Velikonoční Králický Sněžník

Velikonoční Králický Sněžník
Králický Sněžník (1424 m).
Autor snímku Jirka Hodic
SDÍLEJ:

Tato procházka měla za cíl především rozejít nové botky (Reginetta Ontario), prubnout nový stan (Hannah Attack) a krom toho také vyváznout z bezprostředního ohrožení velikonoční situací a všeho, co se k ní více nebo méně váže.

Jak na to

Vrchol Králického Sněžníku na polsko-české hranici se nachází v nadmořské výšce 1424 metrů. Na temeni je rozsáhlá plošina s dalekými výhledy. Název se váže nejen k samotnému vrcholu, ale i k celému horskému masivu.

Ubytování na české straně poskytuje chata Návrší nad obcí Stříbrnice a na polské straně chata Na Sněžníku.

Na vrcholu je umístěna od roku 1932 kuriozní socha slona, která se časem stala symbolem Králického Sněžníku. Pochází od členů umělecké skupiny Jescher, kteří měli ve znaku právě toto exotické zvíře.

Brno - hora Srázná

Původně jsem počítal, že se z Brna uleju v neděli v 8:00 ráno. Ale pozdržel jsem se předchozího večera v knajpě Montaně, kde jsme se sparingem Pekóšem rozebírali první pohárový úspěch FC Olympu Brno + kopu dalšího, tož jsem ten vlak prošvihnul (budík sice fungoval, ale to se právě nemělo stát. Hned po mém prvním útoku to vzdal. Už zase funguje).

Druhý pokus se mi vydařil, takže jsem ve 14:00 směřoval z Brna na sever Moravy. Jel jsem napůl na blind kudysi přes všelijaký ... a ..., až jsem vystoupil ve staničce Podlesí (mezi Králíkama a Hanušovicema). Bylo kol osmnácti-třiceti, takže jsem honem mazal vzhůru do kopce. Pastviny byly jednak naprosto podmáčené, jednak plné "loňských kravských". Teprve za šera jsem zakotvil.

Pak jsem ulehl

Pak jsem měl pocit, že v hoře Srázné je ubytovaná nějaká diverzní jednotka Blanických rytířů, kteří zrovna kotí hru v kuželky (zřejmě se to k nim z centrály v Blaníku doneslo teprve nedávno).

Pak se mi zdálo, že v mém bezprostředním okolí nouzovým pádem přistálo NLO (neidentifikovatelný létající objekt), na jehož palubě bylo cca tak 10004krát více Marťánků, než co je jeho doporučená nosnost. A ti se hned na to vyrojili před NLO a začali se dohadovat, jak to svoje NLO znovu nastartovat, aby se mohli vrátit domů.

Každopádně jsou lesy u pramene řeky Moravy dost živé

Závěr po zkrácené první etapě: boty jdou, stan stojí. Krom toho nebudu zítra mrskačkou nikoho terorizovat a nikdo nebude alkoholem terorizovat mě. Což je dobré.

Srázná - Kralický Sněžník

Tak ráno vstávám, jím atd., načež vyrážím hore. Na hranici sněhu jsem byl nucen zčistajasna vykonat tzv. "zrna-od-plev" oddělující pauzičku, ke které jsem byl dohnán drobným zádrhelem a následným šokem v mém trávícím traktu. Šokován nezůstal pouze trávící trakt. Vzápětí se k němu přidal také sluch a čich. Zrak to raději neriskoval.

Sníh se bořil těsně pod kolena. Několikrát se mi podařilo solidně zapadnout až po pás v měkkém kolem stromků. Jednou dokonce tak, že se mi s báglem nedařilo vymanit, takže jsem se z něj musel rozepnout, vyškrábat se z džuzny, opatrně se přibořit k báglu ze zadu, odhodit jej na pevnější sníh a tam opět nasadit.

Nad loveckou chatou jsem si dal pod smrčkem 1,5 hodiny siestu. Provozováno zde bylo dlabání a tavba sněhu. Nikde ni noha. Venku (mimo můj smrček) po většinu toho času střídavě pršelo, sněžilo, převážně však sněhopršelo. Na vnitřní straně plecháčku se během tavení sněhu udělaly letokruhy z černých sazí.

