začátkem transportu lipicánů s Hostouně. Rudolf Lessing na hrebci Indigo.
Autor snímku ARCHIV Horydoly

Po vypuknutí 1. světové války byl do Hostouně přemístěn vojenský hřebčín z Haliče (východního Polska).

V roce 1918 převzala hřebčín československá armáda. Na začátku roku 1945 byla část koní odehnána do Německa. Hřebčín v Hostouni byl po válce přeměněn na zemědělský statek. Koně se nadále chovaly jen v hřebčíně Svržno.

Ke zrušení hřebčína došlo v roce 1962. Část koní a personálu poté přešla do Albertova u Opavy.

Američané na Chodsku

Celou Šumavu a Chodsko osvobodili na konci 2. světové války Američané. Americká armáda zakončila svoje evropské tažení v Rokycanech. Dále již nesměla přes demarkační linii, která byla domluvena se Sověty.

Ještě před tím podstoupili bojové, průzkumné a logistické akce. Jednou z nich byla pověřena jednotka Druhých Dragounů (Kavalerie). Přesunula se na německé území (neboli do Čech) k zajateckému táboru v Hostouni (Hostau). Měla zachránit Američany a další spojenecké vězně.

Prvotní úmysl kavaleristů podpořila zpráva o deponovaných koních, kterou v úloze parlamentáře sdělil plukovníkovi Reedovi – zanícenému milovníkovi koní – německý armádní veterinář z Hostouně.

Podplukovník Hubert Rudolfsky, německý velitel hrebčína v Hostouni na snímku s hřebci Lotnik (vlevo) a Miecznik (vpravo). Cejch hřebčince Hostouň. Americký plukovník Charles H.Reed.

Poté co bylo zachráněno sto padesát spojeneckých zajatců a posléze 670 koní z celé Evropy, americký regiment ještě zabezpečil kapitulaci německé 11. tankové divize.

Rozkradené koně se vrátily do celé Evropy

Devět dní po dobytí Hostouně se Německo vzdalo 8. května 1945. Druhá Kavalerie zaujala postavení na demarkační linii. Transport koní za hranice započal 12. května po kapitulaci a hlavně ukončení všech bojových akcí.

Ve stádu 670 koní bylo 250 lipicánů z proslulé vídeňské Španělské jezdecké školy. Koně nejprve směřovaly do bavorského Schwarzenbergu. Potom ve dvou etapách 18. a 25. května do Sankt Martin u Neustadtu. Odtud bylo 215 koní vráceno zpět do Rakouska. Zbývající byly prohlášeny za válečnou kořist a z italského přístavu Janov převezeny do Spojených států.

Teprve 20. září se část koní vrátila zpět do Hostouně. 250 koní převzal vojenský veterinář major Babarin. Tažní a plnokrevníci zůstali české správě. Část lipicánů se vrátila do slovinské Lipice.

V dalších letech se část klisen z Hostouňského hřebčína vrátila do města Piber, další se dostaly do Mansbachu. V roce 1947 byli tyto koně vráceni jugoslávské vládě. Několik lipicánů bylo v říjnu 1947 převezeno do USA a později prodáno soukromým osobám.

Hostouň v Hollywoodu

O záchraně lipicánů z Hostouně natočilo hollywoodské studio Walt Disney roku 1963 film Miracle of the White Stallions (Zázrační bílí hřebci). Protože se jednalo o hraný snímek, neodpovídal příliš historické skutečnosti. Plukovník Reed podle jeho tvůrců vzdoroval německým i sovětským hrozbám a odehnal lipiciány zpět do Německa.

...aby je někdo neukradl. Rusové? Češi?

Rozkaz k akci v Hostouni padl 28. dubna 1945 pod krycím názvem Stewart. Tímto úkolem byla pověřena 42. jezdecká průzkumná squadrona, konkrétně její oddíl A. Ten byl ještě dále doplněn o četu lehkých tanků M5 a M24 z roty F a četu samohybných houfnic M8 z oddílu E. Boční zajištění prováděly oddíly B a C.

