Kryštofovo Údolí: kostel, betlém, orloj, viadukt

Kryštofovo Údolí: kostel, betlém, orloj, viadukt
Kostel svatého Kryštofa v Kryštofově Údolí má zvonici oddělenou od hlavní lodi.
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

Kryštofovo Údolí je malá zapadlá vesnice na severních svazích Ještědského hřebenu. Pes by po ní neštěknul, kdyby nebyla tak krásná, zachovalá a plná turistických zajímavostí.

Jak na to

Doprava

Do Kryštofova Údolí jezdí zajímavá lokálka na trati Česká Lípa - Mimoň - Liberec. Autobus sem jezdí z Liberce. Od května do října jezdí některé spoje až na Křižanské sedlo. Zajímavá možnost je využít lanovku z Liberce na Ještěd, tam si půjčit koloběžku, sjet přes Křižanské sedlo do Kryštofova Údolí, tam ji vrátit na nádraží a odjet do Liberece vlakem.

Kryštofovo Údolí (Christofsgrund), dříve Údol svatého Kryštofa, je ves roztáhnutá v dlouhém a hlubokém údolí potoka Rokytka. Byly to původně tři hornické osady, které se rozrůstaly díky prospektorům na nových nalezištích od ústí potoka do Lužické Nisy až nahoru k pramenu do Křižanského sedla.

Dole stála obec Rokytnice (Eckersbach), nad ní Bezové Údolí (Holundergrund, pozdější Christofsgrund) a nejvýše Novina (Neuland). 

První stálé osídlení Kryštofova Údolí pochází ze 16. století a byli to zřejmě uhlíři. Už v roce 1581 se tady ale těžilo střibro a olovo. Těžba byla ukončena až okolo roku 1750. Celé údolí patřilo do lemberského a později grabštejnského panství.

Jeden čas vedla po Ještědském hřebeni hranice mezi Saskem, Lužicí a Českými zeměmi. Údolí proto sloužilo jako pašerácká dálnice. Bedřich Smetana na to upomíná pochodem pašeráků v předehře opery Hubička. Libreto komické opery o dvou jednáních napsala Eliška Krásnohorská podle povídky Karoliny Světlé. 

Ještě roku 1969 fungovala v centru obce patrová hrázděná Pašerácká hospoda Karoliny Světlé v centru obce. V 70. letech bohužel vyhořela do základů a nebyla obnovena.

Kryštofovo Údolí.

Dnes je Kryštofovo Údolí zapsáno jako vesnická památková zona.

Vesnický orloj

V obci Kryštofovo Údolí odbíjí čas orloj, třetí po Praze a Olomouci. Slavnostní spuštění proběhlo v roce 2008. Údolský orloj se skládá z dvaadvaceti figur. Dvě statické figury na nárožích znázorňují svatou Barboru vlevo jako patronku horníků a svatého Kryštofa vpravo jako patrona obce. Ostatních osmnáct postav je pohyblivých. Ponocný pravidelně zvedá trubku a kolem něj obíhá pes. Pak se spustí krmení a napájení dobytka a drůbeže. Následuje dvanáct apoštolů. Na závěr odzvoní časové znamení.

Technickou výbavu tvoří dvojice venkovních bronzových zvonů, elektronické ciferníkové hodiny řízené přes satelit a ukazatele Měsíce a Zvěrokruhu. Na boku objektu najdeme sluneční hodiny. Celý orloj je poháněn elektromotorem. Pohyb apoštolů se spouští každou celou hodinu od 8 do 22 hodin. Investorem byl Martin Chaloupka, mechanická část je dílem Jiřího Ottmara, sochy apoštolů z lipového dřeva vyřezal Václav Plechatý.

Muzeum betlémů

Muzeum betlémů je otevřeno v patře v hostince U Kryštofa. Dole se jí a pije, nahoře je k vidění dvacet tradičních betlémů (nejstarší z roku 1846) a vlastivědná expozice o zdejším živobytí. Budova dříve sloužila jako škola.

Betlém Kryštofovo Údolí.

