Velikonoční Králický Sněžník

Velikonoční Králický Sněžník
Králický Sněžník (1424 m).
Autor snímku Jirka Hodic
SDÍLEJ:

Tato procházka měla za cíl především rozejít nové botky (Reginetta Ontario), prubnout nový stan (Hannah Attack) a krom toho také vyváznout z bezprostředního ohrožení velikonoční situací a všeho, co se k ní více nebo méně váže.

Jak na to

Vrchol Králického Sněžníku na polsko-české hranici se nachází v nadmořské výšce 1424 metrů. Na temeni je rozsáhlá plošina s dalekými výhledy. Název se váže nejen k samotnému vrcholu, ale i k celému horskému masivu.

Ubytování na české straně poskytuje chata Návrší nad obcí Stříbrnice a na polské straně chata Na Sněžníku.

Na vrcholu je umístěna od roku 1932 kuriozní socha slona, která se časem stala symbolem Králického Sněžníku. Pochází od členů umělecké skupiny Jescher, kteří měli ve znaku právě toto exotické zvíře.

Brno - hora Srázná

Původně jsem počítal, že se z Brna uleju v neděli v 8:00 ráno. Ale pozdržel jsem se předchozího večera v knajpě Montaně, kde jsme se sparingem Pekóšem rozebírali první pohárový úspěch FC Olympu Brno + kopu dalšího, tož jsem ten vlak prošvihnul (budík sice fungoval, ale to se právě nemělo stát. Hned po mém prvním útoku to vzdal. Už zase funguje).

Druhý pokus se mi vydařil, takže jsem ve 14:00 směřoval z Brna na sever Moravy. Jel jsem napůl na blind kudysi přes všelijaký ... a ..., až jsem vystoupil ve staničce Podlesí (mezi Králíkama a Hanušovicema). Bylo kol osmnácti-třiceti, takže jsem honem mazal vzhůru do kopce. Pastviny byly jednak naprosto podmáčené, jednak plné "loňských kravských". Teprve za šera jsem zakotvil.

Pak jsem ulehl

Pak jsem měl pocit, že v hoře Srázné je ubytovaná nějaká diverzní jednotka Blanických rytířů, kteří zrovna kotí hru v kuželky (zřejmě se to k nim z centrály v Blaníku doneslo teprve nedávno).

Pak se mi zdálo, že v mém bezprostředním okolí nouzovým pádem přistálo NLO (neidentifikovatelný létající objekt), na jehož palubě bylo cca tak 10004krát více Marťánků, než co je jeho doporučená nosnost. A ti se hned na to vyrojili před NLO a začali se dohadovat, jak to svoje NLO znovu nastartovat, aby se mohli vrátit domů.

Každopádně jsou lesy u pramene řeky Moravy dost živé

Závěr po zkrácené první etapě: boty jdou, stan stojí. Krom toho nebudu zítra mrskačkou nikoho terorizovat a nikdo nebude alkoholem terorizovat mě. Což je dobré.

Srázná - Kralický Sněžník

Tak ráno vstávám, jím atd., načež vyrážím hore. Na hranici sněhu jsem byl nucen zčistajasna vykonat tzv. "zrna-od-plev" oddělující pauzičku, ke které jsem byl dohnán drobným zádrhelem a následným šokem v mém trávícím traktu. Šokován nezůstal pouze trávící trakt. Vzápětí se k němu přidal také sluch a čich. Zrak to raději neriskoval.

Sníh se bořil těsně pod kolena. Několikrát se mi podařilo solidně zapadnout až po pás v měkkém kolem stromků. Jednou dokonce tak, že se mi s báglem nedařilo vymanit, takže jsem se z něj musel rozepnout, vyškrábat se z džuzny, opatrně se přibořit k báglu ze zadu, odhodit jej na pevnější sníh a tam opět nasadit.

