Jan Stráský je ředitelem Šumavy

Jan Stráský je ředitelem Šumavy
Jan Stráský.
Autor snímku Petr Skála
SDÍLEJ:

"Šumava byly první hory, které jsem viděl, a měly by to být i mé poslední hory," prohlásil muž, který má sjednotit Šumavu a Šumavany. Předseda Klubu českých turistů a rady národního parku Šumava Jan Stráský se nečekaně vyhoupl do sedla splašeného zeleného oře. Měl by ho zkrotit, ale zároveň udržet v kondici. Bude to mít těžké!

"Milovník Šumavy a neskutečně výkonný člověk. Jediný ministr dopravy, co uměl opravit vstřikovací čerpadlo na Avii, a jediný mimnstr zdravotnictví, který varoval sám sebe před kouřením na svých oblíbených Startkách," charakterizuje Jana Stráského šéfredaktor horolezeckého serveru Horyinfo Petr Jandík v diskusi na Facebooku.

Propletenec korupce a záště

Na Šumavě vládnou pro laiky zcela nepochopitelné poměry. Toto pohoří je rozdělené na národní park a chráněnou krajinnou oblast. V jejich rámci jsou ještě rozkouskované zvláště chráněné zony a rezervace.

Do tohoto nesmyslného systému se zakusují developeři a dřevozpracující firmy na jedné straně a kůrovec na druhé straně. Jedni lidé, ať už místní obyvatelé nebo návštěvníci, se děsí holin po očistné lázni hmyzích kusadel, druzí se bojí stavební a těžařské lobby a třetí obojího.

Někdo nesnáší ochránce přírody, jiný zelené politiky, další politiky všeobecně a další by si rád zachoval klídek ve vesničce, kde dávají lišky dobrou noc, a zase další by rád využil krajinu ke svému podnikání.

Do toho všeho se míchají divoké ideologie, korupce, nepřehledné soudní spory a osobní nepřátelství.

V tom všem se nějak snaží protlouct dvaadvacet obcí, které jsou uvnitř národního parku, nebo leží na jeho hranicích.

Stráský vybíral ředitele, až se jím sám stal

V této situaci jmenoval novopečený ministr životního prostředí Tomáš Chalupa (ODS) dočasným ředitelem správy národního parku a chráněné krajinné oblasti Šumava Jiřího Stráského (dříve KSČ, ODS a Unie Svobody, dnes bezpartijní).

Paradoxní je, že předchozí zkorumpovaný ministr Pavel Drobil (ODS) dotlačil k rezignaci předchozího ředitele Šumavy Františka Krejčího a pověřil radu národního parku, kterou vedl Jan Stráský, k výběru nového vhodného ředitele.

Rada národního parku pod vedením Jiřího Stráského tedy vybrala tři vhodné kandidáty, ale předložila je už novému ministrovi. Ten nakonec pověřil dočasným vedením právě Jiřího Stráského.

Do funkce nastoupí ve středu 16. února. Bude mít omezený mandát s jasnými úkoly a ve funkci by měl zůstat maximálně rok a půl.

Na Šumavě žijí zvířata, rostliny i lidé

"Na Šumavě by mělo být místo pro turistiku i pro divočinu," zdůraznil na tiskové konference Jan Stráský.

Podle ministra Tomáše Chalupy jsou hlavní problémy v otázce dalšího směřování Šumavy a nedostatek důvěry mezi zainteresovanými stranami.

Za hlavní úkoly nového ředitele národního parku Šumava proto označil ministr životního prostředí Tomáš Chalupa vytvoření plánu opatření k ochraně lesa a následné stanovení plánu péče tak, aby se co nejefektivněji zabránilo dalšímu šíření kůrovce.

Nového ředitele také čeká zajištění návštěvního řádu, protože současnému končí platnost letos 30. dubna. Jan Stráský by měl také vyřešit otázku managementu ochrany přírody a vnést systém do řízení správy národního parku a nastavit jasná pravidla.

