Lužické a Žitavské hory

Lužické a Žitavské hory
SDÍLEJ:
Lužické hory na české straně a Zittauer Gebirge na německé straně oddělují pouze státní hranice. Jinak jde o celistvé území mezi Libercem a Žitavou se stejnou přírodou, krajinou i architekturou.Prázdné místo v průvodcovské literatuře o těchto sice nízkých, ale turisticky přitažlivých horách zaplnila publikace napsaná členy Občanského sdružení přátel Lužických hor, pracovníky správy chráněné krajinné oblasti v Jablonném a německými ochránci přírody z Olbersdorfu a Löbau.
Jak na to Průvodce vyšel v nákladu pěti tisíc výtisků, polovina z nich je v české verzi a zbytek v němčině. K dostání je především v regionálních informačních střediscích od Liberce po Českou Kamenici.

Prozatím totiž vycházely jen jednoduché čistě turistické průvodce nebo naopak odborné studie.

Průvodce Lužické a Žitavské hory je členěn do sedmi hlavních kapitol: vymezení a popis území chráněné krajinné oblasti Lužické hory, maloplošná chráněná území, památné stromy v Lužických horách, zajímavá místa, historický vývoj krajiny a osídlení, naučné stezky a chráněná krajinná oblast Žitavské hory.

Text doplňuje sedmadevadesát barevných fotografií, devět perokreseb a přehledná mapa. Ta slouží hlavně k orientaci v umístění jednotlivých přírodních jevů. Pro použití průvodce v terénu doporučují autoři využít běžnou turistickou mapu.

Publikace poskytuje dostatečně odborné, přehledné a zároveň srozumitelně podané informace určené nejširšímu okruhu čtenářů z řad obyvatel a návštěvníků regionu, studentů škol i všech zájemců o Lužické a Žitavské hory. Pro české návštěvníky je nejpřínosnější popis německé strany pohoří, která se vyznačuje větším množstvím skalních útvarů a větší návštěvností. Formát A5 (běžný školní sešit) a laminovaná obálka umožňují používat publikaci i při pobytu v přírodě.

Jablonné v Podještědí, Občanské sdružení přátel Lužických hor 2003. Brožované. Orientační cena 40 Kč.
SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Český ráj AKTUÁLNĚ 2026

Český ráj AKTUÁLNĚ 2026

VALDŠTEJN Zprávy z kraje pískovcových skal, rybníků a hradů. Prachov, Hrubá Skála, Skalák, Trosky, Příhrazy, Drábské světničky, Valečov, Jičín, Sobotka, Turnov, Kozákov, Zlatá stezka Českého ráje... To jsou pojmy, které zná každý turista... celý článek

TEST Turistické boty Columbia Tellurix

Alpy AKTUÁLNĚ 2026

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.



Nejčtenější články

Jižní Francie na treku: pobřežní stezky Côte d'Azur a Massif des Maures

Jižní Francie na treku: pobřežní stezky Côte d'Azur a Massif des Maures

Jižní Francie nabízí desítky trekových oblastí: Pyreneje, Cévennes, Gorges du Verdon, Luberon... Každá má jiný charakter. Poskytují rozdílné zážitky.
České hory AKTUÁLNĚ 2025/2026

České hory AKTUÁLNĚ 2025/2026

CESTOVNÍ RUCH Hory a doly v Čechách i na Moravě nabízejí pohádkové terény pro milovníky všech zimních dobrodružství. Sníh a led láká nejenom na běžky, sjezdovky a snowboard, ale také na sněžnice nebo ledové lezení.
Innsbruck: výhled, jídlo a selfie

Innsbruck: výhled, jídlo a selfie

Region Innsbruck je bohatý na pohádkové scenérie, kulinářské zážitky a fotogenická místa. Středobodem krajiny je město se silným geniem loci. Okolo něj se rozkládá oblast s nádhernou vysokohorskou přírodou, dalekými výhledy, horskými
Plzeňský Prazdroj: jak vyrobit pivní sud?

Plzeňský Prazdroj: jak vyrobit pivní sud?

Plzeňský Prazdroj otevře bednárnu pro veřejnost během prázdnin. Speciální komentované prohlídky se konají každý čtvrtek a pátek od 10 hodin. Návštěvníky zavedou do světa tradičního bednářského řemesla, mezi dubové ležácké sudy
Bezručova vyhlídka na Kopřivnici - nešťastná rozhledna za milion

Bezručova vyhlídka na Kopřivnici - nešťastná rozhledna za milion

Vyhlídka za milion! Doslova! Nad Kopřivnicí stojí v lese dřevěná turistická rozhledna, která má dvě chyby - rozhled z ní je zarostlý lesem, takže skoro nic nevidíme, a je z ní odstraněno schodiště, pročež se

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Hračkobraní Kamenice nad Lipou 15.-19.7. 15.7.
Slavnosti Jakuba Krčína Třeboň 17.-18.7. 17.7.
Festival Krumlov Český Krumlov 17.7.-8.8. 17.7.
Parník do Mělníka Praha, Rašínovo nábřeží   19.7. 07:00
Pes, pomocník stád - výstava Praha, Národní zemědělské muzeum 21.7.-10.1. 21.7.
Bitva rytířů mělnických Mělník, muzeum Historická bitva 1.8.
Mělnický košt Mělník, Regionální muzeum 8.8.
Historický vojenský manévr Německo, Bärnau, Historický park 8.-9.8. 8.8.
Perseidy Česko 12.-13.8. Roj meteoritů 12.8.
Chodské slavnosti Domažlice 14.-16.8. 14.8.

Diskuse

best canadian online phar... HerbertPep, 15.7.2026 23:23, 76 příspěvků
mexico online pharmacy EdwardNum, 15.7.2026 22:47, 60 příspěvků
order medicine from mexico Donaldnus, 15.7.2026 21:48, 29 příspěvků
mexican mail order pharmacy Rodneyter, 15.7.2026 21:29, 44 příspěvků
top 10 online pharmacy in... JacobMoown, 15.7.2026 21:27, 60 příspěvků
Lewiskit OLanebal, 15.7.2026 20:11, 12 příspěvků
Як саме mediator.te.ua за... Joiegaf, 15.7.2026 20:08, 4 příspěvky
можно проверить ЗДЕСЬ slo... CharlesNig, 15.7.2026 19:37, 10 příspěvků
Dolok, Einar, Kliff and J... Carlosswidway, 15.7.2026 19:27, 60 příspěvků
the purple pharmacy mexico Donaldnus, 15.7.2026 19:22, 44 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Triatlon Holten Horydoly , 5.7.2026 0:23
Re: Důvěra ve odborníka verlot1 verlot1, 3.7.2026 16:01
Slunečný svah ve Špindler... kiheto6821 kiheto6821, 24.6.2026 15:35
V Thermalu bude v rámci K... Horydoly , 23.6.2026 12:35
Karlovarský filmový festi... Horydoly , 23.6.2026 12:29
Re: Combo ski febit61013 febit61013, 19.6.2026 16:49
Skialpy v Krkonoších William Whitfield, 17.6.2026 11:44
Re: Combo ski - hloupost febit61013 febit61013, 17.6.2026 11:25