Petrovka v Krkonoších shořela

Petrovka v Krkonoších shořela
Petrova bouda.
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

Petrova bouda v Krkonoších shořela. Všechny tři objekty na Petrovce lehly popelem dnes v poledne. Jednalo se však již o druhý pokus, jak zpopelnit památkově chráněný objekt na hřebenech. Tentokrát se věc podařila. Podle hasičů byl požár založený úmyslně.

Jak na to

Snowy Chalet a Smithery

Společnost Snowy Chalet je pražská s.r.o., která vznikla v roce 2009 a vedou ji jednatelé Martin Havlík a Karel Janda. Oba jsou v řídících orgánech několika dalších firem sídlících na stejné adrese. Stoprocentním majitelem firmy Snowy Chalet s.r.o. je akciová společnost Smithery, jejíž majitele nelze zjistit, protože jsou v listinné podobě. Smithery byla založená v roce 2005. V představenstvu sedí Jana Kovářová, Simona Krejčíková a Radka Vláčilová, v dozorčí radě sedí Helena Flajzarová, Veronika Janoušková a Lucie Havlíková. Skutečným majitelem Petrovy boudy je podle MF Dnes zakladatel softwarové firmy Unicorn Vladimír Kovář.

Podívejte se na znalecký posudek, který si společnost Smithery nechala udělat na Petrovu boudu. Společnosti Smithery patří zřejmě přes další osoby také nedaleká Moravská bouda.

Poprvé hořela Petrovka před deseti dny. Požár se tehdy ještě podařilo uhasit.

Dnes už Petrova bouda shořela do základů. Hasiči se sice aktuálně ještě snaží zachránit část z jednoho objektu, když další dva shořely, ale je to zřejmě marná snaha.

Podívejte na fotogalerii z dohašování požáru na Facebooku.

Přečtěte komentář v Hospodářských novinách.

"Podle předběžných závěrů vyšetřovatele HZS Trutnov Libora Halouzka byl požár na Petrově boudě založen úmyslně, a to dosud nezjištěnou osobou," uvedl ve své zprávě Krkonošský deník.

Chudá půda vysoko v horách

Petrova bouda byla chráněnou památkou kvůli své unikátní architektuře. Sloužila jako ubytování a stravování pro turisty. Na rozdíl od jiných krkonošských bud se na ní pořádně nehospodařilo.

Základy postavil Johann Pittermann roku 1811 jako hospodářskou budou, ale na kamenitém hřebenu vysokoho v horách se nikdy nepáslo dobře a sena také pozemky nedávaly mnoho. Už tehdy se jmenovala Peterbaude podle zkomoleného jména majitele.

Německý rozkvět turistiky

Až v roce 1866 začala bouda lákala klientelu především z německého Slezska a také z německých velkoměst Vratislav a Berlín. Byla zvětšena a během let k ní přibyly další dva objekty s plochou střechou určené výhradně pro turistický ruch.

Mezi světovými válkami byla Petrovka nejnavštěvovanější boudou v Krkonoších kvůli snadnému přístupu z Německa (dnešního Polska) a Sudet (dnešních Čech). Hosté tehdy mluvili z naprosté většiny německy.

V roce 1949 přešla Petrovka do rukou dělnické třídy a dlouho sloužila jako oblíbená rekreační ubytovna. Postupem času však chátrala. Před čtyřmi lety zde byly ubytované poslední turnusy školních lyžařských kurzů. Nikdo jiný sem už nejezdil. Malý vlek byl dole pod Moravskou boudou a větší až u Davidovek. Nazpátek do kopce se muselo s lyžemi na zádech pěšky.

Oheň udělal Petrovce tečku za životem po životě

Petrovka stála v nadmořské výšce 1288 metrů nedaleko Slezského sedla. Dnes v tomto sedle stojí horský hotel Špindlerovka a jezdí sem v zimě i v létě autobus ze Špindlerova mlýna.

Přesto její umístění ani služby už neodpovídaly nárokům cestovního ruchu. Vedle zanedbané údržby na půl století poslaly Petrovu boudy na věčnost kromě žhářů také změněné požadavky hostů. Po sjezdaře byl problém, že na Petrovku nešlo dojet autem a nevedla k ní lanovka. Běžkaři v zimě a pěší turisté v létě si radši dali oběd na Špindlerovce, kam jezdí autobus a Petrovku minuli. Byla totiž z dnešního hledisky strategicky špatně postavená příliš daleko a zároveň příliš blízko od komunikací. Také zákaz jízdy na horských kolech po krkonošských hřebenech jí nedodal.

Před třemi lety Petrovu boudu opustil majitel a poté se dostala do vlastnictví firmy Snowy Chalet. Ta ovšem neudělala nic pro záchranu Petrovky, uvnitř byla plíseň, hrozilo zřícení budovy a uvažovalo se o zbourání boudy.

