Kdo vedl nezkušené turisty do zimních Tennengebirge?

Kdo vedl nezkušené turisty do zimních Tennengebirge?
Záchranářský vrtulník v akci na hoře Hochthron v Tennengebirge.
Autor snímku Hana Suchá
SDÍLEJ:

AKTUALIZACE Pět zcela vyčerpaných Čechů ze skupiny osmi turistů musel v rakouských Alpách v pátek 19. května večer odnést  z hor do údolí policejní vrtulník. Jeden ze zachráněných byl převezen do nemocnice kvůli porušenému krevnímu oběhu, což poukazuje na život ohrožující podchlazení.

Překvapilo je, že na horách panovaly zimní podmínky. Šli proto příliš pomalu a bořili se až po pás do sněhu. Někteří byli vyčerpaní a podchlazení.

Horskou službu požádali o pomoc účastníci výpravy okolo šesté hodiny večer. Pět odvezl vrtulník, tři sešli do bezpečí sami.

Jednalo se o zájezd nelegální cestovní kanceláře do Tennengebirge. Zájezd byl prodáván přes cestovní agenturu Kangelo, která přeprodává zájezdy cestovní kanceláře Partyzán, která patří turistovi z Konstantinových Lázní jménem Miloslav Oktábec. Cestovní kancelář i agentura jsou aktivní zejména v různých facebookových skupinách. Zvláště cestovní kancelář se tváří jako parta kamarádů, kteří spolu chodí do hor a občas přiberou někoho dalšího.

33letý průvodce teď v Rakousku čelí obvinění z ohrožení fyzické bezpečnosti a z ublížení na zdraví z nedbalosti. Rakouská policie uvedla, že neměl žádnou odbornou průpravu. 

Kangelo: ruce pryč od Oktábce 

"S Miloslaven Oktábcem jsme dnes ukončili spolupráci," říká Filip Mayer z platformy Kangelo. "Kvůli této strašné události jsme v něj ztratili důvěru." Při tom důvěra je v outdoorovém oboru to nejdůležitější. Klienti musejí být přesvědčeni, že jejich průvodci či vůdci dělají vše správně, aby túra byla bezpečná a vše proběhlo podle platných zákonů.

Filip Mayer v této souvislosti dodává, že nejasnostem by se předešlo přijetím zákona o cestovním ruchu. Jenže ten slibuje už nejméně třetí vládnoucí garnitura a nezdá se, že by bylo jeho schválení na obzoru. Tento zákon by měl mimo jiné vyjasnit, kdo a s jakou kvalifikací může vodit lidi do hor na turistické, horolezecké a skialpinistické túry. Dnešní stav je pro zákazníky cestovních kanceláři a klienty vůdců zcela nepřehledný.   

Horydoly.czOmrzliny jsou špatné, ale ZABÍJÍ PODCHLAZENÍ

Tennengebirge, Hochthron, záchranná akce pomocí helikoptéry.

Poznámka Horydoly: Fotografie záchranářských vrtulníků jsou nasnímané v Tennengebirge, ale jedná se o ilustrační obrázky z předchozích letních období! 

PARTYZÁN ADVENTURE: NIKDY SE NEVZDÁVEJ

Vyjeď s Partyzány na akci a rozvíjej svou odolnost, adaptabilitu, sebejistotu a vnitřní potenciál.

V dnešní době jsme často vychováváni v prostředí, kde se snažíme vyhnout všemu, co by mohlo být nepříjemné nebo stresující. Vozíme děti do školy a zpět, žijeme v přetopených bytech a nevyžadujeme od sebe příliš fyzické aktivity. Nicméně, toto komfortní prostředí nás nepřipraví na výzvy, které nám život často nadělí.

U Partyzánů víme, že život nemusí být vždy pohodlný a jednoduchý. Proto nabízíme nezapomenutelná dobrodružství, kde zažiješ nejen krásnou přírodu, získáš nové dovednosti nebo nová přátelství, ale též zážitky, které tě vytrhnou z tvé komfortní zóny a postaví před nové výzvy a překážky. Tyto zážitky ti pomohou rozvíjet svou odolnost, adaptabilitu a hlavně vůli. Prožiješ situace, které ti umožní objevit své skryté schopnosti a dosáhnout nových úrovní.

