Digitální fotoaparáty na cesty

Digitální fotoaparáty na cesty
SDÍLEJ:
Digitální fotoaparáty jsou běžnou součástí nabídky v obchodech s fototechnikou, elektronikou, ale také s kancelářským vybavením. Během několika krátkých let porazí klasické fotoaparáty stejně jako před dvaceti lety barevný film zvítězil nad černobílým.
Jak na to Obchodníci s digitálními fotoaparáty si někdy rvou vlasy z mýtů, které se okolo jejich zboží tvoří. Uvádíme proto několik otázek, které dostávají a něž musejí často odpovídat.

Je k digitálnímu aparátu nutné dokupovat nějaký speciální film, nebo stačí jen přístroj? Na jaké bázi se vlastně fotografie ukládají?
Obrázky se ukládají do paměti fotoaparátu. Ta bývá i výměnná a lze ji dokoupit ve formě paměťových karet. Žádný film tedy není potřeba.

Co to konkrétně znamená, když jsou u parametrů fotoaparátu napsány tyto údaje: 3 milionu bodů, optický zoom?
Počet bodů předurčuje kvalitu budoucích fotografií a říká, kolik je jich aparát schopen zobrazit na jednom snímku. Jeden milion stačí pro amatérské pohlednicové fotografie 9x13 cm, tři miliony se blíží profesionální kvalitě na velkých zvětšeninách. Optický zoom je objektiv, který zvětšuje či zmenšuje obraz. Podobného, ale méně kvalitního efektu lze docílit i digitálním zoomem, jenž tak činí jen pomocí programu ve fotoaparátu.

Lze vytisknout fotografie z fotoaparátu na papír?
Doma jiná cesta než přes tiskárnu nevede. Klasickou fotochemickou cestou postupují pouze profesionálové. Zabývají se tím některé velké fotolaby nebo firmy na internetu, kam stačí e­-mailem poslat vybrané obrázky, ony je vyvolají a zašlou poštou.

Digitální fotoaparáty prý špatně zachytávají pohyb a obrázky jsou rozmazané.
To není pravda. Digitální fotoaparáty se běžně používají i v reportérské praxi, kdy profesionálové fotografují auta formule 1, startující stíhačky nebo sportovní momentky. Záleží jen na správném výběru aparátu.

Digitální fotoaparát prý špatně fotografuje v místnosti. Postavy nebo předměty vepředu jsou světlé a pozadí je temné.
To dělají levné kompaktní foťáčky i digitální aparáty, pokud používáte blesk na aparátu, který svítí přímo zepředu. Odstranit to může jen rozmístění více světel v interiéru nebo fotografování bez blesku.

Dá se odstranit efekt červených očí, nepříjemně známý z fotografií s bleskem?
Červené oči slibuje odstranit téměř každý program na úpravu fotografií. Pokud používáte nějakou novější verzi Windows nebo MS Office, máte ho zřejmě v počítači.

Na některé účely se sice klasický film bude stále používat, ale digitální obrázky převládnou. Jeden z největších světových výrobců fotoparátů Olympus již vloni uvedl, že v Japonsku prodal více digitální než filmové techniky. Stejný vývoj čeká i Evropu a Česko.

V přehledu běžně prodávaných aparátů jsou přístroje s optickým a digitálním zoomem v cenové hladině od 12 do 20 tisíc Kč s rozlišením 3 až 4 megapixely. Plně dostačují pro firemní účely jako je dokumentace akcí, fotografie produktů a zaměstnanců, aktuality, dokumentace škod a podobně, stejně jako pro osobní použití ve volném čase, při dovolené či na rodinné snímky.

Všechny srovnávané fotoaparáty umožňují trojnásobné přiblížení optického zoomu, pracují s citlivostí 100 až 400 ISO a obrázky do počítače k dalšímu zpracování přenášejí ve formátu JPEG přes USB rozhraní. Samozřejmostí je vestavěný blesk a možnost použití stativu.

Sám si vyfotím, sám upravím

Pro zpracování surových fotografií přímo z digitálních fotoaparátů se používá buď software dodaný s fotoaparátem, anebo některý z univerzálních fotoeditorů. Lepší jsou samozřejmě placené programy, protože prográmky zdarma přiložené k aparátům nemívají mnoho funkcí. V hantýrce se říká, že jsou od nich ořezané.