Petrovka na HORYDOLY

Ze Špindlerovky na Labskou

Za dva dny přes Krkonoše

Krkonoše pořád z kopce

Co jiného než lyžovat

Na skialp není nikdy brzy

Mimina na sněhu

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

 • Captcha Image

Diskuze k článku

Tak, tak
Zelené, ochranáře a památkáře viděti, hůl do ruky bráti...
 • Autor ovi1
 • Datum a čas 20.8.2011 03:34
Reaguj
Tak, tak
Zelené, ochranáře a památkáře viděti, hůl do ruky bráti...
 • Autor ovi1
 • Datum a čas 20.8.2011 03:34
Reaguj
Re: Re: majitel ?
Vlastník kulturní památky je dnes odkázán na vzdělanost, zkušenost, cit a zájem úředníka, jehož rozhodování je často subjektivní. Vzhledem k neutěšenému stavu obecného vzdělání v oblasti památkové péče, urbanismu, architektury a stavitelství je ovšem nutnost (kvalitního) úřednického zabezpečení procesu obnovy stavebních památek bohužel zatím nezbytná. Jak to vyřešit? Státní správa omezuje vlastníka památky, poněvadž chce uplatňovat své vlastní požadavky na vzhled dané památky. Tyto požadavky jsou jak již bylo napsáno subjektivní, estetické a zejména většinou mnohem nákladnější než běžná oprava. Státní správa by tudíž měla jako kompenzaci svých omezení zajistit vlastníkům památek nějaké jiné benefity, kupříkladu poskytovat finanční podporu, aby bylo možné opravu provést.Osobně si myslím, že by památkovou ochranu zefektivnila spíše větší popularizace péče o památky a budování pocitu odpovědnosti obyvatel za své okolí, než složité zákony a jejich vyhlášky.
Reaguj
Re: majitel ?
Může za to majitel ??? Co se na to podívat z druhé strany. Majitel boudy by rád ušetřil na vytápění a jako nejlogičtější se zdá výměna oken a zateplení celé budovy. Tak pan majitel podá na příslušném úřadě ohlášku a vzápětí je vyzván k návštěvě úřadu pro památkovou péči (UpP) s veškerou dokumentací. Tam mu paní 150Kg těžká, 145cm vysoká, zakomplexovaná a závistí zžíraná úřednice oznámí, že jím vybraná dřevěná okna za cca 7 000Kč/kus do této vzácné budovy osadit nemůže, ale musí nechat zrekonstruovat ta původní 200 let stará. Zateplení fasády nepřipadá v úvahu, protože by se tím zakrylo historické zdivo. Zateplení zevnitř také nepřipadá v úvahu, protože by došlo k zakrytí vzácného původního obkladu. Stejný problém je se zateplením stropu, který je obložen vzácným a hystorickým kazetováním. Jedinou možností, jak zateplit strop by byla kompletní demontáž plechové střechy, s následným zateplením a opětovnou montáží plechové krytiny. Na původním plechu UpP netrvá, ale nová ktytina nesmí být z mědi. Tak pan majitel zase zavře kufříka hurá domů. Tam si na netu vyhledá firmu, která rekonstruuje původní stavební dřevěné prvky, včetně oken a pošle poptávku. Ta mu druhý den dorazí a při jejím přečtení, pan majitel zjistí, že rekonstrukce jednoho okna ho bude stát 30 000Kč. Tak si majitel dá nejdříve studenou sprchu, rekonstrukci po zběžné kalkulaci zavrhne a pak .........chata vyhoří. Na jejím místě se bude dát nově postavit možná i stejně veliká chata, možná i stejného vzhledu, která ovšem bude moderně zateplená, budou v ní nová okna a celkově zapadne do 21. století. Takto nově postavená chata bude stát zhruba polovičku částky, nutné na rekonstrukci staré barabizny. A teď je otázkou - co je lepší a kdo je viník ???
 • Autor Realista
 • Datum a čas 2.8.2011 01:44
Reaguj
škoda jí
Sami si jí podpálili nebo jí popdálili bezdomovci - vyjde to nastejno a může za to majitel
 • Autor Pišišvor
 • Datum a čas 1.8.2011 15:36
Reaguj
Co dal
Takze co dal? Bude tam neco "ultramodern" nebo to zahladi..?
 • Autor -rw-
 • Datum a čas 1.8.2011 15:28
Reaguj
Celkem 6 příspěvků v diskuzi


