Tatry pod palbou argumentů

Tatry pod palbou argumentů
Vysoké Tatry. Pohled na Kriváň z Liptova.
Autor snímku Klaster Liptov
SDÍLEJ:

Příspěvky na téma "omezení pohybu v Tatrách" rozproudily debatu zainteresovaných lidí i běžných čtenářů. Přečtěte si podrobnosti a diskutujte s ostatními.

Hezky den, pane Turku.

Zaujaly mne vase clanky na serveru Horydoly.cz a take ten, ktery zverejnil denik iDNES.cz. Rad bych je s vami prodiskutoval stejne jako ctenari naseho serveru www.tatry.cz v diskuzi zejmena na tema "Navstevni rad omezuje turisty".

Nevim, jak je mozne, ze mate nazor: "Pro ceske obcany je nejjednodussi vstoupit do tuzemske sekce rakouskeho alpskeho spolku OEAV nebo Ceskeho horolezeckeho svazu, kde staci zaplatit prispevek a zajemce je automaticky přijat."

To prece neni pravda. Stat se clenem neznamena jen zaplatit prispevek, ale take prokazat svoje znalosti. Aspon co se vstupu do CHS tyce. Pak az mohu sebe "vydavat" za horolezce...

Nevim, zda je nutne takoveto dezinformace sirit mezi lidmi. Myslim, ze to jen napomuze tem, kteri se do hor vydavaji uplne za jinym ucelem, nez je opravdove horolezectvi nebo skialpinismus. Nezlobte se, ale ten clanek ve mne vyvolal opravdu pocit, jak je vsechno snadne a ja si jen vemu lyze a projedu se ze Svistoveho stiu kolem Zbojnicke chaty az dolu k Brance...

Proto mam dojem, ze vas clanek o jarni dovolene v Tatrach ztraci smysl. Mel by navstevniky hlavne upozornit na pripadna nebezpeci, protoze se v tisku vice objevuji zpravy o tragediich (napr. Priecne sedlo) nez pravda o pohybu v tak narocnem terenu.

Libor Bolda

Reakce Kuby Turka: Proč je všeobecný zákaz zbytečný

Na začátek debaty bych uvedl moje základní přesvědčení, že ač jsem instruktor horolezectví organizovaný v ČHS a zároveň člen OEAV, nelíbí se mi škatulkování návštěvníků od Správy TANAPu na horolezce a skialpinisty (kteří někam mohou) a ostatní (kteří tam nemohou). To je světová anomálie, protože ve světě do chráněných území mohou všichni nebo nikdo. Pokud je někde nějaké časové, místní, početní, anebo já nevím jaké další omezení, platí pro všechny. A stejně tak platí pro všechny zásady slušného chování k přírodě. Někde je vynucují tvrdě, jinde se pokoušejí o osvětu.

Zároveň jsem přesvědčen, že mnohá omezení pohybu v Tatrách vznikla na popud Horské služby. Zákazy vstupu do dolin nad úroveň chat jsou totiž jen bezpečnostním opatřením proti nezkušeným anebo riskujícím turistům. Žádné zájmy ochrany přírody nemohou hrát na zasněžených sedlech bez vegetace a živočichů jakoukoliv roli. Jenže Horské službě se nelíbilo, že z převějí stále padali turisté, tak jim zakázala pod rouškou ochrany přírody přístup do těchto míst. Jenže jsme ve svobodné zemi, kde by si každý měl dělat, co uzná za vhodné. Jestli se zabije, jeho chyba. Měl mnoho možností, jak se jí vyhnout, nebo dokonce jak jí předcházet. Zároveň by Horská služba měla být plně placenou a stotisícové částky za případný vzlet záchranného vrtulníku, první pomoc a práci několika záchranářů by mohly být omezujícím faktorem pro nezkušené návštěvníky. (Jako příklad může sloužit Mont Blanc. Ročně se v jeho masivu zabije kolem tří set lidí, stovka zahyne přímo na Mont Blanku, a přesto turistům nikdo nezakazuje na něj stoupat.)

