Němé Muttichovy značky v Krkonoších se stále obnovují

Němé Muttichovy značky v Krkonoších se stále obnovují
Němá značka ukazuje na Labskou boudu.
Autor snímku Kamila Antošová - KRNAP
SDÍLEJ:

100 let ukazují němé značky v Krkonoších, kudy a kam jít pěšky nebo jet na lyžích v Krkonoších. Vidět jsou i v nejhorším nečasu a rozumí jim každý bez rozdílu rodného jazyka. Němé značky jsou krkonošským unikátem, nikde jinde v Evropě se s této době nic podobného nepoužívá.

Němé Muttichovy značky v Krkonoších se stále obnovují
Rozcestník u Výrovky, kde ústí Dlouhý důl.
Autor snímku Kuba Turek
Jak na to

Camill Orfano Muttich, vlastním jménem Kamil Vladislav Muttich, byl malíř, ilustrátor, karikaturista, freskař, básník, divadelník a nadšený lyžař. Působil v Českém spolku pro zimní sporty v Praze. Před 1. světovou válkou se stal členem Svazu lyžařů v Království českém a dělal kontrolora na závodních tratích. V letech 1914 - 1916 žil ve Vysokém nad Jizerou. Brzy po válce byl zvolen do výboru Svazu lyžařů Republiky československé a pracoval v něm do smrti. Navrhl kongresové značky, odznaky i plakáty, byl členem redakční rady časopisu Zimní sport. Plného využití svých značek v krkonošském terénu se nedožil. Zemřel 1924 ve věku 51 let. Předseda svazu Jan Synáček po jeho smrti uvedl: "Každá tvoje němá značka na Krkonoších volati nám bude tvůj pozdrav při každé naší návštěvě."

Návštěvníci se i nadále budou v horách setkávat s červenými plechovými značkami známými také jako Muttichovy značky nebo Muttichovky podle příjmení jejich tvůrce - Kamila Vladislava Mutticha.

"Takzvané Muttichovky jsou tradiční krkonošská záležitost, která má v terénu své opodstatnění," říká ředitel Správy Krkonošského národního parku Robin Böhnisch. "Pravdou je, že dnes už málokdo zná přesný význam jednotlivých symbolů. Mnozí na ně dokonce pohlížejí jen jako na nějaké ornamenty. Faktem ale zůstává, že jak v minulosti, tak i nyní to jsou orientační značky, které mohou turistům v nesnázích pomoci."

Němé značky znázorňují nejvýznamnější vrcholy, horské boudy, osady či obce. Díky velikosti 30-50 cm a červené barvě jsou vidět i za snížené viditelnosti, ve sněhové bouři či při námraze. Neudávají kilometrové ani časové údaje, ukazují pouze směr k danému místu natočením a šipkou v dolním okraji značky. Přehled Muttichovek se dá najít téměř na každé lyžařské mapě Krkonoš, objevují se i na letních turistických mapách včetně té poslední vydané Správou KRNAP v prosinci 2021 a v různých průvodcích či prospektech.

Jednotlivých typů němých značek bylo nejprve 28. Po úpravách ve 30. letech 20. století se množství zvýšilo na 35 a v dnešní době jich je 31. Všechny se už nevyužívají.

 

Péči o němé značky se věnuje Horská služba Krkonoše ve spolupráci se Správou KRNAP, a to ve vyšších a hřebenových partiích, kde jsou nejpotřebnější.

V současné době je po Krkonoších rozmístěno celkem 96 Muttichovek. Díky finanční podpoře společnosti Škoda Auto se rozšíří na jaře tento počet o 69 nových němých značek, které v současné době vznikají v lánovské kovovýrobě. Nové Muttichovky budou stejně jako ty původní vyrobené z dvoumilimetrového ocelového plechu s odolnou povrchovou úpravou a natřené budou červenou vypalovací barvou.

Aby je neničili Češi ani Němci

Myšlenka zavedení němých značek pochází z počátku první republiky, od Svazu lyžařů Republiky československé. Prvním důvodem k jejich vytvoření byla nečitelnost letního turistického značení v zimě, neboť symboly namalované na ukazatelích často zapadaly sněhem či je pokryla námraza. Druhým důvodem byla jazyková problematika. Počátek Československa je spjat s pokračováním národnostních sporů mezi českým a německým obyvatelstvem, žijícím v nově vzniklé republice. Nejinak tomu bylo i s jazykovou podobou nápisů na turistických ukazatelích, které kvůli tomu byly nejednou ničeny - ať už jednou či druhou jazykovou skupinou. Němé značky bez jakýchkoliv textů měly tento problém vyřešit.

