Slovensko: Země zákazů, příkazů, nařízení a strážců

Slovensko: Země zákazů, příkazů, nařízení a strážců
Lanovka na Lomnické sedlo jede okolo Huncovského a Kežmarského štítu.
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

Mám velice intenzivní pocit, že snaha úzké skupiny lidí o vlastní privilegovanost zdůvodňovaná naprosto nesmyslnými důvody dovede místní obyvatele a tím potažmo celé Slovensko ne do Evropy, ale někam úplně jinam.

Úvodem bych chtěl podotknout, že mi už není 20 ani 30 jar, leč důchod je ještě daleko. Do Slovenských hor jezdím již cirka 30 let, v létě i zimě, většinou za nějakými těmi mužnějšími zážitky.

K napsání tohoto příspěvku mě inspirovaly jednak články na tomto serveru a hlavně však několik dosud živých postřehů evokující zážitky, které již přikryl čas.

V zimě se tu nic nesmí

To, že se v období od 1.11. do 30.6. nesmí nic, patří jaksi do koloritu tatranské oblasti. Pseudodůvody o ochraně zvěře, která dle informací poskytnutými místními, tedy povolanými lesáky, je v zimním období stáhlá do nižších poloh hlavně okolo Oravské přehrady, jsou naprosto nesmyslné. Navíc slovenský lesák se pohybuje výhradně jen tam, kde může dojet autem s nápisem lesná stráž, což mu jaksi nemůže dát pravdivý obraz o skutečném stavu zvěře v jeho revíru.

Každý svého štěstí strůjcem

Dalším důvodem výše uvedeného zákazu je obava těch, kdo zákazy vymysleli, o zdraví a životy spoluobčanů. Tento důvod by se snad ještě dal pochopit v období budování rozvinutého socialismu, neřku-li komunismu, kdy každé ruky bylo potřeba k dosažení vytčených cílů. Dnes, kdy se vedou debaty o nutné spoluúčasti každého spoluobčana v péči o své zdraví a úloha státních orgánů pomalu zaniká, mi připadá tato obava a starost o zdraví a životy občanů jako slušně řečeno nemístná.

 

 

Pro odpověď na otázku, kdo bude platit náklady Horské služby při případných záchranných akcích, není třeba chodit daleko. Stačí se podívat na západ od našich hranic. Věc, která to řeší, je pojištění.

Chybí běžecká infrastruktura

Vycházejme ze skutečnosti, že se mimo přísně vyhrazené lyžařské areály na úpatí hor v uvedeném období nic nesmí. Ne každého baví celý týden brousit jeden, byť upravený svah. Běžecké upravené stopy, jak je známe z Vysočiny, Jizerek, Šumavy, neexistují. Kamkoliv se člověk vydá do okolitých hor mimo TANAP (například Skorušina a Oravská Magura) nikde nenarazí na nic vzdáleně podobnému lyžařské stopě. Což je pro duši romantika pohoda. Končí však v okamžiku, kdy se na běžkách již druhý den probíjí záplavou sněhu.

Polští turisté odjeli

Již z prvního pohledu na slovenský turistický potenciál je jasné (a oficiální vládní statistiky to potvrzují), že v horských oblastech Slovenska si lidé příliš pískat nemohou. Uměle vystavěné komplexy ohyzdných továren v hladových dolinách se drží při životě jen s pomocí vládních dotací, zemědělství nic moc a pastevectví moc lidí neuživí.

Díky dotační politice polské vlády (dotuje tamní tuzemské rekreace přes podniky) se na Slovensku vyskytuje Poláků již poskrovnu. Chudí zůstávají doma, bohatí jedou do Alp.

