Tatry pod palbou argumentů

Tatry pod palbou argumentů
Vysoké Tatry. Pohled na Kriváň z Liptova.
Autor snímku Klaster Liptov
SDÍLEJ:

Příspěvky na téma "omezení pohybu v Tatrách" rozproudily debatu zainteresovaných lidí i běžných čtenářů. Přečtěte si podrobnosti a diskutujte s ostatními.

Hezky den, pane Turku.

Zaujaly mne vase clanky na serveru Horydoly.cz a take ten, ktery zverejnil denik iDNES.cz. Rad bych je s vami prodiskutoval stejne jako ctenari naseho serveru www.tatry.cz v diskuzi zejmena na tema "Navstevni rad omezuje turisty".

Nevim, jak je mozne, ze mate nazor: "Pro ceske obcany je nejjednodussi vstoupit do tuzemske sekce rakouskeho alpskeho spolku OEAV nebo Ceskeho horolezeckeho svazu, kde staci zaplatit prispevek a zajemce je automaticky přijat."

To prece neni pravda. Stat se clenem neznamena jen zaplatit prispevek, ale take prokazat svoje znalosti. Aspon co se vstupu do CHS tyce. Pak az mohu sebe "vydavat" za horolezce...

Nevim, zda je nutne takoveto dezinformace sirit mezi lidmi. Myslim, ze to jen napomuze tem, kteri se do hor vydavaji uplne za jinym ucelem, nez je opravdove horolezectvi nebo skialpinismus. Nezlobte se, ale ten clanek ve mne vyvolal opravdu pocit, jak je vsechno snadne a ja si jen vemu lyze a projedu se ze Svistoveho stiu kolem Zbojnicke chaty az dolu k Brance...

Proto mam dojem, ze vas clanek o jarni dovolene v Tatrach ztraci smysl. Mel by navstevniky hlavne upozornit na pripadna nebezpeci, protoze se v tisku vice objevuji zpravy o tragediich (napr. Priecne sedlo) nez pravda o pohybu v tak narocnem terenu.

Libor Bolda

Reakce Kuby Turka: Proč je všeobecný zákaz zbytečný

Na začátek debaty bych uvedl moje základní přesvědčení, že ač jsem instruktor horolezectví organizovaný v ČHS a zároveň člen OEAV, nelíbí se mi škatulkování návštěvníků od Správy TANAPu na horolezce a skialpinisty (kteří někam mohou) a ostatní (kteří tam nemohou). To je světová anomálie, protože ve světě do chráněných území mohou všichni nebo nikdo. Pokud je někde nějaké časové, místní, početní, anebo já nevím jaké další omezení, platí pro všechny. A stejně tak platí pro všechny zásady slušného chování k přírodě. Někde je vynucují tvrdě, jinde se pokoušejí o osvětu.

Zároveň jsem přesvědčen, že mnohá omezení pohybu v Tatrách vznikla na popud Horské služby. Zákazy vstupu do dolin nad úroveň chat jsou totiž jen bezpečnostním opatřením proti nezkušeným anebo riskujícím turistům. Žádné zájmy ochrany přírody nemohou hrát na zasněžených sedlech bez vegetace a živočichů jakoukoliv roli. Jenže Horské službě se nelíbilo, že z převějí stále padali turisté, tak jim zakázala pod rouškou ochrany přírody přístup do těchto míst. Jenže jsme ve svobodné zemi, kde by si každý měl dělat, co uzná za vhodné. Jestli se zabije, jeho chyba. Měl mnoho možností, jak se jí vyhnout, nebo dokonce jak jí předcházet. Zároveň by Horská služba měla být plně placenou a stotisícové částky za případný vzlet záchranného vrtulníku, první pomoc a práci několika záchranářů by mohly být omezujícím faktorem pro nezkušené návštěvníky. (Jako příklad může sloužit Mont Blanc. Ročně se v jeho masivu zabije kolem tří set lidí, stovka zahyne přímo na Mont Blanku, a přesto turistům nikdo nezakazuje na něj stoupat.)

