Herceg Novi, historická brána boky Kotorské

Herceg Novi, historická brána boky Kotorské
Herceg Novi.
Autor snímku Eva Mráčková
SDÍLEJ:

Herceg Novi odedávna střežil i otvíral přístup ke Kotorské zátoce a černohorské riviéře. I proto se tam prolnula architektura a historie mnoha národů. 

Herceg Novi, historická brána boky Kotorské
Boka Kotorska.
Autor snímku Mates a Opicakuz
Jak na to

Vzpoura v boce Kotorské se odehrála 1.-3. února 1918. Zúčastnilo se asi 4000 námořníků. Velení loďstva ji izolovalo a potlačilo.

Námořní blokáda Dohody vedla k potravinové a vnitropolitické krizi Centrálních mocností, jejímž projevem byly stávky a nepokoje, spojené s voláním po ukončení války. Snížení přídělů potravin vyvolalo vlnu nepokojů, ke kterým se přidali dělníci loděnic v Terstu a Pule. K prvním nepokojům v námořnictvu došlo v Pule na řadových lodích Habsburg a Radetzky, odkud se rozšířily na většinu těžkých lodí. Podařilo se je uklidnit zvýšením přídělu potravin.

Vážná situace nastala v boce Kotorské. Roznětkou byly protesty proti nelidským podmínkám. Námořníci trpěli hlady. Vzpoura začala na křižníku Sankt Georg, který kotvil u Denovići, a na depotní lodi ponorek Gäa. Velitel křižníkové flotily kontradmirál Alexander Hansa byl na lodi uvězněn. Ke vzpouře se přidaly křižníky Kaiser Karl VI., Kaiser Franz Joseph I., později obrněné lodě Monarch a Kronprinz Erzherzog Rudolf. Křižníky Helgoland a Novara sice vztyčily rudou vlajku, ale byly pod kontrolou svých velitelů, stejně jako menší plavidla. Připojili se dělníci loděnic, námořníci ponorkové základny a hydroplánová základna. Pobřežní pevnosti zůstaly neutrální.

Požadavky vzbouřenců zahrnovaly ukončení války, nezávislost na mocnostech, odzbrojení a demobilizaci, právo národů na sebeurčení, podporu Wilsonovy nóty, lepší zásobování a beztrestnost pro vzbouřence.

Jako první stáhl rudou vlajku křižník Novara, který odplul do Risanské zátoky. Následoval křižník Helgoland a postupně torpédoborce Tátra, Huszár, Dinara, Balaton, Orjen a Csepel. Následovaly torpédovky a konečně další lodě. Vzbouřencům nakonec zůstaly Sankt Georg, Kaiser Franz Joseph I. a Kronprinz Erzherzog Rudolf. Bitevní lodě Erzherzog Karl, Erzherzog Friedrich a Erzherzog Ferdinand Max mezitím vpluly do boky Kotorské, k nim se přidaly dvě německé ponorky.

Vzbouřenci mezi sebou hlasovali a vzpouru ukončili. Zastřeleni byli vůdci František Rasch (česko-německý námořník z hydroplánové základny), Anton Grabar (poddůstojník ze základny Kumbar), Jerko Sisgorič (kulometčík z Sankt Georg) a Mate Berničevič (kulometčík z Gäa). 800 námořníků bylo vsazeno do těžkého žaláře, 432 bylo souzeno stanným soudem.

Na jadranském pobřeží jsou jako korálky na šňůrce navěšena městečka se starobylými centry, převážně benátského charakteru. Herceg Novi je složitější. Navzdory slovu "nový" v názvu byl založen již ve 14. století a vystřídal mnoho pánů. Přes Turky, Španěly, Benátčany, Rakousko-Uhersko, Království Srbů, Chorvatů a Slovinců a Jugoslávii nakonec zakotvil jako příhraniční město Černé Hory.

Nádherná příroda

Město střežící vstup do zálivu Boky Kotorské, s krásným pobřežím, plážemi a ostrůvky, vděčí za turistickou atraktivnost již samé poloze na moři, chráněné ze severu horu Orjen, skýtající krásné výhledy i lezecké možnosti. Takže není problém v jednom dni absolvovat horskou turistiku i odpočinek u pláže. Pobřežní promenáda 5 Danica, nazvaná podle pěti statečných dívek, které zahynuly bojujíce ve 2. světové válce, je ideální pro procházky, jogging, cyklisty, in-liny i prosté posezení na břehu či v četných kavárnách.

