Na výletě Maloskalskem

Na výletě Maloskalskem
Jizera. Elektrárna Spálov bere vodu z úseku Riegrovka.
Autor snímku ČEZ
SDÍLEJ:

V sobotu jsem se já a Danek vydali na výlet na Maloskalsko. Vše mělo začít v 10:20 odjezdem autobusu do Rychnova. Ovšem začlo to o deset minut dýl, a to když konečně dorazil Danek. Jelikož sem s tim počítal, tak sem se ani nedivil, je to přece tradice! No a tak sme nezaháleli z časem a šli si koupit hned něco k jídlu.

Jak na to

Pochodová vzdálenost

cca 15 km

Trasa

Rychnov u Jablonce (žlutá turistická značka) - rozhledna Kopanina (modrá) - hrad Frýdštejn (červená) - vyhlídka Panteon - Malá Skála (modrá) - Suché Skály a zpět do Malé Skály

Doprava

Do Rychnova i Malé Skály jezdí vlak i autobus, do Frýdštejna a ke Kopanině občas zajíždí autobus.

Doporučené vybavení

Středně těžké pohorky

Batůžek 15 l

Nepromokavá bunda

Čepice nebo šátek

Teplé oblečení

Mapa

Svačina

Peníze na oběd a cestu nazpátek

Pozor!

Klíče od rozhledny na Kopanině má vždy někdo z nedaleké obce. Na vstupu do rozhledny bývá napsaná jeho adresa.

Koupili sme si jogurt a další důležité suroviny. Pak následoval přesun na zastávku, jelikož kolem jel Vašek s Luckou tak sme je zastavili a ještě chvilku pokecali, než nám jel bus.

Náhle sme uslyšeli známej zvuk akvárka, a tak sme naběhli na zastávku na místo, kde jsou přední dveře, a nastoupili sme.

Jelikož já mám průkazku, tak sem hladce prošel, zato Dan si ještě musel koupit jízdenku. Řidič byl hodnej, a tak jel pouze na jeden lístek a neplatil za bágl. Usídlili sme se u prostředních dveří vedle kočárku s malym dítětem. To dítě pěkně řvalo, ale naštěstí si ho pak vzala máma a uklidnila ho – sláva!

Naběhli sme do samky

Vystoupili sme v Rychnově na náměstí a okamžitě sme naběhli do samky koupit si něco k jídlu. Nakoupili sme podle potřeby pití, chleba, salám a jogurty. Když sme vyšli z krámu, tak sme zamířili směrem k hasičárně a dál na Košovy. Ještě v Rychnově sme šli kolem velkýho huňatýho psa a Dan mu hodil kousek salámu. Pes šel pořád za náma, a tak sem mu poradil, ať mu hodí housku. Pomohlo to.

Cesta jinak nebyla zas tak zajímavá (možná proto že se šlo pořád po asfaltu), pouze poslední kousek před Kopaninou, kde byla ještě místy břečka, zbytky sněhu a bláto, se dala trochu užít. Když sme dorazili na Kopaninu, tak sme si museli sednout a trochu se napít protože, jelikož nám byla zima, všechno sme vypotili.

Na jednu housku připadlo pět koleček salámu

Další část cesty vedla z Kopaniny po modrý na Frýdštejn. Na Frýdštejně sme hledali vhodné místo, kde by nefoukalo, ovšem nezbylo nám nic jinýho, než si sednout na lavičky a snést vítr, začínal sílit. Danek si proved menší úpravu svého spodního prádla. Já sem si zatím vyndal salámek a houstičku a sněd sem to úplně nádherně. Na jednu housku připadlo pět koleček salámu. Na tento předkrm sem si dal oříškovej jogurt s houskou a to všechno sem zapíjel minerálkou. Danek si tam taky něco chroupal. Co to bylo nevim, jelikož sem mu do huby nekoukal. Než sme odešli, tak sem šel vyhodit kelímek od jogurtu a už sem se toho zhostil po předchozích návštěvách profesionálně. Zvednutí víka a hození kelímku s následným zavřením mi netrvalo dýl jak vteřinu. Tak rychle kvuli smradu, co se skrývá uvnitř.

Já si vybalil poslední zbytky salámu

Cesta dál pokračovala po červeně značený cestě k Pantheonu, zřícenině hradu Vranov a vyhlídce. Vše se tyčí nad Malou Skálou. Pro zpestření byly podél cesty kartičky z otázkama, a tak sme si ji zpestřili hádáním otázek. Většinou sme to věděli! Když sme došli ke studni, co je před hradem, tak nám nedalo se kouknout jak je hluboká, i když sem to viděl x-krát. Museli sme se teda naklonit přes plot, ale za ten zážitek to stálo. Pak sme se šli kouknout na Pantheon, kde sme dobu čekali, kdy uvidíme helikoptéru, co sme slyšeli. Neviděli sme, ač sme koukali i dalekohledem. Asi to helikoptéra nebyla.

