Družicová navigace do batohu

Družicová navigace do batohu
SDÍLEJ:
Už hezkých pár let výrobci vyrábějí, mohutně inzerují a nakonec i prodávají krabičky, které si dokážou popovídat se satelity na obloze a za pár desítek vteřin určit svoji přesnou polohu.
Jak na to Na co ta legrace přijde

Jednoduché turistické přístroje se dají koupit za ceny od sedmi tisíc korun, střední třída začíná na čtrnácti tisících a plně vybavené přijdou na dvacet až třicet tisíc korun. Nákup v bazaru, kde je všechno o třetinu až polovinu levnější, se vyplatí jen znalcům v oboru. Technika rychle zastarává, některé přístroje mohou být nekompatibilní s funkcí nebo počítačovým programem, který potřebujete právě vy. Navíc nikdy nevíte, co s navigátorem dělal předchozí majitel, a jemné technice nikdy nesvědčí drsné zacházení, byť by byla konstruována do nejtěžších podmínek.

Pro běžnou turistiku, horolezectví, lyžování a podobné aktivity jsou nejvhodnější přístroje střední kategorie. Nezapomeňte zkontrolovat, zda vybraný model zvládá dvanáct kanálů (a tedy satelitů) současně, zda má dost velký a podsvětlený displej, zda mu neuškodí voda (žádejte třídu IPX4 nebo IPX7), zda je vybavený elektronickým kompasem, zda ovládá velké množství mapových systémů a zda k nim lze další ručně nastavit.

Jiné kategorie, než ryze turistické nemá cenu pro pěšáky kupovat. Mutace pro lodní, leteckou nebo automobilovou navigaci jsou těžké, velké a drahé. Vojenské přístroje jsou zase pro civilisty absolutně nedostupné.

Podle reklam v cestovatelských a turistických časopisech by se zdálo, že se bez nich žádný dobrodruh ani výletník neobejde.

Satelit není nutný

Je tomu tak? Upřímně řečeno, v naprosté většině případů nejsou potřeba vůbec a turisté vystačí s mapou a buzolou. Evropa je tak členitý a dobře zmapovaný kontinent, že se na mapě vždycky máme čeho zachytit.

Mapa a busola jsou tedy pro život v přírodě nutností a GPS nám ho zpříjemňuje. Global Positioning System sice vtipálkové překládají jako Gde proboha su?, ale je fakt, že mnoho zdánlivě ztracených situací dokáže zachránit.

Představte si alpský ledovec, který přechází do ledopádu. Za pěkného počasí se mu jednoduše vyhnete, ale za mlhy těžko. Mapa vám bude v hustém mléce, kdy nepoznáte, jestli jdete nahoru nebo dolů a kam vlastně míříte, úplně k ničemu. Satelitní navigátor vám však vaši polohu na mapě ukáže spolehlivě a dokonce vás bezpečně provede mezi největšími trhlinami.

S GPS je to stejné jako s jiným moderním fenoménem gore-texem. Samozřejmě můžete na túry chodit v šusťákové bundě, ale počítáte s občasným promoknutím až na kůži a v nejhorším nečasu se asi budete třást zimou a vlhkem. Váš kamarád v gore-texovém kompletu si ve stejném počasí bude libovat v suchém spodním prádle.

Jak to funguje?

Krabičku zapnete a pár desítek vteřin se nic neděje. Na displeji sice naskakují různé hlášky podobně jako při zapnutí počítače, ale vy čekáte na jeden jediný údaj: zeměpisné souřadnice. Mezi tím satelitní navigátor, jak se krabičce říká, hledá na obloze družice. Když je najde, změří si dobu, za jakou k němu dorazil jejich rádiový signál, a z toho vypočítá svoji polohu. Jestli si to chcete představit, oprašte své vědomosti ze školní geometrie. Zjednodušeně lze výpočet přirovnat k úloze, kdy máte nakreslit trojúhelník, u něhož znáte délku všech tří stran.

Přesnost měření se pohybuje okolo pěti až deseti metrů, což na turistických mapách odpovídá zlomkům milimetrů. Nadmořskou výšku určí navigátor s přesností okolo dvaceti metrů. Pozor ovšem na dvě výjimky! V oblastech válečného ohrožení nebo ozbrojených konfliktů vkládá provozovatel, jímž jsou Spojené státy americké, do systému GPS záměrně chybu, která přesnost zmenšuje až na sto padesát metrů. Brání tím využití satelitů například k navádění nepřátelských raket na cíl.

Hlavní jsou dvě čísla

Navigátor na nás vychrlí dvě čísla, zeměpisnou šířku a délku. Pokud budeme chtít, tak i nadmořskou výšku. Podle nich na mapě přesně zjistíme, kde jsme. S těmito hodnotami lze dále pracovat a zjednodušit si tak pohyb v terénu.

