Užijte si Mont Blanc! Bez znalostí, kondice a vybavení to nejde

Užijte si Mont Blanc! Bez znalostí, kondice a vybavení to nejde
Mont Blanc (4810 m). Na vrcholu.
Autor snímku Radim Brom
SDÍLEJ:

"Kluci, vy vypadáte, že tomu rozumíte, jak se nandavají mačky na boty? To lano na ledovci je nutné? A co přilbu, tu nemusím mít, že? Ony tam padají kameny, tak tam teda určitě nejdu!" Vypadávají nám oči z důlků, nevěříme svým uším. To není výlet na Sněžku, ale výprava s cestovní kanceláří na Mont Blanc. 

Chystáme se na Mont Blanc expedičním stylem. Bereme stany, spacáky, jídlo a vaření. Je vedro k padnutí. Z La Fayet jedeme tramvají. Rezervace funguje, lístky máme na čas 12:20 h. Tramway du Mont Blanc vypadá jako z muzea, lavice dřevěné, ale zase oceňujeme romantiku.

Tramway du Mont Blanc

Vlak vyráží skrz město a začíná stoupat. Z 600 do 2372 m n.m. mu to trvá hodinu a čtvrt. Konečná stanice je taková nedokončená, jako kdyby si stavbaři řekli: "A teď to zapíchnem." Vláček vychrlí dav lidí, o něco větší dav vdechne a se skřípěním zmizí v tunelu.

V dáli se z Aiguille de Bionnassay plazí ohromný ledovec do údolí pod tramvaj. Dupeme do kopce, na camp máme ještě 800 výškových metrů. Skála je rozpadlá, ledovcové morény se střídají s ohlazy a prašnými úseky. Potkáváme pár Čechů, co jdou shora. A také míjíme kupu Čechů, kteří jdou nahoru.

Jsou potřeba mačky a cepín? Opravdu?

Camp je na kraji ledovce Tete Rousse. Chata je plná, dá se však půjčit stan i spacák. Jen míst na spaní v kamenných ohrádkách je málo.

Stavíme vlastní stany a pokoušíme se odpočívat. Je to tu samý Čech a Slovák. Zjišťujeme, že je to jeden autobus a že to má být jakýsi zájezd cestovky Rocky Club.

Horydoly.czROCKY CLUB: Mont Blanc a Matterhorn za 5000 Kč 

Další situace jen nastíním: "Kluci, vy vypadáte, že tomu rozumíte, jak se nandavají mačky na boty? To lano na ledovci je nutné? A co přilbu, tu nemusím mít, že? Ony tam padají kameny, tak tam teda určitě nejdu!" Vypadávají nám oči z důlků, nevěříme svým uším. Vždyť oni se chystají jako do Krkonoš na Sněžku! Ano, odtud je Mont Blanc vysoký jako Sněžka, ale od moře - 1600 metrů nahoru! Lidi pokřikují dlouho do večera, sotva jsem zabral...

Bionnassay. Pod ním stany u chaty Tete Rousse.

Čelovky svítí jako tajuplný had

Budík mne rozhýbává ve 23:30 h. Dobalujeme, přemýšlíme o Grand couloir, ze kterého se večer ozvalo několik kamenných lavin. Kouknu po snídani a žaludek se mi sevře - vločky. Nacpu je do sebe, utáhnu boty a jde se na to. Je 0:30.

Kolem v kempu se srocují české davy, přes ledovec proběhly už dvě dvojice. Nastupujeme do stěny, trošku kufrujeme ve směru, ale už jsme u kuloáru. Nasloucháme, a pak po jednom spěšně překonáváme oněch nebezpečných 50 metrů. Stoupáme pilířem. Pod námi se kupí čelovky, zdá se, že skupina také zakufrovala v nástupu. O to lépe pro nás, máme klid a prostor.

U staré opuštěné chaty Gouter (3830 m), obsypané odpadky a pokálené lidskými exkrementy, jsme za dvě hodiny. Navazujeme se na lano a šlapeme k nové chatě Gouter, ze které proudí guidové se svými klienty. Spojujeme se do dlouhého světelného hada. Co vidím, jde před námi pět desítek lidí.