Když nás přešel manýr koukání po Malý Skále, tak sme se sebrali a šli sme na vyhlídku, kde sme se kochali pohledem na Malou Skálu z trochu jinýho úhlu. Ovšem teď sme se koukali i po jinejch objektech než předtim. Když sme tam tak postávali, tak sme přemejšleli nad tim, jaký by to asi bylo si to slanit.

Následně na to sme se dali na sestup, a tak se stalo, že sme se ocitli na Malý Skále. Šli sme po proudu Jizery kolem kempu, a dál přes most. Došli sme k lavičce u kapličky, sedli sme si tam a já si vybalil poslední zbytky salámu. Jak sem ho tak dojídal, tak kolem nás procházel muž s kárkou, pozastavil se a popřál nám dobrou chuť. Náhle se zastavil úplně a šel k nám! Přišel k Danovi a ptal se ho, kde sehnal ty maskáče. Danek mu na férovku řek, že je profesionální voják. Chybělo mu k tomu plno věcí (ale na první pohled ne) a že teď se de jen projít do lesa a tak. Chlápek se dal do řeči a asi deset minut nám vyprávěl, jak byl v Alpách a jak tam spad do ňáký pukliny. Pak nám radil, ať nelezeme po Suškách, že pískovec klouže a že se láme. Jako kdyby sme to nepoznali na vlastní kůži. A ještě jak lez za mlada kvuli sázce tří piv na vyhlídku bez jištění.

U Boučků sme zůstali na tři piva

Když zase odjel, tak sme zabalili věci a šli k Boučkům. U Boučků sme zůstali na tři piva, ovšem během toho, co sme dopíjeli první, tak přišel chlápek a dal si u nás panáka rumu. Ťukli sme si a on zase odešel. My s Danem sme si vychutnávali ty pivečka a kecali o všem možnym i nemožnym. Vedle nás seděli dva tatíkové ve vojenskym, no a když odešli tak Dan začal kritizovat jejich výšivky. Ne že by nebyli vojenský, ale byli našitý tam kde nemaj co dělat.

Když sme odcházeli, tak venku akorát přestávalo pršet a tak sme rovnou vyrazili na Sušky. Potkali sme zase toho chlápka. Šel si dát dalšího.

K Suškám sme šli po modře značený cestě, ze začátku se mi podlamovali sice trochu nohy, ale jinak to šlo.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

 • Captcha Image

Diskuze k článku

Pokračování
Pokračování se chystá.
 • Autor Kuba Turek
 • Datum a čas 29.10.2003 08:19
Reaguj
Re: Dobrou chuť
Taky jsem poťešen že je někdo "normální" jako my.
 • Autor Anonym
 • Datum a čas 28.10.2003 23:34
Reaguj
Re: reklama
No víš nemám vejšku akorát učňák, ale myslim že to neni zas tak podstatný. Nedělám reklamu na housky ani na salám jen píšu, a to mě baví !!!!!!
 • Autor Anonym
 • Datum a čas 28.10.2003 23:32
Reaguj
Re: Dobrý
Kdyby to Kuba sem dal celý tak by sis přečet celej příběch tak by ses dočet třeba i to jak sme si ďáli v poslední sněhový vánici na pánvi vajíčka. Pokuď to chceš poslat a přečíst si to celý tak mi napiš svůj mail.
 • Autor Anonym
 • Datum a čas 28.10.2003 23:27
Reaguj
reklama
Co to proboha je - reklama na housky se salamem sesmolena absolventem 5. rocniku zakladni skoly?
 • Autor fox
 • Datum a čas 28.10.2003 14:43
Reaguj
Dobrou chuť
čau, naše trampování probíhá přesně stejně, potěšil jsi mě že v tom nejsme sami.
 • Autor T.O. Zlatý potok
 • Datum a čas 27.10.2003 15:17
Reaguj
Dobrý
Nejdřív jsem si řikal, co je to za blábol, pak mě to docela bavilo. A tak by mě zajímalo, jsetli žerete pořád jenom housky se salámem?
 • Autor Co žerete?
 • Datum a čas 27.10.2003 09:01
Reaguj
Celkem 7 příspěvků v diskuzi


Noc na hřebenech Krkonoš: v boudě nebo přístřešku?

Noc na hřebenech Krkonoš: v boudě nebo přístřešku?

