Velikonoční Králický Sněžník

Velikonoční Králický Sněžník
Králický Sněžník (1424 m).
Autor snímku Jirka Hodic
SDÍLEJ:

Tato procházka měla za cíl především rozejít nové botky (Reginetta Ontario), prubnout nový stan (Hannah Attack) a krom toho také vyváznout z bezprostředního ohrožení velikonoční situací a všeho, co se k ní více nebo méně váže.

Jak na to

Vrchol Králického Sněžníku na polsko-české hranici se nachází v nadmořské výšce 1424 metrů. Na temeni je rozsáhlá plošina s dalekými výhledy. Název se váže nejen k samotnému vrcholu, ale i k celému horskému masivu.

Ubytování na české straně poskytuje chata Návrší nad obcí Stříbrnice a na polské straně chata Na Sněžníku.

Na vrcholu je umístěna od roku 1932 kuriozní socha slona, která se časem stala symbolem Králického Sněžníku. Pochází od členů umělecké skupiny Jescher, kteří měli ve znaku právě toto exotické zvíře.

Brno - hora Srázná

Původně jsem počítal, že se z Brna uleju v neděli v 8:00 ráno. Ale pozdržel jsem se předchozího večera v knajpě Montaně, kde jsme se sparingem Pekóšem rozebírali první pohárový úspěch FC Olympu Brno + kopu dalšího, tož jsem ten vlak prošvihnul (budík sice fungoval, ale to se právě nemělo stát. Hned po mém prvním útoku to vzdal. Už zase funguje).

Druhý pokus se mi vydařil, takže jsem ve 14:00 směřoval z Brna na sever Moravy. Jel jsem napůl na blind kudysi přes všelijaký ... a ..., až jsem vystoupil ve staničce Podlesí (mezi Králíkama a Hanušovicema). Bylo kol osmnácti-třiceti, takže jsem honem mazal vzhůru do kopce. Pastviny byly jednak naprosto podmáčené, jednak plné "loňských kravských". Teprve za šera jsem zakotvil.

Pak jsem ulehl

Pak jsem měl pocit, že v hoře Srázné je ubytovaná nějaká diverzní jednotka Blanických rytířů, kteří zrovna kotí hru v kuželky (zřejmě se to k nim z centrály v Blaníku doneslo teprve nedávno).

Pak se mi zdálo, že v mém bezprostředním okolí nouzovým pádem přistálo NLO (neidentifikovatelný létající objekt), na jehož palubě bylo cca tak 10004krát více Marťánků, než co je jeho doporučená nosnost. A ti se hned na to vyrojili před NLO a začali se dohadovat, jak to svoje NLO znovu nastartovat, aby se mohli vrátit domů.

Každopádně jsou lesy u pramene řeky Moravy dost živé

Závěr po zkrácené první etapě: boty jdou, stan stojí. Krom toho nebudu zítra mrskačkou nikoho terorizovat a nikdo nebude alkoholem terorizovat mě. Což je dobré.

Srázná - Kralický Sněžník

Tak ráno vstávám, jím atd., načež vyrážím hore. Na hranici sněhu jsem byl nucen zčistajasna vykonat tzv. "zrna-od-plev" oddělující pauzičku, ke které jsem byl dohnán drobným zádrhelem a následným šokem v mém trávícím traktu. Šokován nezůstal pouze trávící trakt. Vzápětí se k němu přidal také sluch a čich. Zrak to raději neriskoval.

Sníh se bořil těsně pod kolena. Několikrát se mi podařilo solidně zapadnout až po pás v měkkém kolem stromků. Jednou dokonce tak, že se mi s báglem nedařilo vymanit, takže jsem se z něj musel rozepnout, vyškrábat se z džuzny, opatrně se přibořit k báglu ze zadu, odhodit jej na pevnější sníh a tam opět nasadit.

Nad loveckou chatou jsem si dal pod smrčkem 1,5 hodiny siestu. Provozováno zde bylo dlabání a tavba sněhu. Nikde ni noha. Venku (mimo můj smrček) po většinu toho času střídavě pršelo, sněžilo, převážně však sněhopršelo. Na vnitřní straně plecháčku se během tavení sněhu udělaly letokruhy z černých sazí.