Věříme, že naše dobrodružství tě nejenom pobaví, ale také ti ukážou, jaký silný potenciál máš uvnitř sebe. Po návratu z našich akcí budeš připravený čelit životu s novou silou a sebejistotou, kterou ti naše dobrodružství pomohou vybudovat. Přidej se k nám na našich cestách a buď připravený na to co život přinese.

Horydoly.czČTĚTE TAKÉ: Smrtelné nehody českých turistek budou potrestány

Tennengebirge, Hochthron, záchranná akce pomocí helikoptéry.

FILIP MAYER, zakladatel Kangelo, upřesňuje pro Horydoly.cz roli cestovní agentury, cestovní kanceláře a průvodce:

Kangelo není cestovní kancelář, ale cestovní agentura, která dle platných legislativních zákonů přeprodává průvodcovské služby, zájezdy či jiné akce 3. stran (pořadatelů). Kangelo není organizátor ani cestovní kancelář. Jedná se o komerční činnost stejně tak jako v případě komerční činnosti jakékoliv jiné cestovní agentury.

Co se týče spolupráce, tak jedním ze spolupracujících je Miloslav Oktábec, zakladatel Partyzán Adventure. Miloslav Oktábec doložil Kangelo oficiální certifikát "akreditovaný horský průvodce (MŠMT)", díky kterému může na platformě Kangelo vystavovat jeho průvodcovské služby stejně tak jako ostatní partneři, kteří s Kangelo spolupracují.

V případě toho, že pořadatel Miloslav Oktábec nesplňuje řádné legislativní požadavky pro průvodcovské služby, porušuje podmínky spolupráce či provozuje nelegální činnost, pak nám to neváhejte sdělit a nebude moci na Kangelo vystavovat jeho nabídku a tím ukončíme spolupráci.

Uvedená akce v článku spadá plně pod kompetenci organizátora Partyzan Adventure a přes platformu Kangelo se nikdo této akce nezúčastnil.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

 • Captcha Image

Diskuze k článku

INU

...cestovní agentura, která dle platných legislativních zákonů přeprodává průvodcovské služby, zájezdy či jiné akce
...A tu je asi to hlavní - jak oddělit ony zájezdy od průvodcovských služeb. Zájezd může být bez průvodce pouze s vedoucím zájezdu  ponechávající jakékoli aktivity na osobní individualitě a tím i odpovědnosti členů. Ovšem pokud se někdo přidá k jinému s jakoukoli aprobací, už se to může brát jako akce s vůdcem. A otázkou je, do jaké míry může být vedoucí zájezdu odpovědný za případné nehody členů zájezdu. K tomu asi třeba právníka s výkladem.

 • Autor Honza
 • Datum a čas 12.2.2024 07:51
Reaguj
Sněhové podmínky

Díky, nakonec zvítězila nástupová a materiálová lenost a lezli jsme spíš vícedélky - na Ewige Wandu a Frauenkopf/Schober (asi 1200 m). Při pohledu na protější kopce byly vysněžené žlaby tak kolem 2000 a výš, podobně jako ukazovaly webkamery.

 • Autor Šlojíř
 • Datum a čas 30.5.2023 13:20
Reaguj
Sněhové podmínky

no a tady máš tennengebirge z jihu: https://www.bergfex.com/werfenweng/webcams/c10332/  werfenerhütte je na nejvyšší výspě zeleného nad levým okrajem plechové střechy.

