Asfaltka do Alkazaru

Asfaltka do Alkazaru
SDÍLEJ:
Berounská radnice nechala vybudovat asfaltovou silničku po levém břehu Berounky, která spojuje město Beroun s osadou v Kozle a pokračuje dále jako lesní cesta sjízdná pro osobní auta do Hostími.

Předevčírem 24. července jsme přinesli fotografie nové silničky. Dnes nám právní stav osvětlil vedoucí Správy chráněné krajinné oblasti Český kraj Petr Hůla.

Dosud vedla z Berouna do Alkazaru prašná polní cesta. Vjezd je na ní zakázán a povolení mají jen místní obyvatelé, protože prochází národní přírodní rezervací Karlštejnsko, která požívá nejvyšší stupeň ochrany v Česku.

Kdy přesně byla bývalá polní cesta vyasfaltovaná?

Strážce ochrany přírody Václav Bittman zjistil dokončování pokládky živičného koberce ve čtvrtek 13. srpna. Tento den byla cesta dokončena. Pokládka začala tedy v průběhu 28. týdne tohoto roku.

Kdo je investorem?

Město Beroun.

Z jakého důvodu byla silnička vybudována a k jakému účelu má sloužit?

Jako cyklostezka.

Počítá se s prodloužením asfaltového povrchu dále přes osadu V Kozle do Hostími?

Počítá se s prodloužením cesty do osady Kozel, kde trvale žijí lidé. S úpravou cesty údolím Kačáku přes národní přírodní rezervaci Karlštejn do Hostími se v žádném případě neuvažuje! Naopak, na této cestě by mělo být zřízeno zabezpečení proti vjezdu motorových vozidel včetně osob trvale žijících v osadě Kozel, protože dopravní značení není respektované. Tato cesta by měla sloužit pouze pro pěší a cyklisty, případně jako úniková cesta v případě povodní pro obyvatele Kozla.

Jak se k vybudování silničky staví správa chráněné krajinné oblasti Český kras?

Správa v rámci předběžných jednání doporučila zástupcům města Beroun vybudovat pro cyklostezku štětovanou zpevněnou cestu, potenciální živičný povrch ve II. a III. zóně však rovněž striktně nevyloučila.

Byla silnička vyasfaltována se souhlasem Správy?

Cesta byla vyasfaltována bez souhlasu Správy, neboť ještě není dokončeno probíhající správní řízení v této věci. Momentálně má celou záležitost v šetření Česká inspekce životního prostředí.

Je v současné době vjezd na silničku povolen pro osobní vozy? Pokud ne, jak Správa zamezuje vjezdu vozidel?

Vjezd motorových vozidel na cestu povolen není a v budoucnu se o něm ani neuvažuje. Se starostou města Beroun jsme dohodnuti na osazení zařízení, zabraňujícím vjezdu od Berouna tak, aby cestu mohli užívat pouze lidé s trvalým pobytem v osadě Kozel. Jinak by měla sloužit výhradně cyklistům a pěším.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