První humanoidy jsem potkal až po cestě ze sedla pod Sněžníkem na Kralický Sněžník. Nejdříve šla dolu skupinka lehkobágloidních turistíků. V jistém odstupu za nimi to pak dolů řezal běžkař se svojí chotí, zřejmě. Už když jsem je zaslechl, tak jsem zvažoval ústup z cesty. Jen co se ukázali, jsem tak i neprodleně učinil. Nejde mi na rozum, jak ty svoje prkýnka kočírujou, když jsou přece tak vratký.

Tihle běžkaři sice vypadali jako docela ostřílení běžkaři, ale… Jak to nemá hrany a trochu bytelnější konstrukci, tak je to přece o držku. A ten jejich postoj mi dával za pravdu: v obličeji se zrcadlící zvýšená hladina adrenalinu, tělo lehce naznačující sbalení do sjezďáku, šum svistu v uších... + motto "minule to bylo prudší". Zřejmě jen myšlenka na oblíbenou pláž v Chorvatsku jim dávala sílu překonat obavy z toho, jak to vypadá za zatáčkou. Se smutným úsměvem jim kynu na pozdrav. Za zatáčkou je svah pochopitelně ještě prudší a další zatáčka.

Něco po 16:00 kráčím kolem sloníka. Pak čepuju čerstvou Moravu a dorážím ten kousek na vrchol Sněžníku. Tam Poláci. Sedím a koukám kolem. 18:00. Kolem Poláci. Pomalu přicházejí, rychle odcházejí. Nakonec zůstává jen jeden. Tasí vařič a čínskou. Nahazuju bágl a provádím přibližovací manévr.

Rovnou se ptám, jestli umí anglicky, protože polština je pro mě zcela mimo. Neumí. Prý odkud jsem. Říkám z ČR. Vykouzlil úsměv, že prý můžeme mluvit po svým, že jsme Slované. Super, tak to je mi k prdu. Ptám se, kde chce spát, jestli má stan. Evidentně mi rozumí a něco polsky prndá. A zase ten pocit, že poslouchám češtinu, ale s naschvál proházenýma písmenka, abych prd rozuměl.

Prd mu rozumím. Stan nemá ... cosi s ubytovnou ... 15 minut. Ptám se, co to chrastí za noc. No a to už jsem vůbec nepochytil, protože to zakuklil do několika souvětí. Přeju mu dobrou chuť a jdu do polský kleče stavět stan.

 

Stan stojí

Já ležím.

Boty venku pěkně vymrzávají.

V noci je solidní kosa. Že je spacák už dost jetej a moc nedrží vzduch, to vím, ale překvapuje mě karimatka, přes kterou jde taky chlad. Když kosa překračuje hranici mého pohodlí, tak vyhazuju věci z báglu a rvu do něj nohy. Pod horní část těla dávám nadvakrát karimatku. Aspoň nejde chlad od země a nohy jsou úplně v cajku.

Doporučené vybavení

Nepromokavé kotníkové pohorky, batoh 60 l s pláštěnkou, nepromokavá bunda a kalhoty, funkční prádlo, ponožky, teplé oblečení na večer, vařič, nádobí, lžíce, nůž, zapalovač a potřeby na vaření, jídlo, 2 l lahev na vodu, mapa, busola, lékárnička, peníze na cestu, čelovka, doklady. Mohou se hodit trekkingové hole.


Zobrazit místo Mountains - hory na větší mapě

Horydoly.cz Králický Sněžník na Horydoly 

SKIAREÁL Králičák a Přemyslov

SKIAREÁL Dolní Morava

BĚŽKY Běžkování pod modrou oblohou na Králickém Sněžníku

TURISTIKA Divočina na přechodu Králického Sněžníku

TURISTIKA Snad si Špidla ukopl palec na Králickém Sněžníku

TURISTIKA Velikonoční Králický Sněžník

TURISTIKA Altán u Mléčného pramene

PŘÍRODA Klepáč, střecha Evropa

PŘÍRODA Jeseníky jsou nejkrásnější hory

BĚH Kralický půlmaraton? Tada je Krupičkovo!