 • Autor Lukas B.
 • Datum a čas 25.5.2023 13:27
Reaguj
Sněhové podmínky

skály venkoncem čisté (kromě hlubokých komínů), nástupy a sestupy po bílém svinstvu, které může být ráno prachsakra tvrdé (aspoň kabelkovou motyčku každý určitě s sebou, lehké turistické nesmeky a návleky výhodou). 

obecně koukni na bergfex a webkamery, a vyber si nějaké panorama z horní stanice přilehlého lyžařského střediska. takhle třeba vypadá jižní stěna hochkönigu: https://webtv.feratel.com/webtv/?cam=5262&design=v3&c0=0&c2=1&c27=1&c3=0&c5=0&c8=0&c12=0&c13=0&lg=cz&pg=121E2E32-862A-4791-8936-B41853615FB6&s=0

a takhle jiřní stěna dachsteinu, podle ní se dobře určuje hranice souvislé sněhové pokrývky na jižních stráních a hranice kde pršelo a kde sněžilo: https://dachstein.panomax.com/ - ten prdík pod stěnou (nad výdechy ventilace) je raucheck 2189 mnm, úpatí jižní stěny dachsteinu je  cca 2200, ergo souvislá sněhová pokrývka je cca od 2000 mnm na výsluní, ve stínu mnohem níže.

 • Autor Lukas B.
 • Datum a čas 25.5.2023 13:20
Reaguj
Sněhové podmínky

Pro horolezce asi problém nebude. Stejně bych si ale vzal kočky a motyčku - z Hochthron jsem jednou absolvoval ve sněhu po NC ještě na začatku června.

Reaguj
Sněhové podmínky

Trochu offtopic, ale ne tak úplně  - je nyní koncem května dobrý nápad sestupovat z nějakého lezení cca 2250 m, jihovýchod/Tennengebirge? Výstup asi Ok, ale co může čekat za překvapení při sestupu pěšky...

 • Autor Šlojíř
 • Datum a čas 25.5.2023 12:19
Reaguj
Horsky vudce vs. pruvodce - je to tu zas

Problém je ten, že Míla to neprůvodcoval, poslal tam průvodce bez kvalifikace a jel zájezd do Solné Komory. Druhý zádrhel je v tom, že ani jako horský průvodce nesplňuje podmínky pro legální provozování cestovní kanceláře. Dělala jsem stejný kurz jako on a pravidla pro tento business nám objasnili.

Reaguj
Horsky vudce vs. pruvodce - je to tu zas

No právě... neřeší to ani kompatibilitu se světem, neupřesňuje jak mají vypadat zkoušky a vzdělání a hlavně neurčuje hranice, pro co jsou jednotlivé živnosti / vzdělání určené a jaké je jejich pole působnosti.  

A už vůbec to neumožňuje zákazníkovi, aby se orientoval, co je legální a co je bezpečné.

Reaguj
Horsky vudce vs. pruvodce - je to tu zas

A co změní zákon o cestovním ruchu? Kvalifikační kritéria máš na www.narodnikvalifikace.cz, Dnes ti na ŽÚ bez toho ŽL nevydají (diskutované obory).

Reaguj
Horsky vudce vs. pruvodce - je to tu zas

Prameny jsou v textu uvedeny. Rakouská policie, Oktábec a Partyzan adventure, Kangelo a Mayer.

Jinak ohledně horských průvodců / horských vůdců - tam kde se standardně počítá s využitím lana a dalších horolezeckých pomůcek, je to terén výhradně pro horské vůdce UIAGM. Kde se jde pěšky, tam mohou vodit průvodci UIMLA.

Spory se vedou o feráty. V Rakousku na ně vodí výhradně rakouští horští vůdci. Česká praxe jse zase využití horských průvodců. 

Kvůli neexistenci zákona o cestovním ruchu u nás chybí kvalifikační kritéria, takže se k živnostem klidně uznávají i takové nesmysly jako instruktoři skalního lezení nebo sportovní instruktoři MŠMT.

Reaguj
Celkem 11 příspěvků v diskuzi


Polabí AKTUÁLNĚ 2024

Polabí AKTUÁLNĚ 2024

PARDUBICE Rovinaté Polabí skrývá, poodhaluje a někdy dokonce nestydatě ukazuje svoji krásu. Přinášíme krátké zprávy z tohoto úrodného a zajímavého kraje.... celý článek

Jak umělá inteligence mění outdoorové aktivity a cestování?

