Henleinovo sídlo ožívá

Henleinovo sídlo ožívá
SDÍLEJ:

Mohutná stavba Manského dvora mezi Chebem a Mariánskými Lázněmi je živoucím dokladem dějin Chebska. Vznikal v době jeho rozkvětu ve středověku, prosperoval za Bachova absolutismu, za druhé světové války v něm sídlil vůdce sudetských Němců a za komunismu chátral jakožto státní statek.

Jak na to

Výlety do okolí Manského dvora

Salajna

Vesnice s řadou pěkně opravených hrázděných domů chebského typu a krásnou přírodou. Pojedete silnicí na Cheb a po několika kilometrech doleva.

Vysoká/Maiersgrün

Vesnička v bývalý pokraničním pásmu, takže z téměř sedmdesáti původních domů jich zbyla jen hrstka. Uprostřed stojí ruina gotického kostela, který se svého zmaru dočkal až na začátku sedmdesátých let minulého století, protože trámy jeho krovu byly kvalitní a hlavně levnější než na pile. Po listopadu 1989 ho pietně upravili sudetští Němci a jednou za rok během nejbližší neděle od sv. Petra a Pavla se zde koná česko-německá mše. Nedaleko se nachází starý německý z velké části pěkně upravený hřbitov, škoda, že se k němu musí jít přes výběh dobytka z kravína. Projedete-li vesnicí kolem kostela nahoru, uvidíte po levé straně vilu - sídlo předválečné československé celní správy. O kousek dále parkoviště u lesa, dále je vjezd zakázán.

Dyleň

Z Vysoké se pěšky dostanete na Dyleň (940 m n.m). Na vrcholu stojí betonová věž, která dříve sloužila k odposlouchávání americké armády na německé straně hranice. Ani dnes není přístupná, protože je pronajatá místní rozhlasové stanici. Z Dyleně je nádherný rozhled do Německa na Mähring a Neualbenreuth, i do Čech na Český a Slavkovský les.

Střed Evropy

Když se před drátěným plotem dyleňské věže dáte doleva, sestoupíte za chvíli ke státní hranici a hned vedle ní na německé straně je tak zvaný střed Evropy. Žádná pohraniční kontrola tam není, ale pro případ, že byste zabloudili, vezměte si sebou občanský průkaz. Z Manského dvora pojedete 7 km směrem na Mariánské Lázně, před vesnicí Stará Voda odbočíte doprava. 3 km jsou to do Vysoké, od parkoviště u lesa nad Vysokou asi 5 km na Dyleň do kopce a odsud asi 1,5k m sestup ke středu Evropy. Ujdou to i zdatné děti a senioři.

Lázně Kynžvart

Za shlédnutí stojí zámek především klasicistní nově restaurovaný zámek, který patřil do roku 1945 Metternichům, a ruina hradu ze 13.stol. Navštivte samozřejmě i krásnou lázeňskou čtvrť.

Pojeďme se podívat do Dolního Žandova i do jeho okolí.

Legenda praví, že Konrád Henlein, který Manský dvůr dostal jako léno za oddanost Adolfu Hitlerovi, chtěl statek přestavět do tvaru hákového kříže. Stačil však přistavět jen jedno křídlo. Podobné záměry však byly přisuzovány i německým správcům Luční boudy v Krkonoších, ale ani v jednom případě se nenašly plány, které by tomu nasvědčovaly.

Obrovské hrázděné stavení najdete při cestě z Mariánských Lázní do Chebu asi tři kilometry za obcí Dolní Žandov vpravo. Uvnitř je dnes malý penziónek se čtyřmi dvoulůžkovými pokoji a malou restaurací. Pár kroků odsud přes dvůr, kde v Henleinově době byla zahrada s růžovými záhony ve tvaru hákového kříže, se dostanete k soustavě pěti vodních nádrží sloužících rybolovu a koupání. Turistická cesta kolem nich vede krásným lesem a není náročná, mohou ji absolvovat i děti a senioři. Lze si tady i zajezdit na arabských koních z vlastního chovu.