První humanoidy jsem potkal až po cestě ze sedla pod Sněžníkem na Kralický Sněžník. Nejdříve šla dolu skupinka lehkobágloidních turistíků. V jistém odstupu za nimi to pak dolů řezal běžkař se svojí chotí, zřejmě. Už když jsem je zaslechl, tak jsem zvažoval ústup z cesty. Jen co se ukázali, jsem tak i neprodleně učinil. Nejde mi na rozum, jak ty svoje prkýnka kočírujou, když jsou přece tak vratký.

Tihle běžkaři sice vypadali jako docela ostřílení běžkaři, ale… Jak to nemá hrany a trochu bytelnější konstrukci, tak je to přece o držku. A ten jejich postoj mi dával za pravdu: v obličeji se zrcadlící zvýšená hladina adrenalinu, tělo lehce naznačující sbalení do sjezďáku, šum svistu v uších... + motto "minule to bylo prudší". Zřejmě jen myšlenka na oblíbenou pláž v Chorvatsku jim dávala sílu překonat obavy z toho, jak to vypadá za zatáčkou. Se smutným úsměvem jim kynu na pozdrav. Za zatáčkou je svah pochopitelně ještě prudší a další zatáčka.

Něco po 16:00 kráčím kolem sloníka. Pak čepuju čerstvou Moravu a dorážím ten kousek na vrchol Sněžníku. Tam Poláci. Sedím a koukám kolem. 18:00. Kolem Poláci. Pomalu přicházejí, rychle odcházejí. Nakonec zůstává jen jeden. Tasí vařič a čínskou. Nahazuju bágl a provádím přibližovací manévr.

Rovnou se ptám, jestli umí anglicky, protože polština je pro mě zcela mimo. Neumí. Prý odkud jsem. Říkám z ČR. Vykouzlil úsměv, že prý můžeme mluvit po svým, že jsme Slované. Super, tak to je mi k prdu. Ptám se, kde chce spát, jestli má stan. Evidentně mi rozumí a něco polsky prndá. A zase ten pocit, že poslouchám češtinu, ale s naschvál proházenýma písmenka, abych prd rozuměl.

Prd mu rozumím. Stan nemá ... cosi s ubytovnou ... 15 minut. Ptám se, co to chrastí za noc. No a to už jsem vůbec nepochytil, protože to zakuklil do několika souvětí. Přeju mu dobrou chuť a jdu do polský kleče stavět stan.

 

Stan stojí

Já ležím.

Boty venku pěkně vymrzávají.

V noci je solidní kosa. Že je spacák už dost jetej a moc nedrží vzduch, to vím, ale překvapuje mě karimatka, přes kterou jde taky chlad. Když kosa překračuje hranici mého pohodlí, tak vyhazuju věci z báglu a rvu do něj nohy. Pod horní část těla dávám nadvakrát karimatku. Aspoň nejde chlad od země a nohy jsou úplně v cajku.


Zobrazit místo Mountains - hory na větší mapě

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Silvestr
Taky nas tam na velikonoce jednou prekvapil snih, ale velmi to bylo zajimavy v noci 28.12.2002, kdy jsem okolo vrcholu napocital neco kolem 15 spicich.
  • Autor Mexiko
  • Datum a čas 16.10.2003 20:46
Reaguj
Pozdrav z planety Země
Tomu se říká "Dobře strávené velikonoce"! Já bohužel jezdím s mladou každoročně do ZOO - ale tohle by bylo lepší :o))
Reaguj
Celkem 2 příspěvky v diskuzi


Povzbuzení nastávajícím rodičům

Povzbuzení nastávajícím rodičům

AKTUALIZACE Nezoufejte, příchodem vašich potomků na svět nekončí horolezecká zábava (ačkoliv je o tom přesvědčena většina nastávajících matek a mnoho budoucích otců)!... celý článek

Jednou zkusíš a víckrát nechceš jinak. Silnička je jiná dimenze cyklistiky

Jižní Čechy AKTUÁLNĚ 2019

registrovat

Hledáte ubytování v Česku nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Turistický informační portál WhereToStay.Tips kde naleznete fantastické rady kde se ubytovat, kde jíst a co vidět, v lokalitách celého světa.