Základní možností je vytvoření virtuální trasy v navigátoru. Doma do přístroje vložíme opíšeme nebo nahrajeme z počítače souřadnice postupových bodů předpokládané cesty. Během chůze nás potom přístroj naviguje od jednoho k druhému.

Trasu lze také do přístroje nahrát během pochodu. Usnadní nám to případný návrat po vlastních stopách. Nahranou trasu lze doma archivovat v počítači, tam ji zakreslit do mapy anebo dát body k dispozici těm, kteří ji budou po nás chtít opakovat.

Drahé přístroje mají dokonce možnost nahrát digitální mapu do paměti a prohlížet si ji na velkém displeji. Při současných možnostech techniky je to sice pěkná technická finesa, ale papírové mapě se zatím nic nevyrovná.

Základní triky

Satelitní navigátory mají potíže ve městech s vysokými budovami, v hlubokých údolích nebo v hustém pralese. Nefungují pod zemí či hluboko pod vodou. Jejich eldorádem jsou široké pláně, náhorní plošiny a vůbec terén bez výrazných orientačních bodů.

Přístroje GPS se obvykle zapínají až na místě, kde potřebujeme zjistit svoji polohu. Pokud ovšem tušíme, že se dostaneme do oblasti, kde bude špatný signál, nechejme ho zapnutý pořád. První zachycení signálu sice trvá dlouho, a jak se navigátor jednou chytne správného satelitu, už ho nepustí. Zapnutý navigátor nosme v horní kapse batohu, kam se signál lehce dostane.

Systém GPS sice funguje jednotným způsobem, ale každý stát využívá na své mapy jinou souřadnicovou soustavu a jiné geodetické zobrazení. V mnoha státech jsou k dostání dokonce mapy více soustav. Je proto důležité, aby přístroj měl ve svém menu bohatý výběr těchto souřadnicových systémů a navíc možnost ručního nastavení nových. Na každé slušné mapě je v legendě uvedeno, v jakém soustavě je terén zakreslený.

Některé mapy mají vytištěnou čtvercovou síť, která nemá se zeměpisnými souřadnicemi nic společného. Například na automapách nebo městských plánech se jimi označují sektory pro rychlé vyhledávání podle obcí nebo ulic. Tam GPS nepomůže.

Zdánlivé potíže mohou nastat s nadmořskou výškou. V různých místech zeměkoule se měří nadmořská výška od jiných oceánů, kdežto družice ji vztahují k ideálnímu zemskému povrchu tvaru elipsoidu. Rozdíly mohou být až několik desítek metrů, ale k jedné oblasti jsou vždy stálé. Stačí tedy změřit odchylku na prvním spolehlivém místě a počítat s ní po celý pobyt.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

 • Captcha Image

Diskuze k článku

Re: snil jsem
Teď jsem z toho jelen.Po celá léta se platonicky zamilovávám do GPS - do jeho kouzel která umí a teď se dovídám že to jsou triky, které se občas nepovedou.Peníze, které mám na něj v prasátku už skoro naspořené dám raděj do pořádného výletu a koupím si všekontinentální buzolu.
 • Autor PES
 • Datum a čas 27.2.2004 21:23
Reaguj
Raději nechoďte ven.
Pokud se neoryjentujete podle mapy případně buzoly.Vyz titulek.
 • Autor Artý
 • Datum a čas 21.1.2004 21:55
Reaguj
To je přece jasný, kdo nečte, ten nepíše.
 • Autor Bambule
 • Datum a čas 5.1.2004 10:08
Reaguj
Re: Už vás nebudu číst
Jestli se tvůj závazek týká i psaní příspěvků, tak to jsme si všichni dost oddechli.
 • Autor Omarek
 • Datum a čas 2.1.2004 21:57
Reaguj
snil jsem
o GPS podobně jako článek, ale realita vyléčí.. První GPS "v akci" asi před 6 lety bylo američanům bez uploudu jakéhosi souboru souřadnic Evropy naprosto k hvnu.. Druhé nám letos odmítlo souřadnicovat v řídkém buko-habrovém lese planiny slovenského krasu.. Jasně, starý les, takže prales! Mlha a ledovec to zní nebezpečně, byl bych opatrnej a věřil lyšejníkům..
 • Autor Dušan
 • Datum a čas 2.1.2004 20:14
Reaguj
Už vás nebudu číst
Ha ha ha ha ha. A co takhle něco konkrétníhO
 • Autor Ten který tomu rozumí II.
 • Datum a čas 2.1.2004 12:05
Reaguj
Celkem 6 příspěvků v diskuzi


Průvodce pro horolezectví a turistiku 80.-90. let minulého století

Průvodce pro horolezectví a turistiku 80.-90. let minulého století

RETRO Kdysi slavnou edici turistických a horolezeckých průvodců po Rumunsku vydával oddíl s bizarním názvem Slavoj Severotuk. Doplnili jsme si je řadou průvodců Muntii Nostri v rumunštině. Psala se 80. a 90. léta minulého... celý článek

Polabí AKTUÁLNĚ 2018

Památka obětem hor Krkonoše

registrovat

BOOKING.com: Hledáme nové inspirující ubytování v soukromí, apartmány a další jedinečné bydlení. Zaregistrujte se!
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Turistický informační portál WhereToStay.Tips kde naleznete fantastické rady kde se ubytovat, kde jíst a co vidět, v lokalitách celého světa.