Horydoly.cz AUDIO Zvony v kostele Maiersgrün (5 MB, WAV, 0:27 min)

Tento měsíc bylo v Manském dvoře díky Zdeňku Buchtelovi otevřeno miniaturní regionální muzeum. Řadu let se zabývá sbíráním exponátů, z nichž nejstarší pocházejí ze 14.století. Zajímavá je sbírka lávových knoflíků, které vyráběla od roku 1816 sklárna v dnes již zaniklé obci Lohhäuser a prodávaly se až v Americe. K vidění jsou také nálezy po sudetských Němcích a úsměvně-tragické hmotné památky na socialistickou éru.

Osm set let historie

Manský dvůr má dlouhou a bohatou historii. Už ve 12. století stával na jeho místě kamenný dvorec jako součást hraniční strážní soustavy. Později se z něj stal uzavřený čtvercový statek, který od 17. století náležel k panství Kynžvart patřícímu Metternichům. Po první pozemkové reformě po první světové válce zakoupil zanedbanou nemovitost významný pražský architekt Milan Babuška a zveleboval ji až do druhé světové války. Ten také vystavěl soustavu vodních nádrží v údolí za statkem. Po připojení Sudet k Německu přešla usedlost na vůdce sudetských Němců Konráda Henleina, původně učitele tělocviku v Aši. Za války byl celý objekt zvětšen o další křídlo. Od roku 1945 zde do znárodnění působil opět původní majitel Milan Babuška. Poté se na Manském dvoře vystřídalo několik zemědělských provozovatelů, naposledy Agrokombinát Dolní Žandov, a statek značně zchátral. Po roce 1989 zažádala rodina Babuškova o restituci, jejíž vyřízení trvalo několik let a celá pohledávka není dosud ze strany státu zcela vyrovnána.

Současný majitel Marek Babuška usiluje o rekonstrukci někdejšího velkostatku. Jde především o záchranu souboru staveb v typickém chebském stylu, s hrázděným zdivem, malovanými dekoracemi a dřevěnými sloupy. Část budov je už opravena.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Poznámka
Z některých reakcí (vstanou noví bojovníci)je člověku smutno.
Reaguj
A ještě něco
V tom kostele (teda v jeho troskách připomínajících pád 3. říše) jsem si jen tak z legrace zazvonil - nikdo tam nebyl, ze zvonice visel provaz - připomínalo to šibenici - a za deskou byl schovaný hák. A tak jsem si trošičku zatahal a pak jsem si dělal srandu, že na mě z lesa vyběhnou Sudeťáci s vidlema :o)
Reaguj
Re:
Mobilizuje. Je neuvěřitelné, kolik se ještě najde v těch lidech na "stará kolena" síly. Zúčastnil jsem se pár jejich akcí a ohromuje mě jejich bojovnost a odhodlanost bránit zájmy našeho lidu. Hodně toho zažili a je ostudou, že za nás musí jít opět do boje osamoceni. Nu, i kdybychom padli všici, vstanou noví bojovníci, prapor rudý zavlaje.
Reaguj
odpověď
Nic.
Reaguj
Vaterland Sudeten
A co na to Klub českého pohraničí?
  • Autor Papoušôv plagiátor
  • Datum a čas 12.6.2003 09:22
Reaguj
Celkem 5 příspěvků v diskuzi


České hory AKTUÁLNĚ 2022/2023

České hory AKTUÁLNĚ 2022/2023

KRKONOŠE Hory a doly v Čechách i na Moravě nabízejí pohádkové terény pro milovníky všech zimních dobrodružství. Sníh a led láká nejenom na běžky, sjezdovky a snowboard, ale také na sněžnice nebo ledové lezení.... celý článek

7 výhod proč začít podnikat v online kasinu

Elektrické koloběžky a elektrokola AKTUÁLNĚ 2023

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články

15 tipů na zimní lezení u Skalnaté chaty v Tatrách

15 tipů na zimní lezení u Skalnaté chaty v Tatrách

Skalnatá chata ve Vysokých Tatrách se po dlouhých desetiletích otevřela pro normální horolezeckou veřejnost. Před tím fungovala jen ze známosti anebo vůbec. Při tom je to jedna z nejstarších turisticko-lyžařsko-horolezeckých chat
Firemní ubytování v České republice: ubytovny a pokoje

