Hlávkův zámek Lužany

Hlávkův zámek Lužany
SDÍLEJ:
AKTUALIZACE Když byl Josef Hlávka během desetileté nemoci upoután na kolečkové křeslo, většinu času trávil v lužanském zámku se svojí ženou Marií. Jen co se uzdravil, žena mu zemřela. Oženil se podruhé a zámek ožil desítkami nejslavnějších českých umělců a vědců konce 19. století. Po svém uzdravení a úmrtí milované Marie začíná počátkem 80. let 19. století Josef Hlávka uvažovat o přestavbě zámku. Zámek je situován v rovině, na levém břehu řeky Úhlavy.
Jak na to

Komu patří zámek Lužany

Josef Hlávka odkázal v poslední vůli z roku 1908 zámek Lužany své nadaci. V současné době se na zámku konají zasedání nadace, předávají se tu Hlávkovy ceny, konají se tu vědecké konference a zasedají zde kolegia rektorů Univerzity Karlovy, Českého vysokého učení technického a Akademie věd.

Doprava

Lužany leží na silnici z Plzně do Klatov. Dostaneme se sem jednoduše autem, autobusem, nebo vlakem. Až k zámeckému zámku se dá připlout po řece Úhlavě, která bývá splavná po celý rok ze Švihova.

Zámek Lužany na Plzeňsku je výjimečně otevřený pro veřejnost jen v některé dny.

"V posledních letech máme otevřeno pro veřejnost pouze na začátku a na konci prázdnin," uvádí správkyně zámku Hana Kaufnerová. V roce 2011 jsou termíny následující:

2.-6. července (mimo 4. července)
23.-31. srpna (mimo 29. srpna)
10.-11. září

Otevírací doba je 9:00 - 16:30 h. Vstupné činí 50 Kč pro dospělé a 30 Kč pro důchodce a studenty.

Hlávkovy Lužany

Vesnice Lužany stály už ve 12. století, což ji řadí mezi starobylá sídla. Už ve 13. století tu určitě stála dřevěná tvrz. V renesanci dostala podobu zámečku a na konci 19. století se změnila v pohodlný novodobý zámek.

Nadace Josefa Hlávky zpřístupnila zámek ke stému výročí úmrtí svého zakladatele.

Josef Hlávka (1831-1908) je největší mecenáš vzdělání a umění v novodobé české historii.

Chudý přišel na svět a chudý z něho odešel

Prožil život jako podle holywodského scénáře. Chudý student se stal nejbohatším Čechem v Rakousku-Uhersku. Jeho profesní kariéra začala tím, že darem dostal od svého šéfa stavební firmu.

Tu rozvinul, postavil stovky budov a nakonec veškeré jmení, které by při dnešním přepočtu činilo dvě miliardy korun, věnoval nadaci na podporu studentů.

Narodil se v nedalekých Přešticích. Vystudoval architekturu na vídeňské akademii. Tam získal Římskou cenu, která mu umožnila studijní cestu po Evropě, kterou zplna využil během celoživotní tvorby.

Stavitel a architekt

Po návratu do Vídně se vyšvihl mezi tamní nejžádanější stavitele. Během třinácti let postavil postavil 150 významných staveb, mezi nimiž byla i Dvorní opera. Kromě stavitelství stále projektoval a věnoval se architektuře.

Vyprojektoval například biskupské sídlo řeckokatolické církve v Černovcích na ukrajinské Bukovině (dnes tam sídlí univerzita), Zemskou porodnici v Praze (dodnes se jezdí rodit k Apolináři) a několik vídeňských paláců. Vše v novorenesančním nebo novogotickém stylu.

Od Národního divadla v Praze byl odstaven zdejšími politickými čachry. Nadvakrát stavěná budova (kvůli požáru) byla zpackaná hned od začátku, a tak výstavba trvala drahnou dobu a nakonec neodpovídala ani původnímu návrhu.

Zachránil Karlův most

V roce 1869 se Josef Hlávka přepracoval a nemoc ho na deset let uvrhla do invalidního křesla. V té době se věnoval záchraně památek a přes ně se dostal k podpoře umění a vzdělání.

Například v roce 1890, kdy povodeň, kterou překonala až tisíciletá voda roku 2002, strhla Karlův most, zpracoval projekt jeho záchrany a hned jej celý financoval.

Hlávka stál diplomaticky a finančně také za vznikem dnešní Akademie věd a Národohospodářského ústavu. Nadaní chudí studenti od něj dostali Hlávkovy koleje.

Za finanční podporu mu vděčily stovky českých vědců a umělců. Celá generace Hynaise, Švabinského, Myslbeka, Dvořáka, Suka, Vrchlického a dalších by bez jeho pomoci zřejmě živořila a asi by nevzniklo tolik klasických děl, které dodnes dávají zážitky celému světu.

Mecenáš a přítel umělců

V přízemí zámku v Lužanech je stálá výstava o díle a odkazu Josefa Hlávky. Zajímavější je zámek jako celek. Můžeme jím procházet a kochat se díly českých klasiků, kteří patřili mezi Hlávkovy přátele a které zároveň sponzoroval.

Nad hlavním schodištěm si prohlédneme portrét knížete Metternicha, který bývá v Čechách démonizován jako rakouský tyran. Další údajný nepřítel Čechů té doby kníže Lobkovic visí hned vedle, protože to byl prorektor Nadání a nejvyšší maršálek zemský.

Dvořákova mše k vysvěcení kaple

V Hlávkově pracovně, kterou umístil do bývalé kaple, uvidíme technicky domyšlené detaily. Pracovní stůl osvětlil arkýřem, oknem v hlavním průčelí a malými okénky v bočních stěnách, které optařil okenicemi na regulaci osvětlení.

