Orlické hory: především bunkry

Orlické hory: především bunkry
Rozhledna Val nad Králíky.
Autor snímku Hana Suchá
SDÍLEJ:

Orlické hory jsou atraktivní nejen svojí zachovalou přírodou, klidem a malým množstvím turistů, ale také historickým opevněním z dob před druhou světovou válkou.

Třídenní pěší túra z jedné strany Orlických hor na druhou vede přes největší pěchotní sruby Dobrošov, Haničku a Boudu. Hory jsou protkané spoustou turistických tras vedoucích přes nejkrásnější výhledy.

Podvečerní vyhlídka z Velké Deštné nebo ranní probuzení na Šerlichu s výhledem do mlžných údolí patří mezi zážitky, které dlouho zůstávají v srdci.

Na cyklostezkách, které vedou mimo hlavní pěší turistické trasy, nezřídka potkáte v sedlech horských kol celé rodiny.

Nové Město nad Metují – zámek skvěle snoubí tehdy nastupující secesi s lidovým slohem. Budova, nábytek i vybavení jsou v málokdy vídaném jednotném stylu.

Litomyšl – stará i moderní architektura ladí ve městečku tak dobře, že se zámek dostal na seznam nejvýznamnějších světových památek UNESCO.

Šerlich – stará Masarykova chata evokuje turistickou atmosféru mezi první a druhou světovou válkou, kdy ji Klub českých turistů postavil pro své členy.

Velká Deštná - moderní ikonická rozhledna poskytuje daleké výhledy.

Zemská brána - úsek řeky Divoká Orlice, přes který vedla jedna z větví historické Jantarové stezky od Baltského k Jaderskému moři.

Opevnění v Dobrošově

Betonová tvrz s podzemními sály i betonovými bunkry kopci je přístupná s průvodcem pro návštěvníky.

Přísně tajná stavba byla sice téměř dokončena, ale nikdy nebyla plně vybavená zbraněmi, střelivem a zásobami. Fašistická německá vojska byla rychlejší než české zbrojovky. Když českoslovenští vojáci z tehdy nevybaveného Dobrošova ustupovali, plakali, protože tušili, že Evropa se řítí do 2. světové války.

V sedmi bunkrech spojených chodbami vystřílenými ve skále mělo bojovat 571 mužů, kteří mohli vydržet dva roky v podzemí bez spojení s velitelstvím.


Zobrazit místo Mountains - hory - skály - rocks na větší mapě

Horydoly.cz Hřebenovka Orlických hor

LYŽAŘI Ze Šerlichu do Říček

CYKLISTÉ Okolo Orlických hor

CYKLISTÉ Z Deštného na Velkou Deštnou

TURISTÉ Pevnosti Orlických hor

TURISTÉ Na přechod Orlických hor stačí jeden den

REGION: ORLICKÉ HORY

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Bunkr nikdy nebyl chatou - maximalne skladistem uhli nebo dreva

řopík je ideální základovou deskou, sklepem a spolehlivě uzamykatelným a větraným skladem pod dřevěnou chatou. je lepší na skále domov mít, pamatuj, a ještě lepší je mít chatu na řopíku.

  • Autor Lukas B.
  • Datum a čas 3.10.2024 15:19
Reaguj
Bunkr nikdy nebyl chatou - maximalne skladistem uhli nebo dreva

Už na začátku osmdesátek jsme s naším turistickým oddílem jezdili do Jestřebích hor, kde v oblasti Brendy měli od armády pronajaté řopíky místní kluci a trampíci. Používali je jako chaty. Mnohokrát jsme uvnitř spali - samozřejmě byla to nouzovka, palandy, kamínka, ale funguje to tam dosud, byť už s další generací lidí. 

Tohle je fotka z té doby na Brendách a lidé, kteří se o jeden z řopíků starali (bunkr je mimo fotku vpravo):

Jestřebí hory   
Tak to funguje dlouhé desítky let také v Českém krasu, kde byla Pražská příčka a řopíky jsou také dluhodobě využívané k rekreaci.

Další podobné využití jsem viděl třeba podél Mže u Stříbra. A jistě takových lokalit bude mnohem mnohem více.

Reaguj
Bunkr nikdy nebyl chatou - maximalne skladistem uhli nebo dreva

To já znám, proto to píšu. Nejde o bunkry jako takové. Zapomínáte na ony bunkry např. po nacistech či 1 republiky, co se rozpadaly v přírodě a byly armádě k ničemu. A někde jsou vidět dodnes. APP. Jsou vesměs masivní a na jejich základech se dobře přestavuje...

  • Autor Honza
  • Datum a čas 2.10.2024 10:00
Reaguj
Bunkr nikdy nebyl chatou - maximalne skladistem uhli nebo dreva

Je naivni si myslet, ze z bunkru by mohl mit jeden chatu. Mam kamarada, ktery s dalsimi nadsenci restauruji bunkr jmenem Bouda. V bunkru je zima, vlhko a spatne se tam da topit. A to nebylo nic pro tehdejsi vladnouci komunistickou tridu. Neznam nikoho, ktery by znal nejakeho cloveka, ktery si z bunkru chatu udelal. K tomu prijde jeste tehdejsi proces s armadou, bunkry spadaly pod ministerstvo obrany  a neprodavaly se jako jabka ve krame. Za komunistu byly bunkry majetkem statu a ne privatnich majitelu.

