Přinášíme turistické novinky z Krkonoš - nejvyšších českých hor, národního parku a eldoráda outdoorových nadšenců.
21. prosince Zimobusy letos skončily V Krkonoších už nebudou jezdit zimobusy. Dopravci a zástupci měst jejich linky zrušili. Na rozdíl od tradičních skibusů vozily především běžkaře pod horama a ti za cestu museli platit. Měly být zimní obdobou cyklobusů. "Jezdili jsme po celou sezonu velkými autobusy s celkovou kapacitou osmdesát až devadesát míst, průměrná obsazenost však bohužel byla kolem šesti osob," uvedl dopravní ředitel společnosti Osnado Trutnov Milan Kovář.
9. listopadu Krkonoše se uvolňují pro turisty Od začátku roku 2010 bude uvolněn pro turisty vstup do národního patrku Krkonoše. Mimo značené cesty budou moci vstupovat do přírody také ve druhé zoně. Doposud to bylo možné jen ve třetí zoně. Mapy Krkonoš najdete na serveru mapy.krnap.cz
29. října Rys v horách Ochránci přírody na české i polské straně Krkonoš zaregistrovali přítomnost rysa. Zatím ho nikdo neviděl, ale neklamnou známkou jeho výskytu je stržená srna s prokousnutým hrdlem.
24. září Vlaky do Polska pojedou naposled o víkendu Vlaky z Trutnova do polského města Jelenia Góra pojedou naposledy 26. a 27. září podle sobotního jízdního řádu. O svátečním pondělí již nevyjedou. Tím končí letošní sezona na česko-polské trati.
24. září Významná rašeliniště Krkonošská rašeliniště na obou stranách hranice, tedy v českém Krkonošském národním parku i polském Karkonoskem Parku Narodowem, získala certifikát mokřadů mezinárodního významu. "Jde o významné ocenění, krkonošská rašeliniště patří k nejvýznamnějším ekosystémům krkonošské přírody. Jde o jeden z fenoménů, které jsou důvodem existence národního parku v Krkonoších. I to, že jde o certifikát pro přeshraniční oblast, je důležité," říká ředitel péče o národní parky Ministerstva životního prostředí Vladimír Dolejský. Cenu udělil sekretariál Ramsarské úmluvy.
3. července Jubilejní cesta na Sněžku je zatarasená Prudké deště strhly hlínu a kamení nad Jubilejní cestou na Sněžku. Částečně zatarasily tuto dlážděnou silnici, která byla důkladně postavena Němci mezi světovými válkami.
16. května Autobus na Zlaté návrší Ode dneška jezdí na lince z Jilemnice na Zlaté návrší nízkopodlažní ekologické autobusy s pohonem na CNG (stlačený zemní plyn) a autobusy, které plní emisní třídy Euro 4-5. V praxi to znamená, že kyvadlová doprava na nejvýše položenou zastávku v celé České republice, je jedním z nejšetrnějších ekologických spojení. Ze zastávky na Zlatém návrší lze navštívit pomník Hanče a Vrbaty, nebo se vydat kolem Labské boudy, pramenů Labe a Mumlavského vodopádu do Harrachova.
17. března Polská bouda na Sněžce Polská bouda na Sněžce zvaná Létající talíř přišla o terasu v prvním patře. Ta se zřítila pod vahou sněhu a silou větru. Během dnešní noci se očekává vichřice o rychlosti 200 km/h.
14. března Drytooling v Harrachově a na Krkavce Manželé Mázlovi provozují drytooling (lezení s cepíny a mačkami po skále) ve dvou lokalitách u Harrachova a na Krkavčí skále mezi Semily a Železným Brodem.
Úchvatnými proslulými i téměř neznámými místy v oblasti plné skalních měst, stěn a solitérů vede nově značená Hřebenovka Českým Švýcarskem. Prochází z Tisé k Jedlové, tedy od úpatí Krušných hor do prvních kopců Lužických hor.... celý článek
Dámské pohorky na těžší turistiku, lehčí lezení a feráty prodává renomovaný německý výrobce Meindl pod názvem Litepeak GTX Lady. Pánský model stejného jména je stejný, jen trochu těžší a pevnější.
OLDIES BUT GOLDIES Poslední evropské pralesy se rozkládají v Karpatech. Tamní divočinu před 100 lety popisuje Julius Komárek ve své knize Lovy v Karpatech z roku 1944.
PADDLEBOARD Otvírací doba hlavní pláže Hostivařské přehrady v Praze je každý den 9-20 hodin. Vstupné 150 Kč/den se platí na hlavní a nudistické pláži. Koupací molo naproti je zdarma a návštěvní doba není
CLIMBING GUIDE Normální cesta na Lomnický štít vede z Lomnického sedla. Od lanovky ji zkušený turista nebo horolezec zvládne za dvě hodiny. Bohužel je dovoleno lézt pouze s horským vůdcem.