Český kras má nové logo. Proč?

Český kras má nové logo. Proč?
SDÍLEJ:
Chráněná krajinná oblast Český kras právě dostává nové logo. Ze zaběhlého loga byl vymazán dominantní hrad Karlštejn a dubová ratolest. Po radikálním faceliftu nakonec zůstal jen trilobit. Přečtěte si několik názorů na změnu. Byla k lepšímu či horšímu? Měla smysl?
Jak na to Kdo je kdo?

Správa chráněné krajinné oblasti Český kras
ředitel: Jaroslav Obermajer
Správa vykonává státní ochranu přírody na chráněném území mezi Prahou a Berounem.

Agentura ochrany přírody a krajiny
ředitel: František Pojer
Agentura je nadřízená všem správám chráněných krajinných oblastí a regionálním pracovičtím ochrany přírody s výjimkou národních parků.

Ministerstvo životního prostředí
ministr: Ladislav Miko
Ministerstvo je zřizovatelem Agentury ochrany přírody a krajiny.

O rozhovor na téma nového loga chráněné krajinné oblasti Český kras jsme požádali vedoucí oddělení práce s veřejností Agentury ochrany přírody a krajiny Jitku Kozubkovou.

Jasným odpovědím na některé otázky se vyhnula, a proto rozhovor s ní doplňujeme názory dalších lidí z oboru ochrany přírody a grafického designu.

Proč jste změnili logo právě v této době?

Agentura ochrany přírody a krajiny se rozhodla v roce 2007 začít proces změn některých log chráněných krajinných oblastí, která byla vyhodnocena jako zastaralá, nepřehledná či jinak graficky nevhodná. Před zahájením vlastní úpravy vybraných log byl vytvořen a vedením odsouhlasen Manuál pro vytváření log CHKO, který stanovil pravidla jako tvar, barevnost, písmo atd...

Proč stará verze nevyhovovala?

Nové logo Chráněné krajinné oblasti Český kras je výsledkem více než ročního procesu jednání mezi grafičkou, pracovníky Správy CHKO Český kras a ředitelstvím Agentury ochrany přírody a krajiny.

V čem se liší současné logo od předchozího?

Logo má nyní modernější čitelnější podobu, kterou věříme, že se brzy rozšíří a veřejnost jej přijme a bude si jej snadno spojovat s Chráněnou krajinnou oblastí Český kras.

Má jiný "příběh"?

Odlišnost současného loga od původního je na první pohled zcela zjevná. Došlo zejména ke zjednodušení a výběru jen jednoho motivu. V původním logu bylo uvedeno motivů více, které působily matoucím dojmem a mohly být často zaměňovány například za logo spojené jen s hradem Karlštejnem.

Proč byl zvolený právě trilobit? Ten z laického pohledu odpovídá spíše Křivoklátsku (břidlice), než Karlštejnsku (vápenec).

Motiv trilobita byl vybrán zcela záměrně, neboť se jedná o fenomén vyskytující se v Českém krase, souvisí s historickou hodnotou území spojenou hlavně s cennými a častými paleontologickými nálezy v této oblasti.

Kdo logo vytvořil?

Logo vytvořila ve spolupráci se Správou CHKO Český kras grafička Jana Štěpánová.

Kolik dostala zaplaceno?

Změna loga byla v rámci zakázky i na další loga, která se loni a letos měnila. Jedno nové logo stálo v rozmezí 10 až 15 tisíc korun.

Kdy byla vyhlášena veřejná soutěž a kdo byl v porotě?

Podobu loga schválila Správa CHKO Český kras a vedení AOPK ČR.

Kdy bude logo zapracované do corporate identity chráněné krajinné oblasti Český kras a celého systému ochrany přírody v České republice?

Celkové corporate identity správ chráněných krajinných oblastí se omezuje na základní prostředky jako dopisní papíry, potisk aut (u starších se zatím z finančních důvodů bohužel neuvažuje o přetisku), používání nového loga při přípravě nových nebo obnovovaných panelů naučných stezek, tiskovin a publikací vydávaných Správou chráněné krajinné oblasti Český kras, potažmo Agenturou ochrany přírody a krajiny. O dalších částech corporate identity se ve větším rozsahu prozatím neuvažuje.