Jsou rádi, že vegetují

Místní Slováci jsou rádi, že vegetují. A tak je zde nejvíc Čechů a Moraváků. Je to vidět, když přejíždíte v sobotu hraniční přechod v Makově, kde hodinové čekání není výjimkou. Mám však pocit, že je to už dlouho bavit nebude.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Tak sa mi to páči ako som to rozrýpal.
Ja som ten článok pojal tiež len ako asi výlev niekoho naštvaného.Nuž a už sú tu zapletené svište aj kamzíky a ešte neviem čo.Ale článok bol hlavne o "Slovensku ako krajine zákazov atď".Je to asi tak,ako keby som prešiel po E 55 v Tepliciach a napísal o Čechách ako o krajine prostitútok a pasákov.To je predsa tiež somarina.Ak budeme hovoriť o Tatrách,tak sa skutočne vyjadrujme o Tatrách.Je fakt,že mi niektoré zákazy a nariadenia lezú na nervy.Ale ono to bude asi podobné ako s tzv.úsekmi častých dopravných nehôd.Čím je tam nehôd viacej,tým viacej je tam zákazov,obmedzení,nariadení ,dopravných značiek a pod.Až je z toho úplný dopravný chaos a nikto normálny nestačí počas jazdy vyhodnotiť všetky značky.Vysoké Tatry a nei len ony,sa stále zmietajú v určitom právnom chaose.Proti sebe bojujú všetci:ochranári,horská služba,urbári,hotelieri,turistické organizácie,štátna správa atď.No a tie maličké velhory sú z toho už úplne paf.Na jednej strane by mali byť turistickým ťahákom,na druhej strane oázou pokoja a zachovalej prírody.Stále ich chceme porovnávať s Alpami,lenže to bohužial asi nepôjde.35 km hrebeň nemôže poskytnúť rovnaké podmienky turistike ako 3000 km Álp.Koncentrácia návštevníkov je na km2 príliš vysoká a t.č.organizácia Vys.Tatier len podla mňa hladá cestu ktorou by sa mala uberať.Nie vždy je to po vôli návštevníkom,ale čo sa dá robiť.Dúfajme,že aj tento rpoblém sa vyrieši,alebo nám naozaj nezostane iné,ako sa otočiť do Rakúska či iných krajín.No a už sa neserte a uzmierme sa.
  • Autor Robo
  • Datum a čas 10.3.2004 13:31
Reaguj
Je to o necem jinem
V Tatrach jsem lezecky vyrostl, jezdim 20 let, mam vylezeno cca 200 cest a Tatry miluji.Clanek dobre vystihuje to, co vidi kazdy, majici moznost konfrontace urovne sluzeb a pristupu k turistum [a lezcum] v Tatrach a jinde. Je to o i na muj vkus [a to si na plat nestezuji] nehoraznych cenach, o neochotnych cisnicich a barmanech, o urovni restauraci a hotelu, o cenach parkovist. O tom, ze stale spouste podnikatelu a zamestnancu nedoslo, ze ONI jsou tady pro turisty a ne naopak. O tom, ze pokud Vas vlekar nepusti po zakoupeni listku [!!] s prknem na Solisko, nebot pred mesicem se tam nekdo zabil, nebo pokud si zamestnanec na Lomnicaku rekne ve vichrici 550 Sk za to, ze Vas necha na stanici prespat, nebo ze Vas ve 14.00 vyhodi z obcerstveni na Hrebieku [zaviraci doba], nebo ze o chovani Mira Jilka na Teryne se popsaly uz cele knihy, ....tak si protirate oci, zda je opravdu rok 2004. Ja, skoro ctyricetilety lezec se opet vracim k bivakovani. Nebavi mne diskutovat s obsluhou [Zbojanda] o tom, zda si musim zaplatit snidani, kdyz z chaty odchazim v 04.00. Mam na to, ale nemusim si nechat nadavat, to tedy ne. A tak mi pripada, ze skoro jediny, kdo vyuzil porevolucni potencial je Chata pod Rysmi. Pristup personalu v cele s Viktorem a nabidka chaty je presne takova, jakou bych cekal 15 let po nastupu "volneho trhu".Zkuste si zajet do polskeho Zakopaneho. Uroven tohoto mestecka predstihla dnes Vysoke Tatry, Strbske Pleso nebo i Lomnici o nekolik let.A tak zustavaji Tatry nasim milym skanzenem...Nadavame, kritizujeme, ale na vikend stejne zase vyrazime.
Reaguj
Re: Debata o něčem jiném
Co mám říkat? Nemusím se přece zapojovat do úplně každé diskuse, ne? Jen připomínám, že restrikce vstupu podle členství v nějakém klubu neexistuje v žádných mně známých horách na světě.
Reaguj
