Proč zmizely vesnice u Lipna

Proč zmizely vesnice u Lipna
Marína Lipno.
Autor snímku Lipno
SDÍLEJ:

Cesty opuštěnou krajinou přinášejí obvykle setkání. S lidmi i věcmi. Cesty místy dříve nepoznanými vedou i k mnohým zajímavým úvahám. O tom co bylo a co bude. Krajina je cosi jako kronika.

Putování po pravém břehu Lipna, místy která byla ještě před pár lety obyčejným smrtelníkům nepřístupná, není jen poučné, poskytuje i spoustu času k přemýšlení.

Komunistická nenávist

Třeba o tom, proč vlastně státní hranice socialistického ráje začínala dobrých patnáct kilometrů před tou skutečnou, proč tam bylo zničeno tolik obcí, kam až vedla komunistická nenávist ke všemu kromě komunismu, proč došlo k likvidaci celých etnik.

Poutník jde a hledá zbytky téměř zapomenutého poutního místa Maria Rast am Stein kdesi v lesích nad Vyšším Brodem. Cesta se klikatí mezi vysokými stromy.

Žiju, dokud chodím

Proti nám svižně kráčí chlapík. Botasky, kraťasy, na zádech stará poctivá usárna, co pamatujeme ještě z dob trampského mládí. Poutník i chlapík, odhadem přes šedesát let, se zastaví a na kraji paseky společně usednou do zelené trávy. Chlapík se, jen tak mezi řečí optá, kam že vede tahle zapomenutá silnička, a poutník podle nejlepšího svědomí vysvětluje vše, co ví.

Chlapík přeruší proud slov mávnutím ruky a přizná, že je na jedné ze svých obvyklých letních cest. Každý rok se tak vypraví krajinou, bez velikého plánování určí jen cíl. Jí, co se dá, spí pod širákem a letos kráčí na Boží Dar. Ten je v Krušných horách. Chce co nejvíce kopírovat hranici.

"To je jednoduchý. Dokud chodím, tak žiju. No a dokud žiju, zatím teprve dvaasedmdesát let, tak je na světě docela sranda," prohlásí chlapík a ti dva pokračují každý svým směrem.

Balon letí nad Lipnem.

Vesnice Kapličky už není

Poutník zvolna přichází k místu, kde dříve stávala vesnice Kapličky. Připomíná ji jen prostý kříž z kamene, pamětní deska a bývalá hláska protivzdušné obrany státu. Ještě slouží. Ne snad při bedlivém střežení vzdušného prostoru před letadly zlých imperialistů, ale jako stanice k měření vzdušných proudů.

Kdysi bohatou a velkou vesnici připomíná ještě jedna drobnost. Příkaz Okresní správní komise k odsunu jedné z místních rodin vyvěšený pod sklem na tabuli s popisem života vesnice.

ADRESA

Z a h r a d n í k o v á Terezie

a celá vaše rodina

O m l e n á š k y

Byl jste určen k odsunu do své vlasti (domů do Říše) a budete odtransportován dne 24. / 6. 1946 v 7 hodin do sběrného střediska v Kaplici.

Vezměte s sebou: 2 přikrývky - 4 soupravy prádla - 2 dobré pracovní obleky - dobrý pracovní plášť (zimník) - misku, šálek a jídelní příbor - 2 ručníky a mýdlo - šicí potřeby (jehly a nitě) - potravinové lístky a úřední osobní průkazy a doklady.

Dále si můžete vzíti s sebou předměty Vaší osobní potřeby, něco nezkazitelných potravin a podobně; všechny Vaše věci nesmí přesahovati celkovou váhu 50 kg na jednu osobu.

Veškeré šperky, cenné předměty, peníze a vkladní knížky (kromě markových platidel) si sepište a odevzdejte je v sáčku s Vaším jménem a adresou na shromaždišti.

Při odchodu z bytu jste povinen uzamknouti všechny vchody do místnosti, které obýváte nebo v nich provozujete živnost, klíči, které opatříte lepenkovými štítky s Vaším jménem a adresou a odevzdáte na shromaždišti.

Klíčové otvory přelepte přiloženými papírovými páskami tak, aby dveře nemohly být otevřeny bez porušení pásky. Na pásky se hlava rodiny vlastnoručně podepíše.

Důrazně upozorňuji, že nic z Vašeho majetku nesmí být prodáno ani darováni, půjčeno nebo zcizeno. Neuposlechnutí těchto příkazů se trestá.

Z příkazu Okresní správní komise

V případě, že neumíte česky, poslouží vám vedlejší překlad.

A poutník stojí a tiše uvažuje. O tom, na kolik je Terezie Zahradníková německé jméno, o tom jak asi dlouho rodina v Kapličkách žila, o tom zda některý z povadlých svazků květin kolem kříže nepatří právě Zahradníkovým.