Přes první ledovcový kopec Dome du Gouter jdeme pěšinkou cikcak jako vláček. V Col du Dome dáváme svačinu a pozorujeme světélka na vrcholu. Hvězdy a svit měsíce dávají tušit majestátnost kopce před námi. Ještě zbývá 600 výškových metrů.

Výstup končí až dole v údolí

Šlapeme dál, již se rozednívá, cesta vede po hřbetu, kde jsou veliké převěje a séraky. V místě odtrhu velké sérakové desky se překračuje pěkná trhlina a vystupuje 4 metry vysoká ledová stěnka. Visí v ní lano s uzly, takže lezeme na pohodu. Krok se zpomaluje, kyslíku ubývá.

Další předvrchol Les Bosses (4547 m), slunce se odlepilo od horizontu. Na vrchol Mont Blanc (4810 m) dorážíme v 7:30 h. Postává zde asi 25 lidí, pár už jich odešlo dolů, člověk se neubrání pocitům euforie. Výhled je úžasný, slunce a stíny na horách hrají divadlo, mračna na italské straně vypadají jako moře v přílivu.

Výstup končí až v chatě či v campu a ten náš je 1600 metrů pod námi. Slunce se opírá do svahů, začíná být teplo, odkládáme vrstvy oblečení. Potkáváme pár Čechů, mnozí to zapíchli na Gouteru či to otočili už ve stěně pod ním. Aspoň že tak, snad dojdou zpět v pořádku. Valíme. V Grand couloir je ještě stín, supr, kamenné i ledové laviny zůstávají v klidu.

LETUŠKA: Kupte si letenky do Lyonu pod Savojskými Alpami

 

 

Mont Blanc, jak na to?

Mont Blanc patří mezi relativně snáze dostupné alpské velikány. Přesto zde panují přísná pravidla velehor, které nelze podceňovat. 

1. Výstroj a výzbroj. Jde především o dobré, pevné a prošlápnuté boty - pohory. Žádné polobotky nebo tenisky! Oblečení - spodní vrstva na odvod potu, horní vrstva proti větru se schopností termoregulace (podpažní zipy apod.). Čepice, šátek, tenké rukavice. V báglu teplé rukavice a zateplovací vrstva, třeba péřová bunda nebo vesta. Budete potřebovat mačky a cepín, hodí se treková hůlka. Přilba, sedák a věci na ledovec (ledovcový šroub, karabiny, prusiky, lano 50 m, dvě smyce 120 cm). Je snad samozřejmostí, že tyto věci budete mít, budete je používat a budete je ovládat - pohyb s mačkami, brzdění cepínem, záchranu po pádu do ledovcové trhliny atd. Pokud to neumíte, navštivte před akcí některý komerční kurz či se domluvte s kamarádem z horolezeckého oddílu. 

2. Počasí. Na vysokých horách hraje počasí nejsilnější roli. Nepodceňujte ho. Dnes se již dá za pár peněz mít v mobilu data a tím přístup na všemožné servery, poskytující informace o vývoji počasí v dané oblasti. Lepší strávit jeden den navíc v kempu ve stanu, než zmrznout na kopci ve žďáráku či draze platit nepředpokládaný nocleh na horské chatě. A někdy si je i nutné přiznat, že ideální týden na akci jsme holt netrefili a nehrotit to. Živý horolezec je vždy lepší, než dobrý ale mrtvý horolezec. 

3. Kondice. Mont Blanc řádný kopec, což nám, krkonošským odkojencům, někdy tak úplně nedochází. Je dobré se na výstup začít připravovat s předstihem. Třeba půl roku předem začít s cíleným posilováním, zvlášť nohou. Vhodný je vytrvalostní běh, dynamiku lze rozvíjet třeba běháním do schodů. Důležité je dobré dýchání. Jestli si myslíte, že máte namakáno, doporučuji tento zátěžový test: ráno ve tři vyrazit z Pece pod Sněžkou Obřím dolem na Sněžku. Zde se pokochat východem slunce a po svých šup dolů. U dolní stanice to otočte a dejte to ještě jednou nahoru a dolů. Vše si neste sebou - vodu, jídlo, oblečení, případně další zátěž. Dole budete mít v nohách 1600 metrů nahoru i dolů. To je porce francouzskou normálkou na Mont Blanc z Téte Rousse a zpět s tím rozdílem, že tam je o něco méně vzduchu, nežli v Krkonoších. Pokud jste to stihli do třetí hodiny odpoledne, jste v kondici na nejvyšší evropský vrchol. 