Zajištění a převedení koní za hranice republiky dostal později krycí název Operace Kovboj. Bylo nutné přemístit hřebčín do bezpečí, protože se množily zprávy o zvědech Rusů a Čechů, kteří se zajímali o kořist. Plukovník Reed o všem informoval štáb generála Pattona, který souhlasil a vydal rozkazy, aby byla pro transport zajištěna přednost na silnicích. Pro transport byly utvořeny skupiny koní po 30 až 80 kusech. Vysokobřezí klisny a klisny s hříbaty byly naloženy na auta a překonaly tak vzdálenost čtyřiceti kilometrů.

Díky tomu, že v okolí kapitulovala velká německá vojenská jednotka, ukořistili Američané dostatek nákladních aut. Musely se ale udělat rampy, aby se koně dostaly na auta. Tím se transport zpozdil. 15. květen roku 1945 byl stanoven jako den D. Nebylo také dostatek personálu, který by transport koní doprovázel. Většina utekla, jakmile byl vyhlášen konec války.

Bylo tedy nutné, aby se o koně postarali lidé z německé domobrany a výrostci z Hitlerjugend. Američané přesun perfektně zorganizovali. Na každém vjezdu do obce stál pancéřový vůz a řídil dopravu. Tím byl transportu umožněn hladký průchod.

Oba němečtí štábní veterináři dr. Leasing a dr. Kroll byli po kapitulaci Hostouně převedeni do služeb Američanů.


Zobrazit místo Turistika na větší mapě

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Generál Georg Smith Patton

Americký generál Georg Smith Patton byl  v horních kruzích americké armády za rozporuplnou osobu, protože se ne vždy řídil stoprocentně vojenskými řády a nařízeními. Měl prudkou a prchlivou povahu a byl antisemita. Byl velice cílevědomý a ve svém konání rychlý a tak koncem války bleskově prošel jižním Německem až do západních Čech, kde byl v Plzni ve svém postupu z politických důvodů zastaven.

Měl rád koně a proto zachránil před sovětskými armádními složkami Lipicány, koně kteří byli soustředěni  v tehdy sudetském městečku Hostau – Houstouň v domažlickém okrese. Bylo totiž nebezpečí, když místo bylo opuštěno složkami Wehrmachtu, že pohynou hladem a žízní anebo budou pobiti kvůli masu. Koně zachránil, ačkoliv místo bylo už obsazeno sovětskou armádou a tak při tom jednal proti instrukcím vrchního amerického štábu.

Zahynul 21.prosince 1945 na následky frontální srážky svého auta s americkým naklaďákem v Mannheimu. Následkem srážky bylo jeho celkové ochrnutí a 21. prosince 1945 zemřel v heidelbergské nemocnici na plicní embolii. Podle svého přání byl pochován vedle „svých“ vojáku – v Lucembursku.

Reaguj
Lipicáni

Zajímavý článek. Redakci děkuji za zajímavou minulost!

Reaguj
Celkem 2 příspěvky v diskuzi


Léčebný potenciál konopné masti s obsahem CBD

Léčebný potenciál konopné masti s obsahem CBD

Užívání CBD je jednoduché. Sáhnout po tom nejvhodnějším je ovšem produktu obtížnější, hlavně pokud máme dnes na trhu tak široký výběr. Dříve než zvolíte, kde nakoupit, musíte se rozhodnout, která... celý článek

Vzpomínky na Divoký Západ: drsné hospody v Karlových Varech

České hory AKTUÁLNĚ 2020/2021

registrovat

Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.Nejčtenější články

Adršpach: online vstupenky i parkovné

Adršpach: online vstupenky i parkovné

Od 1. dubna si návštěvníci Adršpašských skal budou moci zakoupit vstupenku na prohlídkový okruh online. Na nových webových stránkách bude možné zakoupit i vjezd na parkoviště.
Plujeme Prahou po Vltavě