 • Captcha Image

Diskuze k článku

Re: cyklisti jsou parchanti
Pane, vy jste idiot a není nutný aby jste to všude dával najevo. Myslim že žádný cyklista tu cestu nevyasfaltoval, obraťte se na radní města Berouna a tam projevte svoji inteligenci naplno.
 • Autor Fanda
 • Datum a čas 19.6.2007 22:30
Reaguj
cyklisti jsou parchanti
Jak jsemse opet lpresvedcil kvuli debyilni cykloturistiky se opat znicil velky kus nasi drahe vlasti - jako obvykle debilni sraci se dvema kolama devastuji nase kulturni statky - Kde jsou ted - proc nestavkuji, proc netahnou ulicemi, ze se nici priroda. jsou to kreteni, kterym neni rovno..
 • Autor m.bratinka
 • Datum a čas 29.3.2007 18:01
Reaguj
Re: Re: Re: Proboha proč?
klasická McAdamova technologie je odtěžení ornice a zeminy do nezámrzné hloubky (0,8-1,2m), zásyp stěrkopískem, osazení placáků nastojato a znovu zásyp jemným štěrkem. nevydrží to navěky, potřebuje to pravidelnou údržbu, dřív byl na každé 3 km silnice cestář, který ji furt dokola opravoval (jak v té písni "na silnici do Prášil jeden starý cestář žil"). pak existuje "moderní" lesácká technologie, tzv. penetrační makadam, a ta se vyznačuje velmi nízkou cenou, jednoduchou mechanizací a nízkými požadavky na údržbu. to se uválcuje stěrk, projede se to cisternou a pokropí horkou živicí, znova se to posype štěrkem a zaválcuje a je hotovo. to jsou ty hrubozrnné vozovky, typicky lesní asfaltky.¨rakouské jemné štěrkové silničky mají jednu zásadní výhodu, skoro celé rakousko je vápencové, veškerý štěrk se dělá z vápence a je veliký přebytek štěrkodrti frakce jánevim 0-16 s podlouhlými zrny. no a tak se tenhle štěrk prostě uválcuje a je hotovo. protože jsou zrna čerstvě nalámána, tak jejich povrch rychle navětrá, a dojde k dodatečnému stmelení větráním vzniklým jílem. zdánlivě je to technologie šetrná, ale viděl jsem asi před měsícem v rakouslandu dvojici bagrů jednu takovou polňačku budovat, a je to taky docela rachot.takže závěrem: chceme na berounsku "rakouské polňačky"? zvyšme těžbu vápence! chachachachá!
 • Autor Lukas B.
 • Datum a čas 2.8.2006 07:48
Reaguj
Re: Re: Proboha proč?
Ta navigace z velkejch placaku je na kolo naprosto silena, ale nejak tam proste uz tricet let je a tak mi tam patri (pravil stary zbrojnos a zamackl slzu).Cesta do berouna mohla stejne dobre bejt pekna makadamka, kdyby to nebylo asfaltem jednodussi. A obavam se ze do krasy rakouskych polnacek tahle bude mit dost daleko. Netusite nekdo proc to tem rakusakum ani v lete netece a proc to ma takovou kaminkoou strukturu a pritom je to hladky? Prijde mi ze u nas to hosi umej bud tekuty nebo hrbaty. Technologie uz mame, penize tahame ze stejnejch mist a stejne to vypada rozdilne.
 • Autor Badial
 • Datum a čas 1.8.2006 14:46
Reaguj
Re: Proboha proč?
nojo, ta stará navigace pod blážinou, to bude asi historické a zasloužilo by památkovou ochranu. ale zase na pražské náplavce to bylo špatně, páč to tam cyklistum drncá. tak babo raď.
 • Autor Lukas b.
 • Datum a čas 1.8.2006 13:09
Reaguj
Proboha proč?
Jsem tak trochu místní staromilec. Asfalt na tomhle místě mi připadá jako šílenej nápad. Proč?A to chtěj udělat asfalt i kolem skal až do srbska?Aby tam teda byla ta .... cyklostezka?Kterej zkurvenej fond na to podojili?Teda jestli se takhle cejtili i ty nemci kdyz jim ty skvely cyklostezky staveli tak potes protez!
 • Autor Badial
 • Datum a čas 31.7.2006 23:37
Reaguj
Re: Re: Mno .. nevim
4Husky: jsem Ackar jako prase .. souhlasim, ale nevim, proc bych mel jezdit autem nejakajech 60km .. zbytecne daleko ... kdyz po dalnici to mam na chtu nejakejch 25?! No ne? pres Srbsko, Dobrichovice, Cernosice, Trebane ... JEZDIM ZASADNE NA KOLE!!!! Ty jsi asi nejspis ten obyvatel luxusních lokalit, jak tak ctu!!!! Super ... mam ti co zavidet!!!! Ekologickej zivot na vesnici!!!! Sorry ... ale dovol, abych se zasmal!!!! Nekdy to je na vesnici horsi, nez v centru Prahy ... to je ale daleko od tematu Srbsko a asfaltka!!!! Zrovna v sobotu jsem tam jel, super .. aut tam byl jak s Ackovou tak i s eSkovou spz pozehnane!!! At si kazdej zamete pred vlastnim prahem!!!!
 • Autor Honza
 • Datum a čas 31.7.2006 11:20
Reaguj
cesta do alkazaru
Traba to brať aj z lepšej stránky. Aspoň príde sanitka rýchlejšie do alkazaru :)
 • Autor marek
 • Datum a čas 28.7.2006 17:04
Reaguj
Re: Re: jó, a jsme zase u mých oblíbených témat
hm, tak to se moc nepohádáme. já totiž souhlasím.
 • Autor Lukas B.
 • Datum a čas 28.7.2006 12:54
Reaguj
Re: jó, a jsme zase u mých oblíbených témat
Tak jo, když chceš: volit by měli mít právo jen ti, kdo platí přímé daně. Ty přispívají na lidi, kteří nechtějí nebo nemohou pracovat a tak by měli rozhodovat co s prachama udělají. Co ty na to?
 • Autor Nobody
 • Datum a čas 28.7.2006 12:45
Reaguj
Celkem 25 příspěvků v diskuzi


