Proč zmizely vesnice u Lipna

Proč zmizely vesnice u Lipna
Marína Lipno.
Autor snímku Lipno
SDÍLEJ:

Cesty opuštěnou krajinou přinášejí obvykle setkání. S lidmi i věcmi. Cesty místy dříve nepoznanými vedou i k mnohým zajímavým úvahám. O tom co bylo a co bude. Krajina je cosi jako kronika.

Putování po pravém břehu Lipna, místy která byla ještě před pár lety obyčejným smrtelníkům nepřístupná, není jen poučné, poskytuje i spoustu času k přemýšlení.

Komunistická nenávist

Třeba o tom, proč vlastně státní hranice socialistického ráje začínala dobrých patnáct kilometrů před tou skutečnou, proč tam bylo zničeno tolik obcí, kam až vedla komunistická nenávist ke všemu kromě komunismu, proč došlo k likvidaci celých etnik.

Poutník jde a hledá zbytky téměř zapomenutého poutního místa Maria Rast am Stein kdesi v lesích nad Vyšším Brodem. Cesta se klikatí mezi vysokými stromy.

Žiju, dokud chodím

Proti nám svižně kráčí chlapík. Botasky, kraťasy, na zádech stará poctivá usárna, co pamatujeme ještě z dob trampského mládí. Poutník i chlapík, odhadem přes šedesát let, se zastaví a na kraji paseky společně usednou do zelené trávy. Chlapík se, jen tak mezi řečí optá, kam že vede tahle zapomenutá silnička, a poutník podle nejlepšího svědomí vysvětluje vše, co ví.

Chlapík přeruší proud slov mávnutím ruky a přizná, že je na jedné ze svých obvyklých letních cest. Každý rok se tak vypraví krajinou, bez velikého plánování určí jen cíl. Jí, co se dá, spí pod širákem a letos kráčí na Boží Dar. Ten je v Krušných horách. Chce co nejvíce kopírovat hranici.

"To je jednoduchý. Dokud chodím, tak žiju. No a dokud žiju, zatím teprve dvaasedmdesát let, tak je na světě docela sranda," prohlásí chlapík a ti dva pokračují každý svým směrem.

Balon letí nad Lipnem.

Vesnice Kapličky už není

Poutník zvolna přichází k místu, kde dříve stávala vesnice Kapličky. Připomíná ji jen prostý kříž z kamene, pamětní deska a bývalá hláska protivzdušné obrany státu. Ještě slouží. Ne snad při bedlivém střežení vzdušného prostoru před letadly zlých imperialistů, ale jako stanice k měření vzdušných proudů.

Kdysi bohatou a velkou vesnici připomíná ještě jedna drobnost. Příkaz Okresní správní komise k odsunu jedné z místních rodin vyvěšený pod sklem na tabuli s popisem života vesnice.

ADRESA

Z a h r a d n í k o v á Terezie

a celá vaše rodina

O m l e n á š k y

Byl jste určen k odsunu do své vlasti (domů do Říše) a budete odtransportován dne 24. / 6. 1946 v 7 hodin do sběrného střediska v Kaplici.

Vezměte s sebou: 2 přikrývky - 4 soupravy prádla - 2 dobré pracovní obleky - dobrý pracovní plášť (zimník) - misku, šálek a jídelní příbor - 2 ručníky a mýdlo - šicí potřeby (jehly a nitě) - potravinové lístky a úřední osobní průkazy a doklady.

Dále si můžete vzíti s sebou předměty Vaší osobní potřeby, něco nezkazitelných potravin a podobně; všechny Vaše věci nesmí přesahovati celkovou váhu 50 kg na jednu osobu.

Veškeré šperky, cenné předměty, peníze a vkladní knížky (kromě markových platidel) si sepište a odevzdejte je v sáčku s Vaším jménem a adresou na shromaždišti.

Při odchodu z bytu jste povinen uzamknouti všechny vchody do místnosti, které obýváte nebo v nich provozujete živnost, klíči, které opatříte lepenkovými štítky s Vaším jménem a adresou a odevzdáte na shromaždišti.

Klíčové otvory přelepte přiloženými papírovými páskami tak, aby dveře nemohly být otevřeny bez porušení pásky. Na pásky se hlava rodiny vlastnoručně podepíše.

Důrazně upozorňuji, že nic z Vašeho majetku nesmí být prodáno ani darováni, půjčeno nebo zcizeno. Neuposlechnutí těchto příkazů se trestá.

Z příkazu Okresní správní komise

V případě, že neumíte česky, poslouží vám vedlejší překlad.

A poutník stojí a tiše uvažuje. O tom, na kolik je Terezie Zahradníková německé jméno, o tom jak asi dlouho rodina v Kapličkách žila, o tom zda některý z povadlých svazků květin kolem kříže nepatří právě Zahradníkovým.

