Svatý Jan pod Skalou - turistický klenot Českého krasu

Svatý Jan pod Skalou - turistický klenot Českého krasu
Svatý Jan pod Skalou. Slanění od Kříže ke klášteru.
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

Svatý Jan pod Skalou je malebná obec ve středních Čechách. Tato malá vesnička, která leží zhruba 30 kilometrů od Prahy, je jedním z nejlépe utajovaných pokladů Českého krasu. Když sem přijedete, ocitnete se v malebném a klidném prostředí, které je obklopeno přírodou a historií.

Zde je několik důvodů, proč byste měli Svatý Jan pod Skalou zařadit na svůj seznam míst k návštěvě: 

Historie a kulturní dědictví

Svatý Jan pod Skalou je pojmenován po svatém Janu Nepomuckém, ale jeho historie sahá až do středověku. Obec se nachází v krásném údolí řeky Berounky, a na svahu nad ní se tyčí majestátní Svatojánská skála, označená křížem.

Obrovskou frontu vápencových skal označují horolezci zleva doprava Vaňasova stěna, stěna Pod Křížem, Trojúhelníková stěna a stěna za Klášterem.

VIDEO Svatý Jan pod Skalou na koloběžce a s lanem

Na ní se nachází vyhlídka, která rozhodně stojí za návštěvu, pokud se chcete podívat na dech beroucí výhled do divokého údolí potoka Kačák.

V centru obce stojí starý benediktinský klášter s kostelem Narození sv. Jana Křtitele. Klášter byl založen ve 13. století a od té doby se dále zvětšoval a přestavoval. Největší rozkvět přišel v době baroka, kdy na něm pracovali největší mistři jako Carlo Lurago, Kryštof Dientzenhofer a jeho syn Kilián Ignác Dientzenhofer.

Kostel Narození svatého Jana Křtitele je známý barokními freskami, které zdobí jeho interiéry. Představují jedinečné umělecké dílo a zobrazují různé biblické a historické události. Klášter má také knihovnu s cennými rukopisy a starými tisky, které by mohly zaujmout milovníky historie a knih.

Svatý Jan pod Skalou.

Kostel je také významným poutním místem. Uprostřed se nachází hrobka, která ukrývá ostatky svatého Ivana, prvního českého křesťanského poutníka. Z kostela se také dostanete i do jeskyně svatého Ivana, která uchovává několik památek na tohoto významného světce. Na konci jsou pak k vidění náhrobní kameny zdejších opatů.

Místo je rozhodně zajímavé i pro ty, kteří se za poutníky nepovažují. Ve skále je zde zachovaný vytesaný portál starého renesančního kostelíka Panny Marie.

Zároveň v areálu kláštera najdete také studánku svatého Ivana, ze které vyvěrá silně mineralizovaný pramen, kterému jsou od pradávna přisuzovány léčivé účinky. Zda opravu léčí, nené ověřeno, ale pro výbornou vodu si sem jezdí lidé zdaleka. Také každý turista se zde napije chladné a chutné vody.

Přírodní krása

Svatý Jan pod Skalou se nachází v krásné přírodní oblasti, přímo v srdci Českého krasu a Národní přírodní rezervace Karlštejn. Okolí obce nabízí řadu turistických tras a cest pro pěší i cyklisty. Jednou z nejoblíbenějších tras je strmá cesta ke kříži na skalním temeni vysoko nad obcí. Procházka podél potoka se dvěma jmény - buď Kačák nebo Loděnice - a dál kolem řeky Berounky je dalším ideálním způsobem, jak vychutnat klid a krásu této oblasti. 

Svatý Jan pod Skalou.

Celá oblast kolem Svatého Jana pod Skalou je tedy skutečně nádherná, stejně jako celé Berounsko. Dá se navštívit nejen na jednorázovém výletě, ale můžete si tu užít i klidný prodloužený víkend, sami či s rodinou. Sehnat ubytování v oblasti není náročné, pomoci vám může například portál Megaubytko, který vám ukáže všechna dostupná ubytování v oblasti. Nejen hotely a apartmány, ale klidně i celé chalupy, které si můžete pronajmout s rodinou či přáteli.

Kulturní akce a tradice

Svatý Jan pod Skalou je také známý pro své kulturní akce a tradiční oslavy. Nejvýznamnější z nich je oslava svátku svatého Jana Nepomuckého, který se koná 16. května. Během této události můžete vidět tradiční procesí, koncerty, divadelní představení a mnoho dalšího.

Solvayovy lomy, Český kras.

Kulinářské zážitky

Kromě kulturního a historického bohatství nabízí Svatý Jan pod Skalou také vynikající kuchyni. V místních restauracích a hospůdkách můžete ochutnat tradiční česká jídla a pokrmy připravené s láskou a péčí. Samozřejmostí je i trdelník, který si můžete dopřát jako dezert a sladkou tečku.

Na první dobrou nejspíš uvidíte velkou restauraci Obecná škola v budově bývalé školy. Zde se dá slušně najíst za přijatelnou cenu. Lokální patrioti znají hospodu U Krobiána ve vedlejší vesničce Hostím, která vaří jen pár klasických českých jídel, ale za to je umí dokonale. Navíc podává výborně ošetřené pivo.

