Toulovcovy Maštale na Vysočině

Toulovcovy Maštale na Vysočině
SDÍLEJ:

Jako mají Krkonoše svého vládce Krakonoše, Orlické hory Rampušáka, má jedna ze vstupních bran do přírodní rezervace Maštale, obec Zderaz, svého ochránce skřítka Zderadáka. Je to malý vousatý mužíček s kamenickým kladivem a zástěrou, který pomáhal především místním skalákům v lomech.

Do Zderazi se nejlépe dopravíme autem ze silnice I/37 z Chrudimi přes Chrast a Skuteč po silnici 358. Vozidlo zaparkujeme na parkovišti vedle místní hasičárny.

Obydlí vykutané do skály

Nepospíchejme do přírody, pojďme se podívat po vsi. Její raritou jsou pískovcové sklepy, které byly původně pro přistěhovalce po zrušení nevolnictví relativně snadno vybudovaným obydlím v pískovcových skalách, jichž je tu všude dost.

Údajně jich tu bylo svého času obydleno přes pět desítek. Postupně se jejich využití měnilo na klasické sklepy, poslední byl obýván ještě v roce 1905.

Do dnešního dne se jich zachovalo dvacet a dva z nich si můžeme prohlédnout i s výkladem průvodce. Stačí zazvonit v čp. 31. Vše je od parkoviště dobře značeno.

Právě v těchto sklepech bydlí dodnes skřítek Zderadák, potomek zemana Zderada, zakladatele obce.

MAPA: stáhněte TOULCOVY MAŠTALE (PDF)

Výlet do pískovcových roklí

Vydejme se nyní po žluté turistické značce. Lesní písčitou cestou mezi borovicemi po i 2,5 kilometru dojdeme do vesnice Bor u Skutče.

Cestou přejdeme tři údolíčka malebných potoků a postupně se podél cesty začínají objevovat pískovcové skály.

Celá oblast je tvořena cenomanským pískovcem stáří necelých 100 milionů let. Oproti skalním věžím například v Českém Ráji v této oblasti eroze vytvořila v pískovci stěny a rokle.

Z Boru pokračujeme po zelené značce. Hned za vsí je pěkná skalní vyhlídka Petrovna.

Přes údolí zvané Za Borky dojdeme na nejzajímavější místo naší cesty, Toulovcovy Maštale. Pískovcové rokle tu tvoří pravý labyrint, který můžeme projít značeným, asi dvě stě metrů dlouhým okruhem.

Podle pověsti se zde skrýval loupeživý rytíř Toulovec, který přepadal kolemjdoucí kupce a podnikal výbojné výpravy až na Moravu. Pokud máme čas, můžeme si cestu prodloužit o okruh přes Městské Maštale okolo skalních útvarů Velryba, Kostelíček a Panský stůl.

Osvěžení ze studánky nebo v hospůdce

Pokračujeme po červené značce okolo studánky Džberka až do osady Vranice. Tady se můžeme osvěžit v pěkné hospůdce. Obzvlášť doporučuju gulášek a chotěbořskou desítku.

Poté jdeme údolím proti proudu potoka stále po červené okolo Mojžíšovy studánky se zázračnou vodou a po chvíli stoupáme okolo skal s roklí zvanou Dudychova jeskyně.

To jsme již na dohled Boru. Z něj sestoupíme okolo bizarního skalního útvaru Kolumbovo vejce až k Prosečskému potoku.

Několik výchozů tvrdé žuly v jeho korytě tvoří kaskády a tůně zvaná Kupadla. Za nimi se vrátíme po cyklostezce přes výjimečnou osamocenou skálu Kazatelna, na kterou se pohodlně dostaneme po vytesaných schodech. Výhled je však jen po okolních lesích.

Po třech kilometrech nás cyklotrasa dovede zpět do Zderazi. Za sebou máme osmnáct kilometrů.

Pivnická rokle

Severozápadně od Zderazi je další přírodní zajímavost, ve skalách hluboce zaříznuté údolíčko Pivnická rokle. Je přístupné od řeky Novohradky, nebo dva kilometry ze Zderazi modře značenou cyklotrasou.

Protéká jím občasný potůček. Cesta je tady daleko divočejší než stezky, které jsme prošli do Maštalí. Však zde také potkáme daleko méně turistů.

Za odměnu můžeme nakouknout do některé z jeskyní. Opatrnost a čelovku s sebou!

Zajímavosti v okolí

Pokud vám zbyde čas, můžete navštívit muzeum dýmek v blízké Proseči, nebo rokokový zámek Nové Hrady s muzeem cyklistiky, či se kochat krajinou z některé z nedalekých rozhleden - Toulovcova, Terezka, či Borůvka.


Zobrazit místo Turistika na větší mapě

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

chyba v článku

Věta: "Celá oblast je tvořena cenomanským pískovcem stáří asi 540 milionů let."

je dost schizofrenní. Cenoman je období svrchní křídy: viz. https://cs.wikipedia.org/wiki/Cenoman Tato časová jednotka je datována do rozmezí před 99,6 ± 0,9 až 93,5 ± 0,8 Ma (milionů let).

Takže si ta věta odporuje.

Jaké je tedy stáří pískovců v maštalích???