Kam šlápne noha vojáka, ani tráva neroste

Přicházejí i myšlenky, proč po vysídlení pohraničí většina vesnic ještě dlouhé roky stála. Nejdříve obývána lidmi, nezřídka zlatokopy z vnitrozemí, časem opět násilně vyklizena a zabraná socialistickou armádou. Její činnost znamenala definitivní konce. Domy, kostely, hospodářské objekty se staly terčem cvičné palby těžkých zbraní, nebo byly, jen tak patrně pro zábavu vojenských pánů, vyhazovány do vzduchu.

U kříže z lomového kamene opatrně položená vzpomíná na vesnici i lidi povadlá kytice.

Cesty toulavé vedou ale poutníka stále dál a dál, okolo kláštera ve Vyšším Brodě podle divokého toku Vltavy do podhradí v Rožmberku. Tam již poválečné odsuny v masovém měřítku neprobíhaly, většina starousedlíků i vesnic zůstala na svých místech.

Zahrada ticha za Rožmberkem

Břehy i vodní plocha jsou plné vodáků a poutník hledající mír a samotu raději mizí kamsi, kde opět čeká pustiny. Nachází taková místa hned za městečkem. Z dáli jakoby mu na hradní věži mávala Bílá paní a usmívala se na něho.

U silničky je stará roubená chalupa, za ní mohutná kamenná zeď. Zvědavý poutník opatrně otevírá omšelou bránu a zvolna, jak se sluší, vstupuje do zahrady ticha, do míst těch, kteří se v prach obrátili.

Opuštěný židovský hřbitov

Několik desítek starých i novějších pomníků, pár z nich je přizdobeno volně položenými kamínky, vzrostlá tráva, u zdi drobný trs zplanělých žlutých kostaců. Data konce života jsou nejčastější z dob první republiky, lidé opustili svět tam, kde se narodili a často prožili celé své bytí.

Mnohé pomníky ale nesou letopočty poněkud mladší. Řada jich je ze čtyřicátých let minulého století. Často připomínajícího seznamy všech rodinných příslušníků. Ty pomníky jsou zanedbané, nezdobí je kamínky a místa smrtí jsou dost stereotypní. Osvětim, Dachau, Mathausen, Treblinka, Ravensbrück...

Hroby u pomníků jsou jen symbolické a k mnohým z nich již dávno nemá kdo položit ani ten vzpomínkový kamínek. Poutník je více než kdy jindy tichý a ač na židovském hřbitově, nějak podvědomě smeká. Napadá ho co dokáže neúcta k lidskému životu, co dokáže genocida, jak dlouho obě ještě potrvají.

Vzpomíná na povadlou kytici u kamenného kříže ve zničené vesnici Kapličky. Domy nestojí, ale obyvatelé nebo jejich potomci někde v dálce žijí dál. Mohu přijet a položit alespoň kytici. Domy židů z Rožmberka sice stojí, ale žijí v nich dávno jiní. Těm, kteří se v nic narodili, žili, milovali a třeba i nenáviděli, nikdo vzpomínkový kamínek ani povadlou kytičku do míst, která měli rádi, nepřinese.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

...každý člověk na světě, ať chce nebo nechce, má svoje kořeny...
Železná opona už dávno není a než byla, Šumava zasídlená žila svým životem. Všichni ti rodáci, ať byli jakékoliv národnosti krásně kultivovali krajinu, poutník se určitě měl jako v ráji. Přeji Šumavě dobudoucna odvážné lidi, aby v ní chtěli žít a pracovat,chránit ji. Vsi v Bavorsku a Rakousku jsou pěkným příkladem. Článek je hezké čtení,své kořeny mám v Sudetech na liberecku...
  • Autor Blanka
  • Datum a čas 28.9.2006 14:42
Reaguj
...každý člověk na světě, ať chce nebo nechce, má svoje kořeny...
Železná opona už dávno není a než byla, Šumava zasídlená žila svým životem. Všichni ti rodáci, ať byli jakékoliv národnosti krásně kultivovali krajinu, poutník se určitě měl jako v ráji. Přeji Šumavě dobudoucna odvážné lidi, aby v ní chtěli žít a pracovat,chránit ji. Vsi v Bavorsku a Rakousku jsou pěkným příkladem. Článek je hezké čtení,své kořeny mám v Sudetech na liberecku...
  • Autor Blanka
  • Datum a čas 28.9.2006 14:37
Reaguj
Lipno
Hezké. Ale to už nám zase t.zv. podnikavci chtějí vybudovat u Lipna turistický cirkus a rejžovat a rejžovat. Kdy už konečně začneme takovým dávat notně "přes hubu", aby to jejich parazitování na přírodě a vůbec na všem přestalo!!!!
  • Autor walla
  • Datum a čas 27.9.2006 08:13
Reaguj
Hezkej článek
Hezkej článek. Škoda, že na spoustu podobných temat reaguje velice málo lidí. Nakonec i to myšlení národa by se změnilo.
  • Autor pp
  • Datum a čas 22.9.2006 14:35
Reaguj
Celkem 4 příspěvky v diskuzi


Dovolená na horách v zahraničí? Na co nezapomínat!