Jedním z důvodů uzavření turistických chodníků přes zimu a výstupů na lehce dostupné vrcholky byla i starost o kamzíky. Jejich populace od 70. let opravdu klesala, ale jak se ukazuje, důvody jsou komplikovanější, než jen samotný turismus. Zde jsou v pořadí, jak dalece ovlivňují kamzičí stáda: 1) nepatrná změna klimatických podmínek (zřejmě díky postavení Liptovské Mary je o trochu více sněhu, než bývávalo, a kamzík má potíže s předáváním spermií. Samice se se samci spojují na hranici lesa za přesné teploty. Teď to nedokážou, protože na rozdíl od alpských příbuzných je jejich populace degenerovaná z příliš malého teritoria.), 2) lov (podílejí se na tom místní lidé, kteří pytlačí a pašují trofeje goralům zbohatnuvším v cizině jako připomínku rodné hroudy, ale také potentáti z celého Slovenska, kteří střílejí načerno a nikdo si na ně netroufne), 3) neuvážené vysazení rysa (civilizace ho vytlačuje výše do tatranských lesů a tam loví kamzíky místo drobné zvěře a nemocných kusů v nižších polohách), 4) turismus (už několik desítek let je zákaz turistiky v Belanských Tatrách, ale kamzíci se tam nijak výrazně nemnoží).

A nakonec zákaz pohybu mimo značené stezky podporují horští vůdci, pro které stal vlastně obživou. Kolik lidí by s nimi dnes lezlo na relativně jednoduchý Gerlach, Lomničák nebo Vysokou, kdyby tam vedla vyšlapaná stezka?. Těžší místa jsou dobře zajištěna lany a výstup nečiní turistům zvyklým na dolomitské ferraty a alpské vrcholy zvláštní potíže. TANAP by jistě udělal pro přírodu více, kdyby uvolnil striktní pravidla pohybu po Tatrách a zároveň nasadil tvrdou restrikci proti porušování těch, které opravdu škodí přírodě. Např. jízda na lyžích v kosodřevině, vstup do rezervací, zakládání ohňů, stanování načerno...

Horská služba a horští vůdci by se mohli věnovat především prevenci a informační službě. Vždyť je to už přes dvacet let, kdy naposledy vyšel pořádný horolezecký průvodce po Vysokých Tatrách, moderní lyžařský snad nevyšel nikdy a průvodce pro VHT šel před dvaceti lety z velké části do stoupy.

P.S.: Žádné znalosti při vstupu do OEAV ani ČHS nemusíte prokazovat. ČHS ani jiné světové horolezecké spolky (a většinou jsou to spolky, které sdružují horolezce, horské turisty a mnohdy i obyčejné turisty) nejsou faktickými garanty svých členů vůči přírodě ani vůči orgánům ochrany přírody. Česko a Slovenskou jsou v tomto směru anomálií a jejich byrokracie se tváří, že tomu tak je. Být horolezcem neznamená nic jiného než být turistou nebo být návštěvníkem hor.

Kdo se chce něco naučit o pohybu v horách, může studovat množství slušných učebnic na tuzemském trhu, něco najde i na internetu, může se přihlásit do komerční nebo oddílové horoškoly, anebo si najme horského vůdce.