Plujeme Prahou po Vltavě

AKTUALIZACE Proplout hlavní město Prahu po Vltavě na kanoi nebo kajaku je zážitek, na který se nezapomíná. Historická metropole poskytuje nespočet pohledů na skvosty románské, gotické, renesanční, barokní i moderní, které
Prokopské údolí Pavla Schwarze

Prokopské údolí Pavla Schwarze

CLIMBING GUIDE Třicet metrů vysoká skála? Skoro se na ni neleze? V Praze? To musí být bomba! Podívali jsme se do Prokopského údolí. Kdysi byly zdejší vápencové útesy rejdištěm horolezece Pavla
Prokopské údolí na jaře na koloběžkách

Prokopské údolí na jaře na koloběžkách

FOOTBIKE GUIDE První jarní výlet na koloběžkách dopadl tak, jak to po zimě bývá. Zablátili jsme se od hlavy k patě, zabloudili, promrzli a namočili. Tentokrát jsme vyrazili do Prokopského údolí v Praze. 
Svatý Bartoloměj / Saint-Barthélemy: prázdninový ostrov v Karibiku

Svatý Bartoloměj / Saint-Barthélemy: prázdninový ostrov v Karibiku

Svatý Bartoloměj (Saint-Barthélemy, zkráceně St. Barths) je ostrov v souostroví Malé Antily na pomezí Karibského a Sargasového moře. Zřejmě byl čas od času navštěvován karibskými Indiány, ale stálé obyvatele získal až po

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Travelcon - konference
České Budějovice on-line 15.-16.4. 15.4.
Jizera - odemykání Malá Skála 17.4.
Běhej lesy Lednice Lednice, zámek 17.4.
Praha-Karlštejn - cyklomaraton Praha, Velká Chuchle Horská kola 24.4.
Ziitauer Gebirgslauf - běh Německo, Olbersdorf 25.4.
Etapák - koloběžky Louňovice 6.-9.5. 6.5.
Slavnosti svobody Plzeň 6.-9.5. 6.5.
KhaaKhaaPride Česká Lípa, Perla 7.-9.5. 7.5.
Noční běh Valachy Velké Karlovice 8.5.
Free Time - veletrh Polsko, Gdaňsk ZRUŠENO! 10.-11.5. 10.5.

Diskuse

Zpěvník do tabletu Adam, 16.4.2021 15:56, 11 příspěvků
REHA- Maxi Bretislav, 15.4.2021 21:24, 1 příspěvek
Cesta SNP Přemovští, 14.4.2021 8:33, 1 příspěvek
Stan JanaTeron123, 13.4.2021 17:00, 1 příspěvek
Brněnské klasik K., 9.4.2021 11:26, 1 příspěvek
Vory pluly ještě dlouho p... historylover, 7.4.2021 9:38, 33 příspěvků
Mohou být jezy bezpečné? Michael Beranek, 4.4.2021 11:08, 1 příspěvek
A to jako fakt Kvido? Prkoš, 3.4.2021 21:05, 3 příspěvky
A to jako fakt Kvido? Karel, 3.4.2021 16:53, 3 příspěvky
Levice Vector, 1.4.2021 13:33, 10 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

снять общежитие отрадное Invillkib Invillkib, 16.4.2021 2:50
Co Čech, to cyklista Horydoly , 15.4.2021 20:15
Re: Spolulezec v Litoměři... Kuba Turek, 12.4.2021 1:36
Spolulezec v Litoměřicích... Horydoly Open, 12.4.2021 1:31
Inhalovanie minerálok Her... Horydoly , 11.4.2021 14:15
Cestovatelé během svátků ... Horydoly , 10.4.2021 0:04
Re: Historická ťažba a sp... Horydoly , 7.4.2021 17:43
Re: Historická ťažba a sp... Horydoly , 6.4.2021 0:33