Co to všechno bude obnášet a na kolik peněz to přijde?

Změna loga chráněné krajinné oblasti Český kras i mnohých dalších bude bezpochyby přínosem v prezentaci území či jednotlivých správ chráněných krajinných oblastí.

Autorka loga Jana Štěpánová: portrét - blog - studio

Jak se na věc dívá ředitel Správy chráněné krajinné oblasti Jaroslav Obermajer?

Napoprvé na otázky neodpověděl a odkázal nás na Agenturu ochrany přírody a krajiny. Teprve napodruhé, když jsme se podivili, že změna loga instituce, kterou zastupuje, nebyla jeho záležitostí, přidal vysvětlení:

Nevím, proč považujete za důležité na internetovém portálu věnujícímu se rekreačním aktivitám v přírodě informovat zrovna o logu chráněné krajinné oblasti. Vzhledem k tomu, že Vaše otázky směřují především do oblasti firemní identifikace a způsobu zadání, výběru a placení nového loga, odkázal jsem Vás a to zcela kompetentně na AOPK, protože SCHKO Český kras je jejím regionálním pracovištěm.

Správa CHKO pouze připomínkovala předkládané návrhy loga. Změna loga nebyla přímo vyvolána konkrétními potřebami Správy CHKO Český kras, ale na základě požadavků, které lze považovat za požadavky firemní identity Agentury ochrany přírody.

Z vašeho dotazu, který se týká trilobita a je jediným dotazem, který směřuje svým obsahem na Správu CHKO Český kras, je patrné, že o paleontologii máte jen povrchní znalosti. Jedním z hlavního významu Českého krasu je právě bohatost paleontologických nálezů a jejich jedinečnost. Proto byl trilobit, jako všeobecně známá zkamenělina, vybrán jako motiv do loga. Křivoklátsko má v logu kyčelnici, jako typickou bylinu reprezentující lesní společenstva, která jsou určitě pro Křivoklátsko výstižnější, než by byl trilobit.

Nikdo nechce mluvit veřejně

Ptali jsme se také lidí zevnitř dotčených úřadů i grafiků. Jako obvykle v případě státních zakázek poskytli zajímavé detaily, ale odmítli uvádět svá jména v médiích. Redakce však jejich jména zná. Udělali jsme tedy z jejich vyjádření pelmel:

* Znaku Českého krasu se vytýkalo, že je tam moc symbolů a je roztříštěné. Napřed byla snaha zachovat ve znaku Karlštejn a trilobita, ale hrad grafička zjednodušila tak, že už nebyl skoro k poznání, takže správa CHKO to odmítla. Pak se zkoušel udělat symbol ze Skály ve Sv. Janu, ale to také nedopadlo. Takže zůstal trilobit, kterého se nakonec povedlo upravit, aby moc neurážel paleontology. Správa CHKO nebyla celou akcí moc nadšena, i když o zjednodušení znaku se uvažovalo delší dobu, ale pořád se to odsouvalo až na nějaké kulaté výročí.

* S grafičkou nebyla zrovna nejlepší spolupráce hlavně proto, že se to všechno filtrovalo přes lidi z ústředí Agentury ochrany přírody a krajiny.

* Ochranáři si možná neuvědomují, že k neměnnosti krajiny by měla patřit i jistá neměnnost symbolu organizace, která ji ochraňuje.

* Za dobré logo není dvacet tisíc korun mnoho, ale chyba je v tom, že nebyla zveřejněna soutěž, ve které by se ukázalo více nápadů a invence.

* Trilobitů ve vlastním vápencovém krasu moc není. Pojem Český kras je sám o sobě tak trochu zavádějící, protože kolem "krasu" (t.j. vápencových pruhů) jsou různé nekrasové břidlice. Pro Český kras, pro slovní spojení i jeho význam, je třeba hledat také správný symbol. Pokud je jím trilobit, tak se přiznává, že název Český kras není až tak úplně správný. V českém krasu chybí základní krasové komplexní jevy, a tak lze pochybovat i o pojmu Český kras. Kras je o rozpouštění, ale nadpoloviční většina zdejších hornin je nerozpustná.