Jedním z důvodů uzavření turistických chodníků přes zimu a výstupů na lehce dostupné vrcholky byla i starost o kamzíky. Jejich populace od 70. let opravdu klesala, ale jak se ukazuje, důvody jsou komplikovanější, než jen samotný turismus. Zde jsou v pořadí, jak dalece ovlivňují kamzičí stáda: 1) nepatrná změna klimatických podmínek (zřejmě díky postavení Liptovské Mary je o trochu více sněhu, než bývávalo, a kamzík má potíže s předáváním spermií. Samice se se samci spojují na hranici lesa za přesné teploty. Teď to nedokážou, protože na rozdíl od alpských příbuzných je jejich populace degenerovaná z příliš malého teritoria.), 2) lov (podílejí se na tom místní lidé, kteří pytlačí a pašují trofeje goralům zbohatnuvším v cizině jako připomínku rodné hroudy, ale také potentáti z celého Slovenska, kteří střílejí načerno a nikdo si na ně netroufne), 3) neuvážené vysazení rysa (civilizace ho vytlačuje výše do tatranských lesů a tam loví kamzíky místo drobné zvěře a nemocných kusů v nižších polohách), 4) turismus (už několik desítek let je zákaz turistiky v Belanských Tatrách, ale kamzíci se tam nijak výrazně nemnoží).

A nakonec zákaz pohybu mimo značené stezky podporují horští vůdci, pro které stal vlastně obživou. Kolik lidí by s nimi dnes lezlo na relativně jednoduchý Gerlach, Lomničák nebo Vysokou, kdyby tam vedla vyšlapaná stezka?. Těžší místa jsou dobře zajištěna lany a výstup nečiní turistům zvyklým na dolomitské ferraty a alpské vrcholy zvláštní potíže. TANAP by jistě udělal pro přírodu více, kdyby uvolnil striktní pravidla pohybu po Tatrách a zároveň nasadil tvrdou restrikci proti porušování těch, které opravdu škodí přírodě. Např. jízda na lyžích v kosodřevině, vstup do rezervací, zakládání ohňů, stanování načerno...

Horská služba a horští vůdci by se mohli věnovat především prevenci a informační službě. Vždyť je to už přes dvacet let, kdy naposledy vyšel pořádný horolezecký průvodce po Vysokých Tatrách, moderní lyžařský snad nevyšel nikdy a průvodce pro VHT šel před dvaceti lety z velké části do stoupy.

P.S.: Žádné znalosti při vstupu do OEAV ani ČHS nemusíte prokazovat. ČHS ani jiné světové horolezecké spolky (a většinou jsou to spolky, které sdružují horolezce, horské turisty a mnohdy i obyčejné turisty) nejsou faktickými garanty svých členů vůči přírodě ani vůči orgánům ochrany přírody. Česko a Slovenskou jsou v tomto směru anomálií a jejich byrokracie se tváří, že tomu tak je. Být horolezcem neznamená nic jiného než být turistou nebo být návštěvníkem hor.

Kdo se chce něco naučit o pohybu v horách, může studovat množství slušných učebnic na tuzemském trhu, něco najde i na internetu, může se přihlásit do komerční nebo oddílové horoškoly, anebo si najme horského vůdce.