Mont Blanc.

4. Aklimatizace. Opět to zní jako klišé. Nemusíte před výstupem na Mont Blanc zdolávat jiné vrcholy Alp, ale pohyb a pobyt ve výškách nad tři tisíce metrů umožní tělu si zvyknout a také po čase vytvořit větší porci červených krvinek, které zásobují svaly kyslíkem. Vhodné jsou menší výstupy na vrcholy kolem 3500 - 4000 metrů, ale i přespání v těchto výškách na chatách či ve vlastním stanu/bivaku. Ale pozor - každý člověk se aklimatizuje jinak! Horskou nemoc může dostat každý, i zkušený borec, a pak je nutné sestoupit co nejrychleji dolů. Aklimatizaci je dobré uskutečňovat po několik dní, nezapomeňte i na dostatečnou relaxaci a spánek. 

5. Informace. Díky internetu vlastně prkotina. Na různých webech naleznete topo cesty, fotky a videa problematických míst na výstupové cestě. Najděte si přehled o cenách dopravy či ubytování na chatách. Aktuální info o sněhu, o teplotě a větru. Velmi to usnadní pohyb a orientaci.

6. Výstup a sestup. Po tom všem byste měli být připraveni užít si výstup na Mont Blanc. I přes to počítejte, že noc před výstupem se asi moc nevyspíte kvůli vlastní nervozitě a hlučnému okolí, ať už trávíte nco ve stanu nebo v chatě. Nekažte si výstup lidmi ve vašem okolí a vy nekažte výstup jim. Řiďte se pravidlem štastného návratu, neb jakýkoliv výstup končí v kempu či v chatě, ze které jste vyrazili. 

7. Ústupové varianty. I během dobře připraveného výstupu se mohou stát věci, které rychle změní vaše plány. Hory neodpouštěj chyby! Mějte záložní plány - přehled, kde jsou jaké chaty na nouzové přespání, mějte sebou dostatečnou hotovost, ne všude berou platební karty, nabitý telefon a v něm nouzová čísla, GPS či aspoň kompas a základní mapu a dobré pojištění. Občané Evropské unie mají sice jistou míru záchrany zajištěnou, ale je lepší mít některé specializované pojištění, které řeší všechny aspekty záchrany v horách, včetně vrtulníku. A také mějte s sebou kolegu (parťáka, kamaráda, milence/ku, manžela/ku), který má podobné nadšení, kondici, smysl pro humor a zodpovědnost jako vy!

Gouter route Mont Blanc

Prvovýstup: Leslie Stephen, F.F. Tuckett, Melchior Anderegg, J.J.Bennen a Peter Perren. 18. července 1861.

Obtížnost: PD-/PD+, sníh 35 stupňů. Nutná je aklimatizace! Výstup vede ze severozápadní strany a je obklopený ledovci. Očekávejte tedy velkou zimu.

Čas výstupu: Celý výstup a sestup zabere 2-3 dni, vrchol od chaty Gouter je dostupný za 4-5 hodin.

Přístup: Horskou tramvají z La Fayet na konečnou stanici Nid d´Aigle. Lze také vyjet lanovkou z Les Houches ke sjezdovce Kandahar a pokračovat tramvají.

Sestup: Po trase výstupu. Všechny ostatní směry jsou výrazně delší, obtížnější a nebezpečnější.

