Trailové boty na treking? Velké téma současné turistiky

Trailové boty na treking? Velké téma současné turistiky
Fernanda Maciel runs at Pedra Bonita trail in Rio de Janeiro, Brazil.
Autor snímku Marcelo Maragni / Red Bull Content Pool
SDÍLEJ:

RADY DO OBCHODU Turistické vybavení se odlehčuje. Včetně nejzákladnějšího - bot, batohu a oblečení. Aby se z počítání gramů nestala nebezpečná zábava, musíte vědět, do čeho jdete. Doslova!

Každá turista má v zásadě tři volby obutí. Nazout může lehoučké trailové boty na chůzi po horách, trekingové boty na túry po cestách a stezkách, anebo pohorky do nejtěžšího terénu mimo cesty, do sněhu, sutě a na skály.

Pohorky do terénu

Pohory jsou klasika. Kožené nebo textilní boty zvládnou všechno. Pokud si koupíte správný model a odpovídající velikost, vydrží vám dlouhá léta. Můžete v nich chodit na túry za jakýchkoliv podmínek. Obvykle se vyrábějí ve vyšší verzi ke kotníkům. Speciální pohory na zimu jsou ještě vyšší a přibližují se loveckým nebo vojenským botám.

Podrážka je vždy pevná a má hluboký vzorek.

Jejich doménou jsou hory. Nemusíte se v nich bát sněhu ani deště, projdete v nich vysoko trávou, skalnatou sutí, přebrodíte potoky. Můžete na ně nasadit mačky. Podpoří vaše nohy při chůzi s těžkým batohem.

Musíte se o ně ovšem dobře starat. Sušit a impregnovat.

Plusy a mínusy

+ odolávají jakýmkoliv podmínkám
+ chrání kotník
+ nepromokavost
+ kompatibilita s mačkami

- jsou těžké
- na boty je nutné přivyknout
- v jednoduchém terénu jsou zbytečné

Romariswandköpfe, Teischnitzkees, Grossglockner, Hohe Tauern.

Trekingové / hikingové boty na výlety

Ideální kompromis na turistické putování představují trekingové boty. Pod tímto označením se prodává obuv do hor ale také na výlet do lesoparku za městem. Takové boty bývají vyrobené nejčastěji z textilu a dalších umělých hmot, nebo i částečně z kůže. Mají pevnou ale pohodlnou podrážku. Uvnitř je membrána proti vodě, která zároveň umožňuje nohám trochu dýchat. Většinou bývají šité ke kotníkům, ale čím dál populárnější jsou nízké modely.   

Na krátké výlety do okolí se používají boty označované hiking. Jejich hlavním znakem je pohodlí, které se příliš neliší od tenisek nebo trailových bot.

Označení treking si zaslouží kotníkové boty, které se konstrukcí, střihem a použitými materiály blíží k lehkým pohorkám. V nich se hodí na opravdové hory. Podívejte se na nohy turistů, kteří chodí v Alpách nebo Tatrách. Nejčastěji mají obuté právě kotníkové trekovky.     

Speciálním druhem trekingových boty jsou tak zvané nástupovky. Horolezci tyto nízké pevné boty využívají k nástupům pod skály. Tam se přezují do lezeček a nástupovky sbalí do batohu, který nesou až na vrchol, kde se do nich zase přezují. Podobně vypadají ferátové boty, které mají navíc podrážku uzpůsobenou pro lezení po zajištěných ferátách.

Plusy a mínusy

+ kompromisní boty na většinu túr 
+ chrání kotník
+ nižší váha
+ kompatibilita s nesmeky
+ jsou pohodlné

- chodit s těžkým batohem je utrpení 

Grossarltal, feráta Franzl.