Jakub Turek

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

 • Captcha Image

Diskuze k článku

Jen aby tam bylo firt tak krasne
Jen aby tam bylo firt tak krasnehttp://www.casar.cz/galerie/2010%205%20Tatry/slides/Lomnicky%20stit.html
 • Autor Domca
 • Datum a čas 14.10.2010 23:11
Reaguj
Přístup k přírodě
To je vpodstatě pravda. Ale taky je pravdou, že k tomu přispívají i státní organizace. Já tvrdím, že kdyby nebylo žádných přívodních vyasfaltovaných cest a různých zubaček a lanovek, co vynesou ty, co na to mají (a to jsou vesměs lidé bezohlední), tak máme hory zachovalé a to vzhledem k lidské lenosti na dlouhou dobu. Na vině je kořistnický přístup k přírodě vůbec.
 • Autor Honza
 • Datum a čas 23.8.2007 11:23
Reaguj
KAZDY SVÉHO ŠTĚSTÍ STRŮJCEJEN TY MRTVOLI ZOHYZDUJÍ ROZHLEDY.
 • Autor xesik
 • Datum a čas 20.10.2006 12:11
Reaguj
Re: .
TYS TY KONZERVY ZKOUMAL?JA NAPŘ.,KDYZ JSEM NĚJAKOU NAŠEL,BYLA SE SLOVENSKOU ETIKETOU. A BOROVICKA JE TAKY OD VAS,NE?TAK SI LASKAVE TY LAHVE ODNÁŠEJTE!!!!!!!!!!!!!!
 • Autor xesik
 • Datum a čas 20.10.2006 12:04
Reaguj
Re: Re: V.Tatry
!!!NAZI RAUS!!!
 • Autor xesik
 • Datum a čas 20.10.2006 12:00
Reaguj
Tatry upadají
Víc lidí už do Tater nepřijede, Tatry jsou prostě drahé. Letos v srpnu byl vidět i docela patrný úbytek, priváty ve vesnicích pod Tatrami byly bez zaparkovaných aut, objevili se Litevci, auta u obsazených privátů se měnily po 2 - 3 dnech. Klasika = týden v Tatrách - je asi už pomalu pryč. A proč : kam chcete v Tatrách jít ? Chybí lehčí i těžší přístupné chodníky třeba jen tak mezi dolinami ( Furkotská - Koprovská, Zeleného plesa - Malá studená apod.) nebo dolinami ( Zlomisková ), proč se nemůže z magistrály do Lúčného sedla s nádhernými výhledy, apod. Proč nepustit zase lidi v sezóně na Prostredné solisko , Furkotský štít, Tupou, Baranie rohy, ale i Vysokou, Kežmarský štít a jiné choďáky. Vždyť slušný turista ( ne ten v sandálech )to přece obstojně zvládne. Došlo by k "naředění" stávající koncentrace turistů. Jen poznámka : na Gerlach chodí v sezóně oficiálně denně 8 - 10 skupin lidí z horským vůdcem ( 4 + 1 ). Samozřejmě pro známe pánů horských vůdců cokoliv navíc. Je módou přijet večer z Bratislavy třeba s obchodním partnerem, ubytovat se na Sliezském domě ( samozřejmě tam vyjet autem ), druhý den si dát s tím narychlo domluveným vůdcem Gerlach a zase do Bratislavy. Dá se hovořit o tom, že v případě uzávěry Gerlachu pro obyčejnou veřejnost se jedná o ochranu přírody ?
 • Autor Franta
 • Datum a čas 25.8.2006 08:03
Reaguj
Omezení
Podle mě by Tatrám prospělo, kdyby byly otevřeny nové chodníky, resp. obnoveny ty, které už existovaly (Baranie rohy, Mengusovský štít, Furkotský štít, Lomnický štít).Zvláště v případě Furkotského štítu neexistuje jediný rozumný důvod, proč byl chodník na něj zrušen (resp. odkloněn na Bystré sedlo). Určitě by prospělo i otevření alespoň části Belianských Tater a zrušení sezónních uzávěrů. Řeči o tom, že by tím byla poškozena ještě více příroda, jsou podle mě jenom proto, že prostě některé skupiny lobují za své zájmy a jsou v tom velice úspěšné (horští vůdci). Pro tatranskou přírodu by se situace podle mě zlepšila, protože nejhorší z hlediska zvěře jsou letní měsíce, kdy jsou Tatry vyloženě přecpané, protože jindy se tam prostě chodir nedá a všechny značené cesty tím strašně trpí. Klidně bych byl i pro regulování návštěvnosti cenou vstupného (ne nijak vysokého - třeba 20 Kč na den), které by se platilo při vstupu na zajištěné chodníky. Myslím si, že taková suma by nikoho nezabila a aspoň by nemohli tvrdit, že nemají peníze na údržbu chodníků, které jsou na některých místech již v dosti dezolátním stavu. Ve Slovenském ráji to tak normálně funguje, že se při vstupu platí vstupné, o západě ani nemluvě. A taky bych zakázal Lesní správě, resp. Správě Tanapu vjezd auty do dolin, protože jsou až příliš pohodlní a v důsledku toho kontrolují sezónní uzávěry a zákazy vstupu pouze tam, kde dojedou auty!!!