Nejznámějšími fotoeditory v Česku jsou Adobe Photoshop Album, Zoner Media Explorer a ACD See. Photoshop Album pořídíte za přibližně 1500 Kč, Zoner Media Explorer pro domácí použití za cca 1000 Kč (verze Professional za 1500 Kč) a ACD See je zdarma ke stažení na internetu, ovšem jeho editovacích funkcí lze plně využít jen po zaplacení licenčního poplatku také v ceně okolo 1500 Kč (50 euro).

Všechny tři nejznámější fotoeditory umí upravovat jednotlivé fotografie, sestavovat fotoalba a přímo je publikovat na internetu. Zoner Media Explorer je dokonce možné přímo napojit na zákaznické systémy Fotolabu a Fotostaru. Můžete tedy natáhnout fotografie z fotoaparátu do počítače a pak si již jen počkat na hotové fotografie, které vám v těchto fotolaboratořích udělají zašlou poštou.

Čím vším lze fotografovat

Přístroje na jedno použití

V nouzi lze sáhnout po plastovém či papírovém aparátu na jedno použití. Kvalita jeho optiky odpovídá nejlevnějším kompaktům. Po nafotografování filmu stačí zanést přístroj do minilabu a ten zařídí vyvolání filmu (i zničení přístroje). Přístroj i s filmem stojí přibližně dvojnásobek toho, co film - tedy několik stovek korun.

Kompakty

Malé jednoduché přístroje do ruky za tisícovku jsou vhodné především pro nenáročné fotografování za denního světla. Nelze od nich mnoho čekat, ale fotografie z dovolené stejně jako dokumentaci ze stavby či archivační fotografie majetku pro pojišťovny bez potíží udělají. Několik tisíc korun je třeba si připravit na kompakty s automatickým zaostřováním, dobrou optikou, samospouští a výkonnějším bleskem. Další tisíce korun navíc stojí modely se zoomem, které si fotografovaný objekt jakoby přitáhnou a zvětší. Luxusní, maličké, vodovzdorné, nebo dokonce podvodní kompakty mohou stát až několik desítek tisíc korun.

Zrcadlovky

Klasické mechanické přístroje ustupují elektronickým, které kromě motorového posunu filmu disponují automatickými programy pro fotografování za různých podmínek a umožňují fotografovi odpoutat se od technických problémů a soustředit se jen na vyznění snímků. Ceny takových aparátů se pohybují od desítek do stovek tisíc korun. Středoformátové zrcadlovky na filmy 6x9 cm jsou doménou profesionálů a velkoformátové dokonce jen pro velmi specializované práce, například pro tisk plakátů.

Digitální aparáty

Přístroje, které nepotřebují film, se u fotoamatérů a laiků ve firemní praxi právě prosazují. Profesionální reportéři však už běžně používají zrcadlovky s takzvanými digitálními snímači, které obrázky ihned převádějí do paměti přístrojů. Ty ovšem stojí stovky tisíc korun.

Peníze a digitální fotografie

Nafotíte-li padesát filmů, vyplatí se vám vyměnit kompakt střední třídy za digitální fotoaparát. Místo pěti tisíc korun za kompaktní aparát se zoomem sice dáte dvacet tisíc za jeho mladšího elektronického sourozence, ale na padesáti nafotografovaných a vyvolaných filmech ušetříte právě oněch zbylých patnáct tisíc.

Počítáme-li v to, že nejméně polovina amatérských fotografií je zkažená a patří spíše do koše než do alba, na digitální fotooparát „vydělá“ už pětadvacet filmů.

Proč fotit bez filmu?

- digitální snímky jsou levnější než fotografie či diapozitivy
- výsledky jsou okamžitě vidět a špatné snímky lze na místě smazat
- každý si může obrázky upravovat v počítači
- od každého snímku může vzniknout nekonečné množství kopií
- snímky se dobře skladují v počítači nebo na CD-­ROM
– snímky lze je rozesílat elektronickou poštou, umísťovat na internetové stránky nebo ukládat do všeobecně dostupného archivu
- snímky lze pořizovat a okamžitě rozesílat i speciálním mobilním telefonem


Proč fotit s filmem?