Kam šlápne noha vojáka, ani tráva neroste

Přicházejí i myšlenky, proč po vysídlení pohraničí většina vesnic ještě dlouhé roky stála. Nejdříve obývána lidmi, nezřídka zlatokopy z vnitrozemí, časem opět násilně vyklizena a zabraná socialistickou armádou. Její činnost znamenala definitivní konce. Domy, kostely, hospodářské objekty se staly terčem cvičné palby těžkých zbraní, nebo byly, jen tak patrně pro zábavu vojenských pánů, vyhazovány do vzduchu.

U kříže z lomového kamene opatrně položená vzpomíná na vesnici i lidi povadlá kytice.

Cesty toulavé vedou ale poutníka stále dál a dál, okolo kláštera ve Vyšším Brodě podle divokého toku Vltavy do podhradí v Rožmberku. Tam již poválečné odsuny v masovém měřítku neprobíhaly, většina starousedlíků i vesnic zůstala na svých místech.

Zahrada ticha za Rožmberkem

Břehy i vodní plocha jsou plné vodáků a poutník hledající mír a samotu raději mizí kamsi, kde opět čeká pustiny. Nachází taková místa hned za městečkem. Z dáli jakoby mu na hradní věži mávala Bílá paní a usmívala se na něho.

U silničky je stará roubená chalupa, za ní mohutná kamenná zeď. Zvědavý poutník opatrně otevírá omšelou bránu a zvolna, jak se sluší, vstupuje do zahrady ticha, do míst těch, kteří se v prach obrátili.

Opuštěný židovský hřbitov

Několik desítek starých i novějších pomníků, pár z nich je přizdobeno volně položenými kamínky, vzrostlá tráva, u zdi drobný trs zplanělých žlutých kostaců. Data konce života jsou nejčastější z dob první republiky, lidé opustili svět tam, kde se narodili a často prožili celé své bytí.

Mnohé pomníky ale nesou letopočty poněkud mladší. Řada jich je ze čtyřicátých let minulého století. Často připomínajícího seznamy všech rodinných příslušníků. Ty pomníky jsou zanedbané, nezdobí je kamínky a místa smrtí jsou dost stereotypní. Osvětim, Dachau, Mathausen, Treblinka, Ravensbrück...

Hroby u pomníků jsou jen symbolické a k mnohým z nich již dávno nemá kdo položit ani ten vzpomínkový kamínek. Poutník je více než kdy jindy tichý a ač na židovském hřbitově, nějak podvědomě smeká. Napadá ho co dokáže neúcta k lidskému životu, co dokáže genocida, jak dlouho obě ještě potrvají.

Vzpomíná na povadlou kytici u kamenného kříže ve zničené vesnici Kapličky. Domy nestojí, ale obyvatelé nebo jejich potomci někde v dálce žijí dál. Mohu přijet a položit alespoň kytici. Domy židů z Rožmberka sice stojí, ale žijí v nich dávno jiní. Těm, kteří se v nic narodili, žili, milovali a třeba i nenáviděli, nikdo vzpomínkový kamínek ani povadlou kytičku do míst, která měli rádi, nepřinese.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

...každý člověk na světě, ať chce nebo nechce, má svoje kořeny...
Železná opona už dávno není a než byla, Šumava zasídlená žila svým životem. Všichni ti rodáci, ať byli jakékoliv národnosti krásně kultivovali krajinu, poutník se určitě měl jako v ráji. Přeji Šumavě dobudoucna odvážné lidi, aby v ní chtěli žít a pracovat,chránit ji. Vsi v Bavorsku a Rakousku jsou pěkným příkladem. Článek je hezké čtení,své kořeny mám v Sudetech na liberecku...
  • Autor Blanka
  • Datum a čas 28.9.2006 14:42
Reaguj
...každý člověk na světě, ať chce nebo nechce, má svoje kořeny...
Železná opona už dávno není a než byla, Šumava zasídlená žila svým životem. Všichni ti rodáci, ať byli jakékoliv národnosti krásně kultivovali krajinu, poutník se určitě měl jako v ráji. Přeji Šumavě dobudoucna odvážné lidi, aby v ní chtěli žít a pracovat,chránit ji. Vsi v Bavorsku a Rakousku jsou pěkným příkladem. Článek je hezké čtení,své kořeny mám v Sudetech na liberecku...
  • Autor Blanka
  • Datum a čas 28.9.2006 14:37
Reaguj
Lipno
Hezké. Ale to už nám zase t.zv. podnikavci chtějí vybudovat u Lipna turistický cirkus a rejžovat a rejžovat. Kdy už konečně začneme takovým dávat notně "přes hubu", aby to jejich parazitování na přírodě a vůbec na všem přestalo!!!!
  • Autor walla
  • Datum a čas 27.9.2006 08:13
Reaguj
Hezkej článek
Hezkej článek. Škoda, že na spoustu podobných temat reaguje velice málo lidí. Nakonec i to myšlení národa by se změnilo.
  • Autor pp
  • Datum a čas 22.9.2006 14:35
Reaguj
Celkem 4 příspěvky v diskuzi