Jakub Turek

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

 • Captcha Image

Diskuze k článku

Jen aby tam bylo firt tak krasne
Jen aby tam bylo firt tak krasnehttp://www.casar.cz/galerie/2010%205%20Tatry/slides/Lomnicky%20stit.html
 • Autor Domca
 • Datum a čas 14.10.2010 23:11
Reaguj
Přístup k přírodě
To je vpodstatě pravda. Ale taky je pravdou, že k tomu přispívají i státní organizace. Já tvrdím, že kdyby nebylo žádných přívodních vyasfaltovaných cest a různých zubaček a lanovek, co vynesou ty, co na to mají (a to jsou vesměs lidé bezohlední), tak máme hory zachovalé a to vzhledem k lidské lenosti na dlouhou dobu. Na vině je kořistnický přístup k přírodě vůbec.
 • Autor Honza
 • Datum a čas 23.8.2007 11:23
Reaguj
KAZDY SVÉHO ŠTĚSTÍ STRŮJCEJEN TY MRTVOLI ZOHYZDUJÍ ROZHLEDY.
 • Autor xesik
 • Datum a čas 20.10.2006 12:11
Reaguj
Re: .
TYS TY KONZERVY ZKOUMAL?JA NAPŘ.,KDYZ JSEM NĚJAKOU NAŠEL,BYLA SE SLOVENSKOU ETIKETOU. A BOROVICKA JE TAKY OD VAS,NE?TAK SI LASKAVE TY LAHVE ODNÁŠEJTE!!!!!!!!!!!!!!
 • Autor xesik
 • Datum a čas 20.10.2006 12:04
Reaguj
Re: Re: V.Tatry
!!!NAZI RAUS!!!
 • Autor xesik
 • Datum a čas 20.10.2006 12:00
Reaguj
Tatry upadají
Víc lidí už do Tater nepřijede, Tatry jsou prostě drahé. Letos v srpnu byl vidět i docela patrný úbytek, priváty ve vesnicích pod Tatrami byly bez zaparkovaných aut, objevili se Litevci, auta u obsazených privátů se měnily po 2 - 3 dnech. Klasika = týden v Tatrách - je asi už pomalu pryč. A proč : kam chcete v Tatrách jít ? Chybí lehčí i těžší přístupné chodníky třeba jen tak mezi dolinami ( Furkotská - Koprovská, Zeleného plesa - Malá studená apod.) nebo dolinami ( Zlomisková ), proč se nemůže z magistrály do Lúčného sedla s nádhernými výhledy, apod. Proč nepustit zase lidi v sezóně na Prostredné solisko , Furkotský štít, Tupou, Baranie rohy, ale i Vysokou, Kežmarský štít a jiné choďáky. Vždyť slušný turista ( ne ten v sandálech )to přece obstojně zvládne. Došlo by k "naředění" stávající koncentrace turistů. Jen poznámka : na Gerlach chodí v sezóně oficiálně denně 8 - 10 skupin lidí z horským vůdcem ( 4 + 1 ). Samozřejmě pro známe pánů horských vůdců cokoliv navíc. Je módou přijet večer z Bratislavy třeba s obchodním partnerem, ubytovat se na Sliezském domě ( samozřejmě tam vyjet autem ), druhý den si dát s tím narychlo domluveným vůdcem Gerlach a zase do Bratislavy. Dá se hovořit o tom, že v případě uzávěry Gerlachu pro obyčejnou veřejnost se jedná o ochranu přírody ?
 • Autor Franta
 • Datum a čas 25.8.2006 08:03
Reaguj
Omezení
Podle mě by Tatrám prospělo, kdyby byly otevřeny nové chodníky, resp. obnoveny ty, které už existovaly (Baranie rohy, Mengusovský štít, Furkotský štít, Lomnický štít).Zvláště v případě Furkotského štítu neexistuje jediný rozumný důvod, proč byl chodník na něj zrušen (resp. odkloněn na Bystré sedlo). Určitě by prospělo i otevření alespoň části Belianských Tater a zrušení sezónních uzávěrů. Řeči o tom, že by tím byla poškozena ještě více příroda, jsou podle mě jenom proto, že prostě některé skupiny lobují za své zájmy a jsou v tom velice úspěšné (horští vůdci). Pro tatranskou přírodu by se situace podle mě zlepšila, protože nejhorší z hlediska zvěře jsou letní měsíce, kdy jsou Tatry vyloženě přecpané, protože jindy se tam prostě chodir nedá a všechny značené cesty tím strašně trpí. Klidně bych byl i pro regulování návštěvnosti cenou vstupného (ne nijak vysokého - třeba 20 Kč na den), které by se platilo při vstupu na zajištěné chodníky. Myslím si, že taková suma by nikoho nezabila a aspoň by nemohli tvrdit, že nemají peníze na údržbu chodníků, které jsou na některých místech již v dosti dezolátním stavu. Ve Slovenském ráji to tak normálně funguje, že se při vstupu platí vstupné, o západě ani nemluvě. A taky bych zakázal Lesní správě, resp. Správě Tanapu vjezd auty do dolin, protože jsou až příliš pohodlní a v důsledku toho kontrolují sezónní uzávěry a zákazy vstupu pouze tam, kde dojedou auty!!!