Trailové / běžecké boty, když šetříte každý gram

Běžecké trailovky zvládnou mnohé. Za slušného počasí se v nich dá odchodit či odběhat prakticky všechno, s čím se turista setká v českých horách. Jejich největší výhodou je nízká váha a pohodlí. Za to se platí malou ochranou nohy. Každý krok v nich je nutné pořádně rozmyslet a neustále být ve střehu. Jediný špatný došlap může znamenat vyvrknutí kotníku nebo natažení šlachy.

Výběr trailových bot pro použití na turistiku není vůbec jednoduchý. Volný pohyb v krajině je totiž daleko komplexnější než pouhé běhání po terénních tratích. Alfou a omegou je dobrá podrážka. Využívá se tak zvaná univerzální směs. Dlouho vydrží a při tom neklouže. Příliš měkká směs s vysokými špunty se velmi rychle sešlape na asfaltových nebo štěrkových cestách. Správná velikost je o půl až jeden centimetr větší než mají typické běžecké boty. Dost místa pro prsty je klíčový prvek střihu, protože během chůze napuchnou a vy budete potřebovat místa víc, než si myslíte.

Trailové boty se šijí buď co nejprodyšnější a tedy i jednoduše promokavé. Anebo se vybavují membránami, které jsou částečně prodyšné a zároveň částečně nepromokavé. Pronikání vody lze navíc omezit nepromokavými ponožkami.

Ale pozor! Černé kroniky jsou plné zpráv, jak turisté nebyli dostatečně vybaveni na plánovanou túru. Horská služba na českých a moravských horách neustále varuje, že do hor nestačí tenisky, kraťasy a mikina. Horská záchranná služba na Slovensku často vyprošťuje turisty, kterým dojdou síly v terénu, kam by se svým vybavením vůbec neměli vkročit. Alpské četnictvo v Chamonix hlídkuje pod Mont Blancem a nekompromisně zadržuje lidi s nevyhovujícím vybavením, za což považuje především málo oblečení a příliš lehké obutí.

Plusy a mínusy

+ komfort 
+ prodyšnost
+ rychle schnou
+ nízká hmotnost
+ dobrá sbalitelnost

- chůzi v trailových botách je třeba trénovat
- malá ochrana nohy
- promokají
- nesmeky ani mačky nelze použít
- malá odolnost proti poškození
- nedají se s nimi nosit ani středně těžké batohy
- nehodí se do sněhu a deště 

Alpe-Adria-Trail.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

pravda? Ano

Máte špatné informace. Botasky nezkrachovaly. Koupily je Vasky.

Reaguj
Kuba Turek

Do sněhu asi ne

Reaguj
Kuba Turek

Já ty boty nosím celoročně.

Vyjmečně si vezmu jiné.

  • Autor Franta
  • Datum a čas 11.3.2023 15:42
Reaguj
APP.

Když už se bavíme o botách, dnes vesměs nikde nenajdete údaj o materiálu podešve, někdy i oné obsázky či svršku. A v diskuzích myslím je třeba si předávat osobní zkušenosti o životnosti podrážky a svršku. Málokdy končí v životnosti společně. (z vlastní zkušenosti vím, že ony dřívější botasky končily s koncem svršku a porážka co kdysi bývala z oné "surové gumy" mohla vydržet 2x tolik. A u oněch madarských pohorkách zase opčně jak jsem uváděl, stejně podobně jako naopak o bývalých pohorkách s výměnnou podešví).
APP. Nedílnou součástí obuvi bývájí též ponožky, které k pohodlí chůze též přispívají. A tu např. u oněch sandálů kde lze ponožku vynechat a tím se více přiblížit  oné chůzi naboso, kterou též někdo preferuje stojí též za zmíku...  • Autor Honza
  • Datum a čas 11.3.2023 14:28
Reaguj
Odpověd - Klekí Petra

To je přesně ono, co píše Andrea. Máte trailové boty na chození po cestách za běžných letních středoevropských podmínek. Na to se mohou někomu hodit.

Reaguj
Odpověd - Klekí Petra

Jestli můžu se optám: jaké boty nosíš konkrétně a v jaké trasy chodíš? Sháním nápady na příští boty a tak mě to zajímá. 