Dovolená na horách v zahraničí? Na co nezapomínat!

Pokud nějaká dovolená vyžaduje pečlivou přípravu, je to určitě na horách. Vysokohorské podnebí může být nevyzpytatelné a rozhodně se nechcete nechat nepříjemně překvapit. Není nic, o co byste stáli - prohladnutí, omrznutí, spálení... celý článek

Začíná tajemný Advent

Treks route in Nepal

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články

Proteinové tyčinky: pamlsky ve světě fitness

Proteinové tyčinky: pamlsky ve světě fitness

Co se týče zdraví a kondice, proteinové tyčinky se staly jednou z nejoblíbenějších "pochoutek" a není těžké pochopit proč. Nabízejí pohodlný způsob, jak si nejen na cestách, ale i během dne obstarat svačinu s vysokým
Přes Koněprusy na koloběžce

Přes Koněprusy na koloběžce

FOOTBIKE GUIDE Kopcovitou krajinou přes Koukolovu horu, Koněprusy a Kobylu jsme se vydali na koloběžkách do podzimní přírody. 
Tuhé mrazy na obzoru a outdoorové vybavení jaksi schází? Takhle ho koupíte o dost levněji!

Tuhé mrazy na obzoru a outdoorové vybavení jaksi schází? Takhle ho koupíte o dost levněji!

Kdo už párkrát v horách byl, moc dobře ví, že obléknout obyčejný městský kabátek a nazout tenisky není správná volba. Vhodné outdoorové vybavení podmiňuje úspěch každého podařeného výšlapu nebo pobytu v pusté divočině.
Obertauern: obrovská alpská mísa plná čerstvého sněhu

Obertauern: obrovská alpská mísa plná čerstvého sněhu

Zimní sezona v Obertauern začíná 25. listopadu. Lyžařské středisko v klínu Radstadtských Taur připomíná obrovskou mísu naplněnou po okraj našlehanou sněhovou smetanou. Díky tomu má dostatek přírodního sněhu po celou zimu.
Nejmódnější pánská obuv pro sezonu podzim - zima 2022/23

Nejmódnější pánská obuv pro sezonu podzim - zima 2022/23

Obuv musí být především pohodlná, ale nesmírně důležité jsou také estetické vlastnosti. Ačkoli pánové obvykle nemají tendenci plnit svůj šatník až po okraj, pro různé příležitosti bude potřeba několik párů

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Vánoce v Polabí Přerov nad Labem, skanzen 17.11.-30.12. 17.11.
Historické betlémy - výstava Mělník, Regionální muzeum 19.11.-30.12. 19.11.
Výstava betlémů Nový Knín, Muzeum zlata 22.11.-18.12. 22.11.
Krumlovský advent Český Krumlov 25.11.-6.1. 25.11.
Mountain Academy setkání Krkonoše, Dvorská bouda 25.-27.11. 25.11. 19:00
ISPO - veletrh Německo, Mnichov 28.-30.11. 28.11.
Austrálie - diashow Plzeň, Měšťanská beseda Přednáší Marek Kovář 29.11. 19:00
EPO Orientační běh Praha, Prokopské údolí 29.11. 17:00
Americký severozápad - diashow Jihlava, Na Kopečku Přednáší Martin Loew 29.11. 18:00
IBTM - veletrh Španělsko, Barcelona 29.11.-1.12. 29.11.

Diskuse

zlatý poklad Honza, 29.11.2022 15:20, 1 příspěvek
Re: Re: Iva Didová, Stand... Honza, 29.11.2022 14:55, 131 příspěvků
Všechno má rub a líc. Honza, 29.11.2022 14:33, 131 příspěvků
Párty oblečení od MOHITO Mohito Party obleceni, 29.11.2022 12:27, 1 příspěvek
Všechno má rub a líc. Michael Beranek, 28.11.2022 22:20, 131 příspěvků
Všechno má rub a líc. Honza, 28.11.2022 18:21, 131 příspěvků
Všechno má rub a líc. Michael Beranek, 28.11.2022 18:10, 131 příspěvků
Všechno má rub a líc. Pišišvor, 28.11.2022 15:17, 131 příspěvků
Všechno má rub a líc. Honza, 28.11.2022 14:42, 131 příspěvků
Všechno má rub a líc. Kuba Turek, 27.11.2022 23:01, 131 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Minimalistická lehká obuv... Horydoly , 18.11.2022 15:18
Jak se chodí naboso? Horydoly , 18.11.2022 15:16
Re: Barefoot Horydoly , 18.11.2022 15:13
Naboso i v zimě? Horydoly , 18.11.2022 15:12
Barefoot Horydoly , 18.11.2022 15:09
Bruslení Horydoly , 15.11.2022 16:37
Zvedněte hlavy vzhůru! Sv... milan šupa, 10.11.2022 19:47
Horská střediska se těší ... Horydoly , 8.11.2022 23:38