Helská kosa nabízí nejhezčí polské koupání na Baltu

Helská kosa nabízí nejhezčí polské koupání na Baltu
Helská kosa v Baltském moři.
Autor snímku Opicakuz
SDÍLEJ:

Když svatý Vojtěch vyplul roku 997 z města Gdunsk na misii k Prusům, viděl přes záliv řadu malých ostrůvků. Když Jan Žižka bojoval s řádem Německých rytířů v bitvě u Grunwaldu roku 1410 a následně loupil a vraždil na baltském pobřeží, nejspíš spatřil také ostrovy. Když Valdštejn neúspěšně obléhal nedaleký Stralsund roku 1628, mohl zahlédnout, jak se některé ostrovy před přístavem Danzig spojují písečnými dunami. A když němečtí nacisté zaútočili na Westerplatte roku 1939, čímž začali 2. světovou válku, byly ostrovy spojené do jednoho dlouhého poloostrova.

Helská kosa nabízí nejhezčí polské koupání na Baltu
Helská kosa.
Autor snímku Opicakuz

Při tom jde o stále stejné místo. Dnes se dlouhý poloostrov nazývá Helská kosa. Vybíhá daleko do Gdaňského zálivu a chrání město Graňsk před špatným počasím. Dříve to bývala přirozená ochrana před cizími válečnými flotilami.

Ostrovy zmizely před dvěma staletími

Helskou kosu, tak jak ji známe dnes, vytvořila příroda před dvěma sty lety. Do pásu malých I miniaturních ostrůvků naneslo Baltské moře tolik písku, že se propojily do jednoho celku. Helská kosa měří 35 kilometrů a v nejužším místě je široká pouhých 150 metrů. Nejvyšší místo je vrcholek duny pouhých 23 metrů nad mořem.

Na konci štíhlého poloostrova se rozkládá přístavní městečko Hel. Až do 15. století bylo stejně významné jako dnešní velkoměsto Gdaňsk. Poté obchod upadl, neboť soupeř měl výhodnou polohu nejen na břehu moře, ale zároveň u veletoku Visla, a bylo tedy možné spojit zámořskou dopravu s vnitrozemskou.

Obrana před nepřátelskými flotilami

Hel za to ovšem získal vojenský význam, zvláště poté, co se Helská kosa propojila do jednoho geografického celku a umožnila tím obranu ze souše velké části Kašubska, neboli německy mluvící enklávy u Gdaňského zálivu. Nejméně půl tisíciletí zde sídlily pevnostní osádky různých armád podle toho, komu zrovna tato část Polska patřila. Vystřídali se zde Němci, Poláci a Dánové.

Helská kosa.

Právě kvůli vojenským účelům byla vybudována po celé délce Helské kosy železnice a vedle ní silnice, které dnes slouží pro civilní dopravu. V provozu je také lodní linka z města Gdyně na pobřeží.

Od 2. světové války bojový význam Helské kosy stále upadal, až zbylo jen pár vojenských zařízení s minimem vojenské obsluhy. Dnes je městečko Hel a celá Helská kosa nejkrásnějším přímořským letoviskem daleko široko. Některé turistické průvodce dokonce píší, že se jedná o nejhezčí pláže polského pobřeží Baltského moře.

 

Koupání, jachty a vítr

Poláci se sem jezdí především koupat. Voda je to totiž na poměry panující v Baltu poměrně teplá. Průměrná denní teplota vzduchu o letních prázdninách je tu sice jen 21 stupňů a navíc často fouká nepříjemný vítr, ale voda v Puckém zálivu, který se rozlévá mezi kosou a pevninou, dosahuje 20 stupňů. Na promenádách lze vypůjčit lehátka s charakteristickou ochranou proti větru stejně jako kdekoliv jinde u Severního a Baltského moře. Na plážích jsou často k vidění polostany anebo textilní ohrádky proti větru ukotvené do písku, které budují sami návštěvníci.

Všechny pláže Helské kosy jsou z bílého písku a voda je výjimečně čistá. Od roku 2004 je malá část zvaná Helské duny zařazena do chráněných území a koupání je zde zakázané.

Helská kosa.

Kromě plavců je Helká kosa známá také jachtařům, neboť zdejší přístav je vhodný především pro sportovní jachty. Stálé větry svědčí méně zkušeným kapitánům a jejich posádkám. Jachtu si můžete najmout rovnou v přístavech v Gdaňsku nebo Gdyni, ale jednodušší je to od jedné z mnoha charterových společností, které operují na internetu. Lodní předpisy a papírování jsou na Baltu podstatně jednodušší než na oblíbeném Jadranu či ve Středozemním moři.

V posledních letech se Helská kosa stala Mekkou polského kitesurfingu, který v popularitě předběhl dříve oblíbený windsurfing. Místo plováku s velkou plachtou se dnes jezdí na malém plováku s velkým řiditelným padákem, který pohání vítr. Na straně kosy obrácené k volnému moři se ve velkých vlnách a silném větru prohánějí kitesurfoví experti, kdežto na druhé straně v Puckém zálivu se surfuje na mělké klidné vodě a v závětří.

Pěšky nebo na kole?

Pěší turisté a cykloturisté přijíždějí na Helskou kosu na jaře a na podzim, kdy je tu jednak příjemně chladno a jednak si užijí přírodu, moře I historické památky bez návalu letních návštěvníků.
Zde jsou turistické zajímavosti, které nezapomeňte navštívit:

* Prvotřídní atrakcí je Fokárium, neboli akvárium pro tuleně.
* V německé dělostřelecké baterii z 2. světové války je zřízeno Muzeum obrany pobřeží.
* V odsvěceném kostele u přístavu stojí za návštěvu Muzeum mořského rybolovu.
* Na Švédské hoře a ve vsi Jurata stojí majáky přebudované na rozhledny.
* Po celé Helské kose jsou pečlivě udržované vojenské památky opatřené vysvětlujícími tabulemi.

