Helská kosa nabízí nejhezčí polské koupání na Baltu

Helská kosa nabízí nejhezčí polské koupání na Baltu
Helská kosa v Baltském moři.
Autor snímku Opicakuz
SDÍLEJ:

Když svatý Vojtěch vyplul roku 997 z města Gdunsk na misii k Prusům, viděl přes záliv řadu malých ostrůvků. Když Jan Žižka bojoval s řádem Německých rytířů v bitvě u Grunwaldu roku 1410 a následně loupil a vraždil na baltském pobřeží, nejspíš spatřil také ostrovy. Když Valdštejn neúspěšně obléhal nedaleký Stralsund roku 1628, mohl zahlédnout, jak se některé ostrovy před přístavem Danzig spojují písečnými dunami. A když němečtí nacisté zaútočili na Westerplatte roku 1939, čímž začali 2. světovou válku, byly ostrovy spojené do jednoho dlouhého poloostrova.

Helská kosa nabízí nejhezčí polské koupání na Baltu
Helská kosa.
Autor snímku Opicakuz

Při tom jde o stále stejné místo. Dnes se dlouhý poloostrov nazývá Helská kosa. Vybíhá daleko do Gdaňského zálivu a chrání město Graňsk před špatným počasím. Dříve to bývala přirozená ochrana před cizími válečnými flotilami.

Ostrovy zmizely před dvěma staletími

Helskou kosu, tak jak ji známe dnes, vytvořila příroda před dvěma sty lety. Do pásu malých I miniaturních ostrůvků naneslo Baltské moře tolik písku, že se propojily do jednoho celku. Helská kosa měří 35 kilometrů a v nejužším místě je široká pouhých 150 metrů. Nejvyšší místo je vrcholek duny pouhých 23 metrů nad mořem.

Na konci štíhlého poloostrova se rozkládá přístavní městečko Hel. Až do 15. století bylo stejně významné jako dnešní velkoměsto Gdaňsk. Poté obchod upadl, neboť soupeř měl výhodnou polohu nejen na břehu moře, ale zároveň u veletoku Visla, a bylo tedy možné spojit zámořskou dopravu s vnitrozemskou.

Obrana před nepřátelskými flotilami

Hel za to ovšem získal vojenský význam, zvláště poté, co se Helská kosa propojila do jednoho geografického celku a umožnila tím obranu ze souše velké části Kašubska, neboli německy mluvící enklávy u Gdaňského zálivu. Nejméně půl tisíciletí zde sídlily pevnostní osádky různých armád podle toho, komu zrovna tato část Polska patřila. Vystřídali se zde Němci, Poláci a Dánové.

Helská kosa.

Právě kvůli vojenským účelům byla vybudována po celé délce Helské kosy železnice a vedle ní silnice, které dnes slouží pro civilní dopravu. V provozu je také lodní linka z města Gdyně na pobřeží.

Od 2. světové války bojový význam Helské kosy stále upadal, až zbylo jen pár vojenských zařízení s minimem vojenské obsluhy. Dnes je městečko Hel a celá Helská kosa nejkrásnějším přímořským letoviskem daleko široko. Některé turistické průvodce dokonce píší, že se jedná o nejhezčí pláže polského pobřeží Baltského moře.

 

Koupání, jachty a vítr

Poláci se sem jezdí především koupat. Voda je to totiž na poměry panující v Baltu poměrně teplá. Průměrná denní teplota vzduchu o letních prázdninách je tu sice jen 21 stupňů a navíc často fouká nepříjemný vítr, ale voda v Puckém zálivu, který se rozlévá mezi kosou a pevninou, dosahuje 20 stupňů. Na promenádách lze vypůjčit lehátka s charakteristickou ochranou proti větru stejně jako kdekoliv jinde u Severního a Baltského moře. Na plážích jsou často k vidění polostany anebo textilní ohrádky proti větru ukotvené do písku, které budují sami návštěvníci.

Všechny pláže Helské kosy jsou z bílého písku a voda je výjimečně čistá. Od roku 2004 je malá část zvaná Helské duny zařazena do chráněných území a koupání je zde zakázané.

Helská kosa.

Kromě plavců je Helká kosa známá také jachtařům, neboť zdejší přístav je vhodný především pro sportovní jachty. Stálé větry svědčí méně zkušeným kapitánům a jejich posádkám. Jachtu si můžete najmout rovnou v přístavech v Gdaňsku nebo Gdyni, ale jednodušší je to od jedné z mnoha charterových společností, které operují na internetu. Lodní předpisy a papírování jsou na Baltu podstatně jednodušší než na oblíbeném Jadranu či ve Středozemním moři.

V posledních letech se Helská kosa stala Mekkou polského kitesurfingu, který v popularitě předběhl dříve oblíbený windsurfing. Místo plováku s velkou plachtou se dnes jezdí na malém plováku s velkým řiditelným padákem, který pohání vítr. Na straně kosy obrácené k volnému moři se ve velkých vlnách a silném větru prohánějí kitesurfoví experti, kdežto na druhé straně v Puckém zálivu se surfuje na mělké klidné vodě a v závětří.

Pěšky nebo na kole?

Pěší turisté a cykloturisté přijíždějí na Helskou kosu na jaře a na podzim, kdy je tu jednak příjemně chladno a jednak si užijí přírodu, moře I historické památky bez návalu letních návštěvníků.
Zde jsou turistické zajímavosti, které nezapomeňte navštívit:

* Prvotřídní atrakcí je Fokárium, neboli akvárium pro tuleně.
* V německé dělostřelecké baterii z 2. světové války je zřízeno Muzeum obrany pobřeží.
* V odsvěceném kostele u přístavu stojí za návštěvu Muzeum mořského rybolovu.
* Na Švédské hoře a ve vsi Jurata stojí majáky přebudované na rozhledny.
* Po celé Helské kose jsou pečlivě udržované vojenské památky opatřené vysvětlujícími tabulemi.