Výstup: Tramway du Mont Blanc (2372 m) - Tete Rousse (3167 m) - Refuge Gouter (3835 m) - Dome du Gouter (4303 m) - Refuge Vallot (4362 m) - Arete Bosses (4547 m) - Mont Blanc (4810 m)


Zobrazit místo Mountains - hory - skály - rocks na větší mapě

Horydoly.cz Mont Blanc na Horydoly

3 MOUNTS TRAVERSE Mont Blanc od sedla Midi

GOUTER ROUTE Lucie Výborná na Mont Blanc

GOUTER ROUTE Čeští turisté na Blanku

GOUTER ROUTE Francouzská normálka na Mont Blanc

GONELLA ROUTE Italská normální cesta na Mont Blanc

KOMPLETNÍ HŘEBEN Mont Blanc z Itálie do Francie

FOTO Historický Mont Blanc

CYKLO Patrik Bém sjel Mont Blanc na kole

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Bez peněz do chaty nelez

Vyrazit na Matterhorn s úmyslem přespat na Solvayhütte, v zimě nebo v létě, není dobrý nápad. Solvayka, byla postavena v roce 1915 a znovu vybudována v roce 1966, je k dispozici jenom při vysoké nouzi, nehodě, velké změně počasí a pod. Patří SAC a obhospodařuje jí Kurt Lauber, chatař na Hörnlihütte. Když se něco zhatí a člověk je donucen na Solvayce přespat měl by mu zavolat ( Kurt Lauber, 3920 Zermatt, tel: 027 967 5468 nebo 027 967 22 64 nebo 027 967 27 69 – je horský vůdce, který byl na vrcholu asi 400 krát. V Solvay - chatičce není ani voda, ani dřevo a ani záchod, takže kdyby se tam normálně přespávalo (je tam oficielně 10 míst) tak by to okolo smrdělo jak na hnoji a člověk by nemusel dlouze studovat GPS ( 45° 58′ 43″ N, 7° 39′ 47″ O), šel by prostě za nosem. Za každé skutečně nutné přespání je člověk povinen zaplatit 20 franků za osobu a noc u chataře na Hörnlihütte. Lezci na Matterhorn se většinou u Solvayky zastaví, oddechnou, sní svačinku a pak jdou dál. Moc místa tam není a je to velice exponované místo, ale před chatkou se dá dobře posadit na jakousi terásku.

Takže výchozím bodem pro Matterhorn zůstává Hörnlihütte (od nástupu na hranu je vzdálena 200 metrů), která byla vůli přestavbě zavřena a byla znovu otevřena.  V přestavené chatě je k dispozici 170 míst na spaní. K dispozici jsou sprchy na každém podlaží, WIFI na terase a ve společenské místnosti. Přespání stojí 150.- franků v osmilůžkovém pokoji.

Divoké kempování a bivakování v oblasti Matterhornu je zakázáno vzhledem k problémům s odpadky a fekáliemi. Kdo na to nedbá tak může být pokutován až 5000.- franky.

Výstupová cesta po hřebeni Hörnli byla „poopravena a vylepšena“ s pomocí nepalských šerpů. Lidé z Zermattu si od toho slibují, že nebude potřeba několikrát do roka snášet ze zhora mrtvoly v pytlích..

Hörnlihütte je zavřena až do konce června 2019, ale existuje nouzový prostor pro 20 osob se záchodem, ale bez možnosti vaření, bez vody

 

Reaguj
Bez peněz do chaty nelez

Pokud jdete na Hörnli hřeben (švýcarský) na Matterhorn, tak také platit nemusíte, pokud nechcete. 

Chata Hörnli je samozřejmě placená (na recepci). Nouzové přenocování na chatce Solway je také samozřejmě placené (po návratu na recepci chaty Hörnli). 

Můžete ale přespat ve vlastním spacáku někde dole na ledovci, pak vystoupat k nástupu na hřeben Hörnli, minout chatu i chatku, vylézt na vrchol a sestoupit okolo obou chat zase na ledovec. Dělali to tak prvovýstupci, tak proč byste to nezvládnul i vy? Pokud jste pohodlnější, tak musíte za obě chaty platit.

  • Autor pieda
  • Datum a čas 22.2.2019 16:48
Reaguj
Bez peněz - aktuální stav

Mont Blanc - stavět stan se nesmí reálně pouze u chaty Gouter a v sedle Midi. Důvodem je, že už to bylo neúnorné s množstvím odpadků, co tam po sobě lidé nechávali. Francouzská normálka se tedy bez spaní na chatách chodí od chaty Tete Rousse (stanování povolené), 3 monts se chodí od první ranní lanovky na Midi nebo se staví stan někde opodál (buď v sedle Tacul nebo dál v sedélku Flambeaux, nebo někde pod Satelity Taculu), italská normálka je beze změn (tzn. že se může stavět stan kdekoliv mimo těsné blízkosti chaty Gonela).