Celá diskuze se točí kolem Tater, které máme jak se zdá všichni rádi, jenom někoho ty "zákazy" iritují víc a druhé míň (a nebo je klidně porušujou), možná právě proto by první skupina dělala to co ti druzí, ale neporušovali by přitom jasná a obhajitelná pravidla. Podobná hádka se zde již jednou strhla kvůli článku Kuby Turka. (Kubo proč mlčíš určitě máš co říct!!!)
  • Autor Marek
  • Datum a čas 10.3.2004 11:08
Reaguj
a bude len horsie
Autor ma PRAVDU. A bude este horsie:Podľa návrhu je napríklad v poľovných revíroch zakázané táboriť mimo určených priestorov, narušovať poľovnícku akciu, jazdiť na bicykli, lyžovať sa, sánkovať sa, venovať sa vodným športom...viac nahttp://www.sme.sk/clanok-1288424.html
  • Autor lendl
  • Datum a čas 10.3.2004 08:36
Reaguj
Debata o něčem jiném
Mám takový dojem, že autor úvodního příspěvku chtěl, dle mne, připomenout úplně něco jiného, než kterým směrem se diskuze nakonec vydala. Slovenští kamarádi si to vzali trošku osobně (zůstává otázkou jestli by obdobně nereagovali češi??? asi jo). Ale jde asi fakt o něco jiného (a podobně je to i u nás v Česku či na Moravě). Do Tater (ale nejen tam) jezdím od mala - doslovně. V Tatrách mám vylezených nějakých přes 150 cest, v zimě v létě, různé klasifikace od 1 do 6, posléze jsem přešel také na skialpy. Dodnes považuju Tatry za "své domovské hory". Ale poslední "aktivity" ochranářů a podobně mě jaksi od dalších návštěv, především Tater, mírně řečeno odrazují. Proto, že, komu by se chtělo, hlásit plánovanou skialpovou tůru na TANAP, čekajíc zda mu ji povolí, proto, že v dolině nebo lokalitě nesmí působit více jak 30 skialpinistů (nebo kolik). Když totiž popojedu o nějakých 200 km více na západ (myšleno rozdíl vzdáleností), nebudou po mně chtít hlášení kde jdu a v kolik se vrátím, naopak, budou mně vítat a budou rádi že tam jsem, i na těch lyžích.
  • Autor Petr
  • Datum a čas 9.3.2004 22:40
Reaguj
Re: Re: Několi poznámek
tak s tou kritikou na sluzby budem musiet suhlasit ale V Tatry su na toto dost specificke.Su aj pozitivne priklady V. Raca Tale a ine
  • Autor Autor 2
  • Datum a čas 9.3.2004 20:43
Reaguj
Re: Několi poznámek
Inak k tym Alpam.Z nedavnych statistik vyplyva.Vediete v rubrike pocet zachranivanych na pocet navstevnikov
  • Autor Autor 2
  • Datum a čas 9.3.2004 20:35
Reaguj
Re: Re: Človeče,ty si ale nabrúsený.
tak potom to s nasim potencialom a potenciou nie je zle ked bola spokojna.
  • Autor Autor 2
  • Datum a čas 9.3.2004 20:29
Reaguj
vsetkym nostalgikom zavislym na slovenských horách
dost casto chodievam do zahranicia, nikdy som sa nesnazil spochybnovat zakony tej ktorej krajiny. jednoducho ta norma tam je tak sa jej snazim drzat. Poznam vela lezcov z ceska , ktori chodievaju do tatier a beru to tak jak to je. Ani mne , sa nepaci vela veci konkretne vo VT ,no idem tam v prvom rade za horami a to ostatne casom vyriesi trh/tatranci potrebuju padnut na hubu aby neco pochopili/Nesuhlasim s vasimi nazormi n ochranu prirody, mm dojem ze vy by ste to resili s burtem z kamzika opekanom n ohni z kosovky. Ze nemame bezecke trate, bezte teda do krkonos tam je maj. Uz sa mi stalo , ze som v januari/ v lednu/ s manzelkou na zostupe nasli bezkara na magistrale pri Batizovskom plese , co chcel prejst zo Sliezskeho domu na popradske pleso ,obuty v bezeckych polobotkach v terene kde sme sa pohybovali v mackach, so slovami ze to tam zna ze uz tamtudy sel v lete. Az po dvoch fackach od mojej polovicky suhlacil aby sme ho cvakli na lano a vratili ho na Sl. dom a to bolo asi 15.30hod kde prehral stavku se svoji partou protoze se nedostal na Popradsky pleso. A myslim si ze sme ho stretli ne pre to , jak ktosi odpisal v diskusii o prechode hrebena Malej Fatry ze preto cesi maju viac urazov u nas , lebo ich je v nasich horach vice ...tot zatim vse
  • Autor jano
  • Datum a čas 9.3.2004 19:44
Reaguj
Celkem 63 příspěvků v diskuzi


