Pod Poloninami …jak plynul čas

Pod Poloninami …jak plynul čas
Bukovské vrchy, Veľká Poľana.
Autor snímku Mates
SDÍLEJ:

RECENZE O krajině svého dětství vypráví Miroslav Rychlík v knize Pod Poloninami. Jsou to krásné a zajímavé vzpomínky na Zakarpatskou Ukrajinu, když ještě patřila do Československa. Bohužel se neudržel a popsal i současnost. Pasáže o dnešním životě Zakarpatska jsou nezáživné a klouzají po povrchu. Zároveň je v nich tak málo údajů, že nemohou posloužit ani jako úvod do turistického průvodce.

Jak na to

Verdikt Horydoly ** 

* zhola zbytečná publikace 
** je dobře, že to vyšlo 
*** za ty peníze to stojí 
**** výborná a poučná publikace 
***** to musíte mít

Ze čtení knihy Pod Poloninami ovšem zůstává v paměti nakonec jen to dobré.

Autor nám upřesňuje historické souvislosti krajiny, která za posledních sto let několikrát změnila státy i politické režimy, ačkoliv zůstala na svém místě.

Byla pod vlivem Uher, Maďarska, Polska, Československa, Sovětského svazu a Ukrajiny. Vystřídala se v ní monarchie, republika, kapitalismus i socialismus. Miroslav Rychlík vzpomíná na své dětství v Zakarpatsku (též Podkarpatské Rusi nebo Zakarpatské Ukrajině), kde jeho otec sloužil jako policista.

V době mezi světovými válkami patřila Zakarpatská Ukrajina k Československu, a mnoho státních úředníků včetně policistů sem přišlo z Česka.

Vyprávění končí, když jeho otec musí jako jeden z posledních Čechů opustit zemi a pár dní po něm odjíždí domů do Čech i jeho rodina.

Vzpomínky malého Rychlíka se míchají s popisem tehdejší reality. Hraje si se sousedy a při tom se dozvíme o národnostním mixu Huculů, Rusínů, Cikánů, Židů a Čechů. Jezdí vlakem do školy a k tomu si přečteme o tehdejší železniční síti. S dospělými chodí na výlety a k tomu popisuje geografii Poloninských Karpat. Obchází stavbu trigonometrických věží a nabízí nám drsné výjevy z 1. světové války.

Vše je doplněno černobílými archivními fotografiemi. Atmosféru posilují současné barevné fotogalerie Polonin. Nic moc zajímavého na nich však není vidět, všude je samá louka bez lidí a bez dobytka.

Knihu nazvanou Pod Poloninami …jak plynul čas by si měl přečíst každý, kdo byl aspoň jednou na turistickém výletě do Zakarpatí. Před tím to nemá cenu. Autor přeskakuje od jednoho k druhému tématu, vybírá si je podle osobní záliby a možností bez nějakého zjevného systému.

Nepoučeným čtenářům neposkytuje záchytné body a navíc je zřejmě nezaujme. Největší deviza této publikace totiž tkví v jiném pohledu na známá místa, která jste už navštívili.

Ostrava, Nakladatelství Sky 2010. Orientační cena 200 Kč.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Suomi 42 - ultramaratonec Kujan se znovu vydal na sever

Suomi 42 - ultramaratonec Kujan se znovu vydal na sever

Ultramaratonec René Kujan se vydal na cestu napříč Finskem a během své mise uběhne 42 maratonů. Každý den jeden maraton. Celkem 1764 kilometrů od jihu na sever.... celý článek

Exkluzivní polo na koních

Ledoví muži a jejich kuchařka: Pankrác, Servác, Bonifác a Žofie

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.



