Němé Muttichovy značky v Krkonoších se stále obnovují

Němé Muttichovy značky v Krkonoších se stále obnovují
Němá značka ukazuje na Labskou boudu.
Autor snímku Kamila Antošová - KRNAP
SDÍLEJ:

100 let ukazují němé značky v Krkonoších, kudy a kam jít pěšky nebo jet na lyžích v Krkonoších. Vidět jsou i v nejhorším nečasu a rozumí jim každý bez rozdílu rodného jazyka. Němé značky jsou krkonošským unikátem, nikde jinde v Evropě se s této době nic podobného nepoužívá.

Němé Muttichovy značky v Krkonoších se stále obnovují
Rozcestník u Výrovky, kde ústí Dlouhý důl.
Autor snímku Kuba Turek
Jak na to

Camill Orfano Muttich, vlastním jménem Kamil Vladislav Muttich, byl malíř, ilustrátor, karikaturista, freskař, básník, divadelník a nadšený lyžař. Působil v Českém spolku pro zimní sporty v Praze. Před 1. světovou válkou se stal členem Svazu lyžařů v Království českém a dělal kontrolora na závodních tratích. V letech 1914 - 1916 žil ve Vysokém nad Jizerou. Brzy po válce byl zvolen do výboru Svazu lyžařů Republiky československé a pracoval v něm do smrti. Navrhl kongresové značky, odznaky i plakáty, byl členem redakční rady časopisu Zimní sport. Plného využití svých značek v krkonošském terénu se nedožil. Zemřel 1924 ve věku 51 let. Předseda svazu Jan Synáček po jeho smrti uvedl: "Každá tvoje němá značka na Krkonoších volati nám bude tvůj pozdrav při každé naší návštěvě."

Návštěvníci se i nadále budou v horách setkávat s červenými plechovými značkami známými také jako Muttichovy značky nebo Muttichovky podle příjmení jejich tvůrce - Kamila Vladislava Mutticha.

"Takzvané Muttichovky jsou tradiční krkonošská záležitost, která má v terénu své opodstatnění," říká ředitel Správy Krkonošského národního parku Robin Böhnisch. "Pravdou je, že dnes už málokdo zná přesný význam jednotlivých symbolů. Mnozí na ně dokonce pohlížejí jen jako na nějaké ornamenty. Faktem ale zůstává, že jak v minulosti, tak i nyní to jsou orientační značky, které mohou turistům v nesnázích pomoci."

Němé značky znázorňují nejvýznamnější vrcholy, horské boudy, osady či obce. Díky velikosti 30-50 cm a červené barvě jsou vidět i za snížené viditelnosti, ve sněhové bouři či při námraze. Neudávají kilometrové ani časové údaje, ukazují pouze směr k danému místu natočením a šipkou v dolním okraji značky. Přehled Muttichovek se dá najít téměř na každé lyžařské mapě Krkonoš, objevují se i na letních turistických mapách včetně té poslední vydané Správou KRNAP v prosinci 2021 a v různých průvodcích či prospektech.

Jednotlivých typů němých značek bylo nejprve 28. Po úpravách ve 30. letech 20. století se množství zvýšilo na 35 a v dnešní době jich je 31. Všechny se už nevyužívají.

 

Péči o němé značky se věnuje Horská služba Krkonoše ve spolupráci se Správou KRNAP, a to ve vyšších a hřebenových partiích, kde jsou nejpotřebnější.

V současné době je po Krkonoších rozmístěno celkem 96 Muttichovek. Díky finanční podpoře společnosti Škoda Auto se rozšíří na jaře tento počet o 69 nových němých značek, které v současné době vznikají v lánovské kovovýrobě. Nové Muttichovky budou stejně jako ty původní vyrobené z dvoumilimetrového ocelového plechu s odolnou povrchovou úpravou a natřené budou červenou vypalovací barvou.

Aby je neničili Češi ani Němci

Myšlenka zavedení němých značek pochází z počátku první republiky, od Svazu lyžařů Republiky československé. Prvním důvodem k jejich vytvoření byla nečitelnost letního turistického značení v zimě, neboť symboly namalované na ukazatelích často zapadaly sněhem či je pokryla námraza. Druhým důvodem byla jazyková problematika. Počátek Československa je spjat s pokračováním národnostních sporů mezi českým a německým obyvatelstvem, žijícím v nově vzniklé republice. Nejinak tomu bylo i s jazykovou podobou nápisů na turistických ukazatelích, které kvůli tomu byly nejednou ničeny - ať už jednou či druhou jazykovou skupinou. Němé značky bez jakýchkoliv textů měly tento problém vyřešit.

