Konec sudetské vesnice Domaslavičky

Konec sudetské vesnice Domaslavičky
Bývalé Domaslavičky: boží muka na návsi a zbytek domu.
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

O Domaslavičkách na Tachovsku lze už čtyřicet let mluvit jen v minulém čase. Jejich historie přesně odpovídá zdejšímu kraji.

Jak na to

Doprava

Domaslavičky stály nedaleko západočeských Mariánských Lázní. Autem se jede po dálnici Rozvadov – Praha, poté do Plané, po silnici číslo 198 směrem na Teplou. Z ní odbočíme doprava na Beranovku a před Pěkovicemi uvidíme kamenitou polní cestu doprava. Tady vůz odstavíme. Po polní cestě půjdeme pěšky z kopce, překročíme potůček, projdeme lesem a po pravé ruce uvidíme rybníček. Tady vstupujeme do bývalých Domaslaviček, od auta jsme necelé dva kilometry daleko. Základy domů najdeme po levé i pravé straně rozbité silničky, ve kterou se změnila polní cesta.

Kde se najíst a napít

Hospoda s pitím a zmrzlinou je v Martinově, smíšené zboží v Beranovce a několik restaurací v Teplé.

Literatura

Ucelenou řadu průvodců po zaniklých a téměř zaniklých obcích vydalo Nakladatelství Českého lesa.

Domaslavičky původně nesly název Domaslav, stejně jako větší vesnice pod hradem Švamberk (Krasíkov). Až po roce 1750 se rozlišují Česká Domaslav (Böhmisch Domaschlag) a Německá Domaslav (Deutsch Thomaschlag).

V části vesnice Domaslavičky, která se jmenovala Věnov a stála směrem k Boněnovu, žila čarodějnice Alte Trudi (Stará Gertruda). Přivodila lidem i zvířatům mnoho zlého. Věnovští ji za to chtěli upálit na hranici. Když ji přivedli, vyrazil plamen z nachystané hromady dřeva až do vsi a zapálil všechny střechy. Celá vesnice do základů vyhořela. Nebyla už nikdy znovu postavena a obyvatelé raději postavili Boněnov na dnešním místě o kus dál.

Samotné Domaslavičky (Thomaschlag) nedopadly lépe. Napřed odtud nacisté vystěhovali několik českých rodin, potom komunisté vyhnali veškeré německé obyvatelstvo a nakonec udělali z celého kraje vybydlenou krajinu, kde skoro nikdo nemohl a vlastně ani nechtěl žít.  

Chudý kraj zemědělců a horníků

Tachovsko byl vždy chudý kraj. Zemědělcům se tu nedařilo vypěstovat skoro nic, krávy tu byly hubené a tráva nízká. Prosperitu občas přineslo otevření nového dolu, ale obvykle to bylo jen na chvíli, než se ložisko vyčerpalo. Těžilo se tu zlato o stříbro, ale i mnohé další vzácné kovy - lazurit, tuha, kaolin, uran... Žádná velká prosperita ovšem horníky nikdy nečekala.

Zdálo by se, že aspoň obrovské bohatství lesů muselo vést k pozvednutí zdejší ekonomické úrovně, jenže ani to se nedalo pořádně využít. Nebylo, jak ho odtud dostat k zákazníkům. Z Tachovska totiž neteče žádná velká řeka, kterou by bylo možné zesplavnit a využít ji pro vory anebo aspoň polena.

Tachovsko vždycky sloužilo jako nárazníkové pásmo mezi Němci a Čechy, přesněji mezi německými a českými pány. Zdejší území několikrát vylidnily války a mory. O Chebsko usiloval císař Barbarossa na úsvitu středověku, tady o pár set let později probíhaly boje o falcké dědictví, sem zvali panovníci zemědělské kolonizátory, horníky i mnichy, tady před druhou světovou válkou působil Konrád Henlein a připravoval půdu Adolfu Hitlerovi.

Odtud byli vyhnáni Češi po německé okupaci a Němci po osvobození, po nich sem přišli Slezané, Rumuni, Cikáni a Slováci, aby začali nový poválečný život, ale komunisté zadrátovali hranice a kraj upadl do bezvýznamnosti. Lidé odtud zase odešli. Zůstali jen ti, kteří neměli kam.

Němci a Češi se promíchali

Některé místní názvy znějí slovansky jako řeka Mže či klášter Planá, jiné mají germánský základ, například Drmoul (Dürrmaul) či Hleďsebe (Sichdichfür). Mezi ty ryze německé patřila i obec, jejíž název zněl českým uším libozvučně: Domaslavičky. Ve skutečnosti se jednalo o Deutsch Tomaschlag, neboli Tomášovu paseku.

 

Obec vznikla za středověké kolonizace Tachovska, kdy ji osídlili němečtí přistěhovalci. Střídavě patřila pod Tepelský klášter, občas ji vlastnila šlechta

V době největšího rozkvětu v době Marie Terezie v ní žily dvě stovky lidí, několik rodin se hlásilo k české národnosti. Obyvatelé se živili zemědělstvím, pár horníků nepravidelně pracovalo v nedalekých dolech na vzácné kovy. Ve vsi stály čtyři velké statky.

Domaslavičky.

Obec vymřela

Domaslavičky velmi zasáhla okupace a následný odsun Němců. V padesátých letech minulého století začaly chátrat a v šedesátých letech vymřely. Doly byly pro malou výnosnost rudy opuštěny, pole převzaly státní statky ve střediskových obcích a domy neměl kdo opravovat. V roce 1974 byly obec úředně zrušena.