Nejčtenější články

Jak těžká je moje keš?

Jak těžká je moje keš?

Poklady, neboli keše, v globální navigační hře geocaching jsou rozmístěné po celé zeměkouli. Jenže ne každá keška je dostupná pro každého. K některým pokladům se dostane i vozíčkář nebo matka s kočárkem, jiné zvládnou
Památky zadarmo AKTUALIZACE

Památky zadarmo AKTUALIZACE

Vstupenky do památek, muzeí a galerií stojí desítky až stovky korun. Máte-li čas, nebo máte hluboko do kapsy, můžete si počkat a zajít se do nich podívat zadarmo.
Vzpomínka na věrné zemřelé a Dušičky

Vzpomínka na věrné zemřelé a Dušičky

Na začátku listopadu se slaví dva důležité křesťanské svátky Slavnost všech svatých a Vzpomínka na věrné zemřelé. Velmi připomínají pohanské rituály a jak by také ne, když byly naroubovány na keltské (a
Výlet do třešňovky nad Botičem

Výlet do třešňovky nad Botičem

AKTUALIZACE Outdoorovový televizní seriál Hop nebo trop se z velké části natáčel v Praze. Když se jeho hrdinové procházeli, vyšli si do Třešňovky. Je to pozvolný zalesněný svah nad Botičem v Praze. Už hezkých
Zimní slunovrat začíná opravdovou zimu a vrací nám světlo

Zimní slunovrat začíná opravdovou zimu a vrací nám světlo

Zimní slunovrat se odehraje ve čtvrtek 21. prosince přesně v 22:23 hodin. Noc je nejdelší a den nejkratší z celého roku. Důvodem je, že naše severní polokoule je teď nejvíce odchýlená od Slunce.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Mýdlová kouzla - výstava
Dubí, Dům porcelánu s modrou krví 14.11.-20.12. 14.11.
Vánoční zahrada na zámku Německo, Pillnitz 14.11.-6.1. 14.11.
Peru - diashow
Liberec, Vratislavice, kulturní centrum Přednáší Martin Úbl 15.11. 18:00
Jihočeské betlémy - výstava
Jindřichův Hradec, Jezuitský seminář 15.11.-6.1. 15.11.
Bastlfest Brno, Vida 16.-18.11. Festival kutilství 16.11.
Patagonian Expedition Race Patagonie 17.-30.11. 17.11.
Sherpafest Praha, Aero Horolezecké filmy 17.11. 12:00
Lampionový průvod
Břeclav 17.11.
Dech hor - festival Semily, Jitřenka 17.11.
Harrach šlechtic rodu i ducha - výstava Jilemnice, Krkonošské muzeum 21.9.-18.11. 18.11.

Diskuse

Zvláštní místo. Jana Bokšová, 13.11.2018 11:15, 1 příspěvek
Bunda Lenka, 12.11.2018 15:19, 4 příspěvky
Re: Re: Re: Re: Re: Re: T... Moje zkušenost, 11.11.2018 16:42, 15 příspěvků
Re: Re: Re: Re: Re: Re: T... Tomáš, 11.11.2018 11:32, 15 příspěvků
Čelovka Fenix HP15 UE - z... Pavel, 10.11.2018 22:00, 31 příspěvků
u Labe Mydlovar Karla, 10.11.2018 18:25, 1 příspěvek
Trenink Jana Bokšová, 9.11.2018 15:18, 3 příspěvky
Nábytek StandaP, 8.11.2018 10:22, 1 příspěvek
Tripy.cz René Pajurek, 7.11.2018 18:18, 1 příspěvek
váha a pohodlí Pavel, 7.11.2018 13:15, 1 příspěvek

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Re: V čem chodíte běhat? janhak289@gmail.com, 13.11.2018 12:47
Re: Výlov rybníka Lodrant? Kuba Turek, 9.11.2018 23:52
Re: Výlov rybníka Lodrant? Horydoly , 9.11.2018 23:50
Horydoly jsou v dobré spo... Horydoly , 9.11.2018 22:17
Re: Brněnské veletrhy Horydoly , 7.11.2018 18:31
Pád na Litvorovém štítě v... Pivoň Pivoň, 7.11.2018 12:40
Národní zemědělské muzeum Horydoly , 7.11.2018 0:13
František Hamza Horydoly , 2.11.2018 22:56