Nové vedení Šumavy také čeká předložení zákona o národním parku Šumava. Ten by měl jasně a srozumitelně stanovit zonaci, základní pravidla ochrany a bližší ochranné podmínky, nastavit pravidla hospodaření v lesích a pravidla pro rozvoj obcí.

Prozatím není jasné, zda Jan Stráský zůstane i přes své vytížení předsedou Klubu českých turistů. A také zda-li časem změní svůj názor, že největší volnost na Šumavě zažil v roce 1990.

Jan Stráský hasí vášně

Narodil se 24. prosince 1940 v Plzni. Absolvoval obor filozofie a politická ekonomie na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. V letech 1963 až 1970 byl členem KSČ.

Jeho politická kariéra po roce 1989 se odvíjí ve stylu krizového manažera. Nastupuje na místa, kam nikdo nechce, a hasí zdánlivě neřešitelné problémy. V letech 1991 až 1992 byl za místopředsedou vlády České republiky (ODS). V roce 1992 byl předsedou vlády Československé federativní republiky (ODS). Poté byl ministrem dopravy a zdravotnictví (ODS). Odešel do jižních Čech, kde se stal ředitelem Jihočeského krajského úřadu (US-DEU), a od roku 2001 je bezpartijní.

Dlouhodobě působil ve vedoucích funkcích Klubu českých turistů a od roku 2006 je jeho předsedou. Předsedou rady národního parku Šumava se stal v roce 2007.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

 • Captcha Image

Diskuze k článku

Re: Boj s kůrovcem
Na hřebenech už žádnou šanci kůrovec opravdu nemá, nezbyl na nich jediný starší strom - divočina naruby. Ostatní Šumavu možná čeká podobný osud a s ní odejde do věčných lovišť i zvláště chráněný tetřev, který nenajde větev, na kterou by mohl usednout.
 • Autor rony
 • Datum a čas 20.2.2011 21:53
Reaguj
Boj s kůrovcem
Boj s kůrovcem se stal evidentně zájmovým cílem těžařských společností.Nejsem žádný zelený, ale viděl jsem Šumavu s uschlými stromy a jediné rozumné vidím to, aby se novým smrčkům a náletům dovolilo samostatně růst- příroda si poradí a kůrovec už nebude mít šanci, jakou měl do teď.Stráského vidím jako špatný krok opačným směrem.
Reaguj
Re: NQXOA
Yeah, Lyžař je opravdový investigativní Novinář! Takhle to tady funguje, bloudi, blázni, idealisté...
 • Autor XOXO
 • Datum a čas 15.2.2011 13:08
Reaguj
Nechme se překvapit
Až čas ukáže, jaká to byla volba?! Ne podle slov, ale podle činů...
 • Autor Jiří Babača
 • Datum a čas 15.2.2011 08:11
Reaguj
NQXOA
Konečně Vlastimil Tlustý a další "prominenti" zhodnotí svoje pozemky a postaví na nich ty správné haciendy a uskuteční ty pravé developerské záměry. Protože o to na Šumavě jde.
 • Autor Lyžař
 • Datum a čas 15.2.2011 07:26
Reaguj
Přístupnější ŠUMAVA
Vážený pane doktore,blahopřeji Vám k jmenování do funkce ředitele NP ŠUMAVA - do tohoto velice horkého křesla. Věřím, že pod Vaším vedením se ŠUMAVA stane opravdovým národním parkem, a bude přístupnější pro všechny opravdové turisty a milovníky ŠUMAVY.K tomu Vám přeji pevné nervy a stálé zdraví.Předseda bývalé oblasti KČT ŠUMAVA.
Reaguj
Hodně štěstí a dobré nervy!
 • Autor Nobody
 • Datum a čas 15.2.2011 01:53
Reaguj
Celkem 7 příspěvků v diskuzi


registrovat

Hledáte ubytování v Česku nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Turistický informační portál WhereToStay.Tips kde naleznete fantastické rady kde se ubytovat, kde jíst a co vidět, v lokalitách celého světa.