VIDEO Bílé Labe na lyžích, když je špatná viditelnost

Vypracování symbolů pro jednotlivé znaky, představující důležité krkonošské cíle, se ujal člen výboru Svazu lyžařů RČS a nadšený lyžař Kamil Vladislav Muttich. V zimě 1921/22 měly být značky vyzkoušeny na 3 až 4 nejnavštěvovanějších místech v západních Krkonoších. Osvědčily se, a tak bylo celkem odesláno téměř 200 značek krkonošským boudařům, kteří měli zajistit jejich umístění podle zaslaných plánků. V létě 1924 bylo němé značení Krkonoš dokončeno. Muttichovky byly umístěny v celém pohoří od Nového Světa nad Harrachovem až po Janské Lázně. Celkově se jednalo o 350 červených cedulí ze silného plechu.

Ve 20. a 30. letech se o značky na obou stranách Krkonoš staral Svaz lyžařů RČS. Ten po druhé světové válce zanikl a péči o značky převzala Horská služba. Právě v tomto období došlo na české straně hor k několika obnovám němých značek, kdežto na polské straně zanikly.

Krkonoše, Muttichovy němé značky.

"Vrchlabští Škodováci ve druhé polovině minulého století využili své technické zázemí, aby němé značky pomohli obnovit. A po více než padesáti letech chce naše společnost na tuto dávnou pomoc opět navázat a finančně podpořit další obnovu Muttichovek. Je v tom jistá symbolika toho, že tak jako Muttichovky, i my jsme po desítky let součástí zdejšího regionu,“ říká Michal Kadera, vedoucí vnějších vztahů Škoda Auto.

Naposledy byly Muttichovky revitalizovány v roce 2003, kdy bylo v dílnách Správy Krkonošského národního parku ve Svobodě nad Úpou vyrobeno 48 nových značek.

Němé značky Krkonoš

Krkonoše, Muttichovy němé značky.

Benecko (původně Žalý): kříž vyrůstající z vodorovné čáry
Bílé Labe: miska (dolní půlkruh)
Černá bouda: čtverec postavený na špičku (pantograf)
Dvoračky: lichoběžník se dvěma pravými úhly ve tvaru písmena D
Harrachov (původně Nový Svět): šesticípá hvězda hrotem dolů a nahoru.
Hřebenová túra: plný trojúhelník špičkou nahoru
Hrnčířské boudy: hrnek
Jablonec nad Jizerou: Y vyrůstající z vodorovné čáry
Janské Lázně: ptačí pařát či smrková větvička
Klínovky: písmeno K
Labská bouda: písmeno L s nakloněnou svislou čarou
Lahrovy boudy: písmeno Y vzhůru nohama
Liščí hora (původně Liščí boudy): stylizovaná liška
Lučiny: písmeno B podle německého Bodenwiesbauden
Luční bouda: plný trojúhelník šipkou dolů, horní podstava prodloužená čarou
Martinova bouda: písmeno M
Mísečky: stupňovitá pyramida vrcholem dolů
Pec pod Sněžkou: houba či deštník
Petrova bouda: písmeno P
Pomezní boudy (původně Hraniční boudy): písmeno E otočené o 90° doprava
Rezek: písmeno E otočené o 90° doleva
Rokytnice nad Jizerou: písmeno R
Rýchorská bouda (původně Rennerova bouda): symbol tří štítových domků vedle sebe
Sněžka: prázdný trojúhelník špičkou nahoru
Sněžné jámy (Vysoké kolo): kružnice s vyznačeným svislým průměrem
Špindlerova bouda: zrcadlově obrácené písmeno Z
Špindlerův Mlýn: písmeno X (kříž)
Úpa: hranaté pravoúhlé Y
Vosecká bouda: písmeno V
Vrchlabí: písmeno W
Žacléř: písmeno Z

Zaniklé značky

Jakuszyce (Jakobsthal): písmeno T
Nová Slezská bouda (Neue Schlesische Baude): písmeno N
Stará Slezská bouda (Alte Schlesische Baude): písmeno A
Jindřichova bouda (Prinz-Heinrich-Baude): písmeno H
Hamplova bouda (Hampelbaude): písmeno H, ležící na boku
Obří důl (Riesengrund): šipka dolů
Výrovka (Tannenbaude, Geiergucke): stylizovaný sup (německy Geier)

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Offline

Offline jsou na zadní straně obalu "Krakonošovy slané tyčinky"

  • Autor Šlojíř
  • Datum a čas 11.1.2022 19:14
Reaguj
Celkem 1 příspěvek v diskuzi