O aktuálním stavu francouzské normálky píše Ondra Kavalír tady: http://www.horydoly.cz/horolezci/francouzska-normalka-na-mont-blanc.html 

Matterhorn -  chata Solvay byla vždy jenom nouzová, plánované spaní v ní bylo zakázané, protože slouží jako záchrana pro horolezce, kteří mají náhlé potíže při výstupu nebo sestupu. Stanování v okolí chaty Hörnli bylo vždy zakázané, ale teď po rekonstrukci se tento zákaz bere vážně. Přespat ve stanu lze tedy někde v okolí Schwarsee nedaleko lanovky z Zermattu asi 2 hodiny chůze pod chatou Hörnli.

Reaguj
Bez peněz

Inu já musím říci, že to nemám ani ze své hlavy, ani z vlastních zkušeností ale od přátel. A ti tvrdili, že bivaky a stanování je tvrdě stíháno. A dokonce i v one solwejce na Materhornu se při orevření iniciuje kamera a kvává se o zaplaceném nocležném. Tak nevím co je pravda a co si o tom myslet. Snad má někdo více posledních konkretních zkušeností k podělění pro ostatní.....

  • Autor Honza
  • Datum a čas 15.9.2016 14:27
Reaguj
Bez peněz

Peníze téměř nepotřebujete - pouze na půjčení nebo nákup výstroje a výzbroje.

Do Chamonix se dostanete stopem z Česka nejlépe přes Bern a Martigny.

Žádného vůdce platit nemusíte, není to povinnost.

K nástupům cest vyjdete pěšky - italská normálka začíná na chatě Gonela, kam dojdete z Courmayeru skrz Val Vény a přes ledovec Miage, francouzská normálka začíná na chatě Tete Rousse, kam lze dojít z Les Houches okolo tramvajových kolejí a pak po skalnaté cestě, a cesta 3 monts začíná na sedle Midi, kam lze vyjít z Chamonix po ledovci Mer de Glace  nebo z Courmayeru pod lanovkou k chatě Torino a pak přetraverzovat horní část ledovce.

Nikde nemusíte platit za hotely - můžete spát ve stanu, pouze dvě místa jsou kvůli příliš velké koncentraci lidí zapovězena - okolí chata Gouter a sedlo Midi.

Nemusíte platit za parkoviště - mimo centrum Chamonix a Courmayeur je parkování zdarma.

Za výstup na Mont Blanc se žádné poplatky neplatí.

Reaguj
Bez peněz
Bez znalostí, kondice a vybavení to nejde. Asi ano. Ale já slyšel, že v poslední době to nejde hlavně bez kopy peněz. Kdo nezaplatí hotel, lanovku, průvodce je mimo. Nevím tedy kolik, snad někdo zná. A bylo by třeba to jasně uvést, aby se někdo s kyselým obličejem a zbytečnou cestou nevracel domů.....
  • Autor Honza
  • Datum a čas 14.9.2016 12:27
Reaguj
Jo pamatuju si ten sutrovy zlab dobre

Jsem si tam sednul a pozoroval cvrkot, je to hlavne o mozku, co valna vetsina lidi nema, jedni svacili na sutru tesne vedle a kdyz jim prolit sutr nad hlavou, ani si nevsimli, dalsi obstarozni dedek, v kalhotech na... zene se pres tech klicovych 50 metru, najednou prask, looping a v kotoulech mizi o kilak dole, ....... Nastesti jen cepin, ktery si pri behu zarazil do nohy, fakt lepsi kino jsem nevidel

  • Autor Petx
  • Datum a čas 5.9.2016 23:14
Reaguj
Celkem 7 příspěvků v diskuzi


Vodoodpudivý materiál nemusí být zároveň voděodolný. Jaké jsou rozdíly?

Vodoodpudivý materiál nemusí být zároveň voděodolný. Jaké jsou rozdíly?