Nejčtenější články

Koupací vyjížďka: Hostivařská přehrada, Podleský rybník a Slatina

Koupací vyjížďka: Hostivařská přehrada, Podleský rybník a Slatina

AKTUALIZACE Slunce pálí, teploměr stoupá nad 30 stupňů, dusno by se dalo krájet. Lehce poobědváme a vyrážíme na koloběžkový výlet za koupáním. Naplánovali jsme tři plavání na trase - Hostivařskou přehradu, Podleský
Lanovkou na Lomnický štít

Lanovkou na Lomnický štít

AKTUALIZACE Lanovka z Tatranské Lomnice na Lomnický štít a zpět vyjde dospělého na 51 eur. Za to se dostane na nejvyšší osídlené místo na Slovensku. Je odtud jeden z nejlepších tatranských výhledů.
Hřebenem Fagarášských hor

Hřebenem Fagarášských hor

AKTUALIZACE Nejvyšší rumunské hory Fagaraš / Muntii Fagarasului jsou o pár metrů nižší než Vysoké Tatry, ale za to jsou mohutnější, delší a deštivější.
Povzbuzení nastávajícím rodičům

Povzbuzení nastávajícím rodičům

AKTUALIZACE Nezoufejte, příchodem vašich potomků na svět nekončí horolezecká zábava (ačkoliv je o tom přesvědčena většina nastávajících matek a mnoho budoucích otců)!
Lehké cesty na Jastrabku

Lehké cesty na Jastrabku

CLIMBING GUIDE Kam v létě, v zimě, či na podzim do hor? Do Vysokých Tater!  Počasí nemusí být dost dobré na těžké výstupy, ale něco lehkého na Jastrabiu vežu bychom mohli vylézt skoro

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Tetička Mína vypravuje Lhotka u Mělníka. Skalní obydlí Program pro děti 23.7.
Stredoveký vojenský tábor Stará Ľubovňa, hrad 25.-28.7. 25.7.
Lughnasad - keltský svátek Nasavrky 26.-27.7. 26.7.
Prázdniny v Telči Telč  26.7.-11.8. 26.7.
Koloběžkový festival Račice 26.-28.7. 26.7.
Kanufest Roudnice, vodácký kanál 26.-28.7. 26.7.
Slet chroustů
Králicko 26.-29.7. Motorový paragliding 26.7.
Šumavský cyklomaraton Zadov Horská kola 27.7.
Tatry Tour - cyklomaraton Tatranská Lomnica Silniční kola 27.7.
Dračí lodě Telč 27.7.

Diskuse

Schwarzensee - okruh pro ... Jana Bokšová, 22.7.2019 14:41, 1 příspěvek
Děkuji Iveta Krátká, 22.7.2019 14:01, 2 příspěvky
Víno Michal, 22.7.2019 10:58, 1 příspěvek
Pojištění domácnosi Karel, 22.7.2019 8:18, 4 příspěvky
Bolesti kloubů Michala, 21.7.2019 21:19, 14 příspěvků
škola lezení pro děti Horydoly , 21.7.2019 19:30, 11 příspěvků
Bolesti kloubů Smrk, 21.7.2019 19:17, 14 příspěvků
Pojištění domácnosi Daniel, 21.7.2019 9:38, 4 příspěvky
kroužky bezpečného lezení... pavel, 21.7.2019 1:31, 6 příspěvků
škola lezení pro děti pavel, 21.7.2019 1:17, 11 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Re: Hochsteiermark Kuba Turek, 23.7.2019 2:10
Re: Hochsteiermark Horydoly Open, 23.7.2019 2:00
Re: Hochsteiermark Kuba Turek, 22.7.2019 1:42
Hochsteiermark Horydoly Open, 22.7.2019 1:41
Severovýchod Slovenska na... Horydoly , 15.7.2019 2:30
KROK 2019 Horydoly , 9.7.2019 11:38
Tóny Dolomit / I suoni de... Horydoly , 8.7.2019 12:04
BMW je oficiálním vozem M... Horydoly , 8.7.2019 11:57