* Moderní logo by mělo být jednoduché, elegantní a hlavně zcela jasné. Každý ví, kde je Karlštejn, jádrovým územím Českého krasu je Karlštejnsko, tak proč si nedá do znaku tento hrad? Pradávný tvor v pohybu na novém logu je v zastaralém stylu Zdeňka Buriana. Mohl by zvát do nějakého okresního paleontologického muzea, ale neměl by zastupovat celostátně významnou krajinu, kde pracují nejen paleontologové, ale také ji přetvářejí tisíce let zemědělci, jsou v ní obrovské lomy, lidi sem jezdí za památkami, rekreací, turistikou, na obou stranách se rozvíjejí aglomerace...

* Pozor, změna loga nepřináší jenom jiné hlavičky dopisních papírů a nová razítka! Budou se měnit plechové tabule na objektech patřících ochráncům přírody, plastové infotabule na turistických stezkách, reprezentační a upomínkové materiály a mnohé další položky za velké peníze. Vyvolá to potřebu změny také v cestovním ruchu. Vždyť logo využívá nebo na ně odkazuje propagace jednotlivých podnikatelů (hotel, hospoda, prodej pohlednic...), ale také regionální a celostátní reklama na cestování.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Re: Tunel všech tunelů
Změna loga CHKO Český kras v praxi nepřináší praqkticky žádné zvýšení nákladů. Žádné cedule se nikde měnit nebudou. Dopisní papíry s předtištěnou hlavičkou se už léta nepoužívají (vše se tiskne z počítače). Nové logo se prostě postupně zavede na nové cedule a informační materiály tak jak budou postupně obměňovány. Také z projektem návštěvnických center to kupodivu nijak nesouvisí.
  • Autor VL
  • Datum a čas 15.12.2009 11:06
Reaguj
Re: Tunel všech tunelů
Naopak je to velmi dobrý článek, ilustruje poměry ve státní ochraně přírody. Tohle logo bylo možná jen za pár tisíc, ale je to jen špička ledovce, souvisí to s obrovským projektem návštěvnických center (v rámci nichž se řeší všechno možné, včetně korporátní identity).
  • Autor hankah
  • Datum a čas 16.11.2009 17:01
Reaguj
Re: Tunel všech tunelů
Doménu Komar.tu jsem, milý podvodníčku, nenašel. Takže jsem Ti samozřejmě k dispozici, ale až se představíš jako člověk.
Reaguj
Tunel všech tunelů
Tak to je opravdu bomba a špičkový výkon té pravé investigativní žurnalistiky. Tady se ze státního rozpočtu protočily miliardy, no možná jenom stovky milionu. Nějaký grafik si namastil konto a budou nám tvrdit, že prý 10000-15000. A další stovky milionů až miliardy půjdou na změnu dopisních papírů a zase nějakým spřáteleným firmám a bez řádného výběrového řízení. Chudáci obce, které logo roky využívaly (a jistě za to taky platily stovky milionů), teď půjdou na buben a kdo jim pomůže. Já bych je všechny praštil trilobitem do kebule. Ještě klika, že máme Jakuba Turka, ten ten miliardový tunel objevil a teď do toho bude šít, dokud se nezjedná náprava. No trochu se bojím, aby ho nepřelanařili na ministerstvo financí.Kubo nedej se a pokračuj v odhalování olbřímích nepravostí a miliardových krádeží a tunelů z peněz daňových poplatníků.
Reaguj
Celkem 4 příspěvky v diskuzi


Salcburská salašnická cesta / Salzburger Almenweg

Salcburská salašnická cesta / Salzburger Almenweg

TOUR GUIDE 350 km dlouhá Salcburská salašnická stezka vám ukáže více než sto venkovských horských chat v rakouském zemi SalzburgerLand. Turistická trasa je rozdělená na 31 denní etap, které lze projít najednou,... celý článek

Koupání u Tábora a Soběslavi

Mariánská hora v Jizerských horách

registrovat

Hledáte ubytování v Česku nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Turistický informační portál WhereToStay.Tips kde naleznete fantastické rady kde se ubytovat, kde jíst a co vidět, v lokalitách celého světa.