Nosím inov-8 roclite 290

Chodím různé pochody / přechody. Ať civilní, či vojenské. Jenou za rok  je Vandrácká padesátka. Boty nosím fakt všude. Přechody hor nevyjímaje. Asfalt moc rád nemám.

Rok 2021 Cesta SNP

Rok 2022 HRP

Jinak jsem taky začínal. Pohorky, kanady, trekingové boty až jsem skončil u trailové obuvi.

  • Autor Franta
  • Datum a čas 11.3.2023 11:20
Reaguj
pravda? Ano - dotaz na Frantu

Inu já abych řekl pravdu už toho moc nenachodím. (Musím v možnostech me artrozy). Takže vesměs používám oy celkem pohodlné "plátěnky z Lidlu" či ony botasky, a v létě ony uvedené Triop  sandály. Dřív jsem používal normální pohory a do ,místního marastu" ony kanady z vojny. Ovšem v mladších letech ony lehké pohorky - Pionýrky. U těch maďarských  jak jsem uvedl se bohužel lámaly podešve a ty staré a původní byly kvalitnější. Jak jsem našel ve vyhledávačích, vyrábějí se v novějších variantách dále.  Ovšem o kvalitě nic nevím. Pro náročné tůry bych asi doporučoval ony trekové boty - výběr je dost velký. Vždy jak je už všude uváděno je třeba odzkoušení s ohledem na svou "osobní nohu". Bylo mi též doporučováno odkoupení bot z vojenských výprodejů, ovšem nevím. Kvalitě se asi věnují.

  • Autor Honza
  • Datum a čas 10.3.2023 11:35
Reaguj
pravda? Ano

Mimochodem botasky zkrachovaly pro nezájem zákazníků -:) 
https://www.horydoly.cz/business/legendarni-sportovni-obuv-botas-se-prestala-vyrabet.html 

botas

Reaguj
INU

Vážený Honzo, děkuji za všechny Vaše zajímavé diskusní příspěvky. Doporučuji, pokud chcete uvádět odkazy, abyste za každým udělal mezerník nebo enter - automaticky se z nich stanou aktivní linky, které povedou na Vámi odkazované stránky. Viz tyto Vaše odkazy:

https://www.idnes.cz/onadnes/moda/obuv-moda-socialismus-obuv-boty-retro-duchodky-prestizky.A221031_160022_modni-trendy_syk

https://www.podnikatel.cz/clanky/kultovni-botasky-se-opet-vratily-na-scenu-prectete-si-historii-firmy-botas/

Reaguj
pravda? Ano - dotaz na Frantu

Jestli můžu se optám: jaké boty nosíš konkrétně a v jaké trasy chodíš? Sháním nápady na příští boty a tak mě to zajímá. 

Reaguj
Celkem 15 příspěvků v diskuzi


3 Češi a 1 Slovák zahynuli pod lavinou při lyžování v Kyrgyzstánu

3 Češi a 1 Slovák zahynuli pod lavinou při lyžování v Kyrgyzstánu

ČERNÁ VDOVA V lavině na severovýchodě Kyrgyzstánu zahynuli tři čeští a jeden slovenský lyžař. Neštěstí se odehrálo v pohoří Aksu, které je součástí horského systému Ťan-šan.... celý článek

Připravuje Švýcarsko obyvatele na jadernou válku?

Zillertal: pivní lahůdky v zimě v létě

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.Nejčtenější články

10 netradičních pálenek. Kolik z nich znáte?

10 netradičních pálenek. Kolik z nich znáte?