Reaguj
INU

Nevím, jak je to v Orlických horách, ale dřív za soudruhú si poblíž bydliště někteří dobří soudruzi dělali z oněch bunkrů chaty.

  • Autor Honza
  • Datum a čas 1.10.2024 12:18
Reaguj
Celkem 5 příspěvků v diskuzi


Solná komora / Salzkammergut: hory, jezera, sůl

Solná komora / Salzkammergut: hory, jezera, sůl

Salzkammergut je pupeční šňůrou spojený s Böhmen. Säumer odtud transportovali nejvýnosnější komoditu středověku. Na úbočích šedých vápencových hor mezi modrými jezery se hluboko pod zemí těžila bílá sůl. Od doby, kdy... celý článek

Slovensko AKTUÁLNĚ 2025

Himálaje AKTUÁLNĚ 2025

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.



Nejčtenější články

Dolomity a Julské Alpy 2025

Dolomity a Julské Alpy 2025

MADONNA DI CAMPIGLIO Přinášíme aktuální zprávy z Dolomit - Trentina a Jižního Tyrolska. Doplňujeme je o novinky z italských i slovinských Julských Alp.
Plzeň a Plzeňsko AKTUÁLNĚ 2025

Plzeň a Plzeňsko AKTUÁLNĚ 2025

FALTUSŮV MOST Novinky ze západočeské metropole a okolí.
10 zásad jak plánovat horskou túru

10 zásad jak plánovat horskou túru

AKTUALIZACE Plánování je otcem úspěchu a opatrnost jeho matkou. Každou horskou túru je potřeba předem promyslet a naplánovat do posledního detailu. Dodržujte hlavní zásady, abyste na něco nezapomněli. 
Historické železnice a nostalgické vlaky

Historické železnice a nostalgické vlaky

AKTUALIZACE Přinášíme přehled historických železnic, nostalgických vlaků a železničních muzeí.
Columbia otevřela značkový obchod v Novém Smíchově

Columbia otevřela značkový obchod v Novém Smíchově

Outdoor pro všechny aktivní lidi - to je krédo značky oděvní a obuvnické značky Columbia. Otevřela pod svojí hlavičku svoji pátou prodejnu v Česku. Může nakupovat v Praze v obchodním ventru Nový Smíchov.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Klenoty pralesa - výstava Olomouc 17.10.-2.11. 17.10.
Hory a mesto - festival Žilina 20.-22.10. 20.10.
Czech Travel Market Praha, Letňany Veletrh cestovního ruchu 21.10.
Mezinárodní festival outdoorových filmů Frýdlant nad Ostravicí, kulturní centrum 21.-23.10. 21.10.
Zprůchodnění migračních překážek ve vodních tocích - seminář Praha, Povodí Vltava 22.10. 09:00
Vietnam - diashow Ostrava, Art Přednáší Jiří Kráčalík 23.10. 18:00
Orchideje - výstava Praha, Botanická zahrada Univerzity Karlovy 23.10.-2.11. 23.10.
ITEP - veletrh Plzeň, Lokomotiva 24.-26.10. 24.10.
Boubín Libín Kleť Holubov 24.-26.10. Ultra Trail 24.10.
Festival dokumentárních filmů Jihlava 24.10.-2.11. 24.10.

Diskuse

??? Honza, 20.10.2025 10:55, 1 příspěvek
Ada, Phill, 20.10.2025 9:24, 1 příspěvek
Čelovka Petr, 19.10.2025 19:39, 24 příspěvků
Rysy - smrtelné úseky Kuba Turek, 19.10.2025 0:11, 2 příspěvky
??? Honza, 18.10.2025 10:59, 2 příspěvky
Inu Kuba Turek, 17.10.2025 13:32, 6 příspěvků
Inu Honza, 17.10.2025 13:03, 6 příspěvků
Mlýnská Třeboň vodák Marek, 17.10.2025 11:30, 1 příspěvek
??? normální horolezecké ... Tom, 17.10.2025 10:45, 6 příspěvků
na rysy Dědek, 17.10.2025 9:57, 2 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Mezinárodní úspěch Kutné ... Horydoly Open, 20.10.2025 9:30
Podzimní výlovy Horydoly , 17.10.2025 19:45
Jižní Čechy Horydoly , 15.10.2025 1:17
Czech Travel Press Horydoly , 12.10.2025 18:41
Zanzibar Horydoly , 8.10.2025 0:03
Z celého světa na Vltavu Horydoly , 7.10.2025 23:57
FUNGI FEST 2025 Horydoly , 3.10.2025 1:51
577 tisíc návštěvníků za ... Horydoly , 3.10.2025 1:48