Jižní Čechy AKTUÁLNĚ 2019

Jižní Čechy AKTUÁLNĚ 2019

Poklidné jižní Čechy ukrývají spoustu zajímavostí. Přinášíme turistické, cyklistické a outdoorové novinky z tohoto kraje.... celý článek

Kávy pitel nemá chybu u Kutné Hory

Kladská Nisa / Nysa Klodzka

registrovat

Hledáte ubytování v Česku nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Turistický informační portál WhereToStay.Tips kde naleznete fantastické rady kde se ubytovat, kde jíst a co vidět, v lokalitách celého světa.

Nejčtenější články

Koupací vyjížďka: Hostivařská přehrada, Podleský rybník a Slatina

Koupací vyjížďka: Hostivařská přehrada, Podleský rybník a Slatina

AKTUALIZACE Slunce pálí, teploměr stoupá nad 30 stupňů, dusno by se dalo krájet. Lehce poobědváme a vyrážíme na koloběžkový výlet za koupáním. Naplánovali jsme tři plavání na trase - Hostivařskou přehradu, Podleský
Lanovkou na Lomnický štít

Lanovkou na Lomnický štít

AKTUALIZACE Lanovka z Tatranské Lomnice na Lomnický štít a zpět vyjde dospělého na 51 eur. Za to se dostane na nejvyšší osídlené místo na Slovensku. Je odtud jeden z nejlepších tatranských výhledů.
Houby AKTUÁLNĚ 2019

Houby AKTUÁLNĚ 2019

Přinášíme zprávy z lesů a luk. Přejeme dobrou chuť, ať už připravujete smaženici, sušíte nebo nakládáte jakékoliv jedlé houby!
Hřebenem Fagarášských hor

Hřebenem Fagarášských hor

AKTUALIZACE Nejvyšší rumunské hory Fagaraš / Muntii Fagarasului jsou o pár metrů nižší než Vysoké Tatry, ale za to jsou mohutnější, delší a deštivější.
V údolí Roklice postavil Bělina další ferátu, horolezci mu chtějí zabránit v pokračování

V údolí Roklice postavil Bělina další ferátu, horolezci mu chtějí zabránit v pokračování

Horolezec Karel Bělina, zvaný Pískovcová fréza, se dal na stará kolena do budování ferát. Zatímco jeho pět tisíc lezeckých cest převážně na pískovci je oceňováno, feráty budí odpor. Zvláště ta

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Horolezecký ženský sraz RHM Velká Británie, Lake District 13.-21.7. 13.7.
Transalp - etapový cyklomaraton Německo, Oberammergau 14.-20.7. 14.7.
4x Revelations Jablonec nad Nisou, Dobrá Voda 18.-20.7. Horská kola 18.7.
Horolezecké filmy Miroslava Šmída Police nad Metují, Terasy 20.7. 21:00
Dračí lodě Brno, přehrada 20.7.
Stodská 8 Stod, Slavoj Běh 20.7.
Kravařská lávka Praha, Novotného lávka 20.-21.7. 20.7.
Horský běh na Dvoračky
Rokytnice nad Jizerou 20.7.
Dračí lodě Výrovice 20.7.
Trans Brdy - cyklomaraton Lety Horská kola 20.7.

Diskuse

Bolesti kloubů Michala, 17.7.2019 12:52, 11 příspěvků
V údolí Roklice postavil ... libor, 16.7.2019 21:24, 1 příspěvek
Skautská nadace Jaroslava... Michael Beranek, 15.7.2019 22:29, 1 příspěvek
Bolesti kloubů JN, 15.7.2019 9:30, 11 příspěvků
Bolesti kloubů Karla, 15.7.2019 8:59, 11 příspěvků
Stanování u horské chaty ... Michael Beranek, 13.7.2019 22:06, 2 příspěvky
Stahování u Tebe Rouse Honza Šlouf, 13.7.2019 21:41, 2 příspěvky
Footbikes X e-bikes Pišišvor, 11.7.2019 23:52, 1 příspěvek
Kontrola na hranicích Menhart, 10.7.2019 19:46, 1 příspěvek
Pozor.... JN, 10.7.2019 13:10, 3 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Severovýchod Slovenska na... Horydoly , 15.7.2019 2:30
KROK 2019 Horydoly , 9.7.2019 11:38
Tóny Dolomit / I suoni de... Horydoly , 8.7.2019 12:04
BMW je oficiálním vozem M... Horydoly , 8.7.2019 11:57
Šary Vary v Plzni Horydoly , 8.7.2019 11:43
Tatra kolem světa Horydoly , 8.7.2019 11:34
Re: Polsko Horydoly , 8.7.2019 11:29
GP Kaltmeyer Safe for Bike Horydoly , 2.7.2019 20:48