Cyklonovinky 2026

Cyklonovinky 2026

NĚMECKO Krátké zprávy ze světa velkých kol, tlustých pneumatik, odrážedel, skládaček, lehokol, koloběžek a cyklostezek.... celý článek

Vintířova stezka / Gunthersteig

Bystré v Orlických horách u Dobrušky

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.



Nejčtenější články

Jak zvládat společenské situace jako vegan, aniž by to bylo trapné

Jak zvládat společenské situace jako vegan, aniž by to bylo trapné

Být vegan dnes už není nic výjimečného. Přesto se mnoho lidí, kteří se rozhodli pro veganský životní styl, setkává s nepříjemnými nebo rozpačitými situacemi ve společnosti. Ne proto, že by dělali
Ríšova studánka v Podkomorských lesích u Brna

Ríšova studánka v Podkomorských lesích u Brna

Obnovu Ríšovy studánky v Podkomorských lesích u Brněnské přehrady zajistily Lesy České republiky. V okolí jsou lavičky a umělecký reliéf připomínající jednu z hlavních postav Mrštíkovy Pohádky máje. Klasický román se totiž odehrávají i v těchto
Dánský kámen na Ještědském hřbetu

Dánský kámen na Ještědském hřbetu

CLIMBING GUIDE Dánské kameny / Dänstein je skupina skal na Ještědském hřbetu / Jeschkenkamm mezi Ještědem a Malým Ještědem.
Kam v létě vyrazit, když nechcete dovolenou mezi davy?

Kam v létě vyrazit, když nechcete dovolenou mezi davy?

Oblíbená přímořská letoviska mají své výhody. Jsou dostupná, dobře známá a většinou nabízejí kompletní turistické zázemí. Jenže právě proto bývají v hlavní sezoně přeplněná, dražší a pro mnoho cestovatelů už trochu předvídatelná.
Křeče, únava a pomalá regenerace po túře: Proč outdoorovým nadšencům často chybí hořčík

Křeče, únava a pomalá regenerace po túře: Proč outdoorovým nadšencům často chybí hořčík

Turisté, cyklisté a outdooroví nadšenci často po náročném dni v přírodě řeší těžké nohy, svalové napětí, únavu, křeče nebo pomalou regeneraci. Po celodenní túře, jízdě na kole nebo výstupu do hor není

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Masožravé rostliny - výstava Praha, Botanická zahrada Univerzity Karlovy 19.-28.6. 19.6.
Eurobike - veletrh Německo, Frankfurt 24.-28.6. Cyklistika 24.6.
Pelargonie - výstava Praha, Botanická zahrada Univerzity Karlovy 25.-28.6. 25.6.
Budějovice - Praha České Budějovice 26.-28.6. Vodácký maraton 26.6.
Urban Challenge - překážkový běh
Praha, Kongresové centrum 26.-27.6. 26.6.
Mystic Skate Cup
Praha, Štvanice 26.-28.6. 26.6.
Vinařská 50 - cyklomaraton Šatov Horská kola 27.6.
Malofatranská 100 Terchová 27.-28.6. Běh a trekking 27.6.
Olympijský šplh Praha, Tyršův dům 27.6.
Pravěká dobrodružství Eduarda Štorcha Praha, Národní muzeum Do 30.6. Výstava 30.6.

Diskuse

Sildenafil teva 100 mg sa... Waltermoupt, 27.6.2026 22:32, 32 příspěvků
the purple pharmacy mexico Michaelsypew, 27.6.2026 21:43, 70 příspěvků
Les paiements sont insta... Cresus France, 27.6.2026 21:15, 43 příspěvků
mexico prescription online Michaelsypew, 27.6.2026 21:00, 43 příspěvků
medication in mexico Patrickmok, 27.6.2026 20:57, 39 příspěvků
farmacia barata Patrickkek, 27.6.2026 20:50, 32 příspěvků
Acheter Sildenafil 100mg ... Waltermoupt, 27.6.2026 20:27, 43 příspěvků
Dichaelrerce Timsothyenush, 27.6.2026 18:34, 15 příspěvků
pharmacy in mexico online Michaelsypew, 27.6.2026 18:25, 80 příspěvků
Зеркала Carlosopego, 27.6.2026 17:17, 43 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Slunečný svah ve Špindler... kiheto6821 kiheto6821, 24.6.2026 15:35
V Thermalu bude v rámci K... Horydoly , 23.6.2026 12:35
Karlovarský filmový festi... Horydoly , 23.6.2026 12:29
Re: Combo ski febit61013 febit61013, 19.6.2026 16:49
Skialpy v Krkonoších William Whitfield, 17.6.2026 11:44
Re: Combo ski - hloupost febit61013 febit61013, 17.6.2026 11:25
Re: Monolyže kiheto6821 kiheto6821, 16.6.2026 14:14
Ženy v běhu Horydoly , 11.6.2026 10:30