Konec sudetské vesnice Domaslavičky

Konec sudetské vesnice Domaslavičky
Bývalé Domaslavičky: boží muka na návsi a zbytek domu.
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

O Domaslavičkách na Tachovsku lze už čtyřicet let mluvit jen v minulém čase. Jejich historie přesně odpovídá zdejšímu kraji.

Jak na to

Doprava

Domaslavičky stály nedaleko západočeských Mariánských Lázní. Autem se jede po dálnici Rozvadov – Praha, poté do Plané, po silnici číslo 198 směrem na Teplou. Z ní odbočíme doprava na Beranovku a před Pěkovicemi uvidíme kamenitou polní cestu doprava. Tady vůz odstavíme. Po polní cestě půjdeme pěšky z kopce, překročíme potůček, projdeme lesem a po pravé ruce uvidíme rybníček. Tady vstupujeme do bývalých Domaslaviček, od auta jsme necelé dva kilometry daleko. Základy domů najdeme po levé i pravé straně rozbité silničky, ve kterou se změnila polní cesta.

Kde se najíst a napít

Hospoda s pitím a zmrzlinou je v Martinově, smíšené zboží v Beranovce a několik restaurací v Teplé.

Literatura

Ucelenou řadu průvodců po zaniklých a téměř zaniklých obcích vydalo Nakladatelství Českého lesa.

Domaslavičky původně nesly název Domaslav, stejně jako větší vesnice pod hradem Švamberk (Krasíkov). Až po roce 1750 se rozlišují Česká Domaslav (Böhmisch Domaschlag) a Německá Domaslav (Deutsch Thomaschlag).

V části vesnice Domaslavičky, která se jmenovala Věnov a stála směrem k Boněnovu, žila čarodějnice Alte Trudi (Stará Gertruda). Přivodila lidem i zvířatům mnoho zlého. Věnovští ji za to chtěli upálit na hranici. Když ji přivedli, vyrazil plamen z nachystané hromady dřeva až do vsi a zapálil všechny střechy. Celá vesnice do základů vyhořela. Nebyla už nikdy znovu postavena a obyvatelé raději postavili Boněnov na dnešním místě o kus dál.

Samotné Domaslavičky (Thomaschlag) nedopadly lépe. Napřed odtud nacisté vystěhovali několik českých rodin, potom komunisté vyhnali veškeré německé obyvatelstvo a nakonec udělali z celého kraje vybydlenou krajinu, kde skoro nikdo nemohl a vlastně ani nechtěl žít.  

Chudý kraj zemědělců a horníků

Tachovsko byl vždy chudý kraj. Zemědělcům se tu nedařilo vypěstovat skoro nic, krávy tu byly hubené a tráva nízká. Prosperitu občas přineslo otevření nového dolu, ale obvykle to bylo jen na chvíli, než se ložisko vyčerpalo. Těžilo se tu zlato o stříbro, ale i mnohé další vzácné kovy - lazurit, tuha, kaolin, uran... Žádná velká prosperita ovšem horníky nikdy nečekala.

Zdálo by se, že aspoň obrovské bohatství lesů muselo vést k pozvednutí zdejší ekonomické úrovně, jenže ani to se nedalo pořádně využít. Nebylo, jak ho odtud dostat k zákazníkům. Z Tachovska totiž neteče žádná velká řeka, kterou by bylo možné zesplavnit a využít ji pro vory anebo aspoň polena.

Tachovsko vždycky sloužilo jako nárazníkové pásmo mezi Němci a Čechy, přesněji mezi německými a českými pány. Zdejší území několikrát vylidnily války a mory. O Chebsko usiloval císař Barbarossa na úsvitu středověku, tady o pár set let později probíhaly boje o falcké dědictví, sem zvali panovníci zemědělské kolonizátory, horníky i mnichy, tady před druhou světovou válkou působil Konrád Henlein a připravoval půdu Adolfu Hitlerovi.

Odtud byli vyhnáni Češi po německé okupaci a Němci po osvobození, po nich sem přišli Slezané, Rumuni, Cikáni a Slováci, aby začali nový poválečný život, ale komunisté zadrátovali hranice a kraj upadl do bezvýznamnosti. Lidé odtud zase odešli. Zůstali jen ti, kteří neměli kam.

Němci a Češi se promíchali

Některé místní názvy znějí slovansky jako řeka Mže či klášter Planá, jiné mají germánský základ, například Drmoul (Dürrmaul) či Hleďsebe (Sichdichfür). Mezi ty ryze německé patřila i obec, jejíž název zněl českým uším libozvučně: Domaslavičky. Ve skutečnosti se jednalo o Deutsch Tomaschlag, neboli Tomášovu paseku.

 

Obec vznikla za středověké kolonizace Tachovska, kdy ji osídlili němečtí přistěhovalci. Střídavě patřila pod Tepelský klášter, občas ji vlastnila šlechta

V době největšího rozkvětu v době Marie Terezie v ní žily dvě stovky lidí, několik rodin se hlásilo k české národnosti. Obyvatelé se živili zemědělstvím, pár horníků nepravidelně pracovalo v nedalekých dolech na vzácné kovy. Ve vsi stály čtyři velké statky.

Domaslavičky.

Obec vymřela

Domaslavičky velmi zasáhla okupace a následný odsun Němců. V padesátých letech minulého století začaly chátrat a v šedesátých letech vymřely. Doly byly pro malou výnosnost rudy opuštěny, pole převzaly státní statky ve střediskových obcích a domy neměl kdo opravovat. V roce 1974 byly obec úředně zrušena.