- digitální fotoaparát je stále dražší než klasický
- k prohlížení snímků je potřeba počítač nebo televizor
- převod do papírové podoby je možný jen v některých sběrnách, kvalitní domácí tiskárny mají drahý provoz
– společné prohlížení digitálních fotografií se blíží spíše seancím s diapozitivy než prohlížení rodinných alb
- mimo kancelář je někdy operativnější ukázat fotografii než ukazovat výrobek na monitoru


SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

klasika nebo digi ?
Fotil jsem na kilový Zenit XP - klasická zrcadlovka s TTL, fotky ( barva ) si dělal sám a výsledky byly nedostižné. U minilabů je problém ladění RGB s TUV kanály- ladí se to pro víc materiálů, takže výsledek je jenom průměr, někdy to je loterie.Pro kvalitní velkoformáty je klasika nezbytná. Na práci v terénu pro běžné focení je digitál praktičtější a kdo umí editovat fotky v počítači dokáže hotové divy, programů je dneska dost, vždyť udělat 1 kliknutím myši třítónovou izohélii je paráda, takže budoucnost maj digitály jistou.
  • Autor Procházka
  • Datum a čas 22.7.2007 13:17
Reaguj
neznáte někdo digicam ax 330
  • Autor Anonym
  • Datum a čas 20.9.2003 20:25
Reaguj
Zkusenosti s digi fotakem v horach
Mam malicky digi kompakt se zoomem a jsem s nim v horach uplne spokojen (viz http://www.alpamayo.cz/alpin). Problem je, ze je dost krehky: poprve jsem mu cepinem rozbil LCD displej, oprava prisla na 2000 Kc. Ted mi upadl na zem z vysky cca jednoho metru, ulozeny v pouzdre a oprava bude udajne stat 6000 Kc. V opravne mi dokonce rikali, ze se to vzhledem ke stale klesajicim cenam nevyplati opravovat.
  • Autor Zdenek
  • Datum a čas 28.7.2003 12:25
Reaguj
Vice Info
Koho tato problematika blize zajima tak docela pekny web (obsahove, nikoli designem ;-) o digitalni fotografii je www.digineff.cz. Pripadne jeste www.fotografovani.cz. Jinak k tematu clanku bych jest rad dodal, ze digi zrcadlovky jsou dnes jeste prilis drahe, zatimco kompakt na kinofilm uz bych si dnes urcite neporizoval.
  • Autor Honza
  • Datum a čas 23.7.2003 13:53
Reaguj
Pár nepřesností
Článek má pravdu v tom, že kvalita fotografické práce záleží na investovaných prostředcích. Na prosté cvakání spouště a focení uříznutých hlav pro formát 9x13 cm k vyvolání v drogerii skutečně postačí pár tisíc - i digitál (bez zoomu) se za takovou cenu dá už koupit. V serióznější kategorii (ryzí, mírně osvícení amatéři) je stále výběr poměrně složitý. Mám zkušenosti jak se zoom kompaktem na kinofilm, tak s AF zrcadlovkou, tak i s digitálním foťákem. Jako největší přednost zrcadlovky považuji možnost kreativní práce s nastavením přístroje a jasný obraz v hledáčku (viděno přes objektiv). Nevýhodou je problematická archivace kinofilmu a diáků, po poškození, poškrábání může být ztráta nenahraditelná a kvalitní film. skenery jsou zatím drahé. Levnější digitánní foťáky, třeba i se zoomem mohou trpět několika nectnostmi: dlouhá odezva po namáčknutí spouště (nemožno fotit momentky), paralaxa při použití optického hledáčku, někdy i chromatické aberace (fialové linky např. mezi hranou skály a bledého nebe). Barevné podání může být také poměrně vetché, foťák jakoby fotí "co chce". Také jsem ještě neviděl u objektivu digifoťáku ohniskovou vzdálenost 28mm, která je pro mne poměrně důležitá. Další potíží některých "digitálů" může být optická distorze- tzv. padající hrany. Dodal bych, že některé tyto nectnosti se u mého digitálu projevují, a to dokonce vyhrál v nějakých uživatelských testech (Canon A60). Uvážíme -li, že základní sestavy AF zrcadlovek i s obj. 28-80/3.5-5.6 se dají sehnat již pod deset tisíc, nevyznívá srovnání pro digitální foťáky až tak jednoznačně.
Reaguj
Celkem 5 příspěvků v diskuzi


Vysoké Tatry AKTUÁLNĚ 2024

Vysoké Tatry AKTUÁLNĚ 2024

PATRIA Zprávy, novinky, aktuality, fotografie a videa z Vysokých Tater, z nejvyššího pohoří Karpat.... celý článek

Koupání v Praze

Bílé Karpaty AKTUÁLNĚ 2024

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.