Nad loveckou chatou jsem si dal pod smrčkem 1,5 hodiny siestu. Provozováno zde bylo dlabání a tavba sněhu. Nikde ni noha. Venku (mimo můj smrček) po většinu toho času střídavě pršelo, sněžilo, převážně však sněhopršelo. Na vnitřní straně plecháčku se během tavení sněhu udělaly letokruhy z černých sazí.

První humanoidy jsem potkal až po cestě ze sedla pod Sněžníkem na Kralický Sněžník. Nejdříve šla dolu skupinka lehkobágloidních turistíků. V jistém odstupu za nimi to pak dolů řezal běžkař se svojí chotí, zřejmě. Už když jsem je zaslechl, tak jsem zvažoval ústup z cesty. Jen co se ukázali, jsem tak i neprodleně učinil. Nejde mi na rozum, jak ty svoje prkýnka kočírujou, když jsou přece tak vratký.

Tihle běžkaři sice vypadali jako docela ostřílení běžkaři, ale… Jak to nemá hrany a trochu bytelnější konstrukci, tak je to přece o držku. A ten jejich postoj mi dával za pravdu: v obličeji se zrcadlící zvýšená hladina adrenalinu, tělo lehce naznačující sbalení do sjezďáku, šum svistu v uších... + motto "minule to bylo prudší". Zřejmě jen myšlenka na oblíbenou pláž v Chorvatsku jim dávala sílu překonat obavy z toho, jak to vypadá za zatáčkou. Se smutným úsměvem jim kynu na pozdrav. Za zatáčkou je svah pochopitelně ještě prudší a další zatáčka.

Něco po 16:00 kráčím kolem sloníka. Pak čepuju čerstvou Moravu a dorážím ten kousek na vrchol Sněžníku. Tam Poláci. Sedím a koukám kolem. 18:00. Kolem Poláci. Pomalu přicházejí, rychle odcházejí. Nakonec zůstává jen jeden. Tasí vařič a čínskou. Nahazuju bágl a provádím přibližovací manévr.

Rovnou se ptám, jestli umí anglicky, protože polština je pro mě zcela mimo. Neumí. Prý odkud jsem. Říkám z ČR. Vykouzlil úsměv, že prý můžeme mluvit po svým, že jsme Slované. Super, tak to je mi k prdu. Ptám se, kde chce spát, jestli má stan. Evidentně mi rozumí a něco polsky prndá. A zase ten pocit, že poslouchám češtinu, ale s naschvál proházenýma písmenka, abych prd rozuměl.

Prd mu rozumím. Stan nemá ... cosi s ubytovnou ... 15 minut. Ptám se, co to chrastí za noc. No a to už jsem vůbec nepochytil, protože to zakuklil do několika souvětí. Přeju mu dobrou chuť a jdu do polský kleče stavět stan.

 

Stan stojí

Já ležím.

Boty venku pěkně vymrzávají.

V noci je solidní kosa. Že je spacák už dost jetej a moc nedrží vzduch, to vím, ale překvapuje mě karimatka, přes kterou jde taky chlad. Když kosa překračuje hranici mého pohodlí, tak vyhazuju věci z báglu a rvu do něj nohy. Pod horní část těla dávám nadvakrát karimatku. Aspoň nejde chlad od země a nohy jsou úplně v cajku.

Doporučené vybavení

Nepromokavé kotníkové pohorky, batoh 60 l s pláštěnkou, nepromokavá bunda a kalhoty, funkční prádlo, ponožky, teplé oblečení na večer, vařič, nádobí, lžíce, nůž, zapalovač a potřeby na vaření, jídlo, 2 l lahev na vodu, mapa, busola, lékárnička, peníze na cestu, čelovka, doklady. Mohou se hodit trekkingové hole.