Příbramská hvězdárna už dlouho nesleduje hvězdy

Příbramská hvězdárna už dlouho nesleduje hvězdy

Dominantou Příbrami, která zaujme každého, kdo do města příjíždí z dálnice, není Svatá hora ani těžní věž bývalých dolů, ale hvězdárna. Její kopule ční do dáli nad Šibeničním vrchem.    ... celý článek

Annapurna Region Trekking: 7 Days Poon Hill Trek

Vránová se utopila na Slezské Hartě, když zachraňovala štěně

registrovat

Ubytovaní Velký Meder vám nabízí tu nejlepší letní dovolenou.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.Nejčtenější články

Strie - drobné jizvy na těle

Strie - drobné jizvy na těle

Strie představují jeden z nejčastějších kosmetických problémů. Jsou to drobné jizvičky, které se objevují na povrchu pokožky. Jejich zabarvení se s věkem mění od jasně červené až po bílo-stříbřitou barvu. Není možné
Trekking In Nepal: Himalayan Frozen Adventure

Trekking In Nepal: Himalayan Frozen Adventure

Trekking In Nepal has been a worldwide adventure destination in Himalayan. Since 1960 Col Jimmy Robert's had done organized the trek and Nepal succeeded in attracting the world by beautiful trekking regions.
Úplně zbytečné hledání

Úplně zbytečné hledání "ztraceného" v Krkonoších

V neděli 31. ledna v podvečerních hodinách přijala policie oznámení od horské služby, která začala pátrat po 33letém muži. Pohřešování oznámila jeho přítelkyně, s níž a jejím bratrem byl muž v Krkonoších na výletě. Okolo
Kaple Nejsvětějšího Srdce Páně v Příbrazi

Kaple Nejsvětějšího Srdce Páně v Příbrazi

Příbraz je zapadlá jihočeská vesnice, kam nevede cyklostezka a dokonce ani turistická značka. Jediná pamětihodnost byl do nedávna Husův sbor z roku 1925 a před šesti lety k němu přibyla katolická kaple Nejsvětějšího Srdce
Koloběžkovou značku Morxes koupil Kostka

Koloběžkovou značku Morxes koupil Kostka

Koloběžková firma Kostka pohltila konkurenční značku Morxes. "Značka Morxes zůstává zachovaná, stejně jako charakteristický design a konstrukce koloběžek," píše Marek Kostka na firemním facebookovém profilu.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Bike Show - veletrh Velká Británie, Londýn 5.-7.3. 5.3.
Modřanská 60 - běh Praha, Modřany 6.3.
ITB - veletrh Německo, Berlín 9.-12.3. Virtuální veletrh 9.3.
Koruna světa - diashow On-line Přednáší Radek Jaroš 9.3. 20:00
Vltava - povolené splutí Borová Lada Povolené splutí 15.3.-31.5. 15.3.
UITT - veletrh Ukrajina, Kyjev 24.-26.3. 24.3.
Sázava - odemykání Týnec 27.3.
Chrudimka - splutí Seč ZRUŠENO! 27.3.
Doubrava - odemykání Pařížov ZRUŠENO! 2.-3.4. 2.4.
Mastník - splutí Sedlčany, kasárna 4.4.

Diskuse

štěrk v zatáčce - to nechceš Pišišvor, 4.3.2021 17:37, 4 příspěvky
Značka “ Zákaz vjezdu jí... bi, 3.3.2021 11:48, 12 příspěvků
Značka “ Zákaz vjezdu jí... Lukas B., 3.3.2021 10:00, 12 příspěvků
Značka “ Zákaz vjezdu jí... ČEMBA, 2.3.2021 20:41, 12 příspěvků
Značka “ Zákaz vjezdu jí... Jitka R, 2.3.2021 17:12, 12 příspěvků
Pánská mikina Martin, 1.3.2021 8:54, 1 příspěvek
Mýty a pověry staré doby Kuba Turek, 27.2.2021 19:41, 16 příspěvků
Mýty a pověry staré doby Petr, 27.2.2021 18:58, 16 příspěvků
Mýty a pověry staré doby JN, 27.2.2021 16:28, 16 příspěvků
Mýty a pověry staré doby Michael Beranek, 27.2.2021 13:42, 16 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

ITB Berlin NOW Convention Horydoly , 2.3.2021 20:50
Více prostoru a soukromí ... Horydoly , 1.3.2021 17:08
Noční stopa Valachy je zr... Horydoly Open, 27.2.2021 16:57
BMW Motorrad Days 2021 zr... Horydoly , 25.2.2021 9:37
Ubytování a život v Livignu Horydoly , 24.2.2021 10:10
Německá turistická centrá... Horydoly , 23.2.2021 23:13
Resort Valachy se připrav... Horydoly , 12.2.2021 20:49
Dolní Morava spustila lan... Horydoly , 12.2.2021 11:56