 • Autor Honza
 • Datum a čas 13.5.2006 10:38
Reaguj
Obmedzenia v Tatrách
Podľa mňa by bolo dobré keby v Tatrách pribudli nové turisticky značené vrcholy a možno aj sedlá(napr.Vysoká, Kežmarák, Končistá, Baranie Rohy...). Tam kde by to bolo potrebné by sa dali reťaze resp. iné zabezpečenie. Mnoho ľudí už má zvládnuté všetky turisticky značené vrcholy a sedlá a bolo by to také oživenie turistiky v Tatrách. Samozrejme nie som za to aby sa sprístupnilo všetko, určitá ochrana tu musí byť. Ale pár nových štítov by Tatrám prospelo. Veď aj tak sa od leta bude za zásahy HS platiť takže neviem v čom by bol ešte problém. Chápem aj ochranárov, bez nich by sa Tatry úplne zdevastovali, a možno aj horskí vodcovia sú proti.Ale veď by sa to dalo nejako rozdeliť (určité štíty by boli len s vodcom prístupné a určité pre turistov). V roku 2004 som v Tatrách počul, že by mali byť turisticky sprístupnené Baranie Rohy, ale zatiaľ sa nič nedeje. PREČO? Mám rád naše Tatry, sú to najkrajšie veľhory sveta a dúfam že nastanú nejaké zmeny a budú sprístupnené aj iné štíty pre bežných Turistov.
 • Autor Ondrej
 • Datum a čas 11.4.2006 11:36
Reaguj
Obmedzenia v Tatrách
Podľa mňa by bolo dobré keby v Tatrách pribudli nové turisticky značené vrcholy a možno aj sedlá(napr.Vysoká, Kežmarák, Končistá, Baranie Rohy...). Tam kde by to bolo potrebné by sa dali reťaze resp. iné zabezpečenie. Mnoho ľudí už má zvládnuté všetky turisticky značené vrcholy a sedlá a bolo by to také oživenie turistiky v Tatrách. Samozrejme nie som za to aby sa sprístupnilo všetko, určitá ochrana tu musí byť. Ale pár nových štítov by Tatrám prospelo. Veď aj tak sa od leta bude za zásahy HS platiť takže neviem v čom by bol ešte problém. Chápem aj ochranárov, bez nich by sa Tatry úplne zdevastovali, a možno aj horskí vodcovia sú proti.Ale veď by sa to dalo nejako rozdeliť (určité štíty by boli len s vodcom prístupné a určité pre turistov). V roku 2004 som v Tatrách počul, že by mali byť turisticky sprístupnené Baranie Rohy, ale zatiaľ sa nič nedeje. PREČO? Mám rád naše Tatry, sú to najkrajšie veľhory sveta a dúfam že nastanú nejaké zmeny a budú sprístupnené aj iné štíty pre bežných Turistov.
 • Autor Ondrej
 • Datum a čas 11.4.2006 11:35
Reaguj
Tatry
Mas pravdu, statistika mrtvych na Mont Blancu je strasliva...absolutne to nechapu. A co se tyce tater tak i nektere znacene chodniky by nemeli byt pristupne tzv. nahodnym turistum. Uz jsem zazil situaci, kdy nejaky borec si to sinul po sypkem svahu po nevyznacene trase a uvolnil balvan, ktery me tesne minul...bylo to na zlute. Je to velka nezodpovednost a nezkusenost svatecnich turistu. Ja miluju hory a myslim si, ze z Tater se pomalu dela turisticka atrakce a nevim jestli ty lidi odradi obcasna smrt. Jsou nezodpovedni. A musim se priznat, ze mam par lezeckych vystupu za sebou i bez pruzkazu. Sice zacinam na prukazu pracovat, ale nikdo me nikdy nekontroloval.
 • Autor athlet
 • Datum a čas 12.10.2005 14:10
Reaguj
Celkem 35 příspěvků v diskuzi