VIDEO Bílé Labe na lyžích, když je špatná viditelnost

Vypracování symbolů pro jednotlivé znaky, představující důležité krkonošské cíle, se ujal člen výboru Svazu lyžařů RČS a nadšený lyžař Kamil Vladislav Muttich. V zimě 1921/22 měly být značky vyzkoušeny na 3 až 4 nejnavštěvovanějších místech v západních Krkonoších. Osvědčily se, a tak bylo celkem odesláno téměř 200 značek krkonošským boudařům, kteří měli zajistit jejich umístění podle zaslaných plánků. V létě 1924 bylo němé značení Krkonoš dokončeno. Muttichovky byly umístěny v celém pohoří od Nového Světa nad Harrachovem až po Janské Lázně. Celkově se jednalo o 350 červených cedulí ze silného plechu.

Ve 20. a 30. letech se o značky na obou stranách Krkonoš staral Svaz lyžařů RČS. Ten po druhé světové válce zanikl a péči o značky převzala Horská služba. Právě v tomto období došlo na české straně hor k několika obnovám němých značek, kdežto na polské straně zanikly.

Krkonoše, Muttichovy němé značky.

"Vrchlabští Škodováci ve druhé polovině minulého století využili své technické zázemí, aby němé značky pomohli obnovit. A po více než padesáti letech chce naše společnost na tuto dávnou pomoc opět navázat a finančně podpořit další obnovu Muttichovek. Je v tom jistá symbolika toho, že tak jako Muttichovky, i my jsme po desítky let součástí zdejšího regionu,“ říká Michal Kadera, vedoucí vnějších vztahů Škoda Auto.

Naposledy byly Muttichovky revitalizovány v roce 2003, kdy bylo v dílnách Správy Krkonošského národního parku ve Svobodě nad Úpou vyrobeno 48 nových značek.

Němé značky Krkonoš

Krkonoše, Muttichovy němé značky.

Benecko (původně Žalý): kříž vyrůstající z vodorovné čáry
Bílé Labe: miska (dolní půlkruh)
Černá bouda: čtverec postavený na špičku (pantograf)
Dvoračky: lichoběžník se dvěma pravými úhly ve tvaru písmena D
Harrachov (původně Nový Svět): šesticípá hvězda hrotem dolů a nahoru.
Hřebenová túra: plný trojúhelník špičkou nahoru
Hrnčířské boudy: hrnek
Jablonec nad Jizerou: Y vyrůstající z vodorovné čáry
Janské Lázně: ptačí pařát či smrková větvička
Klínovky: písmeno K
Labská bouda: písmeno L s nakloněnou svislou čarou
Lahrovy boudy: písmeno Y vzhůru nohama
Liščí hora (původně Liščí boudy): stylizovaná liška
Lučiny: písmeno B podle německého Bodenwiesbauden
Luční bouda: plný trojúhelník šipkou dolů, horní podstava prodloužená čarou
Martinova bouda: písmeno M
Mísečky: stupňovitá pyramida vrcholem dolů
Pec pod Sněžkou: houba či deštník
Petrova bouda: písmeno P
Pomezní boudy (původně Hraniční boudy): písmeno E otočené o 90° doprava
Rezek: písmeno E otočené o 90° doleva
Rokytnice nad Jizerou: písmeno R
Rýchorská bouda (původně Rennerova bouda): symbol tří štítových domků vedle sebe
Sněžka: prázdný trojúhelník špičkou nahoru
Sněžné jámy (Vysoké kolo): kružnice s vyznačeným svislým průměrem
Špindlerova bouda: zrcadlově obrácené písmeno Z
Špindlerův Mlýn: písmeno X (kříž)
Úpa: hranaté pravoúhlé Y
Vosecká bouda: písmeno V
Vrchlabí: písmeno W
Žacléř: písmeno Z

Zaniklé značky

Jakuszyce (Jakobsthal): písmeno T
Nová Slezská bouda (Neue Schlesische Baude): písmeno N
Stará Slezská bouda (Alte Schlesische Baude): písmeno A
Jindřichova bouda (Prinz-Heinrich-Baude): písmeno H
Hamplova bouda (Hampelbaude): písmeno H, ležící na boku
Obří důl (Riesengrund): šipka dolů
Výrovka (Tannenbaude, Geiergucke): stylizovaný sup (německy Geier)

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Offline

Offline jsou na zadní straně obalu "Krakonošovy slané tyčinky"

  • Autor Šlojíř
  • Datum a čas 11.1.2022 19:14
Reaguj
Celkem 1 příspěvek v diskuzi