Delší výlety směřují do středověkých měst na pobřeží sdružených v tak zvaném Trojměstí: Gdaňsk, Sopoty a Gdyně.

Booking.com

Bydlení a koupání

Pro jednodenní návštěvy slouží dostatek placených parkovišť ve městečku Hel, nebo těsně před ním.

Ubytování poskytuje především ve střední cenové kategorii městečko Hel a další čtyři vesnice Jurata, Jastarnia, Kužnica a Chalupy. Jedná se o menší hotely, apartmány a priváty. Kempy jsou rozmístěné podél celého pobřeží na straně Puckého zálivu, neboť tam jsou stany a chatky chráněné proti větru.

Koupací pláže jsou také ponejvíce u Puckého zálivu. Koupání je však možné I směrem do moře. Tam je navíc několik nudistických pláží. Naturismus je u Baltského moře oblíbený nejen v protestantském Německu, ale také v katolickém Polsku.

Zobrazit místo Turistika na větší mapě

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Zugspitze pod dohledem: roztaje permafrost a hora se zřítí?

Zugspitze pod dohledem: roztaje permafrost a hora se zřítí?

Německá televizní stanice ZDF vysílala dokument Zugspitze - droht ein gigantischer Bergsturz? (Hrozí obrovský skalní sesuv na Zuhspitze?) Filmaři se zabývají otázkou, zda může opět dojít k masivnímu uvolnění skály a kamení jako před přibližně... celý článek

Elektroinstalační materiál Kontakt-Simon

Dovolená v zahraničí? Za jakých podmínek můžete vycestovat

registrovat

Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.Nejčtenější články

Viničná cesta v Jizerských horách skoro po rovině

Viničná cesta v Jizerských horách skoro po rovině

Divoké, severní, studené a strmé svahy Jizerských hor protíná pohodlná Viničná cesta. Původně se jmenovala německy Weinkellerstrasse.
Dobijte energii u jezer v Trentinu

Dobijte energii u jezer v Trentinu

Trentino je proslulé smaragdovými alpskými jezery a nekonečnými lesy, které se na jaře zbarvují do jasně zelených odstínů. Příroda nabízí dobití energie a nalezení vnitřní rovnováhy.
Ochrana životního prostředí dosáhla na závodní dráhy

Ochrana životního prostředí dosáhla na závodní dráhy

Pro nadšence ekologického sportu jsou k dispozici motocyklové závody seriálu MotoE, které splňují požadavky na ochranu životního prostředí.
Žaloba proti zavření Pražského hradu Zemanem

Žaloba proti zavření Pražského hradu Zemanem

Počátkem října loňského roku prezident Miloš Zeman zcela uzavřel Pražský hrad. Totální zákaz vstupu platí doposud. Podle Kverulanta je Zemanův postup ukázkou arogantního a papalášského chování. Hrad v historii zavřeli jen němečtí
7 způsobů, jak zvýšit svůj příjem online

7 způsobů, jak zvýšit svůj příjem online

Stále více lidí hledá způsoby, jak vydělat peníze online. Někteří si vytvářejí vedlejší cesty, aby vydělali trochu peněz navíc, zatímco jiní vytvářejí internetové podniky, které se stávají jejich prací na

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Giro d´Italia Itálie 8.-30.5. Silniční cyklistika 8.5.
BTL - veletrh Portugalsko, Lisabon 12.-16.5. 12.5.
24 hodin na koloběžce Praha, Divoká Šárka 14.-15.5. 14.5. 17:00
Pochod Praha - Prčice  Prčice   15.5.
Trail Running Cup Praha, Petřín 16.5.
Šutr - běh Praha, Divoká Šárka 22.5.
Horolezecká brigáda Adršpach, parkoviště Info: martin.mrazek@centrum.cz 22.5. 09:00
Běhej lesy Karlštejn Mořina 22.5.
Yachtfestival - veletrh Německo, Hamburg 28.-30.5. Lodě a čluny 28.5.
Bystřička - splutí Bystřička 29.5.

Diskuse

jak posílit imunitu Horydoly , 6.5.2021 18:25, 31 příspěvků
jak posílit imunitu Martina Skalská, 6.5.2021 14:21, 31 příspěvků
Dálniční známky Marek, 5.5.2021 16:38, 9 příspěvků
po vlastním L, 5.5.2021 11:04, 2 příspěvky
Alternativní strava Jitka S., 5.5.2021 9:21, 18 příspěvků
Porsečnice Láďa, 4.5.2021 10:48, 5 příspěvků
To je for? Pivoň, 1.5.2021 20:22, 5 příspěvků
No a hned je jasno. Horydoly , 30.4.2021 19:25, 2 příspěvky
No a hned je jasno. Borek, 30.4.2021 14:24, 2 příspěvky
Nový zákon- Nutný 1,5m od... Horydoly , 20.4.2021 21:28, 5 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Cookies: co byste o nich ... Horydoly , 11.5.2021 21:51
Omezení sociálních kontak... Horydoly , 11.5.2021 15:22
Outdoor Outlets Říčany Horydoly , 11.5.2021 12:11
Re: Fotopasti v Brdech Horydoly , 9.5.2021 12:06
Re: Fotopasti v Brdech Horydoly , 8.5.2021 13:27
Fotopasti v Brdech Horydoly , 8.5.2021 13:26
Charitativní běh Sportovn... Horydoly Open, 8.5.2021 1:27
Cestovní pojištění Covid ... Horydoly , 5.5.2021 18:22