Helská kosa nabízí nejhezčí polské koupání na Baltu

Helská kosa nabízí nejhezčí polské koupání na Baltu
Helská kosa v Baltském moři.
Autor snímku Opicakuz
SDÍLEJ:

Když svatý Vojtěch vyplul roku 997 z města Gdaňska na misii k Prusům, viděl přes záliv řadu malých ostrůvků. Když Jan Žižka bojoval s řádem Německých rytířů v bitvě u Grunwaldu roku 1410 a následně loupil a vraždil na baltském pobřeží, nejspíš spatřil také ostrovy. Když Valdštejn neúspěšně obléhal nedaleký Stralsund roku 1628, mohl zahlédnout, jak se některé ostrovy před přístavem Danzig spojují písečnými dunami. A když němečtí nacisté zaútočili na Westerplatte roku 1939, čímž začali 2. světovou válku, byly ostrovy spojené do jednoho dlouhého poloostrova.

Helská kosa nabízí nejhezčí polské koupání na Baltu
Helská kosa.
Autor snímku Opicakuz

Při tom jde o stále stejné místo. Dnes se dlouhý poloostrov nazývá Helská kosa. Vybíhá daleko do Gdaňského zálivu a chrání město Graňsk před špatným počasím. Dříve to bývala přirozená ochrana před cizími válečnými flotilami.

Ostrovy zmizely před dvěma staletími

Helskou kosu, tak jak ji známe dnes, vytvořila příroda před dvěma sty lety. Do pásu malých I miniaturních ostrůvků naneslo Baltské moře tolik písku, že se propojily do jednoho celku. Helská kosa měří 35 kilometrů a v nejužším místě je široká pouhých 150 metrů. Nejvyšší místo je vrcholek duny pouhých 23 metrů nad mořem.

Na konci štíhlého poloostrova se rozkládá přístavní městečko Hel. Až do 15. století bylo stejně významné jako dnešní velkoměsto Gdaňsk. Poté obchod upadl, neboť soupeř měl výhodnou polohu nejen na břehu moře, ale zároveň u veletoku Visla, a bylo tedy možné spojit zámořskou dopravu s vnitrozemskou.

Obrana před nepřátelskými flotilami

Hel za to ovšem získal vojenský význam, zvláště poté, co se Helská kosa propojila do jednoho geografického celku a umožnila tím obranu ze souše velké části Kašubska, neboli německy mluvící enklávy u Gdaňského zálivu. Nejméně půl tisíciletí zde sídlily pevnostní osádky různých armád podle toho, komu zrovna tato část Polska patřila. Vystřídali se zde Němci, Poláci a Dánové.

Helská kosa.

Právě kvůli vojenským účelům byla vybudována po celé délce Helské kosy železnice a vedle ní silnice, které dnes slouží pro civilní dopravu. V provozu je také lodní linka z města Gdyně na pobřeží.

Od 2. světové války bojový význam Helské kosy stále upadal, až zbylo jen pár vojenských zařízení s minimem vojenské obsluhy. Dnes je městečko Hel a celá Helská kosa nejkrásnějším přímořským letoviskem daleko široko. Některé turistické průvodce dokonce píší, že se jedná o nejhezčí pláže polského pobřeží Baltského moře.

 

 

Koupání, jachty a vítr

Poláci se sem jezdí především koupat. Voda je to totiž na poměry panující v Baltu poměrně teplá. Průměrná denní teplota vzduchu o letních prázdninách je tu sice jen 21 stupňů a navíc často fouká nepříjemný vítr, ale voda v Puckém zálivu, který se rozlévá mezi kosou a pevninou, dosahuje 20 stupňů. Na promenádách lze vypůjčit lehátka s charakteristickou ochranou proti větru stejně jako kdekoliv jinde u Severního a Baltského moře. Na plážích jsou často k vidění polostany anebo textilní ohrádky proti větru ukotvené do písku, které budují sami návštěvníci.