Jizerský guláš 2021

Jizerský guláš 2021

MUZEJNÍ NOC Malé zprávičky z malých Jizerských hor a Lužických hor na severu.... celý článek

Kutná Hora vystavuje euro středověku

Na Kaprunu se lyžuje až do července

registrovat

Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.Nejčtenější články

TEST Koloběžka Yedoo Steel S2620

TEST Koloběžka Yedoo Steel S2620

Koloběžka Yedoo S2620 je vhodný stroj na dlouhé výlety do přírody, po cyklostezkách, polňačkách, lesních svážnicích i rozbitých asfaltových okreskách.
Půjčovna lodí Jakubec doporučuje Lužnici, Sázavu, Vltavu a Otavu

Půjčovna lodí Jakubec doporučuje Lužnici, Sázavu, Vltavu a Otavu

Půjčovna lodí Dušan Jakubec sídlí v Táboře u Lužnici, ale její kanoe a rafty brázdí také Vltavu, Otavu a Sázavu. Majitel je sám nadšený vodák a doporučuje svým klientům nejzajímavější úseky na vybraných řekách. 
Divoký rozsochatec Wilde Leck, krásná trojka ve Stubai

Divoký rozsochatec Wilde Leck, krásná trojka ve Stubai

CLIMBING GUIDE Lehké lezení v západoalpské ledovcové náladě, pohodlně jistitelné smyčkami, v pevné a chytovaté skále. Jen dva nýty v celé cestě! 13 délek horského lezení ve Stubaiských Alpách.
8 míst v Dubaji, která si nesmíte nechat ujít

8 míst v Dubaji, která si nesmíte nechat ujít

Nádherné pláže s bílým pískem, zelenomodré moře, přepychové hotely a naprostou bezpečnost nabízí Dubaj. Ať už se chystáte na dovolenou s dětmi, s partnerem nebo toužíte po dámské jízdě s kamarádkami, vyražte do srdce Emirátů
Otava se psem na palubě kanoe

Otava se psem na palubě kanoe

Prší, teče hodně vody v řece, vodáků je na vodě minimum. Je správný okamžik nalodit psa, slečnu, kamarády, zásoby a vyrazit vstříc Otavě. Vodácká sezona konečně začíná!

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Za pokladem Voka IV. - dogtrekking Jedovnice, Olšovec ZRUŠENO 24.-27.6. 24.6.
Tour de France Francie 25.6.-18.7. Silniční cyklistika 25.6.
Malá slavnost lesa a dřeva Praha, Národní zemědělské muzeum 25.6.
Lobuche East - diashow Mikulov, Centrum volného času Přednáší Leoš Bařina 25.6. 18:00
Muzejní noc pod Ještědem Liberec a Jablonec Přednáší Péťa 25.6. 18:00
Dračí lodě Třeboň, Svět 26.6.
Jihlavská 24MTB Jihlava, Heulos 26.-27.6. Horská kola 26.6.
Běhej lesy Vysočina Milovy 26.6.
Voda země - duatlon Otrokovice, Štěrkáč Běh, paddleboard 26.6.
Podralsko jaro - cyklomaraton Osečná Horská kola 27.6.

Diskuse

utopený barel Kuba Turek, 23.6.2021 12:35, 2 příspěvky
zmíněný druhý pramen phrkt, 23.6.2021 12:18, 8 příspěvků
Kloubní výživa ales plaes, 23.6.2021 11:22, 11 příspěvků
utopený barel Lukas B., 23.6.2021 9:08, 2 příspěvky
muzika k Lužnici Kuba Turek, 23.6.2021 0:38, 2 příspěvky
muzika k Lužnici Zajac, 23.6.2021 0:03, 2 příspěvky
Jaký zákaz? VHR70, 22.6.2021 12:23, 5 příspěvků
Dotazy Lukas B., 18.6.2021 16:11, 3 příspěvky
Dotazy Kuba Turek, 18.6.2021 14:38, 3 příspěvky
boty Michal, 18.6.2021 13:43, 1 příspěvek

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Spodní prádlo Horydoly , 18.6.2021 10:58
Vyběhnete do žhavého Petřína Horydoly Open, 16.6.2021 12:50
Re: Koloběžky - závody Kuba Turek, 15.6.2021 11:50
Koloběžky Horydoly Open, 15.6.2021 11:42
Bike hero okolo měsíce Horydoly Open, 15.6.2021 9:56
Gutovka Open Horydoly , 10.6.2021 9:39
Cyklistické závody 2021 Horydoly , 10.6.2021 9:36
Světový den jízdního kola Horydoly Open, 3.6.2021 1:31