  • Autor Petr
  • Datum a čas 29.6.2015 09:18
Reaguj
toulovky
Co se týče lezení, nevím; voda: zajímavý by byl Prosečský potok, voda bude určitě na jaře po příznivé zimě, ale problém - padlé stromy. Koryto je 2-4m široké a spád velký, takže raději projít předem. Pak to bude pěkný prásk. Kdysi jsem jel Desnou asi 8 km do Loučné (WW I-II)), Novohradka od Polánky už nebude tak zajímavá, ale o to častěji sjízdná. Rozhodně doporučuju Krounku, ta má vodu poměrně často, na pla.cz je vodočet a z Kutřína do Dolů je to pěkná "horská" WW II - III.
  • Autor jirka
  • Datum a čas 20.5.2011 06:53
Reaguj
Vzpomínka
Díky za článek. Někdy před třiceti lety jsem tam čundřil (safra, to to letí)a spal v některé z těch jeskyní, tak jsem si to připomněl. Nevzpomínám si - jsou ty pískovce horo-lezitelné? A co ten potok v rokli - nerozvodní se někdy? Vypadá hezky.
  • Autor Václav
  • Datum a čas 20.5.2011 00:01
Reaguj
Celkem 3 příspěvky v diskuzi


Mexico na míru - další podvodná cestovní kancelář

Mexico na míru - další podvodná cestovní kancelář

Desítky podvedených zájemců o cesty do Mexika zůstaly po Lucii Sálové. Provozovala cestovní kancelář Mexico na míru, která slibovala zájezy podle individuálních přání.... celý článek

Dovolená u vody ve středních Čechách: koupání, lodě, kempink, výlety

Vodní slalom v La Seu d’Urgell

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.







Nejčtenější články

Jarní skialpová túra přes vysoká sedla v Hohe Tauern od Glockneru ke Klockerin

Jarní skialpová túra přes vysoká sedla v Hohe Tauern od Glockneru ke Klockerin

SKI GUIDE Do království sněhu, ledu a zimy se vydáváme v polovině května. Nejlepší podmínky vládnou v Hohe Tauern pod Grossglocknerem (Velkým Zvoníkem). Míříme na tři dny k jeho ženě Klockerin (Zvonice). 
Pád z koloběžky: Odřeniny nebo těžké zranění?

Pád z koloběžky: Odřeniny nebo těžké zranění?

AKTUALIZACE Koloběžky jedou s kopce rychleji než bicykly. Při tom jsou citlivější na řízení a výběr správné stopy. Pád z koloběžky přesto nebývá tak nebezpečný jako z kola, ale za to se při něm
Objevujte svět komfortně: Plavba výletní lodí změní vaše zážitky z cestování

Objevujte svět komfortně: Plavba výletní lodí změní vaše zážitky z cestování

Objevujete rádi nová místa a cestování je vaším koníčkem? Neustálé balení kufrů a plánování cest ale někdy může být dost náročné. Pokud si chcete užít komfortní dovolenou, pak se nabízí plavba výletní
Ako zarobiť peniaze z domu: Najlepšie možnosti pre Slovákov

Ako zarobiť peniaze z domu: Najlepšie možnosti pre Slovákov

Zarábanie z domu už dávno nie je len o vypĺňaní dotazníkov. Vďaka digitálnym nástrojom a dostupným platformám dnes môžeš vytvoriť vedľajší alebo dokonca plnohodnotný príjem bez toho, aby si opustil svoj domov. V tomto
Během jednoho týdnu na Everest?

Během jednoho týdnu na Everest?

GLOSA Xenon má urychlit aklimatizaci horolezců, kteří míří na nejvyšší horu světa Mount Everest. Rakouská cestovní kancelář Furtenbach Adventures nabízí týdenní variantu expedice. V pondělí jsou zájemci v základním táboře, výstup na vrchol následuje ve

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Loire 725 - vodácký maraton Francie, Roanne 8.-14.6. 8.6.
Outdoor Trade Show - veletrh Velká Británie, Liverpool 10.-12.6. 10.6.
Folklorní festival CIOFF Plzeň 11.-15.6. 11.6.
Slovenský raj - cyklomaraton Hrabušice Horská kola 11.6.
Sportfilm Kutná Hora, GASK Přednáší Marek Holeček 11.6. 19:00
ITE - veletrh Hong Kong 12.-15.6. Cestovní ruch 12.6.
Zugspitz Extremberglauf Německo, Garmisch-Partenkirchen 12.-14.6. Horský běh 12.6.
Dračí lodě České Budějovice, soutok Malše a Vltavy 13.-14.6. 13.6.
Moravia Sport Expo - veletrh Olomouc, Flora 13.-17.6. 13.6.
Letem světem Nečtiny 13.-15.6. Cestovatelský festival 13.6.

Diskuse

Štěstí Bambulezizib, 9.6.2025 15:53, 2 příspěvky
Štěstí climber, 9.6.2025 12:50, 2 příspěvky
hrdý vlastenci Emil, 7.6.2025 17:09, 5 příspěvků
HledačZvířat.cz https://www.horydoly.cz/, 7.6.2025 11:54, 1 příspěvek
hrdý vlastenci Honza, 7.6.2025 11:04, 5 příspěvků
Inu Honza, 6.6.2025 13:21, 1 příspěvek
Gočár Šlojíř, 5.6.2025 22:04, 4 příspěvky
platí Kuba Turek, 5.6.2025 17:18, 4 příspěvky
platí Véna, 5.6.2025 11:59, 4 příspěvky
hrdý vlastenci Matylad, 5.6.2025 11:57, 5 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

VERTICAL PRO Horydoly , 8.6.2025 22:05
Planetárium Praha znovu o... Horydoly , 6.6.2025 18:33
Treska Protein Exklusiv p... Horydoly , 4.6.2025 9:50
Re: Bikesraz na Vysočině Horydoly , 31.5.2025 23:04
Re: Krkonoše / Karkonosze ooo pppp, 21.5.2025 1:12
Krajem vína 2025 Horydoly , 18.5.2025 15:11
Re: Regionální muzeum Mělník Horydoly , 14.5.2025 1:30
Už tuto sobotu dorazí do ... Horydoly , 14.5.2025 1:26