Němci chtějí turistické přechody na Šumavě, Češi je blokují
Prakticky to znamená, že letos nebudou otevřeny žádné další turistické přechody mezi oběma národními parky, jako je například dlouho požadovaný Modrý sloup.
Němci mohou na hranice, Čechy drží ochranáři zkrátka
Nebudou zatím zpřístupněny ani ty přechody, které navrhly správy obou parků, ani přechody navržené obcemi na obou stranách státní hranice.
Čeští turisté, kteří chtějí navštívit sousední Národní park Bavorský les budou muset i nadále objíždět šumavský masiv nebo přecházet přes okrajové přechody Železnou Rudu, Gsenget u Prášil nebo Bučinu.
Z důvodů ochrany přírody zůstávají turistické možnosti německých a českých turistů na Šumavě odlišné. Německý turista se může pohybovat v Bavorském lese až ke státní hranici, český na Šumavě nikoli.
Nejsme vstřícní k veřejnosti
Politici přirovnali řešení turistických přechodů mezi parky ke gordickému uzlu. Argumentovali, že počet tří nových přechodů navržených správami obou parků (Pod Poledníkem, Modrý sloup a Siebensteinkopf u pramenů Vltavy) je nedostatečný, protože mnoho stezek v rozpadajícím se lese na bavorské straně již zaniklo.
Předseda vlády Heinz Grünwald argumentoval, že návrh obou parků na tři přechody nevychází dostatečně vstříc veřejnosti a návštěvníkům Šumavy. "Bez ochoty ke kompromisům to nepůjde dál."
Hranice nelze překročit
Ředitel Správy Národního parku Bavorský les Karl Friedrich Sinner však oponoval, že tři přechody navržené správami obou parků jsou dobrým kompromisem. "Jsou tu hranice z pohledu ochrany přírody, které nelze překročit."
Požadovaný přechod Střelecký průsek-Hochschachten a Roklanská nádrž-Velký Roklan Sinner jednoznačně zamítl. "Zde je hranice nepřekročitelná. Nelze jít nad rámec návrhu, který jsme dali," zdůraznil.
K němu se připojil ředitel Správy Národního parku Šumava František Krejčí. "Každý další přechod nad rámec tří navržených by musel projít posouzením v rámci EIA, a to je dlouhodobá záležitost," řekl.
Parky mohou být nepřijatelné pro veřejnost
Národní park Bavorský les disponuje v současné době 330 km značených cest, 175 km cyklotras a 56 km tzv. ostatních (neznačených) cest, přístupných od 1. července 15. listopadu každoročně.
Předseda Svazu obcí Národního parku Bavorský les Heinz Wolf odmítl akceptovat jak návrh parků, tak kompromisní řešení čtyř přechodů, navržené radním Plzeňského kraje Jiřím Kalistou. "Původně jsme chtěli sedm přechodů, dnes trváme na pěti včetně cesty na Modrý sloup Luzenským údolím. Jako kompenzaci nabízíme uzavření hraničního chodníku mezi Železnou Rudou a lokalitou Hochschachten u Modravy. Nepřijetí pěti přechodů by znamenalo ohrožení přijatelnosti obou parků v očích veřejnosti."
Předseda Regionální rozvojové agentury Šumava Miloš Picek poznamenal, že původní návrh obcí zněl dokonce na devět přechodů. "Obce byly ochotny sestoupit na čtyři přechody za předpokladu, že jeden z nich bude Velký Roklan."
Čím více debatujeme, tím více ztrácíme kredit
Předseda Svazu obcí Národního parku Šumava František Nykles se k požadavku pěti přechodových bodů připojil a vyslovil se proti vytváření nových bariér mezi oběma zeměmi. Řekl: "Od roku 1945 jsme neměli možnost vstoupit do hraničního území. Schengen měl umožnit návštěvu do té doby nepřístupných částí národních parků." Požadavek pěti přechodů podpořili i zemský rada Ludwig Lankl, jeho kolega Heinz Wölfl a předseda Euregio Freyung a ředitel společnosti pro spolupráci v Evropě Europe Direct Kaspar Sammer. Jednání bylo uzavřeno jako nulové s tím, že se bude dále jednat."