Delší výlety směřují do středověkých měst na pobřeží sdružených v tak zvaném Trojměstí: Gdaňsk, Sopoty a Gdyně.

Booking.com

Bydlení a koupání

Pro jednodenní návštěvy slouží dostatek placených parkovišť ve městečku Hel, nebo těsně před ním.

Ubytování poskytuje především ve střední cenové kategorii městečko Hel a další čtyři vesnice Jurata, Jastarnia, Kužnica a Chalupy. Jedná se o menší hotely, apartmány a priváty. Kempy jsou rozmístěné podél celého pobřeží na straně Puckého zálivu, neboť tam jsou stany a chatky chráněné proti větru.

Koupací pláže jsou také ponejvíce u Puckého zálivu. Koupání je však možné I směrem do moře. Tam je navíc několik nudistických pláží. Naturismus je u Baltského moře oblíbený nejen v protestantském Německu, ale také v katolickém Polsku.

Zobrazit místo Turistika na větší mapě

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Český vodák se utopil na slovenské Belé

Český vodák se utopil na slovenské Belé

ČERNÁ VDOVA 62letý západočeský vodák se utopil na řece Belá ve Vysokých Tatrách. Neštěstí se stalo pod Kokavským mostem 14. května. Muž vypadl z nafukovací kanoe a po dvoukilometrovém plavání zůstal zaklíněný... celý článek

Elektrocyklista zemřel v Malé Fatře

Řeky AKTUÁLNĚ 2022

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články

Přehled fotbalových sázkových strategií

Přehled fotbalových sázkových strategií

Fotbal je nejpopulárnější sport na světě. Sázkaři začátečníci proto sázejí především na něj. Při sázení na fotbal není nic vhodnějšího, než využít nejlepší online sázkařské webové stránky. Sázkové kanceláře jako Bet22 nabízejí
Jak se sází na UFC? Strategie a tipy

Jak se sází na UFC? Strategie a tipy

S růstem popularity a bojů UFC se stále více lidí začalo zajímat a informovat o sázení na Ultimate Fighting Championchip a chápat, jaké výhody a možnosti výdělku mají ti, kteří rádi sázejí na tento sport.
Módní sukně 2022 - stylové trendy pro jaro a léto

Módní sukně 2022 - stylové trendy pro jaro a léto

OUTDOOROVÉ VYBAVENÍ Sukně je základem šatníku každé moderní dámy. Pomáhají vytvářet elegantní a ženské styly pro každý den, do kanceláře i na romantické večery. Sukni si můžete koupit nejen na léto, ale
Nejlepší raftingové destinace v Evropě

Nejlepší raftingové destinace v Evropě

Když se řekne cestování po Evropě, většině z nás se vybaví města jako Londýn nebo Paříž, případně pláže v Itálii nebo Chorvatsku. Pokud však patříte mezi milovníky adrenalinu, není v Evropě nouze o světoznámé
Obertauern: Tauernrunde, Bobbyrunde a Super Seven

Obertauern: Tauernrunde, Bobbyrunde a Super Seven

Objeli jsme Tauernrunde, Super Seven a Bobby-runde. Tři okružní lyžařské trasy ve skiareálu Obertauern. Lanovky sice jezdí do výšek jen něco málo přes 2000 metrů nad mořem, ale sjezdovky jsou tady

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Dračí lodě Lipno 20.-22.5. 20.5.
Enduro Králičák Stříbrnice 20.-22.5. Horská kola 20.5.
Zahájení lázeňské sezony Poděbrady, kolonáda 20.-22.5. 20.5.
Policejní pochod Obenice 20.-21.5. Turistika 20.5. 20:00
Cyklo Glaciensis Letohrad, Ráj Cykloturistika 20.5.
Pochod Praha - Prčice  Prčice   21.5.
Kralický maraton Dolní Morava Běh 21.5.
Karlovarský půlmaraton Karlovy Vary 21.5.
Zahájení lázeňské sezony Lázně Bělohrad 21.5. 10:00
Yachtfestival - veletrh Německo, Hamburg 27.-29.5. Lodě a čluny 27.5.

Diskuse

Potrava není vždy jídlo Pic, 17.5.2022 0:42, 26 příspěvků
Potrava není vždy jídlo Vendulka, 16.5.2022 16:18, 26 příspěvků
Potrava není vždy jídlo Pic, 16.5.2022 0:05, 26 příspěvků
Potrava není vždy jídlo Vendulka, 15.5.2022 20:16, 26 příspěvků
Potrava není vždy jídlo Michael Beranek, 15.5.2022 16:47, 26 příspěvků
Uherák! Kuchař, 15.5.2022 12:10, 26 příspěvků
zasoby stravování Honza, 13.5.2022 10:44, 26 příspěvků
zasoby stravování Honza, 13.5.2022 10:38, 26 příspěvků
Tomáš Hanák Petr Š., 12.5.2022 10:43, 4 příspěvky
Re: další test Horydoly, 12.5.2022 10:13, 6 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Praha odstraňuje bariéry ... Horydoly Open, 1.5.2022 15:26
Re: Střední Čechy turistické Horydoly , 28.4.2022 10:02
Re: Střední Čechy turistické Horydoly , 28.4.2022 9:59
Praha bude hostit Světový... Horydoly Open, 27.4.2022 11:10
Vodácké závody 2022 Horydoly Open, 27.4.2022 9:05
Češi si již vybírají svou... Horydoly , 26.4.2022 12:40
Re: Expedície 2022 festival Horydoly , 24.4.2022 10:29
Expedície 2022 festival Horydoly Open, 24.4.2022 10:24