Turistický stan Pinguin Vega

Turistický stan Pinguin Vega
Stan Pinguin Vega stojí na Rozkoši.
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

Stany Pinguin patří do turistické elity na českém trhu. Řadí se mezi značky Jurek, Coleman a Husky. Jsou pokládány za spolehlivé, odolné a jejich ceny odpovídají kvalitě. Této tradici zůstává věrný Pinguin Vega. Prostorný stan pro dvě osoby stojí podle prodejny od 4200 do 5300 korun.

Přemýšlíte, co koupit pod stromeček příbuzným, partnerům nebo dokonce sami sobě? V sérii krátkých testů přineseme dvanáct nápadů na ověřené vybavení. Žádná z testovaných věcí není horká novinka, ale všechny se už aspoň pár měsíců prodávají.

Jsme přesvědčeni, že jejich kvalita odpovídá ceně. Vyzkoušeli jsme to na vlastní kůži.

Turistický stan Pinguin Vega patří do kategorie pro 2-3 osoby a je určený jako tak zvaný třísezónní.

Dva spáči, čtyři návštěvníci

Podle dlouhodobého redakčního testu se v něm dá bez problémů spát v parném létě i na sněhu. Dva spáči mají k dispozici velkorysý prostor. Tři se k sobě trochu tlačí. Ideální obsazenost jsou dva dospělí a jedno dítě.

Všichni tři mohou nejen ležet, ale také v klidu sedět, vařit, jíst, nebo třeba hrát karty. Pokud se uskromní, na večerní party se mohou dostavit čtyři lidé. Kdyby však chtěli zůstat na noc, bylo by to neklidné spaní.

Vnitřní půdorys stanu je na délku 220 cm a 160 cm na šířku u hlavy a 120 cm u nohou.

Předsíňky jako sklad i kuchyně

Vchody do stanu jsou na bocích z obou stran. Za nimi jsou pod tropikem dvě velké předsíňky. Sice bez podlážky, ale kryté proti dešti i větru. V nich se dá vařit. Nechávají se tam boty a na noc odkládají velké batohy.

Na stanu Pinguin Vega jsme ocenili kromě velkého prostoru také odolnost proti sněhu, dešti a větru. Výrobce uvádí skvělé parametry konstrukce a materiálu, což je pro technické šťouraly významné. Nám stačí vlastní zkušenosti. Ty jsou také skvělé.

Největší zásluhu na tom má klasická dvouprutová nosná konstrukce posílená o jeden příčný prut. Na dva zkřížené pruty se navěšuje zespodu vnitřní prodyšný stan a na ně se vypíná vnější nepromokavé tropiko. To má zeshora našitý tunýlek, skrze nějž se protahuje příčný prut. Ten zpevňuje celý stan a umožňuje postavení předsíněk.

Odolnost proti špatnému počasí

Stan Pinguin Vega je sice samonosný a odolný proti větru, ale lze ho ještě více zabezpečit proti vichřici. Podlážku je možné přikolíkovat klasickými kolíky a tropiko připoutat k zemi pomocí šňůr.

Větrání zajišťuje moskytiéra ve vrchlíku vnitřního stanu a uzavíratelné průduchy na střeše vnějšího stanu. Lze je otevírat i zavírat zevnitř. Moskytiéra též zdvojuje oba vchody do vnitřního stanu. V teplých nocích lze otevřít vchody a nechat pouze prodyšnou moskytiéru.

Drobné odkladové prostory místo poliček jsou pod kopulí a za hlavami.