Dnes je z Domaslaviček vidět jen základy domů, dva bažinaté rybníčky a boží muka. Les, který bývalou vesnici zarostl, oživuje několik včelích úlů na mýtině, která bývala návsí. Ulomený litinový Kristus leží na kamenném soklu. Na zarostlé návsi stojí turistická tabule s fotkami, jaké bývaly Domaslavičky před 2. světovou válkou.

Přesto stojí za to viděl, že nejen pro lidi, ale i pro jejich sídla platí staré biblické: "Prach jsi a v prach se obrátíš!"


Zobrazit místo Turistika na větší mapě

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Pozor lavina! Situace v Alpách se přiostřila

Pozor lavina! Situace v Alpách se přiostřila

V některých horských oblastech ve Východních Alpách dosáhla lavinová situace 4. stupně.... celý článek

Norské aerolinky Flyr zbankrotovaly

Vysočina AKTUÁLNĚ 2023

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články

15 tipů na zimní lezení u Skalnaté chaty v Tatrách

15 tipů na zimní lezení u Skalnaté chaty v Tatrách

Skalnatá chata ve Vysokých Tatrách se po dlouhých desetiletích otevřela pro normální horolezeckou veřejnost. Před tím fungovala jen ze známosti anebo vůbec. Při tom je to jedna z nejstarších turisticko-lyžařsko-horolezeckých chat
Firemní ubytování v České republice: ubytovny a pokoje

Firemní ubytování v České republice: ubytovny a pokoje

Mnoho lidí, kteří dojíždění za prací do jiného města nebo jezdí dokonce až do ciziny, často dumá nad tím, kde a jak si hledat levné varianty ubytování. Abychom těmto lidem pomohli,
Sněžka (1603 m), nejvyšší česká hora

Sněžka (1603 m), nejvyšší česká hora

Nejvyšší česká hora Sněžka (1603 m n.m.) převyšuje své okolí o dobrých dvě stě metrů a poskytuje dokonalý kruhový rozhled. Několikahodinová pěší túra za dalekými rozhledy se sem za jasných dní vyplatí.
Odhalení tajemství: Jak funguje sportovní sázení v kasinech?

Odhalení tajemství: Jak funguje sportovní sázení v kasinech?

Fascinuje vás myšlenka sportovního sázení v kasinech? Zajímá vás, co se děje v zákulisí? Pokud ano, pak jste na správném místě. V tomto článku vám poodhalíme tajemství, jak funguje sportovní sázení v kasinech.
7 způsobů, jak si v roce 2023 udělat pořádek ve financích

7 způsobů, jak si v roce 2023 udělat pořádek ve financích

Peníze jsou jen prostředkem k dosažení našich cílů a mnoho z nás si s nadcházejícím rokem stanovuje předsevzetí, mezi které mnohdy patří také lepší správa financí nebo šetření. Finanční povědomí je zásadní pro to,

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Zimní táboření Lipnice nad Sázavou, hrad 3.-5.2. 3.2.
Batmassan - veletrh Švédsko, Göteborg 4.-12.2. Lodě 4.2.
Ledová jízda - psí spřežení Pec pod Sněžkou 4.-6.2. 4.2.
Grónsko - diashow Praha, Městská knihovna Přednáší Martin Loew 6.2. 19:00
Siam - diashow Havlíčkův Brod, knihovna Přednáší David Hainall  6.2. 18:00
Grónsko - diashow Domažlice, Čakan Přednáší Martin Loew  7.2. 19:00
Reisen - veletrh Německo, Hamburg 8.-12.2. Turismus a karavaning 8.2.
Nauticampo - veletrh Portugalsko, Lisabon 8.-12.2. Turismus a karavaning 8.2.
14 nejvyšších vrcholů světa Tábor, Univerzita Přednáší Radek Jaroš 8.2. 19:00
Zapalovač Havlíčkův Brod 9.-12.2. Kurz pro oddílové vedoucí 9.2.

Diskuse

Neseriózní text Kuba Turek, 6.2.2023 11:06, 3 příspěvky
Neseriózní text Ondra, 5.2.2023 16:33, 3 příspěvky
Meindl Perfekt Maťo, 4.2.2023 19:40, 14 příspěvků
Nohy v suchu Bretislav, 2.2.2023 18:52, 3 příspěvky
lavina Pišišvor, 2.2.2023 16:14, 2 příspěvky
Článek? Michal, 2.2.2023 13:19, 1 příspěvek
ceny za nocleh Petr, 2.2.2023 12:05, 1 příspěvek
lavina Skiák, 2.2.2023 1:57, 2 příspěvky
Skialp Honza, 31.1.2023 14:27, 16 příspěvků
Etický kodex Syndikátu no... Kuba Turek, 30.1.2023 23:51, 7 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Projekty obnovy mokřadů z... Horydoly , 2.2.2023 17:10
Nový ročník Adapterra Awa... Horydoly , 2.2.2023 16:55
Anytimecar: 7 tipů na top... Horydoly , 2.2.2023 15:53
Běžecké závody 2023 Horydoly , 25.1.2023 20:46
Konvenční turismus je passé Horydoly Open, 20.1.2023 18:30
Pojišťovny varují před vý... Horydoly Open, 20.1.2023 18:23
Re: Pojištění Horydoly Open, 20.1.2023 18:21
Re: Pojištění Horydoly Open, 20.1.2023 18:19