Je tu vidět  polovina původního Müllerova betlému v orientálním stylu. Část mechanického tyrolského betlému Franze Pohla se postupně opravuje. Cikorkový betlém má figurky v cikorce. Další betlémy jsou králický, betlémy dřevěné, keramické a pohyblivé.

Jírův venkovní betlém měří šestnáct metrů na délku a staví se naproti hostinci U Kryštofa od začátku adventu do Tří králů.

Betlém Kryštofovo Údolí.

Kostel svatého Kryštofa

Dřevěný raně barokní kostelík svatého Kryštofa pobitý břidlicí a eternitem byl postaven roku 1686 přibližně na místě luteránského kostelíku ze 16. století. Dřevěná zvonice je oddělená a stojí poněkud stranou.

Kryštofovo Údolí, kostel svatého Kryštofa. 

Přilehlá fara byla postavena roku 1768. Márnice je vyzdobená fantastickými malbami s tématem smrti, která si vybírá mezi bohatými i chudými stejně.

Márnice u svatého Kryštofa v Kryštofově Údolí.

Kaple svatého Kryštofa

Kaple stojí v lese nad obcí u turistické stezky mezi Lomem a Velkým Vápenným.

Zvonící viadukt

Mohutný kamenný železniční most na trati Liberec - Česká Lípa v údolí říčky Rokytky ve vesnici Novina se přezdívá Liberecký Semmering. Viadukt byl zprovozněn roku 1900, je veden do oblouku, má 14 podpěrných sloupů, je 230 m dlouhý a 29 m vysoký. Nedaleko nad autobusovou zastávkou Novina, se nachází malý viadukt s 10 opěrnými sloupy, délkou 127 m a výškou 17 m. Národní technická památka byla postavena v letech 1898 až 1900. Od začátku prací do prvního průjezdu vlaku uplynuly pouze dva roky, ačkoliv se nepoužívala žádná mechanizace, kopalo se pouze krumpáči a materiál se odvážel koňmi. Materiál pro stavbu mostu byl použit metadiabas (diorit) z okolních lomů. Při jízdě vlaku vydává díky tomu zvláštní zvuk a místní lidé mu proto přezdívají zvonící viadukt.

Křižany.

Kalvárie v Křižanském sedle

V Křižanském sedle, hned vedle silnice, se nachází Pieta vytesaná z pískovce, která pochází z roku 1766. Na podstavci sedí Panna Marie a v náručí má Ježíše Krista sejmutého z kříže.

Kryštofovo Údolí, pieta v Křižanském sedle.

Dům řemesel

Ateliér Ami provozuje prohlídku historického podstávkového domu a prodejnu řemeslného zboží poblíž orloje.

Podstávkový dům v Kryštofově Údolí ukrývá spoustu zajímavých připomínek na staré časy.

Horydoly.czKryštofovo Údolí na Horydoly

TURISTIKA Z Chrastavy třeba až na Ještěd

KOLOBĚŽKA Z Ještědu do Kryštofova Údolí a zpět do Liberce (léto)

KOLOBĚZKA Poslední velká túra z Ještědu (podzim)

KAJAK Nisa teče pod Ještědem


Zobrazit místo Turistika na větší mapě

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Kolik stojí kilometr jízdy autem podle vyhlášky?

Kolik stojí kilometr jízdy autem podle vyhlášky?

AKTUALIZACE Sazby za opotřebení / amortizaci auta stanovuje vyhláška Ministerstva práce sociálních věcí vždy k 1. lednu. Dá se podle ní rozpočítat nejen služební cesta, ale také náklady na spolujízdu mezi kamarády,... celý článek

Hamr na Jezeře: jak šel čas pod Děvínem

Ostrava: co vidět v postindustriálním městě?

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.