Nejčtenější články

Z Litoměřic do Roudnice přes Středohoří na koloběžce

Z Litoměřic do Roudnice přes Středohoří na koloběžce

FOOTBIKE GUIDE Výhledy, přírodu, zámky a cyklostezky jsme spojili na celodenním koloběžkovém výletu. Z Litoměřic stoupáme od Labe na Dlouhý vrch, objedeme ho, sjedeme do Zahrady Čech k zámku Ploskovice a frčíme cyklostezkou podél Labe
TEST Vložka do spacáku Boll Rectangular

TEST Vložka do spacáku Boll Rectangular

Vložka do spacáku Boll se zdá nesmrtelná. Používáme již už hezkých pár let, výrobce ji stále prodává v nezměněné podobě a vše zůstává při starém. Naši vložku Boll Rectangular Line zatím nezničilo
Tanvaldská Kamenice pro začínající jezdce divokých vod

Tanvaldská Kamenice pro začínající jezdce divokých vod

AKTUALIZACE Začínající jezdci divokých vod a rekreační kajakáři se na dolní Kamenici svezou po ideální vodě. Dvojkové peřejky sice následují jedna za druhou, ale vždycky se mezi nimi najde pár desítek
Májové Jizerky: čas lásky v kraji hlubokých bučin, drsných skal a vzácného křišťálu

Májové Jizerky: čas lásky v kraji hlubokých bučin, drsných skal a vzácného křišťálu

Šumění lesa, který se pro svou nedotčenost dostal na prestižní seznam UNESCO. Skalní útvary i vodopády, které vás svou krásou oslní stejně jako zdejší bižuterie a sklo. Jizerské hory jsou po mnoha
Cesta zlatou stezkou - místa, která stojí za návštěvu

Cesta zlatou stezkou - místa, která stojí za návštěvu

Cestování po stopách zlata není jen příležitostí vidět neobyčejná místa, ale také způsob, jak poznat historii, která po staletí formovala ekonomiky a přitahovala lidi snící o bohatství. Zlatá stezka vede napříč různými

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Afrikou z Austrálie do Evropy - diashow Jihlava, Dukla Přednáší Tony Ruzek 13.5. 19:30
Indonéský večer Praha, Městská knihovna 13.5. 19:00
Hobby - veletrh České Budějovice, výstaviště 14.-17.5. 14.5.
The Dirtbag Past - přednáška Praha, Rock Point Havlíčkova Přednáší Alexander Megos (anglicky) 14.5. 18:00
Japonský čajový obřad Praha, Trmalova vila Přednáší Lukáš Adam 14.5. 13:00
24 hodin na koloběžce Praha, Divoká Šárka 15.-16.5. 15.5. 17:00
Mladá Boleslav Tour - cyklomaraton Mladá Boleslav Horská kola 16.5.
Mezi jezy Lužnice, Sezimovo Ústí Paddleboard 16.5.
Night Ride Itálie, Bergamo Noční cyklistika 16.5.
Třeboňská šlapka Třeboň Zahájení cyklistické sezony 16.5.

Diskuse

Asociace vodní turistiky ... Lukas B., 13.5.2026 12:34, 8 příspěvků
Asociace vodní turistiky ... Franta, 13.5.2026 10:02, 8 příspěvků
Významy slov PK, 12.5.2026 21:53, 6 příspěvků
Jizera není Vaše Kuba Turek, 12.5.2026 21:47, 8 příspěvků
Významy slov Honza, 12.5.2026 20:44, 6 příspěvků
Asociace vodní turistiky ... Michal, 12.5.2026 18:55, 8 příspěvků
Rybáři, vodáci? Úřady! Franta, 12.5.2026 14:26, 8 příspěvků
Rybáři, vodáci? Úřady! Novinář, 12.5.2026 14:05, 8 příspěvků
Rybáři Franta, 12.5.2026 13:24, 8 příspěvků
Posílání nánosů zpět do k... Franta, 12.5.2026 13:11, 8 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Re: Fjällräven Horydoly , 6.5.2026 1:48
Stubai - lyžování do května Horydoly , 6.5.2026 1:43
Zimní outdoor sokarovskiy sokarovskiy, 5.5.2026 11:03
Zimní dovolená se psem nesteroid nesteroid, 5.5.2026 11:03
SkialpujFEST kiheto6821 kiheto6821, 24.4.2026 13:48
Re: Skialpy kiheto6821 kiheto6821, 24.4.2026 13:47
Brýle na jaře Alex Brido, 24.4.2026 8:42
Jarní lyžování v Korutane... Horydoly , 23.4.2026 11:03