Nejčtenější články

Koupání v Ostravě

Koupání v Ostravě

Přinášíme přehled možností, kde se v Ostravě a okolí vykoupat. Přírodní koupaliště a kryté bazény.
Mariánská hora v Jizerských horách

Mariánská hora v Jizerských horách

AKTUALIZACE Mariánská hora se rozkládá nad obcí Albrechtice v Jizerský horách. Horské chaloupky jsou nepravidelně rozesety po stráních od Světlého vrchu až po úpatí kopce, který nese stejný název jako osada.
Bílá voda Kežmarská v Tatrách

Bílá voda Kežmarská v Tatrách

NOVÉ FOTO Jeden z nejhezčích potoků ve Vysokých Tatrách je Biela voda Kežmarská. Pramení v severovýchodních srázech Jaňacího štítu nedaleko Kopského sedla. Vytéká z mokrého suťoviska jako neznatelný ručej, změní se na potůček
Koupání v Plzni: venku i v bazénu

Koupání v Plzni: venku i v bazénu

AKTUALIZACE Vodní nádrže v okolí Plzně mívají dobrou vodu ke koupání na začátku léta a potom zase koncem srpna. O prázdninách se kvůli teplému počasí obvykle tvoří velké množství sinic.
Koupání v Praze

Koupání v Praze

KDE A JAK SE VYKOUPAT? Přírodní koupaliště a kryté bazény! Přinášíme přehled možností, kde se v Praze vykoupat.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Buskers fest - pouliční umění České Budějovice 17.-21.6. 17.6.
Den žiraf Jihlava, ZOO 21.-22.6. 21.6.
Jihlavské havíření Jihlava 21.-23.6. 21.6.
Svatojánský večer Rožnov, skanzen 21.6. 21:00
Dny růží
Jindřichův Hradec, Zahradní centrum 21.-30.6. 21.6.
Malířský plenér Bílina 21.-23.6. 21.6.
Zvonečkový jarmark Rožnov, skanzen Keramika a hrnčířství  22.6.
Královské stříbření Kutná Hora 22.-23.6. 22.6.
Boj o pevnost Německo, Königstein 22.-23.6.. 22.6.
Liberecký survival Český Dub, koupaliště 22.6.

Diskuse

Koleno operace Petr, 17.6.2019 14:38, 8 příspěvků
Dogtra Pathfinder Lenka Novotná, 17.6.2019 14:23, 7 příspěvků
Mravenci v domě Denisa, 17.6.2019 0:41, 3 příspěvky
Mravenci v domě Horydoly , 16.6.2019 12:01, 3 příspěvky
Mravenci v domě Eva, 15.6.2019 9:21, 3 příspěvky
Klasika ale radši ne, 14.6.2019 16:13, 1 příspěvek
jakej Šénflek?? neregistrovaný, 12.6.2019 21:30, 1 příspěvek
Blanice - doprava a uzavírky vodák Marek, 11.6.2019 15:17, 1 příspěvek
Co s sebou Hihoihi, 10.6.2019 9:55, 9 příspěvků
pohory Makara Netopýr, 6.6.2019 13:15, 4 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Odhalení pravdy! Francouz... milan šupa, 14.6.2019 18:35
Údolí salaší: Grossarltal... Horydoly , 12.6.2019 23:10
Bike Valachy Horydoly Open, 12.6.2019 12:00
Na světě je strategie roz... Horydoly , 23.5.2019 23:42
Trail Praha na Petříně dá... Horydoly , 20.5.2019 22:16
Baranie a Priečné Horydoly , 19.5.2019 11:20
Знакомства для секса Raymondset Raymondset, 16.5.2019 18:47
Akce v Praze Horydoly Open, 16.5.2019 12:08