Nejčtenější články

Poslední z Méďů. Příběh medvěda, který zůstal sám nad Berounem

Poslední z Méďů. Příběh medvěda, který zůstal sám nad Berounem

Na Městské hoře v Berouně dnes žije už jen Kuba, poslední z legendárních medvědů z večerníčku Méďové. Příběh slavné trojice i tiché atmosféry místního medvědária dodnes přitahuje malé i velké návštěvníky.
Jarní cesta v Řeži, památka na Samův poslední Eiger

Jarní cesta v Řeži, památka na Samův poslední Eiger

CLIMBING GUIDE Těžká čtyřka ze zlaté éry skal u Řeže je odkazem prvovýstupců Jiřího Pechouše a Ivana Rigela. Pražský horolezec Pechouš tady trénoval na extrémní lezení v severní stěně Eigeru a Rigel v tom asistoval,
Nejlepší SPF na obličej: Jak vybrat ten pravý pod make-up i pro citlivou pleť?

Nejlepší SPF na obličej: Jak vybrat ten pravý pod make-up i pro citlivou pleť?

Hledáte nejlepší SPF na obličej, který vaši pokožku spolehlivě ochrání před předčasným stárnutím, pigmentovými skvrnami a vráskami, ale zároveň na pleti nevytvoří mastný film? Časy, kdy byly krémy s ochranným faktorem husté,
Voda pro elektrárnu Líšný na Jizeře se bere nelegálně, úřadům to nevadí

Voda pro elektrárnu Líšný na Jizeře se bere nelegálně, úřadům to nevadí

Jez Líšný na Jizeře a na něj navázaná vodní elektrárna nemá platné povolení. Přesto odebírá veškerou vodu z řeky! Na Jizeře tedy vládne česká klasika - do náhonu vše, přes jez minimum nebo
6x red flags: pozor na letní tábory!

6x red flags: pozor na letní tábory!

Prázdninový tábor: svěřujete svoje děti do rukou někoho, komu musíte věřit. Týden, dva, nebo tři bude váš potomek v rukou někoho, koho si vyberete. Jak poznat dobrý tábor? Jak se vyhnout špatně

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Folklorní festival CIOFF Plzeň 10.-14.6. 10.6.
Setkání hornických měst a obcí Příbram 12.-14.6. 12.6.
Noční jízda na koloběžce Plzeň, Západočeské muzeum 12.6. 20:30
Velo Test Fest Bukovka 13.6.
Rozmarné slavnosti Ostravice Ostrava, Sýkorův most Vodácká akce 13.6.
Malevil - cyklomaraton Jablonné v Podještědí Horská kola 13.6.
Olomoucký půlmaraton Olomouc Běh 13.6.
Letní Blanice - splutí Husinec  ZRUŠENO! 13.6.
Pohár Plzeňského kraje XCO Litohlavy Horská kola 13.6.
Jihlavská 24MTB Jihlava, Heulos 13.-14.6. Horská kola 13.6.

Diskuse

online ed medications Davidgar, 9.6.2026 12:34, 47 příspěvků
generic ed meds online Williamdek, 9.6.2026 12:12, 18 příspěvků
Být špičkovým horolezcem ... Michael Beranek, 8.6.2026 9:08, 12 příspěvků
Inu Honza, 8.6.2026 5:16, 12 příspěvků
O latine se bohuzel neda ... Michael Beranek, 6.6.2026 10:00, 7 příspěvků
Rusáci tu nejsou vidět Kuba Turek, 5.6.2026 13:40, 12 příspěvků
Rusáci tu nejsou vidět Šlojíř, 5.6.2026 12:27, 12 příspěvků
ještě trhy! Lukas B., 5.6.2026 8:43, 1 příspěvek
hanobení rasy podle Střelce? Piký, 4.6.2026 21:51, 12 příspěvků
Rusáci tu nejsou vidět Kuba Turek, 4.6.2026 21:45, 12 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Zdravotní pojišťovna mini... Horydoly , 5.6.2026 23:08
HERO SÜDTIROL DOLOMITES Horydoly , 4.6.2026 9:56
Prokletije febit61013 febit61013, 25.5.2026 19:01
Albánie febit61013 febit61013, 25.5.2026 19:00
Re: SheMoves Race Horydoly , 22.5.2026 13:47
SheMoves Race Horydoly , 22.5.2026 13:20
Plány na příští zimu Sansa Ferrr, 21.5.2026 7:55
Re: Bikesraz na Vysočině Horydoly , 20.5.2026 1:14