Němé Muttichovy značky v Krkonoších se stále obnovují

Němé Muttichovy značky v Krkonoších se stále obnovují
Němá značka ukazuje na Labskou boudu.
Autor snímku Kamila Antošová - KRNAP
SDÍLEJ:

100 let ukazují němé značky v Krkonoších, kudy a kam jít pěšky nebo jet na lyžích v Krkonoších. Vidět jsou i v nejhorším nečasu a rozumí jim každý bez rozdílu rodného jazyka. Němé značky jsou krkonošským unikátem, nikde jinde v Evropě se s této době nic podobného nepoužívá.

Němé Muttichovy značky v Krkonoších se stále obnovují
Rozcestník u Výrovky, kde ústí Dlouhý důl.
Autor snímku Kuba Turek
Jak na to

Camill Orfano Muttich, vlastním jménem Kamil Vladislav Muttich, byl malíř, ilustrátor, karikaturista, freskař, básník, divadelník a nadšený lyžař. Působil v Českém spolku pro zimní sporty v Praze. Před 1. světovou válkou se stal členem Svazu lyžařů v Království českém a dělal kontrolora na závodních tratích. V letech 1914 - 1916 žil ve Vysokém nad Jizerou. Brzy po válce byl zvolen do výboru Svazu lyžařů Republiky československé a pracoval v něm do smrti. Navrhl kongresové značky, odznaky i plakáty, byl členem redakční rady časopisu Zimní sport. Plného využití svých značek v krkonošském terénu se nedožil. Zemřel 1924 ve věku 51 let. Předseda svazu Jan Synáček po jeho smrti uvedl: "Každá tvoje němá značka na Krkonoších volati nám bude tvůj pozdrav při každé naší návštěvě."

Návštěvníci se i nadále budou v horách setkávat s červenými plechovými značkami známými také jako Muttichovy značky nebo Muttichovky podle příjmení jejich tvůrce - Kamila Vladislava Mutticha.

"Takzvané Muttichovky jsou tradiční krkonošská záležitost, která má v terénu své opodstatnění," říká ředitel Správy Krkonošského národního parku Robin Böhnisch. "Pravdou je, že dnes už málokdo zná přesný význam jednotlivých symbolů. Mnozí na ně dokonce pohlížejí jen jako na nějaké ornamenty. Faktem ale zůstává, že jak v minulosti, tak i nyní to jsou orientační značky, které mohou turistům v nesnázích pomoci."

Němé značky znázorňují nejvýznamnější vrcholy, horské boudy, osady či obce. Díky velikosti 30-50 cm a červené barvě jsou vidět i za snížené viditelnosti, ve sněhové bouři či při námraze. Neudávají kilometrové ani časové údaje, ukazují pouze směr k danému místu natočením a šipkou v dolním okraji značky. Přehled Muttichovek se dá najít téměř na každé lyžařské mapě Krkonoš, objevují se i na letních turistických mapách včetně té poslední vydané Správou KRNAP v prosinci 2021 a v různých průvodcích či prospektech.

Jednotlivých typů němých značek bylo nejprve 28. Po úpravách ve 30. letech 20. století se množství zvýšilo na 35 a v dnešní době jich je 31. Všechny se už nevyužívají.

 

Péči o němé značky se věnuje Horská služba Krkonoše ve spolupráci se Správou KRNAP, a to ve vyšších a hřebenových partiích, kde jsou nejpotřebnější.

V současné době je po Krkonoších rozmístěno celkem 96 Muttichovek. Díky finanční podpoře společnosti Škoda Auto se rozšíří na jaře tento počet o 69 nových němých značek, které v současné době vznikají v lánovské kovovýrobě. Nové Muttichovky budou stejně jako ty původní vyrobené z dvoumilimetrového ocelového plechu s odolnou povrchovou úpravou a natřené budou červenou vypalovací barvou.

Aby je neničili Češi ani Němci

Myšlenka zavedení němých značek pochází z počátku první republiky, od Svazu lyžařů Republiky československé. Prvním důvodem k jejich vytvoření byla nečitelnost letního turistického značení v zimě, neboť symboly namalované na ukazatelích často zapadaly sněhem či je pokryla námraza. Druhým důvodem byla jazyková problematika. Počátek Československa je spjat s pokračováním národnostních sporů mezi českým a německým obyvatelstvem, žijícím v nově vzniklé republice. Nejinak tomu bylo i s jazykovou podobou nápisů na turistických ukazatelích, které kvůli tomu byly nejednou ničeny - ať už jednou či druhou jazykovou skupinou. Němé značky bez jakýchkoliv textů měly tento problém vyřešit.