Všechny pláže Helské kosy jsou z bílého písku a voda je výjimečně čistá. Od roku 2004 je malá část zvaná Helské duny zařazena do chráněných území a koupání je zde zakázané.

Helská kosa.

Kromě plavců je Helká kosa známá také jachtařům, neboť zdejší přístav je vhodný především pro sportovní jachty. Stálé větry svědčí méně zkušeným kapitánům a jejich posádkám. Jachtu si můžete najmout rovnou v přístavech v Gdaňsku nebo Gdyni, ale jednodušší je to od jedné z mnoha charterových společností, které operují na internetu. Lodní předpisy a papírování jsou na Baltu podstatně jednodušší než na oblíbeném Jadranu či ve Středozemním moři.

V posledních letech se Helská kosa stala Mekkou polského kitesurfingu, který v popularitě předběhl dříve oblíbený windsurfing. Místo plováku s velkou plachtou se dnes jezdí na malém plováku s velkým řiditelným padákem, který pohání vítr. Na straně kosy obrácené k volnému moři se ve velkých vlnách a silném větru prohánějí kitesurfoví experti, kdežto na druhé straně v Puckém zálivu se surfuje na mělké klidné vodě a v závětří.

Pěšky nebo na kole?

Pěší turisté a cykloturisté přijíždějí na Helskou kosu na jaře a na podzim, kdy je tu jednak příjemně chladno a jednak si užijí přírodu, moře I historické památky bez návalu letních návštěvníků.
Zde jsou turistické zajímavosti, které nezapomeňte navštívit:

* Prvotřídní atrakcí je Fokárium, neboli akvárium pro tuleně.
* V německé dělostřelecké baterii z 2. světové války je zřízeno Muzeum obrany pobřeží.
* V odsvěceném kostele u přístavu stojí za návštěvu Muzeum mořského rybolovu.
* Na Švédské hoře a ve vsi Jurata stojí majáky přebudované na rozhledny.
* Po celé Helské kose jsou pečlivě udržované vojenské památky opatřené vysvětlujícími tabulemi.

Delší výlety směřují do středověkých měst na pobřeží sdružených v tak zvaném Trojměstí: Gdaňsk, Sopoty a Gdyně.

Bydlení a koupání

Pro jednodenní návštěvy slouží dostatek placených parkovišť ve městečku Hel, nebo těsně před ním.

Ubytování poskytuje především ve střední cenové kategorii městečko Hel a další čtyři vesnice Jurata, Jastarnia, Kužnica a Chalupy. Jedná se o menší hotely, apartmány a priváty. Kempy jsou rozmístěné podél celého pobřeží na straně Puckého zálivu, neboť tam jsou stany a chatky chráněné proti větru.

Koupací pláže jsou také ponejvíce u Puckého zálivu. Koupání je však možné I směrem do moře. Tam je navíc několik nudistických pláží. Naturismus je u Baltského moře oblíbený nejen v protestantském Německu, ale také v katolickém Polsku.

Zobrazit místo Turistika na větší mapě

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Mezi hotelovými hosty jsou zloději

Mezi hotelovými hosty jsou zloději

Zjistíte po odchodu hostů, že některé věci v pokojích scházejí? Portál Wellness Heaven se na to zeptal hoteliérů.... celý článek

České hory AKTUÁLNĚ 2025/2026

Kolovna měla obrovské plány a skončila v konkursu

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.



Nejčtenější články

Zamrzlé Malvíny - eldorádo pro bruslaře

Zamrzlé Malvíny - eldorádo pro bruslaře

Rozmanité bruslení na přírodním ledu právě poskytuje pískovna Malvíny neboli Mezi Mosty u Čelákovic.
Ze zákulisí: jaké to je pracovat v kasinu

Ze zákulisí: jaké to je pracovat v kasinu

Práce v kasinu zvenčí působí jako nepřetržitý kolotoč světel, tleskajících hráčů a klapajících žetonů. Jenže za blyštivou fasádou se odehrává důsledně řízený provoz plný pravidel a pevných rolí.
Jak výběr brčka ovlivňuje vnímání nápoje a hodnocení podniku?