Erbovním znamením krkonošské turistiky jsou boudy. Tak se už od začátku německého osídlení ve středověku nazývají hospodářská stavení na hřebenech. Byly to vlastně jednoduché statky, které hospodařily v drsných podmínkách, kde... celý článek

České hory AKTUÁLNĚ 2022/2023

Přemýšlíte nad výletem do Krkonoš a nevíte, jak najít ubytování?

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články

Festivalová zóna 32. ročníku Festivalu Krumlov

Festivalová zóna 32. ročníku Festivalu Krumlov

Rozmanitý a lákavý doprovodný program zdarma nabídne 32. ročník Mezinárodního hudebního festivalu Český Krumlov ve Festivalové zóně od 14. července do 18. srpna.
Zapadlí vlastenci: Rais nebo Metelka?

Zapadlí vlastenci: Rais nebo Metelka?

Zapadlí vlastenci žijí v díle Karla Václava Raise v jakémsi Pozdětíně, což je fiktivní vesnice někde v Podkrkonoší. Spisovatel využil podrobné zápisky Věnceslava Metelky z Pasek nad Jizerou. Památník zapadlých vlastenců poskytuje vhled do
Kilimandžáro, nejvyšší hora Afriky

Kilimandžáro, nejvyšší hora Afriky

Kilimandžáro je nejvyšší hora Afriky. Patří tedy do ceněné sbírky nejvyšších hor všech kontinentů 7 Summits. Zároveň je to výstup nejlehčí. K jeho zdolání stačí trekové hole, batůžek a dost peněz na místní
Malá dachsteinská dobrodružství

Malá dachsteinská dobrodružství

AKTUALIZACE Jeden z nejbližších impozantních alpských velikánů se vypíná nějakých tři sta kilometrů od českých hranic. Téměř třítisícový Dachstein vévodí dalekému širokému okolí. Jeho bílá ledovcová čepice září stovky kilometrů daleko.
Zimní slunovrat začíná opravdovou zimu a vrací nám světlo

Zimní slunovrat začíná opravdovou zimu a vrací nám světlo

Zimní slunovrat se odehraje ve středu 22. prosince přesně v 4:28 hodin. Noc je nejdelší a den nejkratší z celého roku. Důvodem je, že naše severní polokoule je nejvíce odchýlená od Slunce.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
FESPO - veletrh Švýcarsko, Curych 2.-5.2. 2.2.
Vacances - veletrh Belgie, Brusel 2.-5.2. 2.2.
Balttour - veletrh Lotyšsko, Riga 3.-5.2. 3.2.
Chřibské zimní táboření Chřiby 3.-5.2. 3.2.
Zimní táboření Lipnice nad Sázavou, hrad 3.-5.2. 3.2.
Batmassan - veletrh Švédsko, Göteborg 4.-12.2. Lodě 4.2.
Ledová jízda - psí spřežení Pec pod Sněžkou 4.-6.2. 4.2.
Grónsko - diashow Praha, Městská knihovna Přednáší Martin Loew 6.2. 19:00
Siam - diashow Havlíčkův Brod, knihovna Přednáší David Hainall  6.2. 18:00
Grónsko - diashow Domažlice, Čakan Přednáší Martin Loew  7.2. 19:00

Diskuse

Nohy v suchu Bretislav, 2.2.2023 18:52, 3 příspěvky
lavina Pišišvor, 2.2.2023 16:14, 2 příspěvky
Článek? Michal, 2.2.2023 13:19, 1 příspěvek
ceny za nocleh Petr, 2.2.2023 12:05, 1 příspěvek
lavina Skiák, 2.2.2023 1:57, 2 příspěvky
Skialp Honza, 31.1.2023 14:27, 16 příspěvků
Etický kodex Syndikátu no... Kuba Turek, 30.1.2023 23:51, 7 příspěvků
Text – Honza: Michael Beranek, 30.1.2023 20:38, 6 příspěvků
Svět se změnil Honza, 30.1.2023 19:46, 6 příspěvků
Etický kodex Syndikátu no... Honza, 30.1.2023 19:39, 7 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Projekty obnovy mokřadů z... Horydoly , 2.2.2023 17:10
Nový ročník Adapterra Awa... Horydoly , 2.2.2023 16:55
Anytimecar: 7 tipů na top... Horydoly , 2.2.2023 15:53
Běžecké závody 2023 Horydoly , 25.1.2023 20:46
Konvenční turismus je passé Horydoly Open, 20.1.2023 18:30
Pojišťovny varují před vý... Horydoly Open, 20.1.2023 18:23
Re: Pojištění Horydoly Open, 20.1.2023 18:21
Re: Pojištění Horydoly Open, 20.1.2023 18:19