Půjčovny lodí a vodáckých potřeb v Česku a na Slovensku

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.Nejčtenější články

Krkonoše AKTUÁLNĚ 2024

Krkonoše AKTUÁLNĚ 2024

ŠPINDLERŮV MLÝN Přinášíme turistické novinky z Krkonoš - nejvyšších českých hor, národního parku a eldoráda outdoorových nadšenců.
Šetrný cestovní ruch v Kodani

Šetrný cestovní ruch v Kodani

Dánské národní turistické sdružení podporuje udržitelný cestovní ruch. Odměňuje turisty přijíždějící do Dánska za šetrný turismus.
Jak umělá inteligence mění outdoorové aktivity a cestování?

Jak umělá inteligence mění outdoorové aktivity a cestování?

Umělá inteligence mění svět outdoorových aktivit a cestování mnoha způsoby. Uvádíme inspirativní příklady.
Půjčovny lodí a vodáckých potřeb v Česku a na Slovensku

Půjčovny lodí a vodáckých potřeb v Česku a na Slovensku

AKTUALIZACE Největší seznam půjčoven lodí na českých a slovenských řekách. Přidáváme významné půjčovny v dalších vodácky atraktivních zemích. Půjčit si můžete kánoe, kajaky, rafty, nafukovací kánoe, nebo třeba pramice.
Polabí AKTUÁLNĚ 2024

Polabí AKTUÁLNĚ 2024

PARDUBICE Rovinaté Polabí skrývá, poodhaluje a někdy dokonce nestydatě ukazuje svoji krásu. Přinášíme krátké zprávy z tohoto úrodného a zajímavého kraje.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Zubačka - modelová sobota Tanvald Nostalgický vlak 3.8.
Bezdružické parní léto Bezdružice, nádraží 3.-4.8. Nostalgický vlak 3.8.
Hradní slavnost Pirkštejn 3.8.
Prague Pride Praha 5.-11.8. Festival homosexuálů 5.8.
Yachtfestival - veletrh Německo, Hamburg 6.-8.8. Lodě a čluny 6.8.
Hodokvas rytíře Kobylky Sovinec 10.-11.8. Středověký jarmark 10.8.
Polovníctvo a rybárstvo - veletrh Nitra, Agrokomplex 15.-18.8. 15.8.
Napoleonské dny Slavkov 16.-18.8. 16.8.
Země živitelka - veletrh České Budějovice, výstaviště 22.-27.8. 22.8.
Soumrak nad Sovincem Sovinec 24.-25.8. 24.8.

Diskuse

gfzfwudl drug, 25.7.2024 11:25, 117 příspěvků
Klasiky dobře Kladivo, 24.7.2024 11:24, 1 příspěvek
INU Honza, 24.7.2024 8:44, 1 příspěvek
Zapomenutá celebrita Michael Beránek, 22.7.2024 22:06, 1 příspěvek
INU Honza, 19.7.2024 14:00, 8 příspěvků
Zajímavé novinky. Honza, 18.7.2024 10:05, 1 příspěvek
Nehody automobilistů s cy... Horydoly, 18.7.2024 9:37, 7 příspěvků
INU Honza, 17.7.2024 21:06, 1 příspěvek
anet anet, 17.7.2024 8:57, 2 příspěvky
INU Honza, 16.7.2024 19:49, 7 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Dovolená na vodě ve střed... Horydoly Open, 21.7.2024 2:16
Zpravodaj akcí ve střední... Horydoly Open, 21.7.2024 2:07
Opět bude vyprodáno Horydoly , 16.7.2024 12:52
Příroda jako lék Horydoly , 16.7.2024 2:25
Cestování zvyšuje rizikov... Horydoly , 11.7.2024 13:53
Parním vlakem Českým rájem Horydoly , 9.7.2024 23:09
Sex ve třech zažívá boom Horydoly , 27.6.2024 13:58
Barefoot pro volný čas Horydoly , 26.6.2024 12:38