Ladovy a Mikešovy Hrusice

Ladovy a Mikešovy Hrusice
SDÍLEJ:

Je málo malířů, jejichž obrazy zná každý člověk v této zemi. A je jenom jeden, který psal a zároveň maloval oblíbené knihy. Zajeďme se tedy podívat, kde žil Josef Lada, jehož dílo oceňuje babička z nejzapadlejší vesnice, městský intelektuál, slavný moderní malíř Pablo Picasso i radikální bořitel uměleckých konvencí André Breton.

Jak na to

Utajená kostelní památka

Kromě ladovského mýtu nabízejí Hrusice prohlídku kostela. Nejzajímavější na něm je románský tympanon, který byl objeven pod silnou vrstvou omítky až v roce 1853, kdy po zásahu bleskem pukla severní stěna kostela. Půlkruhový kamenný portál je ozdoben dvěma figurami, které představují buď svatého Václava a Vojtěcha jako zemské patrony, nebo Cyrila a Metoděje jako věrozvěsty. Celé je to dílem mnichů z nedalekého Sázavského kláštera.

Jak v Hrusicích plynul čas

1205 - první zmínka o vsi v dekretu Přemysla Otakara I.

1436 - majiteli se stali páni z Dubé sídlící na hradě Zlenice

1725 - podle tereziánského katastru žilo v obci 16 rodin

1785 - podle josefského katastru bylo v obci 35 popisných čísel

1848 - obec získala samosprávu

1900 - v obci žilo 424 obyvatel (mezi nimi třináctiletý Josef Lada)

1927 - elektrifikace obce

1931 - kino zahájilo provoz

1937 - zaveden telefon

1970 - trvale žijících obyvatel bylo hlášeno 524

1978 - zbourán Hubačovský mlýn kvůli dálnici

Určitě nás překvapí, že všechno, o čem Josef Lada psal a co nakreslil, můžeme vidět na vlastní oči. Ani jeden detail není vymyšlený.

Vlakem do pohádkové krajiny

Do středočeských Hrusic samozřejmě můžeme zajet autem, ale chceme-li si krajinu pořádně vychutnat, pojedeme raději vlakem. Do Senohrab přijedeme z Benešova nebo z Prahy. Spoje tu většinou jezdí častěji než jednou za hodinu.

Z nádraží se vydáme prudce dolů silničkou po zelené turistické značce. Po pár stech metrech přejdeme přes můstek potok a bahnitou pěšinou půjdeme proti proudu potoka Mnichovka idylickým údolím. Na cestě se střídá les, šťavnaté louky a pár dřevěných chat.

Po necelém kilometru projdeme chatovou osadu a zjeví se něco, co do příjemné krajiny vůbec nezapadá – dálniční most. Nad námi hučí jeden náklaďák za druhým a my můžeme jen litovat, že vstupujeme do Ladova kraje skrze sloupoví betonové katedrály.

U Sejků se konaly slavné hospodské rvačky

V těchto místech stával Hubačovský mlýn. V jeho náhonu bydlel populární vodník. Zelená značka končí na silničním mostku nad bývalým náhonem. Z mostku je vidět hráz Hubačovského rybníka, kde vodník sedával na své vrbě. Aspoň že rybník stále existuje.

Po silnici se vydáme doprava po žluté značce, která nás vyvede přes kopec do Hrusic. Už zdálky nám bude vesnice povědomá, protože kostel stojí stejně jako na Ladových obrazech na nejvyšším místě a okolo se shlukuje pár domků. Na návsi stále stojí hostinec U Sejků, kde se odehrávaly slavné hospodské rvačky. Vpravo se právě opravuje dům, u kterého stojí zbytky chlívka pro prase Pašíka.

Půjdeme-li dál, ocitneme se u moderní vily na okraji vesnice. Je prostorná, světlá a s velkou zahradou okolo. Tu si z autorských honorářů postavil Josef Lada. Dnes je v ní o památník Josefa Lady a jeho dcery Aleny. "Většina z vystavených obrazů bohužel nejsou originály," povzdechne si zdejší průvodkyně. "Museli jsme je odvézt na bezpečné místo, protože některá díla byla ukradena. Policie je po několika měsících našla a zatkla bandu nájemných lupičů, ale muzeum chce podobným krádežím předejít."