Boka Kotorska čili Kotorský záliv je největší přírodní záliv Jaderského moře. Geologicky se jedná o zatopené ústí řeky. Jedná se o nejdeštivější místo Evropy. Ročně zde naprší 5480 mm, to znamená zhruba 55 hektolitrů vody na metr čtvereční. Dělí se na čtyři menší zálivy - Hercegnovský, Risanský, Kotorský a Tivatský. Celková délka činí 28 km a šířka je v nejužším místě Verige 350 m. Řetězy zde bránily lodnímu útoku z moře. Zátoka je v seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

Ve městě Perast se nacházela slavná námořnická škola, kde studovali ruští námořníci. Do roku 1918 sloužil záliv jako nejjižnější kotviště rakousku-uherské válečné flotily. Za první republiky byla boka Kotorská přístavem pro československé lodě. 

Středověké pevnosti

O bouřlivé minulosti svědčí pevnosti, jichž má Herceg Novi nadobyčej hodně. Paradoxem je, že to nejznámější opevnění, Citadela, nevzalo za své v bojích, ale při zemětřesení. Škoda, ale milovníci pevnostních staveb si přesto přijdou na své. Kanli Kula (krvavá věž) byla postavena Turky a později sloužila jako vězení. Ironií je, že byla postavena na základech starší stavby, která nesla nápis Pro Pace (pro mír). Věž je 85 metrů nad mořem a završovala městské opevnění. Komplex je dnes přestavěn na působivou letní scénu s kapacitou více než tisíc míst pro projekce filmů, opery, kytarový festival aj.

Pevnost Forte Mare chránila přístup od moře již od doby založení středověkého města ve 14. století. Vzhled proměňovala během staletí, největšího rozšíření se jí dostalo od Turků, ale dnešní podoba pochází z rakousko-uherských časů. Vypíná se nad promenádou a uvnitř zdí je průchod vedoucí od moře až k vrcholu pevnosti. Z pevnosti je nádherný výhled na ústí Boky Kotorské, přístav, Igalo a na staré město. Podobně jako Kanli Kula dnes slouží pevnost kultuře. Pořádají se zde filmové projekce.

Španělé postavili během jediného roku, kdy zde vládli, ještě pevnost Španjola. Rok po té pevnost dobyli a přestavěli Turci. Pevnost se vypíná 170 metrů nad mořem a dominuje ústí zálivu Boky Kotorské. Má mohutné valy a v každém rohu kruhovou baštu. Pevnost byla propojena podzemními chodbami s oběma dalšími pevnostmi, což skýtalo obráncům možnost pokračovat v boji i v případě dobytí Kanli Kuly i Forte Mare. Dnes jsou tyto chodby neprůchodné.

Tím výčet pevností ještě nekončí. Mamula, byla vystavěna na stejnojmenném ostrůvku v ústí Kotorské zátoky. Pevnost, stejně jako ostrůvek, jsou dnes královstvím racků a výletním cílem.

Bránu ke starému městu Herceg tvoří turecká Sahat kula (hodinová věž), která se stala symbolem města V jejím průchodu je výroční basreliéfový pomník zakladateli města králi Tvrdku I. Kotromaniču a černá socha Panny Marie dle legendy vyřezaná z ohořelého dřeva.

Herceg Novi.

Významné kostely

Z církevních památek Herceg Novi zaujme kostel svatého Archanděla Michaela na hlavním náměstí. Náměstí se správně jmenuje Trg Herceg Stjepana, ale říká se mu příznačně Bellavista. Kostel ve tvaru řeckého kříže je na všech čtyřech stranách orámován staletými palmami. Pochází z konce 19. století a je vystavěn z bloků vápence z Korčuly v byzantském stylu.

Východně dva kilometry od Herceg Novi je pozoruhodný klášterní komplex Savina, zasazený ve středomořské vegetaci. Skládá se ze dvou kostelů zasvěcených Panně Marii, z klášterní budovy a z kostela svatého Savy na sousedním pahorku, podle tradice postaveného za svatého Savy ve 13. století. Ukrývá cenné památky a zázračnou ikonu, která měla zachránit klášter před Benátčany.

Administrativní i faktickou součástí města jsou samostatné lázně Topla, kde stojí více než 300 let starý kostel svatého Salvátora. Zajímavostí je, že zde i pod vládou Benátčanů byly povoleny ortodoxní bohoslužby jako projev uznání za nasazení místních obyvatel při osvobozování z turecké nadvlády.