Firemní ubytování v České republice: ubytovny a pokoje

Mnoho lidí, kteří dojíždění za prací do jiného města nebo jezdí dokonce až do ciziny, často dumá nad tím, kde a jak si hledat levné varianty ubytování. Abychom těmto lidem pomohli,
Sněžka (1603 m), nejvyšší česká hora

Sněžka (1603 m), nejvyšší česká hora

Nejvyšší česká hora Sněžka (1603 m n.m.) převyšuje své okolí o dobrých dvě stě metrů a poskytuje dokonalý kruhový rozhled. Několikahodinová pěší túra za dalekými rozhledy se sem za jasných dní vyplatí.
Odhalení tajemství: Jak funguje sportovní sázení v kasinech?

Odhalení tajemství: Jak funguje sportovní sázení v kasinech?

Fascinuje vás myšlenka sportovního sázení v kasinech? Zajímá vás, co se děje v zákulisí? Pokud ano, pak jste na správném místě. V tomto článku vám poodhalíme tajemství, jak funguje sportovní sázení v kasinech.
7 způsobů, jak si v roce 2023 udělat pořádek ve financích

7 způsobů, jak si v roce 2023 udělat pořádek ve financích

Peníze jsou jen prostředkem k dosažení našich cílů a mnoho z nás si s nadcházejícím rokem stanovuje předsevzetí, mezi které mnohdy patří také lepší správa financí nebo šetření. Finanční povědomí je zásadní pro to,

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
FESPO - veletrh Švýcarsko, Curych 2.-5.2. 2.2.
Vacances - veletrh Belgie, Brusel 2.-5.2. 2.2.
Nepál - diashow Pec pod Sněžkou, Klondajk Přednáší Jan Tráva Trávníček 2.2. 19:00
Balttour - veletrh Lotyšsko, Riga 3.-5.2. 3.2.
Chřibské zimní táboření Chřiby 3.-5.2. 3.2.
Zimní táboření Lipnice nad Sázavou, hrad 3.-5.2. 3.2.
Batmassan - veletrh Švédsko, Göteborg 4.-12.2. Lodě 4.2.
Ledová jízda - psí spřežení Pec pod Sněžkou 4.-6.2. 4.2.
Orlický maraton Deštné 4.-5.2. Běžky 4.2.
Zimní plavání v Sázavě Sázava   4.2.

Diskuse

Skialp Honza, 31.1.2023 14:27, 16 příspěvků
Etický kodex Syndikátu no... Kuba Turek, 30.1.2023 23:51, 7 příspěvků
Text – Honza: Michael Beranek, 30.1.2023 20:38, 6 příspěvků
Svět se změnil Honza, 30.1.2023 19:46, 6 příspěvků
Etický kodex Syndikátu no... Honza, 30.1.2023 19:39, 7 příspěvků
Svět se změnil Michael Beranek, 30.1.2023 17:43, 6 příspěvků
Etický kodex Syndikátu no... Kuba Turek, 30.1.2023 15:11, 7 příspěvků
INU Honza, 30.1.2023 14:14, 6 příspěvků
INU Honza, 30.1.2023 13:51, 2 příspěvky
INU Honza, 30.1.2023 13:38, 7 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Běžecké závody 2023 Horydoly , 25.1.2023 20:46
Konvenční turismus je passé Horydoly Open, 20.1.2023 18:30
Pojišťovny varují před vý... Horydoly Open, 20.1.2023 18:23
Re: Pojištění Horydoly Open, 20.1.2023 18:21
Re: Pojištění Horydoly Open, 20.1.2023 18:19
Všem! Všem! Všem! Bude po... milan šupa, 14.1.2023 19:43
Sraz na Pražském hradě 8.1. Horydoly , 5.1.2023 20:52
Praha na Silvestra: dopra... Horydoly , 31.12.2022 9:42