 • Autor Honza
 • Datum a čas 13.5.2006 10:38
Reaguj
Obmedzenia v Tatrách
Podľa mňa by bolo dobré keby v Tatrách pribudli nové turisticky značené vrcholy a možno aj sedlá(napr.Vysoká, Kežmarák, Končistá, Baranie Rohy...). Tam kde by to bolo potrebné by sa dali reťaze resp. iné zabezpečenie. Mnoho ľudí už má zvládnuté všetky turisticky značené vrcholy a sedlá a bolo by to také oživenie turistiky v Tatrách. Samozrejme nie som za to aby sa sprístupnilo všetko, určitá ochrana tu musí byť. Ale pár nových štítov by Tatrám prospelo. Veď aj tak sa od leta bude za zásahy HS platiť takže neviem v čom by bol ešte problém. Chápem aj ochranárov, bez nich by sa Tatry úplne zdevastovali, a možno aj horskí vodcovia sú proti.Ale veď by sa to dalo nejako rozdeliť (určité štíty by boli len s vodcom prístupné a určité pre turistov). V roku 2004 som v Tatrách počul, že by mali byť turisticky sprístupnené Baranie Rohy, ale zatiaľ sa nič nedeje. PREČO? Mám rád naše Tatry, sú to najkrajšie veľhory sveta a dúfam že nastanú nejaké zmeny a budú sprístupnené aj iné štíty pre bežných Turistov.
 • Autor Ondrej
 • Datum a čas 11.4.2006 11:36
Reaguj
Obmedzenia v Tatrách
Podľa mňa by bolo dobré keby v Tatrách pribudli nové turisticky značené vrcholy a možno aj sedlá(napr.Vysoká, Kežmarák, Končistá, Baranie Rohy...). Tam kde by to bolo potrebné by sa dali reťaze resp. iné zabezpečenie. Mnoho ľudí už má zvládnuté všetky turisticky značené vrcholy a sedlá a bolo by to také oživenie turistiky v Tatrách. Samozrejme nie som za to aby sa sprístupnilo všetko, určitá ochrana tu musí byť. Ale pár nových štítov by Tatrám prospelo. Veď aj tak sa od leta bude za zásahy HS platiť takže neviem v čom by bol ešte problém. Chápem aj ochranárov, bez nich by sa Tatry úplne zdevastovali, a možno aj horskí vodcovia sú proti.Ale veď by sa to dalo nejako rozdeliť (určité štíty by boli len s vodcom prístupné a určité pre turistov). V roku 2004 som v Tatrách počul, že by mali byť turisticky sprístupnené Baranie Rohy, ale zatiaľ sa nič nedeje. PREČO? Mám rád naše Tatry, sú to najkrajšie veľhory sveta a dúfam že nastanú nejaké zmeny a budú sprístupnené aj iné štíty pre bežných Turistov.
 • Autor Ondrej
 • Datum a čas 11.4.2006 11:35
Reaguj
Tatry
Mas pravdu, statistika mrtvych na Mont Blancu je strasliva...absolutne to nechapu. A co se tyce tater tak i nektere znacene chodniky by nemeli byt pristupne tzv. nahodnym turistum. Uz jsem zazil situaci, kdy nejaky borec si to sinul po sypkem svahu po nevyznacene trase a uvolnil balvan, ktery me tesne minul...bylo to na zlute. Je to velka nezodpovednost a nezkusenost svatecnich turistu. Ja miluju hory a myslim si, ze z Tater se pomalu dela turisticka atrakce a nevim jestli ty lidi odradi obcasna smrt. Jsou nezodpovedni. A musim se priznat, ze mam par lezeckych vystupu za sebou i bez pruzkazu. Sice zacinam na prukazu pracovat, ale nikdo me nikdy nekontroloval.
 • Autor athlet
 • Datum a čas 12.10.2005 14:10
Reaguj
Celkem 35 příspěvků v diskuzi