Tady Mikeš rozbil krajáč mléka

Po prohlídce muzea se vrátíme k hostinci, případně v něm i posedíme, a poté pokračujeme dolů k obecnímu rybníku Louže. Po dlouhé dobe, kdy byl vypuštěný a zbyla po něm jen mokrá louka, je už zase opravený a vypadá jako za Ladových časů. Nad ní stával Ladův rodný domek. Místo poznáme podle pamětní desky na novém domě po pravé straně ulice.

V zatáčce pod ním se odehrála rozhodující událost v životě kocoura Mikeše. Tam šel po prkně přes potok a rozbil krajáč mléka. Protože se bál, co by na to řekla babička, raději se sebral a šel do světa. Kráčel po státní silnici do Turkovic, kde si na dodnes viditelných mezích pekl s kluky brambory.

 

Domů se vracíme autobusem nebo vlakem

Přes Turkovice dojdeme do Ondřejova a odjedeme do Prahy místním autobusem. Platí na něm průkazka na městskou hromadnou dopravu.

Z Hrusic se ovšem dá dojít pěšky do Senohrab nazpátek k vlaku. Výlet i s prohlídkou Hrusic si naplánujte na celý den, ačkoliv měří necelých deset kilometrů. V malebné vesnici se určitě zdržíte.

Horydoly.cz Okolí Velkých Popovic na Horydoly

TURISTÉ Po stopách Ringhofferů

TURISTÉ Na pivo vlakem do Velkých Popovic

TURISTÉ Ladovy a Mikešovy Hrusice

CYKLISTÉ Mikešova cyklostezka

CYKLISTÉ Z Benešova cikcak do Prahy


Zobrazit místo Turistika na větší mapě

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Vaše gramatika zdá se mi poněkud nešťastná...
  • Autor Adina
  • Datum a čas 14.8.2007 10:34
Reaguj
No ale Pane to se mílíte.. zlenice je od toho vašeho dálničního mostu 1.95km:-)
  • Autor Anonym
  • Datum a čas 30.1.2007 14:03
Reaguj
Hrusice
Prosím Vás co to píšete za bludy? Vždyť , snad každy kdo se podívá na Ladovy obrázky tak musí vidět, že Lada si obrázky kreslil podle své fantazie a nikoli podle skutečnosti!!! Už jen dva malé příklady 1, když budete sledovat kostel , který tak rád maloval tak vždy je nakreslený jinak a vodník který sedával na Habru a ne na vrbě a u rybníčku u mlýna a ne u Hubačovského rybníka , tak malovaná Hláska neboli zřícenina hradu Zlenice se nachází cca. 6 km od Vámi zmiňovaného dálničního mostu a rozhodně od tohoto místa by jste zříceninu hradu Zlenice neviděl. Tak prosím ostatní Hrusice jsou velmi krásné a je pravda, že stojí za celodenní výlet , ale tento článek je pohled člověka , který pravděpodobně prvně naštívil Hospodu u Sejků , tam nemálo popil a asi tak s 3,5 promiy alkoholu vyrazil po stopách Kocoura Mikeše!!!
  • Autor Roman
  • Datum a čas 26.10.2004 10:23
Reaguj
Celkem 3 příspěvky v diskuzi


Kladno bruslí pod oblohou i střechou

Kladno bruslí pod oblohou i střechou

AKTUALIZACE Kladno nabízí pro veřejné bruslení dvě ledové plochy na Náměstí starosty Pavla a na Václavském náměstí. Městský zimní stadion, kde hrají hokejoví Rytíři, se rekonstruuje a letos si na něm veřejnost... celý článek