Jak výběr brčka ovlivňuje vnímání nápoje a hodnocení podniku?

Představte si tuto situaci: Váš barman připraví dokonalý koktejl. Vyvážené chutě, prémiový alkohol, čerstvé ovoce a bezchybná prezentace s ledem. Zákazník se napije, usměje se, ale po deseti minutách jeho úsměv mizí.
Velkolepá výstava Vltava slavná & splavná

Velkolepá výstava Vltava slavná & splavná

Poslední dva dny máte na prohlídku výstavy Vltava slavná & splavná. Je to velkolepá přehlídka historických obrazů, fotografií, uměleckých děl, technických modelů a předmětů denní potřeby. Koná se do 4. ledna v Jízdárně Pražského
Maledivy - tropické ostrovy v Indickém oceánu

Maledivy - tropické ostrovy v Indickém oceánu

Maledivy zahrnují 1190 tropických ostrovů v Indickém oceánu. Všechny jsou ploché. Nejvyšší bod souostroví se nechází pět metrů nad hladinou moře. Chcete je poznat? Maledivy již nejsou jen pro milionáře.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Vídeňský ledový sen - bruslení Rakousko, Vídeň 22.1.-8.3. 22.1.
FESPO - veletrh Švýcarsko, Curych 29.1.-1.2. 29.1.
Reisemesse - veletrh Německo, Drážďany 30.1.-1.2. 30.1.
Benátský karneval Benátky, Itálie 31.1.-17.2. 31.1.
Jizerská 50 - běžky Bedřichov 50 km klasicky 1.2.
Historické adventní kalendáře - výstava Praha, Muzeum Karlova mostu 25.11.-2.2. 2.2.
3 póly - diashow Police nad Metují, Pellyho domy Přednáší Petr Horký 3.2. 19:00
IMTM - veletrh Izrael, Tel Aviv 3.-4.2. Cestovní ruch 3.2.
Vírský cepín Vír Ledové lezení na rychlost 4.2. 17:00
Kanada, Nepál, divadlo - přednášky Praha, Národní Muzeum Přednáší Stanislav Bernard, Miroslav Donutil, Lukáš Hanulák 4.2. 19:00

Diskuse

článek Kuba Turek, 31.1.2026 22:21, 2 příspěvky
článek Pišišvor, 30.1.2026 21:20, 2 příspěvky
Inu Honza, 29.1.2026 20:39, 1 příspěvek
Klaus a jeho pohůnci Petr, 29.1.2026 11:01, 1 příspěvek
Lavinovy airbag Michael Beranek, 28.1.2026 17:47, 53 příspěvků
Sjezdovka Gruber-Familie Šlojíř, 28.1.2026 8:36, 1 příspěvek
??? Honza, 26.1.2026 19:25, 1 příspěvek
svatá prostoto Kladivo, 26.1.2026 11:22, 1 příspěvek
Lavinovy batoh a svata tr... Tom, 23.1.2026 15:24, 53 příspěvků
Lavinovy batoh a svata tr... Kuba Turek, 23.1.2026 13:59, 53 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Kam za vínem v únoru? Horydoly , 29.1.2026 21:11
Jazz at Lincoln Center oz... Horydoly , 29.1.2026 16:43
FITUR Madrid Horydoly , 27.1.2026 23:33
Re: Po dlouhém pracovním ... freide freide, 23.1.2026 15:57
Po dlouhém pracovním dni ... jonas williams, 23.1.2026 15:56
Slušný ředitel Lesů ČR Ša... Pivoň Pivoň, 14.1.2026 12:30
Re: Důvěra ve odborníka jonas williams, 12.1.2026 21:57
Důvěra ve odborníka freide freide, 12.1.2026 21:55