Hlavní beskydský hřeben

Hlavní beskydský hřeben
SDÍLEJ:
Máme za sebou čtyřicet kilometrů hřebene Moravskoslezských Beskyd. Stojíme na Bumbálce. Šli jsme sem od Jablunkova po česko-slovenské hranici. Jednou jsme spali pod stanem.
Jak na to Přechod hlavního hřebene Moravskoslezských Beskyd patří k nejkrásnějším túrám v Beskydech. Lze jej absolvovat jako my s plnou polní a užívat si relativní svobody. Je však nutné mít na mysli, že se pohybujete přímo na státní hranici, a také, že celou dobu jste v chráněné krajinné oblasti. Druhou možností je využití mnoha chat a horských hotelů k přenocování. Ceny noclehů se pohybují v průměru kolem 220 korun. Nejlevnější nocleh je patrně za 120 korun. Třetí možností je přechod hřebene během jednoho dne. To ale vyžaduje docela slušnou fyzičku.

Horydoly: Noci na vrcholech

I. Bystrá (Západní Tatry)

II. Lysá hora (Beskydy)

III. Smrk (Beskydy)

IV. Kriváň (Vysoké Tatry)

V. Vysoká (Vsetínské vrchy)

Moravskoslezské Beskydy se dají přejít nalehko za pouhý jeden den, ale my si je chtěli užít a vyhradili sme si na ně celý víkend.

Začínáme z ostra

Přechod jsme začali v Mostech u Jablunkova. Hned první stoupání na Skalku je výživné a patří k nejtěžším úsekům na celém hřebeni. Trička jsou propocená, stěží popadáme dech. Utěšujeme se myšlenkou, že když se dostaneme na hřeben, stoupání už nikdy nebude tak prudké a dlouhé.

Pozitivní je počasí. Předpověď, jako často v tomto létě, nevyšla. Je nádherná viditelnost, sytě modrá obloha a jen lehký větřík. Konečně jsme u základů nové chaty Skalka, která tu roste po nedávném požáru.

Tady se hřeben láme a už nešplhá k obloze. Jen se lehce vlní. Jdeme asfaltkou kolem horních stanic vleků. Míjíme chatu Severka a za chvíli se již občerstvujeme na Kamenné chatě, která je spojena s rozpadající se chatou Tetřev, která byla kdysi vyhlášenou.

Hřeben se houpe

Stoupáme na Velký Polom. Díky vysokým lesům se nám nabízejí převážně výhledy zpět, na severovýchod, tedy na polské Beskydy. Až dál, někde za Muřinkovým vrchem, se nám otevírají výhledy západním směrem, kde vévodí majestátný vrchol Lysé hory.

Výstupy i sestupy jsou poměrně krátké, což však neznamená, že bychom se nezadýchali. Těší nás obrovské množství borůvek. Každý koho jsme potkali, měl stejně jako my ruce i pusu tmavomodře zbarvené.

Procházíme úpatím Malého Polomu. Tady se napojuje boční hřeben vedoucí od Javorového vrchu, na který lze se nechat vyvést lanovkou. Nabízí se nádherná, lehčí varianta hřebenovky s návštěvou Kolářovy chaty na Slavíči.

Noc u samoobsluhy

Počasí se začíná pomaloučku kazit. Obloha od západu se zatahuje. Pociťujeme váhu batohů. Přemýšlíme, co neseme za nejtěžší potraviny, a rozhodujeme se je co nejdříve beze zbytku zlikvidovat. Stejně si myslím, že jich máme strašný přebytek. Na hřebenech Beskyd je soustava otevřených chat, kde se lze občerstvit i posilnit, případně přenocovat za poměrně levný peníz.

Hned po příchodu na Bílý Kříž do jedné takové chaty usedáme. Pivo se vlezlo, valašská smrďulka (česnečka s tvarůžky) byla přímo vynikající. Při druhém pivu začíná pršet. A hodně. Náš neurčitý záměr dojít dnes co nejdál, nabyl nečekaně reálného rozměru.

Co nejdál tedy znamená najít úkryt někde v nejbližším okolí. Nakonec jsme v krátké přestávce deště našli dobře zakrytou zásobovací rampu již nefungující samoobsluhy. Postavili jsme na ni stan a v něm přečkali několik silných bouřek. Byli jsme v suchu a pohodě, jen kdyby ze střechy nekapaly kapky do kornoutů všude přítomných lopuchů. Tento proces měl na svědomí neuvěřitelně realistický zvuk okolo chodících lidí.

Bojíme se pohraničníků

Vzhledem k tomu že jsme spali přímo na státní hranici, pronásledovali nás sny se spoustou po zuby ozbrojených členů pohraniční stráže zasahujících proti nelegálním běžencům. Nad ránem jsme začali přemýšlet, co budeme dělat. Pokračovat v přechodu, nebo to zabalit? Rozhodla sedmá hodina. Přestalo pršet a nebe se začalo protrhávat.