Rozhledny ve středních Čechách jsou přístupné po celý rok

Betlém stojí do Třech králů

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články

Valašské muzeum v přírodě je nejlepší skanzen

Valašské muzeum v přírodě je nejlepší skanzen

Krásy minulých století i život na vesnici můžete obdivovat ve Valašském muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm. Procházet se tu můžete Dřevěným městečkem, Valašskou dědinou nebo Mlýnskou dolinou.
Tři králové nebo tři mudrci

Tři králové nebo tři mudrci

6. ledna roku 1 našeho letopočtu dorazila do Betlému záhadná parta. Říká se jí Tři králové, spíše to ovšem byli kazatelé, nebo mágové, případně mudrci či dokonce učení muži. Nejspíš to
Ostrava!!! bruslí na Benešově náměstí

Ostrava!!! bruslí na Benešově náměstí

Fanoušci bruslení v Ostravě mají velký výběr, kde bruslit. Pět kluzišť je otevřenách na stadionu v Porubě, v multifunkční hale Vítkovice, v hale Studénka, na Benešově náměstí pod širým nebem a v zimním areálu Skalka
Betlém stojí do Třech králů

Betlém stojí do Třech králů

Na Tři krále končí Vánoce. Zítra se odstrojí vánoční stromek, uklidí betlém a dojí cukroví. Ještě dnes se ale mění betlémská scenérie. Pastýře s ovcemi střídají Kašpar, Melichar a Baltazar. 
Vánoční výstava v Betlémské kapli: Jak se co dělávalo?

Vánoční výstava v Betlémské kapli: Jak se co dělávalo?

Jana a Blahoslav Lukavcovi s rodinou a jejich přátelé uspořádali 40. vánoční výstavu pod hlavičkou Bonsai servis Praha. Koná se v podzemí Betlémské kaple.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Snowboarding - otevřené závody Zadov 28.1. 16:00
Mezinárodní festival outdoorových filmů Výrovka Výběr nejlepších snímků 29.1. 11:00
Sklářské sympozium - výstava Nový Bor 4.10.-30.1. 30.1.
Vánoční výstava Znojmo, Dům umění 16.11.-6.2. 6.2.
Slovakiatour - veletrh Bratislava, Incheba 9.-12.2. 9.2.
Vánoční výstava Litomyšl, zámek 3.12.-13.2. 13.2.
Zapalovač Pardubice, Vinice 17.-20.2. Kurz pro oddílové vedoucí 17.2.
Night Light Maraton Bedřichov 18.-19.2. Běžky 18.2.
Jennerstier - skialpinismus Německo, Königsssee   20.2.
Tourfilm - uzávěrka přihlášek Praha 22.2.

Diskuse

Anova news Anova news, 27.1.2022 5:07, 117 příspěvků
Absolvent VŠŽ dorazil na HD To Ronye, 26.1.2022 21:52, 7 příspěvků
Krk nejsou ramena Ronye, 26.1.2022 15:37, 7 příspěvků
Krk nejsou ramena Pavka, 26.1.2022 15:16, 7 příspěvků
Hloupa glosa Ronye, 26.1.2022 13:03, 7 příspěvků
Stupidní = hloupý Pavka, 26.1.2022 11:22, 7 příspěvků
Hloupa glosa To Ronye, 26.1.2022 10:11, 7 příspěvků
Hloupa glosa Ronye, 26.1.2022 4:21, 7 příspěvků
Jakýsi zádrhel.... Michael Beranek, 22.1.2022 20:05, 26 příspěvků
Abys na svou bohorovnost ... PK, 20.1.2022 11:09, 2 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Pražská vlastivěda v únoru Horydoly , 20.1.2022 9:55
Re: Západné Tatry / Roháč... Horydoly , 20.1.2022 9:40
Nová vláda mlčí, podnikat... Horydoly , 19.1.2022 22:07
STYL a KABO ve znamení ná... Horydoly , 19.1.2022 22:03
Letiště Vary Horydoly Open, 19.1.2022 16:00
Bikesraz na Vysočině 2022 Horydoly , 19.1.2022 15:52
Re: Beskydy na lyžích Horydoly , 14.1.2022 23:43
Re: Sexuální výchova na š... Karol Strejček, 14.1.2022 13:11