Víte, jaký je rozdíl mezi voděodolným a vodoodpudivým materiálem? Mnoho lidí si tyto pojmy plete nebo si myslí, že mezi nimi není žádný rozdíl. Což by se vám v případě nákupu pracovních... celý článek

Podralskem za koupáním v Hamru na Jezeře

Smrt dvou mladých žen na ferátách = podmínečné tresty

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.







Nejčtenější články

Horolezecký slovník

Horolezecký slovník

Důležité výrazy, které vám pomohou orientovat se na horách a skalách, uvádíme česky, anglicky, německy, italsky a francouzsky. To jsou základní jazyky, kterými se muví v Alpách.
Historické železnice a nostalgické vlaky

Historické železnice a nostalgické vlaky

AKTUALIZACE Přinášíme přehled historických železnic, nostalgických vlaků a železničních muzeí.
Na cyklostezkách platí Silniční zákon

Na cyklostezkách platí Silniční zákon

Zákon hovoří jasně: cyklostezky jsou veřejné komunikace a platí na nich pravidla silničního provozu. Jezdí po nich kola, koloběžky, elektrokola a in-line brusle. V omezené míře na ně mohou chodci.
TEST Fixed Powerbank Zen 20 Pro

TEST Fixed Powerbank Zen 20 Pro

Z powerbanky Fixed Zen 20 Pro nasajeme elektřinu do dvou chytrých mobilů, outdoorové kamery, kompaktního fotoaparátu a malého notebooku. Nebo s ní vyhřejeme rukavice, ponožky a vestu.
Mýty a fakta o Merino termoprádle

Mýty a fakta o Merino termoprádle

Merino termoprádlo získalo v posledních letech značnou popularitu, a to nejen mezi outdoorovými nadšenci, ale i mezi běžnými spotřebiteli, kteří hledají komfort a kvalitu. S touto popularitou však přicházejí různé mýty a nesprávné představy o tomto jedinečném

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Halančíci - výstava Praha, Botanická zahrada Univerzity Karlovy 12.-15.9. 12.9.
Zahrada Čech - veletrh Litoměřice 13.-18.9. 13.9.
Táborská setkání Tábor 13.-15.9. Středověké slavnosti 13.9.
Znojemské vinobraní Znojmo 13.-15.9. 13.9.
Vinobraní Velké Pavlovice 13.-14.9. 13.9.
Handicamp Rabštejn 13.-15.9. Lezení handicapovaných 13.9.
Sraz koloběžkářů Červený Kostelec, Brodský ZRUŠENO! 13.-15.9. 13.9.
Sraz oddílů Zátoka Pláňat 13.-15.9. 13.9.
Běh na koníčka Nové Město nad Metují 13.9. 17:00
Noc ve skanzenu Bubovice, Solvayovy lomy   14.9.

Diskuse

Předbíhání Huze, 12.9.2024 13:23, 20 příspěvků
Několik upřesnění pikovoda, 12.9.2024 12:21, 20 příspěvků
Několik upřesnění Lukas B., 12.9.2024 11:21, 20 příspěvků
Několik upřesnění Petr, 12.9.2024 11:14, 20 příspěvků
Několik upřesnění Kuba Turek, 12.9.2024 10:22, 20 příspěvků
To je podobná situace Ewa.P, 12.9.2024 10:20, 11 příspěvků
Několik upřesnění Petr, 12.9.2024 9:48, 20 příspěvků
Zase mimo! Honza, 12.9.2024 8:46, 3 příspěvky
INU Honza, 12.9.2024 8:22, 20 příspěvků
Několik upřesnění Kuba Turek, 11.9.2024 16:01, 20 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Zásadní odhalení skrytého... milan šupa, 5.9.2024 19:25
ultimátní běžecký závod Horydoly , 2.9.2024 17:55
Bike Valachy Bílá láká na... Horydoly , 2.9.2024 10:41
Pálavské vinobraní Horydoly , 30.8.2024 14:40
Země V4 spustily společno... Horydoly Open, 30.8.2024 14:24
Běží, má panenko! Horydoly , 23.8.2024 15:50
Letní Letná Horydoly , 17.8.2024 12:06
Kozí mejdan Horydoly , 15.8.2024 1:23