VIDEO Bílé Labe na lyžích, když je špatná viditelnost

Vypracování symbolů pro jednotlivé znaky, představující důležité krkonošské cíle, se ujal člen výboru Svazu lyžařů RČS a nadšený lyžař Kamil Vladislav Muttich. V zimě 1921/22 měly být značky vyzkoušeny na 3 až 4 nejnavštěvovanějších místech v západních Krkonoších. Osvědčily se, a tak bylo celkem odesláno téměř 200 značek krkonošským boudařům, kteří měli zajistit jejich umístění podle zaslaných plánků. V létě 1924 bylo němé značení Krkonoš dokončeno. Muttichovky byly umístěny v celém pohoří od Nového Světa nad Harrachovem až po Janské Lázně. Celkově se jednalo o 350 červených cedulí ze silného plechu.

Muttichovy značky Krkonoše.

Ve 20. a 30. letech se o značky na obou stranách Krkonoš staral Svaz lyžařů RČS. Ten po druhé světové válce zanikl a péči o značky převzala Horská služba. Právě v tomto období došlo na české straně hor k několika obnovám němých značek, kdežto na polské straně zanikly.

Krkonoše, Muttichovy němé značky.

"Vrchlabští Škodováci ve druhé polovině minulého století využili své technické zázemí, aby němé značky pomohli obnovit. A po více než padesáti letech chce naše společnost na tuto dávnou pomoc opět navázat a finančně podpořit další obnovu Muttichovek. Je v tom jistá symbolika toho, že tak jako Muttichovky, i my jsme po desítky let součástí zdejšího regionu,“ říká Michal Kadera, vedoucí vnějších vztahů Škoda Auto.

Naposledy byly Muttichovky revitalizovány v roce 2003, kdy bylo v dílnách Správy Krkonošského národního parku ve Svobodě nad Úpou vyrobeno 48 nových značek.

Němé značky Krkonoš

Krkonoše, Muttichovy němé značky.

Benecko (původně Žalý): kříž vyrůstající z vodorovné čáry
Bílé Labe: miska (dolní půlkruh)
Černá bouda: čtverec postavený na špičku (pantograf)
Dvoračky: lichoběžník se dvěma pravými úhly ve tvaru písmena D
Harrachov (původně Nový Svět): šesticípá hvězda hrotem dolů a nahoru.
Hřebenová túra: plný trojúhelník špičkou nahoru
Hrnčířské boudy: hrnek
Jablonec nad Jizerou: Y vyrůstající z vodorovné čáry
Janské Lázně: ptačí pařát či smrková větvička
Klínovky: písmeno K
Labská bouda: písmeno L s nakloněnou svislou čarou
Lahrovy boudy: písmeno Y vzhůru nohama
Liščí hora (původně Liščí boudy): stylizovaná liška
Lučiny: písmeno B podle německého Bodenwiesbauden
Luční bouda: plný trojúhelník šipkou dolů, horní podstava prodloužená čarou
Martinova bouda: písmeno M
Mísečky: stupňovitá pyramida vrcholem dolů
Pec pod Sněžkou: houba či deštník
Petrova bouda: písmeno P
Pomezní boudy (původně Hraniční boudy): písmeno E otočené o 90° doprava
Rezek: písmeno E otočené o 90° doleva
Rokytnice nad Jizerou: písmeno R
Rýchorská bouda (původně Rennerova bouda): symbol tří štítových domků vedle sebe
Sněžka: prázdný trojúhelník špičkou nahoru
Sněžné jámy (Vysoké kolo): kružnice s vyznačeným svislým průměrem
Špindlerova bouda: zrcadlově obrácené písmeno Z
Špindlerův Mlýn: písmeno X (kříž)
Úpa: hranaté pravoúhlé Y
Vosecká bouda: písmeno V
Vrchlabí: písmeno W
Žacléř: písmeno Z

Zaniklé značky

Jakuszyce (Jakobsthal): písmeno T
Nová Slezská bouda (Neue Schlesische Baude): písmeno N
Stará Slezská bouda (Alte Schlesische Baude): písmeno A
Jindřichova bouda (Prinz-Heinrich-Baude): písmeno H
Hamplova bouda (Hampelbaude): písmeno H, ležící na boku
Obří důl (Riesengrund): šipka dolů
Výrovka (Tannenbaude, Geiergucke): stylizovaný sup (německy Geier)

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Offline

Offline jsou na zadní straně obalu "Krakonošovy slané tyčinky"

  • Autor Šlojíř
  • Datum a čas 11.1.2022 19:14
Reaguj
Celkem 1 příspěvek v diskuzi


Pod Passo San Nicolo v Dolomitech se zřítil český turista

Pod Passo San Nicolo v Dolomitech se zřítil český turista

ČERNÁ VDOVA Český turista se zřítil ze skal na stezce Lino Pederiva ve Val di Fassa v Dolomitech. 50letý muž byl po stometrovém pádu na místě mrtev.... celý článek

Krkonoše AKTUÁLNĚ 2025

Je legální vybírat mýtné od chodců na horské stezce v Dolomitech?

