Honba za prvním metrem

Honba za prvním metrem
Paris, Tour Eiffel.
Autor snímku Michael Beránek
SDÍLEJ:

Ještě před dvěma staletími se používaly měrné jednotky, které měřily v každém městě trochu jinak. Lokte, palce, sáhy, stopy, míle... prase aby se v tom vyznalo. Ještě větší zmatek vládl v plošných jednotkách a nejhorší to bylo v objemových mírách. Každý rozměr prostě přidával na nejistotě, co a jak se měří. Na tom tratili obchodníci, vojáci, zemědělci, výrobci čehokoliv, majitelé půdy a nakonec i císař či republika, kteří vybírali daně. S tím se muselo něco udělat. Evropa vymyslela metr!

Jak na to

Podle čeho se určoval metr

1790 - francouzské národní shromáždění rozhodlo, že délka nového metru by měla být stejná, jako je délka kyvadla, jehož doba půlkyvu je rovna jedné sekundě.

1791 - francouzské národní shromáždění přijalo návrh francouzské akademie věd: metr = jedna desetimilióntina vzdálenosti od rovníku k severnímu pólu.

1795 - zhotovena provizorní metrová tyč z mosazi jako první prototyp metru (etalon).

1799 - francouzské národní shromáždění určilo, že etalon, který byl téhož roku vyroben, bude uložen v národním archivu jako finální podoba metru.

1889 - první jednání o váhách a mírách (CGPM) definovalo délku jednoho metru jako vzdálenost mezi dvěma linkami na standardizované tyči ze slitiny platiny a desíti procent iridia, měřeno při teplotě tání ledu.

1927 - sedmý CGPM upřesnil definici metru jako délku měřenou při teplotě 0 °C mezi osami dvou linek vyznačených na prototypu metru ze slitiny platiny z 90 % a iridia 10 %, za normálního atmosférického tlaku a podepřeném dvěma válci o průměru nejméně jeden centimetr umístěnými symetricky ve stejné výšce a vzdálenosti 571 mm jeden od druhého.

1960 - jedenáctý CGPM definoval metr jako 1 650 763,73 násobku vlnové délky radiace ve vakuu, která odpovídá přechodu mezi 2p10 a 5d5 kvantové úrovně atomu kryptonu-86.

1983 - sedmnáctý CGPM definoval délku jako vzdálenost, kterou urazí světlo ve vakuu během časového intervalu 1/299 792 458 sekundy. Světlo urazí ve vakuu za sekundu přesně 299 792 458 metrů.

Koncem osmnáctého století se evropští vědci shodli, že základní jednotkou by se mohl stát metr. Dopracovali se k tomu, že ho určí jako desetimiliontinu vzdálenosti od zemského pólu k rovníku.

Triangulace vyžaduje přesné měření...

To nejobtížnější mělo přijít v roce 1792. Bylo potřeba přesně změřit vzdálenost mezi francouzským Dunkerque a španělskou Barcelonou.

Proč se měřila zrovna tahle vzdálenost a ne jiná? Obě dvě významná města měla již dříve velmi přesně zaměřenou zeměpisnou polohu pomocí astronomického měření. Jenom se nevědělo, jak jsou přesně daleko od sebe.

Jakmile by se tato vzdálenost s dostatečnou přesností změřila, bylo by poměrně jednoduché spočítat přesnou délku poledníku. Tedy by šlo vypočítat i vzdálenosti od pólu k rovníku, následně ji vydělit deset miliony a stanovit jednou provždy délku metru.

...a jednoduché výpočty

Na těchto výpočtech už není nic složitého. Všichni jsme se na základní škole učili, jak dopočítat v trojúhelníku úhly a strany, pokud máme aspoň tři ostatní prvky. Vědci se tedy rozhodli změřit jednu stranu a dva úhly již měli z předchozích astronomických měření.

Dodnes se tato základní geodetická metoda nezměnila. Říká se jí triangulace. Je založená na tom, že veškerou zemi rozdělíme na trojúhelníky. Čím potřebujeme podrobnější mapu, tím děláme trojúhelníky menší. Pak už jen měříme a počítáme.

Vedení vědecké výpravy se ujali dva význační francouzští astronomové Pierre François-André Méchain a Jean-Baptiste Delambre. Každý z nich měl na starost měření na svém úseku.

Triangulátoři mezi Dunkerque a Barcelonou na základě měření zakreslovali pomyslné trojúhelníky. K určení vzdálenosti jim stačilo znát délku jedné strany již zaměřeného trojúhelníku a dva úhly – ty zjistili zaměřením vzdáleného bodu z rohů této strany trojúhelníku pomocí primitivního teodolitu.

Nejdelší poledník ve Francii prochází symbolicky Paříží

Francouzi vybrali nejdelší úsek pevniny podél poledníku, který ve Francii existuje. Navíc symbolicky prochází Paříží. Zemský povrch potřebovali, protože na moři nedokázali měřit dostatečně přesně. Zároveň kvůli srovnatelné nadmořské výšce potřebovali začínat a končit přesně u hladiny moře. Velkou změřenou vzdáleností zvyšovali pravděpodobnost, že zákonité měřické chyby se v závěrečném výpočtu přiliš neprojeví.

Jednotlivá stanoviště při měření byla od sebe vzdálená několik desítek kilometrů, aby se překlenula vzdálenost a práce postupovaly kupředu. Nicméně stanoviště musela být na dohled, a to jak v rovinaté krajině jižní Francie, tak v horské oblasti Pyrenejí.