Žižkov střeží Pérák, v Hostivaři plavou plavkyně

Žižkov střeží Pérák, v Hostivaři plavou plavkyně

V Praze se letos objeví 12 nových uměleckých děl na velkých zdech. Už teď si můžete prohlédnout plavkyně na tramvajové smyčce v Hostivaři a legedárního komiksového Péráka na pilíři mostu v Husitské ulici na... celý článek

Ukrajinští vojáci jezdí s protitankovými střelami na elektrokolech

3 důkazy, že self storage může usnadnit každodenní život

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články

Čtyři věže v Bielatalu

Čtyři věže v Bielatalu

Znáte to – v Bielatalu jsou borůvky větší a sladší, maliny mají méně červů, skály jsou pevnější, chytovatější a knižní průvodce propracovanější. Do Ostrova se zase jezdí kempovat, najíst se a na pivo. 
Koloběžkový výlet na oppidum Stradonice

Koloběžkový výlet na oppidum Stradonice

FOOTBIKE GUIDE Stradonice možná byly nejvýznamnějším keltským oppidem v Evropě nebo snad sídlem prvního českého panovníka Marobuda z germánského rodu. Musel jsem se tam podívat, protože byly místem vědeckého triumfu mého pubertálního
Palohlavy, zaniklá obec pod Ralskem

Palohlavy, zaniklá obec pod Ralskem

Oblast Horních vsí, německy Oberdörfer se nacházela východně od Mimoně v severní částí Čech viz obrázek 1. Mísil se zde vliv českého a německého obyvatelstva. Důsledkem toho byl mimo jiné i fakt, že
TEST Helma Rock Empire Galeos

TEST Helma Rock Empire Galeos

Klasická horolezecká helma pro klasiky. To je Rock Empire Galeos. Pevná, odolná, jednoduchá.
Májové víkendy v Tatrách v znamení lyžovačky

Májové víkendy v Tatrách v znamení lyžovačky

V sobotu 30. apríla štartuje vo Vysokých Tatrách týždeň lyžovačky na najvyššie položenej zjazdovke na Slovensku - v Lomnickom sedle. Viac ako 1,5 metra snehu a príjemná predpoveď počasia sľubujú ešte stále atraktívne jarné

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Yachtfestival - veletrh Německo, Hamburg 27.-29.5. Lodě a čluny 27.5.
Setkání čtenářů časopisu Turista Kozákov, Riegrova chata 27.5.
130 let důlního neštěstí Příbram, Březové Hory 27.-31.5. 27.5.
Pražské vinice Praha, Botanická zahrada 28.-29.5. 28.5.
Běh sídlištěm Police nad Metují 29.5.
Ukrajina krojů a tradic - výstava Hradec Králové, Muzeum východních Čech 23.4.-29.5. 29.5.
Český kras z ptačí perspektivy - fotovýstava Svatý Jan pod Skálou, infocenrum Českého krasu 9.10.-31.5. Fotografoval Jiří Jiroušek 31.5.
Vltava - konec splutí Borová Lada Povolené splutí 15.3.-31.5. 31.5.
Mionší - otevření naučné stezky Dolní Lomná, Beskydy Vstup povolen 1.6.-15.9. 1.6.
Šlechtické slavnosti a zábavy - výstavy Český Krumlov 1.6.-31.10. 1.6.

Diskuse

Telč Donna, 28.5.2022 10:57, 117 příspěvků
Pro a proti Adéla, 27.5.2022 13:23, 19 příspěvků
nic není zadarmo - ani v ... Piký, 26.5.2022 10:28, 1 příspěvek
drony na polské straně Kr... Lukas B., 25.5.2022 10:35, 10 příspěvků
Pozor Jakub, 24.5.2022 13:30, 10 příspěvků
povodně František II., 24.5.2022 9:21, 1 příspěvek
foto Kuba Turek, 20.5.2022 21:05, 4 příspěvky
foto Paddelman, 20.5.2022 15:07, 4 příspěvky
foto:-) Kuba Turek, 20.5.2022 10:58, 4 příspěvky
foto:-) Paddelman, 20.5.2022 10:18, 4 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Elektrokoloběžky Horydoly Open, 24.5.2022 9:52
Adam Ondra v magazínu Sport Petr Šlajer, 20.5.2022 7:45
Táborisko pod Vysokou Horydoly , 19.5.2022 22:48
Praha odstraňuje bariéry ... Horydoly Open, 1.5.2022 15:26
Re: Střední Čechy turistické Horydoly , 28.4.2022 10:02
Re: Střední Čechy turistické Horydoly , 28.4.2022 9:59
Praha bude hostit Světový... Horydoly Open, 27.4.2022 11:10
Vodácké závody 2022 Horydoly Open, 27.4.2022 9:05