Dnes je z Domaslaviček vidět jen základy domů, dva bažinaté rybníčky a boží muka. Les, který bývalou vesnici zarostl, oživuje několik včelích úlů na mýtině, která bývala návsí. Ulomený litinový Kristus leží na kamenném soklu. Na zarostlé návsi stojí turistická tabule s fotkami, jaké bývaly Domaslavičky před 2. světovou válkou.

Přesto stojí za to viděl, že nejen pro lidi, ale i pro jejich sídla platí staré biblické: "Prach jsi a v prach se obrátíš!"


Zobrazit místo Turistika na větší mapě

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Slaňovátko Petzl Piranha rychle vraťte výrobci, je nebezpečné

Slaňovátko Petzl Piranha rychle vraťte výrobci, je nebezpečné

Slaňovací brzda Petzl Pirana je zmetek. Okamžitě ji přestaňte používat a vraťte výrobci. Chyba pomůcky, která je určena především na slaňování dlouhých vertikál při canyoningu, tkví v možnosti zaseknutí lana. Petzl uvádí,... celý článek

Podivná ochrana přírody v Krkonoších

Drahanská rokle na koloběžce

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články

Vánoční nebo velikonoční perníčky?

Vánoční nebo velikonoční perníčky?

RECEPT Zdobené perníčky jsou nedílnou součástí Vánoc i Velikonoc. Na trhu nebo v prodejně domácích potřeb si kupte vykrajovátka. Pro začátečníky jsou výhodnější malé a pravidelné tvary, pokročilejší mohou vybrat něco složitějšího. Zkušené
Co si sbalit do Vysokých Tater na zimu

Co si sbalit do Vysokých Tater na zimu

AKTUALIZACE Týdenní zimní soustředění ve Vysokých Tatrách v horské chatě je nejběžnější akce pro české a slovenské horolezce v zimě. Co s sebou vzít, co budete bezpodmíněčně potřebovat a co raději nechte doma.
Jak rozumět tělu v cyklistickém sedle

Jak rozumět tělu v cyklistickém sedle

Cyklista ví o své trase téměř vše. Předpověď počasí hodinu po hodině si přečte na mobilním telefonu. Navigaci za něj zvládne satelitní navigátor GPS. Chytré sportovní hodinky mu změří srdeční tep
Lžíce a lžičky - míry a váhy

Lžíce a lžičky - míry a váhy

Lžičkové míry a váhy používají kuchařky od nepaměti. Je to nejrychlejší metoda, jak odměřit správné množství sypkých nebo tekutých ingrediencí na vaření. S úspěchem se dá využívat i na vaření v přírodě - na ohni,
Cykloturistická sezona skončila na Silvestra a začala na Nový rok

Cykloturistická sezona skončila na Silvestra a začala na Nový rok

Nejteplejší Silvestr za posledních 100 let poslal lyžaře do chalupy a vylákal ven cyklisty. Vlahé dny i noci ve středních Čechách odkazovaly spíše na konec jara než na začátek astronomické zimy. Vydali

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Karlovská 50 Velké Karlovice 28.-29.1. Běžky 28.1.
Snowboarding - otevřené závody Zadov 28.1. 16:00
O dřevěného Krakonoše Rokytnice nad Jizerou Skialpinismus 29.1.
24 hodin na Lysé hoře Lysá hora 29.-30.1. Zimní horský maraton 29.1.
Mezinárodní festival outdoorových filmů Výrovka Výběr nejlepších snímků 29.1. 11:00
Sklářské sympozium - výstava Nový Bor 4.10.-30.1. 30.1.
Epic Skitour- skialpinismus Itálie, Monte Bondone 4.-5.2. 4.2.
Chata Bohumila Hrabala - prohlídky
Kersko 5.2.
Ledová jízda - psí spřežení Pec pod Sněžkou 5.-7.2. 5.2.
Noční stopa Valachy Velké Karlovice Běžky 5.2.

Diskuse

Anova news Anova news, 27.1.2022 5:07, 117 příspěvků
Absolvent VŠŽ dorazil na HD To Ronye, 26.1.2022 21:52, 7 příspěvků
Krk nejsou ramena Ronye, 26.1.2022 15:37, 7 příspěvků
Krk nejsou ramena Pavka, 26.1.2022 15:16, 7 příspěvků
Hloupa glosa Ronye, 26.1.2022 13:03, 7 příspěvků
Stupidní = hloupý Pavka, 26.1.2022 11:22, 7 příspěvků
Hloupa glosa To Ronye, 26.1.2022 10:11, 7 příspěvků
Hloupa glosa Ronye, 26.1.2022 4:21, 7 příspěvků
Jakýsi zádrhel.... Michael Beranek, 22.1.2022 20:05, 26 příspěvků
Abys na svou bohorovnost ... PK, 20.1.2022 11:09, 2 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Pražská vlastivěda v únoru Horydoly , 20.1.2022 9:55
Re: Západné Tatry / Roháč... Horydoly , 20.1.2022 9:40
Nová vláda mlčí, podnikat... Horydoly , 19.1.2022 22:07
STYL a KABO ve znamení ná... Horydoly , 19.1.2022 22:03
Letiště Vary Horydoly Open, 19.1.2022 16:00
Bikesraz na Vysočině 2022 Horydoly , 19.1.2022 15:52
Re: Beskydy na lyžích Horydoly , 14.1.2022 23:43
Re: Sexuální výchova na š... Karol Strejček, 14.1.2022 13:11