Američané nabídli zajetí, Rusové kulky do týla

Američané nabídli zajetí, Rusové kulky do týla

AKTUALIZACE Na konci druhé světové války v květnu 1945 se u Vysokého kamene (Hohen Stein) na hranicích u Kraslic střetávaly rozptýlené skupiny Němců ustupujících ze Sudet a z Karlovarského kotle. Z dálky viditelná hora sloužila... celý článek

Jeseníky AKTUÁLNĚ 2021

Alpy AKTUÁLNĚ 2021

registrovat

Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.Nejčtenější články

Kaisertour, císařská túra ve Wilder Kaiser

Kaisertour, císařská túra ve Wilder Kaiser

TOUR GUIDE Čtyřdenní putování v pohoří Wilder Kaiser patří do zlatého fondu pěší turistiky v Rakousku. Půjdete tváří v tvář alpským obrům, budete spát na horolezeckých chatách, ale túra je to bezpečná a v
Nadoblačná hřebenovka Watzmann

Nadoblačná hřebenovka Watzmann

VIA FERRATA GUIDE Na přechod hlavního hřebene Watzmannu je potřeba si vyhradit tři dny. Během prvního dne dorazíme na chatu Watzmannhaus, druhý den uděláme samotnou hřebenovku k chatě Wimbachgries a třetí den
K čemu je miliardová investice? Na palubě se nemusí skládat lehátka

K čemu je miliardová investice? Na palubě se nemusí skládat lehátka

KOMENTÁŘ Zdvihací mosty a další úpravy na Vraňansko-hořínském laterátním kanálu stály daňové poplatníky necelou miliardu korun. Ředitelství vodních cest pořádá oslavu k zahájení provozu modernizovaného kanálu. Ne všichni jsou ovšem nadšení. Kriticky
Emericyho nářek na Lomnický štít

Emericyho nářek na Lomnický štít

CLIMBING GUIDE Normální cesta na Lomnický štít vede z Lomnického sedla. Od lanovky ji zkušený turista nebo horolezec zvládne za dvě hodiny. Bohužel je dovoleno lézt pouze s horským vůdcem.
Lanovkou na Lomnický štít

Lanovkou na Lomnický štít

AKTUALIZACE Lanovka z Tatranské Lomnice na Lomnický štít a zpět vyváží turisty na nejvyšší osídlené místo na Slovensku. Je odtud jeden z nejlepších tatranských výhledů.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
72 hodin - dobrovolnická akce Česko 14.-17.10. 14.10.
Hoga - veletrh Německo, Norimberk 17.-19.10. 17.10.
Ekofilm - filmový festival Brno 20.-23.10. 20.10.
Houby Blanského lesa - fotovýstava České Budějovice, Jihočeské muzeum 11.9.-21.10. 21.10.
Caravaning - veletrh Brno, BVV 21.-24.10. 21.10.
Mezinárodní festival outdoorových filmů Ostrava 22.-30.10. 22.10.
IMTM - veletrh Izrael, Tel Aviv 26.-27.10. Cestovní ruch 26.10.
Stíny na hradě - proghlídky Svojanov 29.-30.10. 29.10.
Uzavření chodníků v Tatrách Vysoké, Západní a Belianské Tatry Vstup do dolin povolen 16.6.-31.10. 31.10.
Otevřené sklepy Hustopeče 6.-7.11. 6.11.

Diskuse

Ja len tak trošku rýpnem. Horydoly - Andrea Černá, 13.10.2021 11:09, 2 příspěvky
Ja len tak trošku rýpnem. Borek, 13.10.2021 10:25, 2 příspěvky
Hloupost tady kvete Stix, 12.10.2021 16:15, 1 příspěvek
Další slevy Majka, 12.10.2021 10:05, 2 příspěvky
Slevy na boty Majka, 11.10.2021 12:35, 1 příspěvek
smědava a wellness hotel Lukas B., 8.10.2021 19:26, 1 příspěvek
jíst jako všežravci Lukas B., 8.10.2021 9:23, 2 příspěvky
tajemství hradu v karpatech Lukas B., 8.10.2021 9:18, 2 příspěvky
jíst jako všežravci Pišišvor, 7.10.2021 12:47, 2 příspěvky
No a? strašný news, 5.10.2021 9:11, 1 příspěvek

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Festival otevřených sklep... Horydoly , 11.10.2021 13:14
Caravaning Brno - doprovo... Horydoly , 7.10.2021 0:20
Od nevidím do nevidím Horydoly , 5.10.2021 23:24
Caravaning Brno 21.-24.10. Horydoly , 5.10.2021 17:04
Nesprávné testování klien... Horydoly , 4.10.2021 1:25
Concorso d'Eleganza Villa... Horydoly , 29.9.2021 16:00
Střední Čechy turistické Horydoly , 23.9.2021 14:04
Festival růžových vín Horydoly , 22.9.2021 10:22