Slovensko AKTUÁLNĚ 2023

Slovensko AKTUÁLNĚ 2023

LIPTOV Zajímá vás, kde se dá projet na lyžích, kde se leze po skalách, jaké podmínky vládnou na hřebenech, jak jsou nateklé ledopády, nebo jaká chata je otevřená? Přinášíme aktuální zprávy... celý článek

Mountopolis: nové jméno pro Zillertal ski safari

Plechové garáže z Polska: kvalita za přiměřenou cenu

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články

Trailové boty na treking? Velké téma současné turistiky

Trailové boty na treking? Velké téma současné turistiky

RADY DO OBCHODU Turistické vybavení se odlehčuje. Včetně nejzákladnějšího - bot, batohu a oblečení. Aby se z počítání gramů nestala nebezpečná zábava, musíte vědět, do čeho jdete. Doslova!
7 nejlepších kasin po celém světě

7 nejlepších kasin po celém světě

Herní možnosti, které můžeme najít mezi TOP 7 kasina po celém světě, jsou rozmanité. Najdeme mimo jiné ruletu, hrací automaty, blackjack a poker.
Leipzig Marathon: Běžecká návštěva u německých přátel

Leipzig Marathon: Běžecká návštěva u německých přátel

Po Kyffhäuser Bergmarathonu, který se běžel kolem druhého největšího památníku Německa, jsem oběhl památník největší – lipský Völkerschlachtdenkmal, Památník bitvy národů, tedy vlastně památník vítězství nad Napoleonem.
Kde se natáčeli Zlatokopové z Arkansasu?

Kde se natáčeli Zlatokopové z Arkansasu?

Nepříliš nápaditá kovbojka Zlatokopové z Arkansasu se natáčela v Alkazaru, na Chlumu a ve Velké Americe. Německo-italsko-francouzská produkce vybrala pro imitaci Divokého západu opuštěné lomy v Českém krasu.
Poslední den ledového lezení v Jizerkách?

Poslední den ledového lezení v Jizerkách?

Poslední led ve Štolpichu na nás zbyl v barierách Na Zatáčkou. Vše ostatní roztálo. Snad by se ještě dalo vylézt několik malých a šikmých stoků ve svazích nad Štolpišským potokem. 

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Taipei Cycle - veletrh Taiwan 22.-25.3. 22.3.
Bokami Západných Tatier Bobrovecká Vápenica 23.-25.3. Skialpinismus 23.3.
Zimní táboření Darkovičky 24.-26.3. 24.3.
For Bikes and Sport - veletrh Praha, Letňany 24.-26.3. 24.3.
Zakončení zimní tábornické sezony Orlické hory, Adam 24.-26.6. 24.3.
Bahno Karlovy Vary, Tři Kříže Horská kola, běh, canisross 25.3.
Valná hromada ČHS Praha 25.3.
Lužnice - odemykání
Suchdol 25.3. 10:00
Nigh Run
Ostrava, Běh 25.3.
Chrudimka - splutí Seč 25.3.

Diskuse

lezecká stěna v Trutnově Anastasia Steele, 24.3.2023 9:26, 117 příspěvků
sem asi ne Pišišvor, 23.3.2023 22:00, 1 příspěvek
Nova zprava - ani ne Pavka, 20.3.2023 17:17, 2 příspěvky
velkoplošné chráněné území Lukas B., 20.3.2023 16:58, 1 příspěvek
Nova zprava Honza, 20.3.2023 14:55, 2 příspěvky
Oprava Horydoly, 19.3.2023 11:42, 4 příspěvky
Oprava Lukas, 18.3.2023 18:59, 4 příspěvky
Koloběžka Mascoot 20-20 Myškovi, 17.3.2023 12:14, 11 příspěvků
Koloběžka Mascoot 20-20 Kemo, 16.3.2023 10:28, 11 příspěvků
INU Honza, 16.3.2023 9:46, 1 příspěvek

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Do Německa za jarními udá... Horydoly Open, 11.3.2023 23:50
Re: ferraty ve Slovinsku? Kuba Turek, 8.3.2023 1:24
ferraty ve Slovinsku? Horydoly , 8.3.2023 1:08
Proč udeřil blesk do soch... milan šupa, 3.3.2023 20:02
Sníh a sjezdovky v provozu Horydoly Open, 23.2.2023 15:22
Češi loni po Česku cestov... Horydoly Open, 23.2.2023 14:59
V Česku natáčený film Na ... Horydoly , 23.2.2023 14:50
Češi se do zahraničí rádi... Horydoly , 23.2.2023 14:44