Nejčtenější články

Koupací vyjížďka: Hostivařská přehrada, Podleský rybník a Slatina

Koupací vyjížďka: Hostivařská přehrada, Podleský rybník a Slatina

AKTUALIZACE Slunce pálí, teploměr stoupá nad 30 stupňů, dusno by se dalo krájet. Lehce poobědváme a vyrážíme na koloběžkový výlet za koupáním. Naplánovali jsme tři plavání na trase - Hostivařskou přehradu, Podleský
Lanovkou na Lomnický štít

Lanovkou na Lomnický štít

AKTUALIZACE Lanovka z Tatranské Lomnice na Lomnický štít a zpět vyjde dospělého na 51 eur. Za to se dostane na nejvyšší osídlené místo na Slovensku. Je odtud jeden z nejlepších tatranských výhledů.
Hřebenem Fagarášských hor

Hřebenem Fagarášských hor

AKTUALIZACE Nejvyšší rumunské hory Fagaraš / Muntii Fagarasului jsou o pár metrů nižší než Vysoké Tatry, ale za to jsou mohutnější, delší a deštivější.
Povzbuzení nastávajícím rodičům

Povzbuzení nastávajícím rodičům

AKTUALIZACE Nezoufejte, příchodem vašich potomků na svět nekončí horolezecká zábava (ačkoliv je o tom přesvědčena většina nastávajících matek a mnoho budoucích otců)!
Lehké cesty na Jastrabku

Lehké cesty na Jastrabku

AKTUALIZACE Kam na podzim do hor? Do Vysokých Tater!  Počasí už asi nebude na těžké výstupy, protože může napadnout první sníh, ale něco lehkého na Jastrabiu vežu bychom mohli vylézt.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Horolezecký ženský sraz RHM Velká Británie, Lake District 13.-21.7. 13.7.
Transalp - etapový cyklomaraton Německo, Oberammergau 14.-20.7. 14.7.
4x Revelations Jablonec nad Nisou, Dobrá Voda 18.-20.7. Horská kola 18.7.
Horolezecké filmy Miroslava Šmída Police nad Metují, Terasy 20.7. 21:00
Dračí lodě Brno, přehrada 20.7.
Stodská 8 Stod, Slavoj Běh 20.7.
Kravařská lávka Praha, Novotného lávka 20.-21.7. 20.7.
Horský běh na Dvoračky
Rokytnice nad Jizerou 20.7.
Dračí lodě Výrovice 20.7.
Trans Brdy - cyklomaraton Lety Horská kola 20.7.

Diskuse

kroužky bezpečného lezení... pavel, 21.7.2019 1:31, 7 příspěvků
kroužky bezpečného lezení... pavel, 21.7.2019 1:22, 7 příspěvků
škola lezení pro děti pavel, 21.7.2019 1:17, 10 příspěvků
Nová venkovní lezecká stěna pavel, 21.7.2019 0:53, 115 příspěvků
Bolesti kloubů Karla, 20.7.2019 19:16, 12 příspěvků
Pojištění domácnosi Karel, 20.7.2019 16:58, 3 příspěvky
TDF Petr Š., 19.7.2019 20:32, 1 příspěvek
Bolesti kloubů Michala, 17.7.2019 12:52, 12 příspěvků
V údolí Roklice postavil ... libor, 16.7.2019 21:24, 1 příspěvek
Skautská nadace Jaroslava... Michael Beranek, 15.7.2019 22:29, 1 příspěvek

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Severovýchod Slovenska na... Horydoly , 15.7.2019 2:30
KROK 2019 Horydoly , 9.7.2019 11:38
Tóny Dolomit / I suoni de... Horydoly , 8.7.2019 12:04
BMW je oficiálním vozem M... Horydoly , 8.7.2019 11:57
Šary Vary v Plzni Horydoly , 8.7.2019 11:43
Tatra kolem světa Horydoly , 8.7.2019 11:34
Re: Polsko Horydoly , 8.7.2019 11:29
GP Kaltmeyer Safe for Bike Horydoly , 2.7.2019 20:48