BĚH Králický Sněžník cizáci nedobyli

BĚH Báječný trail po hřbetu Králického Sněžníku

BIKE Maroši se Slavíkem zvou na bike pod Králický Sněžník 

DOTACE Miliarda korun putuje na Sněžník 

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Silvestr
Taky nas tam na velikonoce jednou prekvapil snih, ale velmi to bylo zajimavy v noci 28.12.2002, kdy jsem okolo vrcholu napocital neco kolem 15 spicich.
  • Autor Mexiko
  • Datum a čas 16.10.2003 20:46
Reaguj
Pozdrav z planety Země
Tomu se říká "Dobře strávené velikonoce"! Já bohužel jezdím s mladou každoročně do ZOO - ale tohle by bylo lepší :o))
Reaguj
Celkem 2 příspěvky v diskuzi


registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články

Dolní Ohře: překvapivě rychlá kráska

Dolní Ohře: překvapivě rychlá kráska

AKTUALIZACE Když v Čechách neprší, tak je největší sucho pod Krušnými horami a ve Středohoří. Přesto tudy protéká Ohře, která má dost vody po celý rok. Její střední tok zná každý vodák,
Stezkou orlích hnízd od hradu ke hradu v Dolním Slezsku

Stezkou orlích hnízd od hradu ke hradu v Dolním Slezsku

Hrady v Dolním Slezsku vznikaly ve 13. století a byly posíleny za Kazimíra Velikého. Dějiny tomu chtěly, že na obranu proti Čechům, které dnes Poláci zvou k návštěvě. Měla to být neprostupná hráz.
Horoskop pro hráče online hazardních her

Horoskop pro hráče online hazardních her

Hazardní hry by každému vnějšímu pozorovateli mohly zpočátku připadat, že jsou založeny pouze na štěstí a ničem jiném. Pokud však pronikneme hlouběji do světa štěstí, zjistíme, že na výsledcích hazardních her
Rozhledna Nová Ves u Rýmařova

Rozhledna Nová Ves u Rýmařova

Na rozhlednu Nová Ves v Jeseníkách dorazí jen třetina návštěvníků po svých nebo na kole. Ostatní přijedou autem. Doporučujeme proto krásnou okružní trasu jako stvořenou pro elektrokola. Nahoru vede dlouhé stoupání
První dojmy: GT Avalanche Elite

První dojmy: GT Avalanche Elite

Horské kolo GT Avalanche Elite jede jako tank. 29palcová kola se odvalují přes kameny i kořeny, řídit není moc třeba, stačí pravidelně šlapat. Hardtail spolu s odpruženou vidlicí je pohodlný.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Letní Letná - cirkus Praha, Letná 11.-31.8. Vizuální pohybové umění 11.8.
Sraz packrafterů České Budějovice, vodácký areál České Vrbné 19.-21.8. 19.8.
Matterhorn Ultraks Švýcarsko, Zermatt 19.-21.8. 19.8.
Vltava - Čertovy proudy Lipno 20.-21.8. Vypouštění přehrady a závody 20.8.
Železné hory - cyklomaraton Chrudim Horská kola 20.8.
Putování za světlem - fotovýstava Praha, Neobyčejná klubovna Fotografoval Vojtěch Suchý 20.8. 17:00
Olympijský šplh Libčice nad Vltavou, koupaliště 20.8.
Vasaloppet - běh Švédsko, Mora 20.8.
Putování za světlem - fotovýstava Praha, Neobyčejná klubovna 20.-24.8. Fotografoval Vojtěch Suchý 20.8. 17:00
Mezinárodní horolezecký filmový festival Teplice nad Metují 25.-28.8. 25.8.

Diskuse

Návrh PK, 17.8.2022 10:34, 1 příspěvek
Myslím si, že Jeňýk je tr... Michael Beranek, 13.8.2022 15:52, 22 příspěvků
Spojené státy evropské Piký, 13.8.2022 10:27, 22 příspěvků
Spojené státy evropské Honza, 13.8.2022 9:42, 22 příspěvků
Spojené státy evropské Kuba Turek, 12.8.2022 15:04, 22 příspěvků
RE Honza, 12.8.2022 14:08, 22 příspěvků
RE Kuba Turek, 12.8.2022 1:07, 22 příspěvků
RE Honza, 11.8.2022 20:14, 22 příspěvků
RE Kuba Turek, 11.8.2022 16:55, 22 příspěvků
RE Honza, 11.8.2022 14:54, 22 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Enjoy daily galleries billhi18 billhi18, 17.8.2022 16:46
Veteran Rallye Kutná Hora Horydoly , 13.8.2022 11:40
Autism & Asperger's are T... leanne pen56, 30.7.2022 17:09
Nebřenice Horydoly , 29.7.2022 14:39
Re: Střední Čechy turistické Horydoly , 18.7.2022 21:43
. Prodeje pohorek vzrostl... Horydoly , 18.7.2022 21:23
Re: Regionální muzeum Mělník Horydoly , 11.7.2022 15:14
Re: Pojištění Horydoly Open, 9.7.2022 11:02