K vysvěcení nové kaple, kterou Josef Hlávka postavil v antickém stylu, složil Antonín Dvořák Lužanskou mši D-dur.

Park z dávné geologické minulosti

Josef Hlávka se po dokončení zámku vrhnul na park. Skoupil pozemky v okolí, což byly většinou mokřiny, a melioroval je. Poté na nich vytvořil krajinářský park v anglickém stylu. Základní zahradnické práce mu trvaly pětatřicet let.

Mezi nejvzácnější stromy v Lužanech patří mohutný liliovník tulipánokvětý, který je příbuzný známější a menší magnólie. Metasekvoj tisovcová je druhohorní jehličnan, který se dochoval jen v tisícovce kusů u Žluté řeky v Číně. Jinan dvoulaločný je relikt z doby, kdy se z něho stalo černí uhlí.

Pokud pojedete do zámku Lužany na kánoi po Úhlavě, uvidíte ze zahrady nejdřív Dvořákův altán nad starým jezem.

Hrady a zámky na Horydoly

Berštejn
Děvín
Eilean Donan (Skotsko)
Firmian (Itálie)
Chillon (Švýcarsko)
Kostelní Bříza
Klenová
Košťálov
Křivoklát
Kuřivody
Písek
Přimda
Ralsko
Sion
Valdek
Zbiroh
Zborov (Slovensko)


Zobrazit místo Úhlava na větší mapě
SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Vysoké Tatry AKTUÁLNĚ 2025

Vysoké Tatry AKTUÁLNĚ 2025

PRVNÍ SNÍH Zprávy, novinky, aktuality, fotografie a videa z Vysokých Tater, z nejvyššího pohoří Karpat.... celý článek

Honza Sedláček: 1000 kilometrů po Stezce Českem aneb jak zkusit svoje limity

Koupání v Praze

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.







Nejčtenější články

Ralsko AKTUÁLNĚ 2025

Ralsko AKTUÁLNĚ 2025

ŽNĚ A SENOSEČ Co je nového na pomezí středních a severních Čech - pod Bezdězem, pod Ralskem a okolo Ploučnice?
Středomoří AKTUÁLNĚ 2025

Středomoří AKTUÁLNĚ 2025

ŠPANĚLSKÉ PLÁŽE Zprávy od modrého moře, bílých pláží a žhavého slunce. Z Chorvatska, Řecka, Itálie a Francie. Z Egypta, Turecka a Izraele.
České Švýcarsko AKTUÁLNĚ 2025

České Švýcarsko AKTUÁLNĚ 2025

LABE Malé, ale důležité zprávy z české i německé strany hranice, z kraje pískovcových věží a vysokých skalních masivů, z Českého a Saského Švýcarska.
Alpy - hlavní hřeben měří 1600 kilometrů

Alpy - hlavní hřeben měří 1600 kilometrů

Alpy jsou nejvyšší a nejdelší evropské hory. Táhnou se do délky zhruba 1200 km a na šířku 130 až 300 km. Hlavní hřeben měří 1600 kilometrů.
Tři Gosavská jezera pod Dachsteinem

Tři Gosavská jezera pod Dachsteinem

Nejhezčí výhled na Dachstein je od jezera Gosau. Jedná se o tři jezera pod severními srázy, která napájí Gosavský ledovec.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Letní Letná - cirkus Praha, Letná 13.-31.8. 13.8.
Noir Film Festival Křivoklát 27.-30.8. 27.8.
Mezinárodní horolezecký filmový festival Teplice nad Metují 28.-31.8. 28.8.
Caravan Salon - veletrh Německo, Düsseldorf 29.8.-7.9. 29.8.
Cestovatelská Střela - festival Dolní Hradiště 29.-31.8. 29.8.
Exotické ptactvo - výstava Praha, Botanická zahrada Univerzity Karlovy 15.-31.8. 31.8.
Fenomen Igráček - výstava Benešov, muzeum Podblanicka 28.6.-31.8. 31.8.
Bonsaje - výstava Praha, Botanická zahrada Univerzity Karlovy 22.-31.8. 31.8.
Yachtfestival - veletrh Německo, Hamburg 5.-7.9. Lodě a čluny 5.9.
Člověk v přírodě - veletrh Louny 5.-7.9. 5.9.

Diskuse

Detdndfebk Ernvjaimi, 27.8.2025 0:16, 120 příspěvků
slovaci se certi Michal, 26.8.2025 22:52, 64 příspěvků
Inu - to je pěkná blbost pikovoda, 26.8.2025 18:18, 2 příspěvky
Inu Honza, 26.8.2025 7:57, 2 příspěvky
Inu Honza, 23.8.2025 11:01, 1 příspěvek
Výborně! Honza, 22.8.2025 19:02, 2 příspěvky
Výborně! zeměpisář, 21.8.2025 12:52, 2 příspěvky
odkud byla sjeta Mohelka Kuba Turek, 19.8.2025 23:12, 2 příspěvky
Centrální žlab Sněžky Lukáš Kortiš, 19.8.2025 21:57, 21 příspěvků
odkud byla sjeta Mohelka Zdeněk Hudec, 19.8.2025 21:05, 2 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Beskydská sedmička 2025 s... Horydoly , 26.8.2025 1:04
Brdský půlmaraton Horydoly , 19.8.2025 0:39
Re: Pozor! Dojde k otevře... Horydoly , 16.8.2025 17:22
Střední Čechy turistické ... Horydoly , 16.8.2025 14:42
Pozor! Dojde k otevření b... milan šupa, 14.8.2025 19:46
Chrudim hostí kultovní zá... Horydoly , 13.8.2025 12:19
Zdeněk Štybar vstupuje do... Horydoly , 12.8.2025 0:41
Bublinky ovládnou Brno Horydoly , 9.8.2025 2:46