Technické parametry stanu Pinguin Vega

Hmotnost: 3,95 kg

Konstrukce: dural 7001 T6/7075 T9 3 pruty průměr 9,5mm

Vnější stan: polyester, PU zátěr 4 m H2O, silikonizováno

Podlážka: nylon, PU zátěr 10 m H2O

Rozměr: vnitřní prostor 220x160/120x110 cm, sbalený 50x18 cm

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Pinguin Vega je opravdu úchvatný, jednou se nás do něj nacpali i čtyři z toho jeden skoro dvoumetrovej. Máme jej 8 let a důvodem proč jsme přešli k Jurkovi Dome 2 je, že před pár lety při prudkých deštích začal prokapávat přes tropiko a posléze přes síťku na stropě vnitřního stanu. To jsme si řekli, že je to možná trochu chyba. Taky myslím, že u nový Vegy už těch sítěk není tolik. Každé ráno za vlhka jsme taky našli v rozích a pod karimatkami dost vlhko, čili nějak podlážka prosakuje nebo se zde sráží vlhkost ze vnitř. Každopádně ráno co ráno. Jinak Dome 2 je vlastně to samý co Vega, samonosný, tříprutý. Jen menší předsíňky a více otevřené vnější vchody - dle mě trochu škoda. Nicméně jsem zvědav na výdrž Jurka po letech a na funkci rukávků.
  • Autor pechy
  • Datum a čas 20.6.2011 22:19
Reaguj
Re: Jurek S R
Test povida o tomhle ultimatnim stanu jen jak se pouziva, rad bych to uvedl na pravou miru. Ja jej vlastnim 2 roky a kolegove si poridili jurka. Jezit pohromade kamkoliv zahrnuje v sobe srovnani ze vsech nejlepsi. Jurek je sice lehci a to temer o 1kg, ale tech nedostatku co jsme napocitali je nepreberne. Jedna tycka navic z pinguina dela stan co se ve vichrici ani nepohne, prasky kterymi se spina tropiko a vnitrek jsou pohodli samo. Misto snurek u jurka ma pinguin plastovy clip co se snadno cvakne na tycku. Je samonosny, to znamena ze na betonove plose parkoviste neprijdete o naadherne prostorne predsinky. No a v neposledni rade se tam vejdou i tri lidi s velkym baglem. Ale abych jen nechvalil - odvetravani je pro tri uz hodne slabe a rano se stan MUSI susit na druhou stranu jurek s dirami v rozich to trosku prehnal a kamosi neopomenou kazde rano nadavat jak tudy tahne
  • Autor gimli
  • Datum a čas 16.6.2009 16:04
Reaguj
Re: Re: Re: Jurek S R
Vega - verze Extreme - znamená, že je použitý o něco lehčí a snad i odolnější materiál. Za to zaplatíš navíc asi tisíc korun. Konstrukce stanu je naprosto stejná.
  • Autor Horydoly
  • Datum a čas 12.12.2008 16:26
Reaguj
Re: Re: Jurek S R
Prosím tě vojto, co to je extreme a co to stojí? Mám kamarády co si před vánocemi objednávají u Ježíška dárky
  • Autor Pišišvor
  • Datum a čas 8.12.2008 18:12
Reaguj
Re: Jurek S R
staci vzit verzi extreme a ta je tusim lehci nez konrtukcne podobny jurek dome 2p
  • Autor Vojta
  • Datum a čas 8.12.2008 16:32
Reaguj
Jurek S+R
Vega mi přijde trochu těžká,mám proto Jurka S+R a spokojenost
  • Autor Pišišvor
  • Datum a čas 8.12.2008 10:11
Reaguj
Celkem 6 příspěvků v diskuzi


TEST Pohodlná bunda Columbia Arctic Crest Hybrid Full Zip

TEST Pohodlná bunda Columbia Arctic Crest Hybrid Full Zip

Bunda Columbia Arctic Crest Hybrid je podle amerického výrobce určená na podzim a léto. My ji nosíme i přes zimu. Doslova jsme se do ní zamilovali. ... celý článek

Hostivařská přehrada 2026

Polabí AKTUÁLNĚ 2026

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.