Pokud hledáte malebné místo, kde můžete uniknout shonu moderního života a ponořit se do bohaté historie a krásné přírody, Svatý Jan pod Skalou je ideálním místem. Až by člověk nevěřil, že je takový kousek od Prahy. Tato vesnička nabízí dokonalou kombinaci kulturních, historických a přírodních zajímavostí, které stojí za návštěvu. Svatý Jan pod Skalou je zkrátka místem, které vám poskytne nezapomenutelný zážitek.

Zobrazit místo Turistika na větší mapě

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


TEST Pánské sandále Teva Terra Fi Lite

TEST Pánské sandále Teva Terra Fi Lite

BLUES NA CESTU POSLEDNÍ Americká značka Teva je synonymem pro odolné vodácké sandále. Legenda o jejich vzniku se táhne až k raftingu v Grand Canyon na mýtické řece Colorado. Sedm let testujeme odlehčenou verzi... celý článek

Betlémy letí už osm století v Mělníku

TOP lokality pro bungee jumping: Spojte cestování po Česku s adrenalinem

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.Nejčtenější články

Přes Trojský most na koloběžce ze Stromovky k Rokytce

Přes Trojský most na koloběžce ze Stromovky k Rokytce

Krátká, lehká a zábavná vyjížďka na koloběžce podél Vltavy vede přes nejnovější Trojský most v Praze. Svezli jsme se od parku Stromovka v Holešovicích k ústí Rokytky v Libni. Ujeli jsme pěkných pět kilometrů. 
Palác Valdek na Náměstí Míru - všimli jste si ho?

Palác Valdek na Náměstí Míru - všimli jste si ho?

Palác Valdek je kvalitní moderní dům na Náměstí Míru v Praze. Málokdo si ho všimne. O to více stojí za pozornost.
Láska hory přenáší! Jak slavíme výročí svatby?

Láska hory přenáší! Jak slavíme výročí svatby?

Svatební den není jen začátek společné cesty životem. Je to výchozí bod cesty, která končí až na jiném světě.  Doufáme, že bude dlouhá a plná lásky. Ne vždy se to daří,
5 neodolatelných koktejlů z prosecca

5 neodolatelných koktejlů z prosecca

Prosecco se těší velké popularitě a patří mezi nejoblíbenější šumivá vína vůbec. Množství příznivců má také u nás – léto si bez sklenky prosecca neumí představit třetina Čechů. Mimo období prázdnin nastává
Jak eSport vydělává peníze? Jaké jsou hlavní finanční kanály?

Jak eSport vydělává peníze? Jaké jsou hlavní finanční kanály?

eSporty už dávno nejsou novinkou. Objevily se sice relativně nedávno – ve srovnání s tradičními sporty, ale už několik let jsou jejich ekvivalentem. Všemi relevantními způsoby od hodnot sledovanosti po přední

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
ISPO - veletrh Německo, Mnichov 28.-30.11. 28.11.
Kuba - diashow Přerov, Hvězda Přednáší Martin Loew 28.11. 18:00
IBTM - veletrh Španělsko, Barcelona 28.-30.11. 28.11.
Mezinárodní festival outdoorových filmů Brno, Art 24.10.-28.11. 28.11.
Pěšky k Atlantiku přes Santiago de Compostela - diashow Praha, Městská knihovna Petřiny Přednáší Eva Pinďáková 29.11. 19:00
Boot - veletrh Německo, Berlín 30.11.-3.12. Lodě 30.11.
Konec lezení v Adršpachu
Broumovsko Povolené lezení 1.5.-30.11. 30.11.
Grónsko - diashow Kladno, Hutník Přednáší Martin Loew 30.11. 19:00
Vánoční výstava Praha, Botanická zahrada Univerzity Karlovy 1.-31.12. 1.12.
Pražská stovka Milín 1.-3.12. 1.12. 18:00

Diskuse

Nechapes? Dancing, 28.11.2023 16:25, 38 příspěvků
INU Honza, 28.11.2023 14:29, 4 příspěvky
Nechapes? Huze, 28.11.2023 11:47, 38 příspěvků
Možná škoda psát... Lezec, 28.11.2023 10:06, 38 příspěvků
Možná škoda psát... Karešák, 28.11.2023 9:34, 38 příspěvků
Možná škoda psát... Lezec, 27.11.2023 20:57, 38 příspěvků
Možná škoda psát... Kuba Turek, 27.11.2023 19:35, 38 příspěvků
Možná škoda psát... Karešák, 27.11.2023 18:38, 38 příspěvků
Možná škoda psát... Kuba Turek, 27.11.2023 16:10, 38 příspěvků
Možná škoda psát... pepan, 27.11.2023 16:02, 38 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Náš svět, takový jak jsme... milan šupa, 23.11.2023 19:52
Expedície Bratislava Horydoly Open, 21.11.2023 11:15
Lyžařská sezóna na Monínc... Horydoly , 20.11.2023 0:10
Zima môže začať Horydoly , 20.11.2023 0:04
Re: Pojištění Horydoly Open, 16.11.2023 23:12
Vertical Pro Horydoly , 13.11.2023 22:23
Movember je tu Horydoly , 9.11.2023 11:23
Projekt 6x5 oslovil 3,5 m... Horydoly , 7.11.2023 15:55