Pálenky mají ve světě alkoholu nezastupitelné místo. Se slivovicí, hruškovicí, či dokonce calvadosem se lze setkat běžně. Ale co ty ostatní? Mezi destiláty můžeme najít poklady z druhé strany zeměkoule, jež
Tatranská Kupola na lyžích

Tatranská Kupola na lyžích

SKI GUIDE Kupola sedí jako čepice nad Zbojnickou chatou ve Vysokých Tatrách. Štít je to impozantní, vysoký, ale zároveň málokdy navštěvovaný. Turisté o něj nemají zájem a horolezcům připadají její stěny nehezké. Zbývají
Wazamba aneb běžecký průvodce sportovním sázením

Wazamba aneb běžecký průvodce sportovním sázením

Pokud se dáte na sportovní sázení na běžecké závody, budete je určitě silně prožívat. Je ovšem jasné, že nejlepší je prožít závod přímo na trati v roli závodníka. Ne vždy se
Sportovní sázení: tipněte, jak skončí biatlon v Novém Městě na Moravě?

Sportovní sázení: tipněte, jak skončí biatlon v Novém Městě na Moravě?

Všem milovníkům běžeckého lyžování a biatlonu se blíží obrovský svátek. Nové Město na Moravě v srdci Vysočiny bude po 11 letech opět hostit IBU BMW Mistrovství světa v biatlonu. Bude to velká událost,
HGH Somatropin - výhody a nevýhody užívání růstového hormonu

HGH Somatropin - výhody a nevýhody užívání růstového hormonu

Ve dnešním fitness světě lidé často hledají metody, jak zvýšit výkonnost a dosáhnout optimálních výsledků. Somatropin, syntetická forma lidského růstového hormonu (hGH), si získal pozornost pro své potenciální výhody ve fitness.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
BTL - veletrh Portugalsko, Lisabon 28.2.-3.3. 28.2.
Reise Camping - veletrh Německo, Essen 28.2.-3.3. 28.2.
Horolezecký večer - přednáška Praha, Národní muzeum Přednáší Robo Gálfy a Mára Holeček 29.2. 19:00
Dovolená - veletrh Ostrava, Černá louka 1.-2.3. 1.3.
Úvalno - zimní táboření Nízký Jeseník, Strážiště 1.-3.3. 1.3.
Bieg Piastow Polsko, Jakuszyce ZRUŠENO 1.-3.3. Běžky 1.3.
Knižní veletrh Ostrava, Černá louka 1.-2.3. 1.3.
Cestobraní - festival Uherské Hradiště, Hvězda 2.3.
Karlův běh Boží Dar ZMĚNA TERMÍNU! 2.-3.3. Běžky 2.3.
Biela stopa - běžky Kremnica, Skalka 2.-3.3. 48 km klasicky 2.3.

Diskuse

The most apt unadorned pr... Michaelgak, 28.2.2024 22:11, 1 příspěvek
solving captcha WilliamRhisy, 28.2.2024 21:18, 18 příspěvků
solving captcha WilliamRhisy, 28.2.2024 21:18, 18 příspěvků
solving captcha WilliamRhisy, 28.2.2024 21:18, 18 příspěvků
solving captcha WilliamRhisy, 28.2.2024 21:18, 18 příspěvků
Kdo? Pavka, 26.2.2024 23:51, 2 příspěvky
Kdo? Skiák, 26.2.2024 22:59, 2 příspěvky
Pojištění na hory Oldřich, 25.2.2024 17:07, 1 příspěvek
INU Honza, 25.2.2024 15:52, 3 příspěvky
dilema jako Brno jezdič a lokál, 25.2.2024 15:04, 3 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Jak na nepravidelnou mens... Horydoly , 26.2.2024 12:31
Nejčastější sexuální strachy Horydoly , 26.2.2024 12:28
Tradiční akce v Kaiserwinklu Horydoly , 25.2.2024 14:00
Re: Dolní Morava foto Horydoly , 21.2.2024 23:49
Zahrádky v Peci jdou k zemi Horydoly , 21.2.2024 18:46
Zahrádky v Peci jdou k zemi Horydoly , 20.2.2024 15:53
Dolní Morava Horydoly , 20.2.2024 14:15
Barefoot fitness Xero Horydoly Open, 15.2.2024 8:57