Nejčtenější články

Zimní slunovrat začíná opravdovou zimu a vrací nám světlo

Zimní slunovrat začíná opravdovou zimu a vrací nám světlo

Zimní slunovrat se odehraje v neděli 21. prosince 2025 odpoledne přesně v 16:03 hodin. Noc je nejdelší a den nejkratší z celého roku. Důvodem je, že naše severní polokoule je nejvíce odchýlená od Slunce.
Kde se natáčela pohádka Jak si nevzít princeznu

Kde se natáčela pohádka Jak si nevzít princeznu

Výpravná pohádka Jak si nevzít princeznu se natáčela v exteriérech zámku Frýdlant, interiérech hradu Pernštejn a na zřícenině Zvířetice. Také ve Studeném průchodu na Drábských světničkách.
Brno a Moravský kras AKTUÁLNĚ 2025

Brno a Moravský kras AKTUÁLNĚ 2025

JESKYNĚ Zprávy pro turisty z moravské metropole, Brněnska a Moravského krasu. Novinky a aktuality z Brna.
Houby AKTUÁLNĚ 2025

Houby AKTUÁLNĚ 2025

JIZERSKÉ HORY Přinášíme zprávy z lesů a luk. Přejeme dobrou chuť, ať už připravujete smaženici, sušíte nebo nakládáte jakékoliv jedlé houby!
Horolezecký slovník

Horolezecký slovník

Důležité výrazy, které vám pomohou orientovat se na horách a skalách, uvádíme česky, anglicky, německy, italsky a francouzsky. To jsou základní jazyky, kterými se muví v Alpách.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
La Grande Odyssée Francie, Haute Maurienne 10.-22.1. Mushing 10.1.
Ferienmesse - veletrh Rakousko, Vídeň 15.-18.1. 15.1.
Skialpuj Fest Pec pod Sněžkou 15.-18.1. 15.1.
Matka - veletrh Finsko, Helsinky 16.-18.1. Cestovní ruch 16.1.
Boot - veletrh Německo, Düsseldorf 17.-25.1. 17.1.
CMT - veletrh Německo, Stuttgart 17.-25.1. 17.1.
Sto let českých Vánoc Loučeň, zámek 17.11.-17.1. Výstava 17.1.
Vandrfest Hrádek nad Nisou, Dům kultury 17.1. 14:00
Den otevřených dveří Praha, SPŠ zeměměřická 17.1. 09:00
Alpin Ballooning Rakousko, Kaiserwinkl 18.-23.1. 18.1.

Diskuse

Great reading too 32 . Arisha32St, 16.1.2026 4:09, 120 příspěvků
Moc pěkně vyvydená akce Ondřej, 15.1.2026 13:14, 1 příspěvek
Zmizík bude PK, 14.1.2026 16:56, 1 příspěvek
??? Honza, 13.1.2026 15:27, 2 příspěvky
tedy chápu Lukas B., 13.1.2026 9:36, 2 příspěvky
Povely Petr Tomasek, 12.1.2026 19:29, 8 příspěvků
Inu Honza, 9.1.2026 19:54, 1 příspěvek
Ochlazení trhu Šlojíř, 9.1.2026 15:25, 1 příspěvek
Zahraniční casina pro čes... Vladimir Bartol, 8.1.2026 15:08, 1 příspěvek
průvodce Nobody, 7.1.2026 2:56, 2 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Slušný ředitel Lesů ČR Ša... Pivoň Pivoň, 14.1.2026 12:30
Re: Nordic Scating brusle kiheto6821 kiheto6821, 13.1.2026 20:26
Re: Důvěra ve odborníka jonas williams, 12.1.2026 21:57
Důvěra ve odborníka freide freide, 12.1.2026 21:55
Proč většina lidí nepozná... milan šupa, 9.1.2026 19:49
Sexuální trendy roku 2026 Horydoly , 6.1.2026 11:06
Loď i loď Horydoly , 2.1.2026 13:40
Advent v Livignu Horydoly , 30.12.2025 13:00