Z vědců se stávali horolezci a bojovníci s nástrahami přírodních živlů. Celý projekt komplikovalo období francouzské revoluce a četné pohyby vojsk. Bylo čím dál obtížnější prokazovat, že se podivná výprava zabývá mírovou činností.

Nakonec byla kýžená vzdálenost změřena, čtyři matematici nezávisle na sobě z ní vypočetli délku metru a roku 1795 byl zhoroven první etalon metru v podobě kovové tyče. Metr nakonec ve Francii prosadil Napoleon Bonaparte, despotický válečník, dobyvatel, zachranitel Evropy před řáděním lůzy, mecenáš vědy, vizionář a reformátor.

Paris (Paříž).

Metr na internetu

Populárně naučný výklad dějin metru píše na svém webu Fyzmatik.

Nad měrnými jednotkami a fyzikálními konstantami se zamýšlí Petr Kulhánek v bulletinu Aldebaran.

O zeměměřičské expedici pojednává televizní dokument ZDF z cyklu Terra X: Jagd nach dem Urmeter (doslova Honba za prototypem metru).

Horydoly.czČtěte více k tématu: Staročeské míry

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Velikonoce s Emirates: chutě, překvapení a filmové premiéry

Velikonoce s Emirates: chutě, překvapení a filmové premiéry

Letecká společnost Emirates slaví Velikonoce ve velkém stylu. Od 18. do 21. dubna nabízí cestujícím tematické sváteční menu, sladká překvapení a speciální velikonoční atmosféru. Na palubách svých letadel i v prémiových saloncích.... celý článek

Velikonoce lákají Čechy k moři i do evropských metropolí

Everest a cesta k němu je drahá záležitost

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.







Nejčtenější články

Everest a cesta k němu je drahá záležitost

Everest a cesta k němu je drahá záležitost

Oproti minulým rokům se v Nepálu vše zdražilo. Nepálští průvodci dnes odvádějí státu dvakrát tolik jako dříve. Také pro ty, kteří mají vysoké cíle a chuť na okolní vrcholy, jsou poplatky za
Jaro začíná 20. března pozdě odpoledne

Jaro začíná 20. března pozdě odpoledne

Jarní rovnodennost nastává v okamžiku, kdy střed slunečního kotouče stane přesně nad rovníkem a Slunce vstoupí do znamení Berana. Den a noc jsou stejně dlouhé (12 hodin). Od této chvíle se Slunce vrací
Things To Do In Fes

Things To Do In Fes

Planning Your Stay in Fez, Morocco. Discover Unique Things to Do in Fes for All Travelers.
Kde hledat levné letenky?

Kde hledat levné letenky?

Sníš o cestování po Evropě nebo světě, ale ceny letenek ti způsobují závrať? Neměj obavy, levné lety jsou na dosah ruky, pokud víš, kde a jak hledat. V tomto článku prozradíme osvědčené způsoby,
What They Don’t Tell You About the Everest Base Camp Trek?

What They Don’t Tell You About the Everest Base Camp Trek?

The Everest Base Camp trek is a bucket-list adventure, promising breathtaking landscapes and a deep dive into Sherpa culture. However, beyond the Instagram-worthy views and inspirational stories, there are many aspects of

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Neznámá země Zlín 22.-30.4. Cestovatelský festival 22.4.
Flora - veletrh Olomouc 24.-27.4. 24.4.
COTTM - veletrh Čína, Peking 24.-26.4. Cestovní ruch 24.4.
Trentino Film Festival Itálie, Trento 25.4.-4.5. Horské filmy 25.4.
Hory a mesto - festival Bratislava, Devín 25.4. 19:00
Zeltschau - výstava stanů Německo, Langenzersdorf, Seeschlacht 25.-27.4. 25.4.
Prague Bike Fest Praha, Výstaviště Holešovice 26.-27.4. 26.4.
Spezi - veletrh Německo, Lauchringen 26.-27.4. Alternativní cyklistika 26.4.
ATM - veletrh Spojené arabské emiráty, Dubai 28.4.-1.5. 28.4.
Czechia Travel Trade Day Ostrava 28.-29.4. 28.4.

Diskuse

car transporters Dennisgok, 25.4.2025 7:54, 13 příspěvků
Как зайти на настоящий Кр... Jamesdazy, 25.4.2025 7:02, 4 příspěvky
Kraken!? Инструкция по вх... zebehen, 25.4.2025 4:59, 4 příspěvky
Kraken!! Обновлённые ссыл... zebehen, 25.4.2025 4:28, 4 příspěvky
Ссылка на Кракен через To... Michealgap, 25.4.2025 4:22, 4 příspěvky
Telegram - займы онлайн м... Mfosheasync, 25.4.2025 3:42, 120 příspěvků
Tohle by mě zajímalo Janča, 24.4.2025 23:25, 4 příspěvky
Kežmarský Janča, 24.4.2025 23:19, 4 příspěvky
Tohle by mě zajímalo PK, 24.4.2025 22:48, 4 příspěvky
Kežmarský skutr, 24.4.2025 22:19, 4 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Trhy na Mariánském náměst... Horydoly , 19.4.2025 2:52
Velikonoční speciály potě... Horydoly , 19.4.2025 2:49
Velikonoce v jižních Čechách Horydoly , 19.4.2025 2:44
Přihlaste se na Zažít měs... Horydoly , 17.4.2025 2:28
Shrnutí lyžařské sezony 2... Horydoly Open, 16.4.2025 18:28
Re: Pražský veletržní areál Horydoly , 10.4.2025 0:45
Jak Bosch eBike Systems s... Horydoly , 7.4.2025 11:00
Špindlerův Mlýn startuje ... Horydoly , 5.4.2025 0:33