Zobrazit místo Turistika na větší mapě 

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Praha AKTUÁLNĚ 2024

Praha AKTUÁLNĚ 2024

SJEZDOVKA RADOTÍN Malé zprávy z velkého města přinášíme pro turisty a návštěvníky.... celý článek

Šumava AKTUÁLNĚ 2024

Krkonoše AKTUÁLNĚ 2024

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.Nejčtenější články

Německo AKTUÁLNĚ 2024

Německo AKTUÁLNĚ 2024

Německo je zemí řek, jezer, hor, moře, památek, tragické historie, velké vědy a techniky. Najdete v něm vše, na co si vzpomenete. Čtěte horké novinky od našich severních, západních i jižních sousedů.
Velikonoční veselí na zámcích a hradech ve středních Čechách

Velikonoční veselí na zámcích a hradech ve středních Čechách

Oslavit Velikonoce můžete ve středočeských zámcích a hradech Loučeň, Mcely, Okoř, Křivoklát a Týnec nad Sázavou.
Co je nového na hradech a zámcích ve středních Čechách?

Co je nového na hradech a zámcích ve středních Čechách?

Hrady a zámky ve středních Čechách nachystaly pro návštěvníky řadu novinek. Speciální prohlídky, přednášky a bohatý program připravili kasteláni už na Velikonoce. Na své si o velikonočních svátcích přijdou hlavně děti. Hlavní sezona
Bitva u Sudoměře ukázala sílu husitů naplno

Bitva u Sudoměře ukázala sílu husitů naplno

Žižka opustiv dle oné smlouvy Plzeň, byl po dvakrát napaden od věrných a dvakrát uživ lsti, vyvázl jako vítěz, byv skoro poražen. Místo, na němž měla být bitva svedena, bylo nepříhodné,
Tradice a zvyky předků v Přerově nad Labem

Tradice a zvyky předků v Přerově nad Labem

Jaro na vsi můžete zažít ve skanzenu Přerov nad Labem. V celém areálu se budou připomínat od 16. března do 7. dubna staré zvyky a obyčeje, které provázely po celé jarní období

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Regenerace po zátěži běh/trek - přednáška Praha, Klub cestovatelů Přednáší Dagmar Lisá 24.4. 18:30
Argentina - diashow Praha, Klub cestovatelů Přednáší Karel Štěpánek 25.4. 18:30
Černobylské deníky - diashow Brno, základní škola Svážná 26.4. 16:00
Prague Bike Fest Praha, Výstaviště Holešovice 27.-28.4. 27.4.
Krakonošovo Labíčko Labe, Vrchlabí ZRUŠENO! 27.-28.4. Divoká voda 27.4.
Čarodějnický rej na zámku Benešov nad Ploučnicí 27.-28.4. 27.4.
Hanami - svátek sakur
Praha, Hanspaulka 27.4.
Spezi - veletrh Německo, Lauchringen 27.-28.4. Alternativní cyklistika 27.4.
Mittelalterspektakel Německo, Burg Hohnstein 27.-28.4. 27.4.
Chile - diashow Praha, Klub cestovatelů Přednáší Anežka Straková a Jan Berounský 29.4. 18:30

Diskuse

qequgdsu cost of brand name glucophage, 24.4.2024 1:09, 117 příspěvků
V Říčanech nejezděte rych... Michael Beranek, 21.4.2024 18:21, 3 příspěvky
Bernina strašný news, 20.4.2024 11:13, 1 příspěvek
Nedej na nějaké rádobychy... Michael Beranek, 18.4.2024 17:34, 10 příspěvků
Prostě nehoda Horydoly, 18.4.2024 11:52, 10 příspěvků
Prostě nehoda EH, 18.4.2024 11:41, 10 příspěvků
Marťan se zastyděl? Lyžař, 18.4.2024 10:27, 10 příspěvků
Marťan se zastyděl? Prkoš, 18.4.2024 10:16, 10 příspěvků
Test test, 16.4.2024 18:32, 1 příspěvek
Jazyk Veronika, 15.4.2024 18:53, 10 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

135 let turistického značení Horydoly , 20.4.2024 19:20
EXPEDÍCIE (jar 2024) Horydoly , 20.4.2024 17:50
ČSK media - změny na PR p... Horydoly , 19.4.2024 12:00
S Winterbergem na Dobešku Horydoly , 11.4.2024 0:02
Re: Praha Horydoly Open, 10.4.2024 10:32
Tipy na dámské běžecké bo... Horydoly Open, 10.4.2024 10:11
Zákolany Horydoly , 8.4.2024 18:24
Lojzovka Horydoly , 8.4.2024 18:23