Nejčtenější články

Instantní fotografie: Krajinou v Kutné Hoře

Instantní fotografie: Krajinou v Kutné Hoře

V kutnohorském Spolkovém domě je otevřená výstava nazvaná KRAJINOU. Návod na dokonalý deník. Autorka Jana Kuželová v ní ukazuje krásu instantních fotografií z polaroidu, které zachycují přítomný okamžik i dobrodružství při jejich pořizování.
Alpy AKTUÁLNĚ 2024

Alpy AKTUÁLNĚ 2024

MERANO Co je v Alpách nového, jaké vládnou na horách podmínky pro horolezectví a turistiku, kde se lyžuje, jak fungují chaty i cokoliv jiného, co zajímá návštěvníky nejvyšších evropských hor.
Slovenské dálniční známky

Slovenské dálniční známky

Dálniční známky na Slovensku stojí v roce 2024 pro osobní automobily 12 eur (10 dní), 17 eur (měsíc) a 60 eur (rok). Auta nad 3,5 tuny platí mýtné podle ujeté vzdálenosti.
Pražský hrad je nám drahý?

Pražský hrad je nám drahý?

ANALÝZA Pražský hrad je symbol hlavního města i historie našeho státu, jeden z nejnavštěvovanějších turistických cílů v České republice. Vloni jej prohlédlo více než dva miliony návštěvníků. Od prvního března nachystali novinku: návštěvníci
Brusel - Praha přímý noční vlak

Brusel - Praha přímý noční vlak

Čtyři země a čtyři evropské metropole na jedné trase. Nově je propojuje prodloužená linka nočního vlaku společnosti European Sleeper vedoucí z Bruselu do Prahy. 

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Parníkem do ZOO Praha, Rašínovo nábřeží 30.4.-13.10. 30.4.
Parníkem na Slapy Praha 4.5.-29.9. 4.5.
Hrnčířská sobota Veselý Kopec 4.5.
Otevření hutě Barbora Jince, Barbora 4.-5.5. 4.5. 10:00
ATM - veletrh Spojené arabské emiráty, Dubai 6.-9.5. 6.5.
Wellnesstourism - veletrh Japonsko, Tokio 8.-10.5. 8.5.
Lodě na Labi Nymburk 29.4.-8.5. 8.5.
Hobby - veletrh České Budějovice, výstaviště 9.-12.5. 9.5.
Cestoslet - festival Běšiny 9.-12.5. 9.5.
Živé dějiny Jenštejna
Jenštejn 11.5.

Diskuse

pjyirfpu prednisone 54899, 3.5.2024 13:33, 122 příspěvků
iqoehtow buy azithromycin online uk, 3.5.2024 13:29, 122 příspěvků
eatbboqu metformin 500 mg india, 3.5.2024 13:26, 122 příspěvků
pgsrpslv tadalafil 7.5 mg, 3.5.2024 13:22, 1 příspěvek
nwzsnhoqe cost for valtrex, 3.5.2024 13:12, 2 příspěvky
ycaerkzl online pharmacy australia paypal, 3.5.2024 12:36, 122 příspěvků
wblsjsrj cheap online tadalafil, 3.5.2024 12:27, 122 příspěvků
shvgpowp canadian pharmacy 24h com, 3.5.2024 12:20, 12 příspěvků
sheefvdx lisinopril 5 mg canada, 3.5.2024 12:09, 2 příspěvky
derszytx metformin 850 mg for sale, 3.5.2024 11:56, 122 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

How to battle gym anxiety... Horydoly , 2.5.2024 9:51
Čarodějnický běh Horydoly , 1.5.2024 23:09
SALZKAMMERGUT TROPHY Horydoly , 1.5.2024 23:06
Pink EXPO Horydoly , 26.4.2024 0:47
O novém poznání, kterému ... milan šupa, 25.4.2024 19:37
135 let turistického značení Horydoly , 20.4.2024 19:20
EXPEDÍCIE (jar 2024) Horydoly , 20.4.2024 17:50
ČSK media - změny na PR p... Horydoly , 19.4.2024 12:00