Sněhem pocukrovaná cesta Nollen na Mnicha

Sněhem pocukrovaná cesta Nollen na Mnicha

CLIMBING GUIDE Volno naplánováno. Nezbývá než otevřít šuplík a vytáhnout jeden z mnoha plánů. Předpověď počasí hlásí slunečno celý týden. Není co řešit. Jedu směr Švajc. Ráno přijíždím na parking a celý nedočkavý... celý článek

Divoká svině aneb napříč Rychlebskými horami

Kde najít úžasné fotky

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články

Lékárnička na prázdniny

Lékárnička na prázdniny

Teplo a spousta informací o nebezpečí cestovních průjmů, zrádných infekcích a prospěšném očkování - to je neklamné znamení, že je doba dovolených. Myslíte při balení na lékárničku?
Irma la Douce na Plombergstein - lezecká túra snů

Irma la Douce na Plombergstein - lezecká túra snů

CLIMBING GUIDE Totální lezecký rauš: Obtížnost 4 UIAA, 6 délek, 20 nýtů, 240 metrů a nekonečný počet hodin. To je sportovně laděná cesta Irma la Deuce na Plombergstein v Solné komoře.
Lanovky v Krkonoších jezdí také v září

Lanovky v Krkonoších jezdí také v září

Provoz sedačkových a kabinkových lanovek v Krkonoších je po prázdninách omezený, ale jsou stále v provozu. Přinášíme přehled jejich provozní doby.
Jak používat obrázky v marketingu

Jak používat obrázky v marketingu

Obrázky mají své místo v téměř každém aspektu vašich propagačních strategií. Níže uvádíme nejoblíbenější (a nejjednodušší) místa pro začlenění obrázků a vizuálů do vašeho marketingu.
Cyklokemp Černý potok: výprava za Jeseníky, kde to skoro nikdo nezná

Cyklokemp Černý potok: výprava za Jeseníky, kde to skoro nikdo nezná

Vidnava je české město od roku 1918. Do té doby patřilo Slezsku a posléze Německu. Není divu, protože geograficky leží v polských rovinách a pro Čechy se rozkládá daleko za Jeseníky. Vidnavsko se

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Balonové hemžení Bělá pod Bezdězem 29.9.-2.10. 29.9.
FIT - veletrh Argentina, Buenos Aires 1.-4.10. 1.10.
Hamerský potok - vodácké slavnosti Ratmírov 1.-2.10. 1.10.
Hradecký půlmaraton Hradec Králové 2.10.
Siam - diashow Valašské Meziříčí , M-klub Přednáší David Hainall 3.10. 19:00
Intermot - veletrh Španělsko, Madrid 4.-9.10. Cyklo a moto 4.10.
Siam - diashow Heřmanův Městec, kino Přednáší David Hainall 6.10. 16:00
Signal Praha 6.-9.10. Festival světla 6.10.
POVL - horolezecký festival
Kacanovy 7.-9.10. 7.10.
Festival vína Český Krumlov 7.10.-25.11. 7.10.

Diskuse

Barefooty Šlojíř, 30.9.2022 12:56, 4 příspěvky
INU Horydoly, 30.9.2022 12:54, 2 příspěvky
INU Honza, 30.9.2022 12:14, 2 příspěvky
tatry Horydoly, 29.9.2022 9:29, 2 příspěvky
tatry Pišišvor, 28.9.2022 21:08, 2 příspěvky
Casino Bonusy Roman, 25.9.2022 1:38, 1 příspěvek
INU Honza, 24.9.2022 11:54, 1 příspěvek
Vlastní bydlení je k neza... Svatava, 22.9.2022 10:38, 4 příspěvky
Žrádlo na cesty Legimnes, 21.9.2022 17:47, 4 příspěvky
Žrádlo na cesty Lumens, 21.9.2022 16:55, 4 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Bobr Cup Horydoly , 2.10.2022 0:49
Běžecké závody 2022 Horydoly , 29.9.2022 12:48
KLM Premium Comfort Horydoly Open, 23.9.2022 13:41
Portugalský LUGGit vstupu... Horydoly Open, 23.9.2022 13:35
Re: Vysoké Tatry Horydoly , 12.9.2022 11:15
Re: Subscribing to Your S... Kuba Turek, 26.8.2022 0:16
Horydoly.cz Horydoly , 26.8.2022 0:13
Re: Výběr elektrokola linki@krolkaro.pl, 24.8.2022 12:07