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.







Nejčtenější články

Jmenuje se Elbe Princesse neboli Labská princezna

Jmenuje se Elbe Princesse neboli Labská princezna

Luxusní plovoucí hotel a zároveň výletní loď Elbe Princesse byla postavena na pravidelné plavby Praha - Berlín a někdy dopluje až do Hamburku. Je to největší loď, která pluje na českých vodách.
Gaspi doporučuje: Salzkammergut je pro mě prázdninový cíl nejen na e-bike

Gaspi doporučuje: Salzkammergut je pro mě prázdninový cíl nejen na e-bike

Gaspi není jen ten splašený kůň, který sjíždí šílené traily a činné sopky. Je to taky táta od rodiny. Už mnoho let se vrací do rakouské oblasti Salzkammergut, kde si od
Jihozápadní hřeben na Pyšný štít

Jihozápadní hřeben na Pyšný štít

CLIMBING GUIDE Vysoké Tatry nenabízejí dlouhé lezení alpských rozměrů. Jednou z čestných výjimek je Pyšný štít. Samotný dvojvrchol Pyšného a Malého Pyšného štítu je ve stínu vedlejšího Lomnického štítu, ale výstupy ze všech
Skalní lezení v Davli

Skalní lezení v Davli

AKTUALIZACE Pražáci hledají skály, po kterých se dá lézt. Zdá se, že se jim to stále daří. Jedna z nejnovějších lezeckých oblastí vznikla hned za hranicemi metropole v Davli.
Livigno na vlastní nohy: 1500 kilometrů horských tras

Livigno na vlastní nohy: 1500 kilometrů horských tras

Hluboko v italských Alpách, obklopené horským tichem a dechberoucí přírodou, leží Livigno. Známé také jako Malý Tibet nabízí více než 1500 km značených turistických tras, které vedou od poklidných pastvin přes lesní

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Tour de France Francie 5.-27.7. Silniční cyklistika 5.7.
Přejezd republiky Šatov 11.-13.7. Koloběžky 11.7.
Salzkammergut - cyklomaraton Rakousko, Bad Goisern Horská kola 12.7.
Nízkotatranská stíhačka - běh Telgárt 12.7.
Krkonošský parní víkend
Martinice v Krkonoších 12.-13.7. 12.7.
Karpatský pedál - cyklomaraton Javorník Horská kola 12.7.
Vajgarská saň - dračí lodě Jindřichův Hradec, Vajgar 12.7.
Řinčobraní - historický šerm Krašov 12.7.
Bystrická dolina - povolené lezení
Harmanec Povolené lezení 15.7.-1.12. 15.7.
Zažít pravé Japonsko - workshop Praha, Trmalova vila Přednáší Hisako Yokoyama 17.7. 16:00

Diskuse

Motorbreath Motorbreath, 12.7.2025 3:22, 1 příspěvek
Zachránila život ukrajins... Klára, 11.7.2025 23:30, 302 příspěvků
Byla nejlepší! Klára, 11.7.2025 23:23, 302 příspěvků
Byla nejlepší! Novinář, 11.7.2025 22:08, 302 příspěvků
Tanečnice z pouště Táta, 11.7.2025 18:48, 302 příspěvků
Tanečnice z pouště Novinář, 11.7.2025 18:30, 302 příspěvků
Byla nejlepší! Cyklista, 11.7.2025 7:19, 302 příspěvků
Turek opět lže a překrucuje Cyklista, 11.7.2025 6:58, 302 příspěvků
autorovi Václav, 11.7.2025 5:15, 302 příspěvků
Byla nejlepší! Klára, 11.7.2025 0:10, 302 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Re: Restaurace a hospody Horydoly Open, 9.7.2025 13:51
V pátek začíná 34. Festiv... Horydoly Open, 9.7.2025 13:36
Pillerseetal Horydoly , 4.7.2025 22:24
Pro zvědavce: Kino Alm, k... Horydoly Open, 4.7.2025 12:04
Třídenní trek přes Piller... Horydoly Open, 4.7.2025 12:01
Pytloun Harrachov Horydoly , 4.7.2025 11:49
Pillerseetal LavillThopy LavillThopy, 3.7.2025 19:58
Karlovarský filmový festi... Horydoly , 3.7.2025 0:31