Z obav před pohraničníky se velice rychle balíme. Na rozcvičenou vybíháme na vrch Súov, protože červená značka nám někam zmizela. Nic si s toho ale neděláme. Hřeben vede rovnou po hranici a ta je dostatečně značená patníky. Dřív nebo později určitě narazíme na správnou cestu.

V devět ráno jsme na chatě Doroťanka a vychutnáváme si Zlatého bažanta. Moc dlouho se však nezdržujeme. Chceme dorazit co nejdřív na Konečnou abychom chytili autobus pro případ, že se počasí zkazí.

Osvědčený doping pro Pavlu

Na Konečné trochu trnu, že se zde budeme muset rozloučit s Pavlou, která toho má už plné kecky. Únavou sotva plete nohama a při nakupování občerstvení pozoruji, že pomalu neví co mluví. Objednává 40 rohlíků, platí jich 10 a jak později zjišťujeme, vzala si jich jen 8.

Nicméně jsem použil doping starých horalů, který takové krize pomáhá rozehnat. Po panáku rumu se dává Pavla dohromady a po krátké pauze můžeme pokračovat. Stoupání nad Konečnou je dost dlouhé i strmé. Alkoholický doping byl tak silný, že Pavlu sotva stíháme.

Pak už je cesta zase příjemná. Na Bobku vaříme oběd. Pak sestupujeme na rozcestí Hluchanka a za ním opět ztrácíme červenou značku. S jistotou se vydáváme podél červenobílých hraničních patníků. Téměř po čtyřech překonáváme prudké stoupání na Polanky a již mírnějším sestupem se vracíme na správnou cestu. Kousek odtud se zastavujeme na horské chatě Kmínek.

Další chatu Sněžná míjíme, jelikož je od Kmínku vzdálená pouhých pár set metrů. Zastavujeme se až kilometr před Bumbálkou na Masarykově chatě. Blížíme se ke konci přechodu hlavního hřebene Moravskoslezských Beskyd.

Hlavní hřeben Beskyd

odkud kam km
občerstvení, ubytování
Mosty u J. Skalka 4
chata Skalka
Skalka Kamenná chata 6
Severka, Kamenná chata
Kamenná chata Muřinkový vrch (kaple) 10
- - -
Muřinkový vrch Malý Polom 16
- - -
Malý Polom Bílý Kříž (BUS 3 km) 20
Sulov, Baron Kysuca
Bílý Kříž Doroťanka 23
chata Doroťanka
Doroťanka Konečná (BUS) 26
penzion Konečná
Konečná Bobek 30
- - -
Bobek Bumbálka (BUS) 39
Kmínek, Sněžná, Masaryčka, Bumbálka
Bumbálka Třeštík (BUS) 41

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

 • Captcha Image

Diskuze k článku

Re: Červená hranice
uz mas nejaky ten web, pripadne, mohl bys mi poslat nejake podrobnostI?
 • Autor Martin
 • Datum a čas 29.12.2005 18:42
Reaguj
Červená hranice
Vážení , já této trase říkám Červená hranice.Protožese jde většinu trasy po hranici a červené turistické značce.Já jsem vyšel (samozřejmě s kolegy) z Třince až do Lanžhotu.Pracuji na mých web. stránkách,kde bude vše konkrétně popsáno.Musím říct že to stálo za to!!!
 • Autor lucanus
 • Datum a čas 28.10.2005 14:57
Reaguj
jojo
Beskydy jsou pekne v kazdem rocnim obdobi,jak pesky ci na kole nebo na bezkach :o))
 • Autor vevera
 • Datum a čas 23.10.2005 17:40
Reaguj
Beskydská hřebenovka
Já to chodím z opačně z Bumbálky do Horní Lomné k tábořišti U Studánky.Nazval jsem to patníková trasa - skoro celou cestu se míjí hraniční patníky.Zastavuji se jen na Dorotance a na Bílém kříži na Sulově nebo Kysuci.Nádherý zážitek.
 • Autor sedlo
 • Datum a čas 19.10.2005 17:28
Reaguj
Re: Re: Je to pekná trasa.
Je to správně,geograficky Těšínské Beskydy začínají jednoduše řečeno až za silnicí Třinec - Mosty u Jablunkova a nejvyšší vrchol je Velká 4antoryje 994 m.
 • Autor sedlo
 • Datum a čas 19.10.2005 17:23
Reaguj
Re: Je to pekná trasa.
To jste sli Tesinske Beskydy ne Moravskoslezske.My jsme to sli v zime, ale koncili jsme pod Bilym Krizem na chate.
 • Autor myskamiki
 • Datum a čas 19.10.2005 12:22
Reaguj
Je to pekná trasa.
My sme ju robili asi pred tromi rokmi,ale začínali sme z obce Hrčava kde sme samozrejme sa išli pozrieť na Trojmezí silne doporučujem).Potom cez Gírovú dolu do Jablunkova.Končili sme v Karlovicách.
 • Autor Borek
 • Datum a čas 19.10.2005 12:02
Reaguj
Celkem 7 příspěvků v diskuzi


registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články

TEST Normální stan Coleman Nevada

TEST Normální stan Coleman Nevada

BLUES NA CESTU POSLEDNÍ Oblíbený stan Coleman Nevada se už dlouho nevyrábí, velké internetové obchodu ho doprodaly, ale v menších sportovních prodejnách je občas stále k dostání. Také na internetových burzách se občas
Nejvánočnější Bar 1931 ve zlínském obchodním domě

Nejvánočnější Bar 1931 ve zlínském obchodním domě

Dvanáct tisíc baněk zdobí prostory Baru 1931 v Obchodním domě Zlín. Unikátní výzdoba vznikla ve spolupráci s tuzemským výrobcem baněk Irisa z nedalekého Vsetína. Ozdoby v jemných odstínech hnědé, opálové a stříbrné barvy v kombinaci s lustry,
Guido Rotter, otec krkonošského lyžování

Guido Rotter, otec krkonošského lyžování

Guido Rotter je světová lyžařská a turistická legenda. Založil nejvýznamnější lyžařskou organizaci Rakouský lyžařský svaz a zařídil největší síť levného ubytování Jungendherberg. Ačkoliv žil v Čechách, málokdo o něm u nás ví. Snad proto, že
Barefoot obuv napodobuje chůzi naboso

Barefoot obuv napodobuje chůzi naboso

ROZHOVOR Největší tuzemský prodejce barefoot obuvi Naboso.cz letos otevřel novou prodejnu v Praze Vysočanech. Celkem ročně prodá šedesát tisíc párů těchto bot.
Zimní slunovrat začíná opravdovou zimu a vrací nám světlo

Zimní slunovrat začíná opravdovou zimu a vrací nám světlo

Zimní slunovrat se odehraje ve středu 21. prosince přesně v 22:49 hodin. Noc je nejdelší a den nejkratší z celého roku. Důvodem je, že naše severní polokoule je nejvíce odchýlená od Slunce.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Vánoční výstava řemesel Vysoké Mýto, Regionální muzeum 23.10.-19.2. 23.10.
Ježíškova stezka Žatec, Regionální muzeum 11.11.-23.12. 11.11.
Vánoční výstava Litomyšl, zámek 13.11.-18.12. 13.11.
Vánoce v Polabí Přerov nad Labem, skanzen 17.11.-30.12. 17.11.
Historické betlémy - výstava Mělník, Regionální muzeum 19.11.-30.12. 19.11.
Výstava betlémů Nový Knín, Muzeum zlata 22.11.-18.12. 22.11.
Vánoční výstava Tábor, Galerie 140 24.11.-8.1. 24.11.
Krumlovský advent Český Krumlov 25.11.-6.1. 25.11.
Vánoční výstava Praha, Botanická zahrada Univerzity Karlovy 25.11.-1.1. 25.11.
Vánoční výstava Znojmo, Dům umění 25.11.-22.1. 25.11.

Diskuse

zima Lukas B., 5.12.2022 13:04, 5 příspěvků
zima Kuba Turek, 5.12.2022 11:44, 5 příspěvků
Apache Kuba Turek, 5.12.2022 11:35, 2 příspěvky
zima Lukas B., 5.12.2022 11:25, 5 příspěvků
Apache Michal, 5.12.2022 7:05, 2 příspěvky
zima Kuba Turek, 4.12.2022 0:33, 5 příspěvků
INU Kuba Turek, 3.12.2022 20:37, 3 příspěvky
INU Honza, 3.12.2022 17:18, 3 příspěvky
zima Jana Bokšová, 2.12.2022 17:55, 5 příspěvků
tradiční bota Lukas B., 1.12.2022 13:09, 3 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Minimalistická lehká obuv... Horydoly , 18.11.2022 15:18
Jak se chodí naboso? Horydoly , 18.11.2022 15:16
Re: Barefoot Horydoly , 18.11.2022 15:13
Naboso i v zimě? Horydoly , 18.11.2022 15:12
Barefoot Horydoly , 18.11.2022 15:09
Bruslení Horydoly , 15.11.2022 16:37
Zvedněte hlavy vzhůru! Sv... milan šupa, 10.11.2022 19:47
Horská střediska se těší ... Horydoly , 8.11.2022 23:38