"S našimi postoji půjdeme na veřejnost, vznikne veřejná diskuse, možná i protesty," zdůraznil zemský rada Wölfl. "Čím více debatujeme, tím více ztrácíme kredit. Toto jednání je zklamáním," prohlásil na závěr.
Modrý sloup jednoduše nechceme
Podle ředitele Správy NP Šumava Františka Krejčího je jedinou možností další jednání. "Musíme zachovat přírodní hodnoty obou parků, ale zároveň se je snažit v rozumné míře zpřístupnit našim hostům," řekl. "Dalších čtrnáct dní budeme hledat možnost, jak v rámci tří navržených přechodů jeden z nich - Poledník - posunout směrem k Roklanu, což je pro mě světlélko na konci tunelu a naznačená možnost kompromisu."
Zvětšit mapu
Diskuse
Diskuze k článku
Historické železnice a nostalgické vlaky
Slovensko AKTUÁLNĚ 2025
Nejčtenější články
Milan Rastislav Štefánik: smrt stále budí vášně
Jeseň pokračuje: Zemplínske lakocinky
Kam za nejkrásnějšími ohňostroji světa?
Houby AKTUÁLNĚ 2025
Česká Kanada: Dobrodružství v zapomenuté divočině
Regiony
Kalendář akcí Zobrazit všechny akce
| AKCE | KDE | INFO | KDY | ČAS |
|---|---|---|---|---|
| Orchideje - výstava | Praha, Botanická zahrada Univerzity Karlovy | 23.10.-2.11. | 23.10. | |
| Festival dokumentárních filmů | Jihlava | 24.10.-2.11. | 24.10. | |
| Cyklohráček - vlak s dětskou hernou | Praha | 23.3.-28.10. Praha - Slaný | 28.10. | |
| Mezinárodní festival outdoorových filmů | Řepiště, U Máně | 30.10.-5.12. | 30.10. | |
| Fotobraní - fotovýstava | Kroměříž, Dům kultury | 3.-31.10. | 31.10. | |
| Día De Muertos - svátek mrtvých | Praha, Náprstkovo muzeum | 1.-2.11. | 1.11. | |
| Svatohubertské slavnosti | Loučeň, zámek | 1.11. | ||
| Klenoty pralesa - výstava | Olomouc | 17.10.-2.11. | 2.11. | |
| Dendrologická zahrada - konec sezony | Praha, Dendrologická zahrada | 2.11. | ||
| Z pohádky do pohádky - výstava ilustrací | Třebechovice pod Orebem, muzeum | 31.5.-2.11. Maloval Vojtěch Kubašta | 2.11. |
Diskuse
| Jak, nevalné kvality??? | Kuba Turek, 28.10.2025 15:32, 2 příspěvky |
| Jak, nevalné kvality??? | Václav, 28.10.2025 14:57, 2 příspěvky |
| Podvodnici? | Honza, 28.10.2025 10:39, 5 příspěvků |
| Podvodnici? | Kuba Turek - šéfredaktor Horydoly, 28.10.2025 9:14, 5 příspěvků |
| Podvodnici! | student, 28.10.2025 5:29, 5 příspěvků |
| Inu | Honza, 27.10.2025 10:19, 10 příspěvků |
| jinak možná | Pišišvor, 26.10.2025 22:50, 1 příspěvek |
| traverz | climber, 25.10.2025 12:48, 3 příspěvky |
| opravy | Nenufer, 25.10.2025 9:57, 5 příspěvků |
| ??? | Elektrika, 23.10.2025 16:41, 2 příspěvky |
Fórum Zobrazit všechny příspěvky
| Společenské oděvy | Horydoly , 28.10.2025 21:27 |
| Velké Popovice | Horydoly , 26.10.2025 23:07 |
| Krumlovský vodácký maraton | Horydoly , 22.10.2025 20:56 |
| Sv. Martina oslaví Na Spi... | Horydoly Open, 22.10.2025 10:03 |
| Kosmetika | Horydoly Open, 22.10.2025 9:59 |
| Mezinárodní úspěch Kutné ... | Horydoly Open, 20.10.2025 9:30 |
| Podzimní výlovy | Horydoly , 17.10.2025 19:45 |
| Jižní Čechy | Horydoly , 15.10.2025 1:17 |
VIDEO
FACEBOOK
TWITTER
INSTAGRAM
PINTEREST
ENGLISH