Zobrazit místo Mountains - hory na větší mapě

Horydoly.cz Králický Sněžník na Horydoly 

SKIAREÁL Králičák a Přemyslov

SKIAREÁL Dolní Morava

BĚŽKY Běžkování pod modrou oblohou na Králickém Sněžníku

TURISTIKA Divočina na přechodu Králického Sněžníku

TURISTIKA Snad si Špidla ukopl palec na Králickém Sněžníku

TURISTIKA Velikonoční Králický Sněžník

TURISTIKA Altán u Mléčného pramene

PŘÍRODA Klepáč, střecha Evropa

PŘÍRODA Jeseníky jsou nejkrásnější hory

BĚH Kralický půlmaraton? Tada je Krupičkovo!

BĚH Králický Sněžník cizáci nedobyli

BĚH Báječný trail po hřbetu Králického Sněžníku

BIKE Maroši se Slavíkem zvou na bike pod Králický Sněžník 

DOTACE Miliarda korun putuje na Sněžník 

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Silvestr
Taky nas tam na velikonoce jednou prekvapil snih, ale velmi to bylo zajimavy v noci 28.12.2002, kdy jsem okolo vrcholu napocital neco kolem 15 spicich.
  • Autor Mexiko
  • Datum a čas 16.10.2003 20:46
Reaguj
Pozdrav z planety Země
Tomu se říká "Dobře strávené velikonoce"! Já bohužel jezdím s mladou každoročně do ZOO - ale tohle by bylo lepší :o))
Reaguj
Celkem 2 příspěvky v diskuzi


Polské Tatry jsou uzavřené pro turistiku

Polské Tatry jsou uzavřené pro turistiku

Všechny pěší komunikace na polském území Tatrzańskiego Parku Narodowego jsou uzavřené pro turistiku. Lavinová situace 4. stupně je velmi vážná.... celý článek

Sportovní móda a zimní turistika

Borkovická blata u Soběslavi

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články

15 tipů na zimní lezení u Skalnaté chaty v Tatrách

15 tipů na zimní lezení u Skalnaté chaty v Tatrách

Skalnatá chata ve Vysokých Tatrách se po dlouhých desetiletích otevřela pro normální horolezeckou veřejnost. Před tím fungovala jen ze známosti anebo vůbec. Při tom je to jedna z nejstarších turisticko-lyžařsko-horolezeckých chat
Firemní ubytování v České republice: ubytovny a pokoje

Firemní ubytování v České republice: ubytovny a pokoje

Mnoho lidí, kteří dojíždění za prací do jiného města nebo jezdí dokonce až do ciziny, často dumá nad tím, kde a jak si hledat levné varianty ubytování. Abychom těmto lidem pomohli,
Sněžka (1603 m), nejvyšší česká hora

Sněžka (1603 m), nejvyšší česká hora

Nejvyšší česká hora Sněžka (1603 m n.m.) převyšuje své okolí o dobrých dvě stě metrů a poskytuje dokonalý kruhový rozhled. Několikahodinová pěší túra za dalekými rozhledy se sem za jasných dní vyplatí.
Odhalení tajemství: Jak funguje sportovní sázení v kasinech?

Odhalení tajemství: Jak funguje sportovní sázení v kasinech?

Fascinuje vás myšlenka sportovního sázení v kasinech? Zajímá vás, co se děje v zákulisí? Pokud ano, pak jste na správném místě. V tomto článku vám poodhalíme tajemství, jak funguje sportovní sázení v kasinech.
7 způsobů, jak si v roce 2023 udělat pořádek ve financích

7 způsobů, jak si v roce 2023 udělat pořádek ve financích

Peníze jsou jen prostředkem k dosažení našich cílů a mnoho z nás si s nadcházejícím rokem stanovuje předsevzetí, mezi které mnohdy patří také lepší správa financí nebo šetření. Finanční povědomí je zásadní pro to,

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
FESPO - veletrh Švýcarsko, Curych 2.-5.2. 2.2.
Vacances - veletrh Belgie, Brusel 2.-5.2. 2.2.
Balttour - veletrh Lotyšsko, Riga 3.-5.2. 3.2.
Chřibské zimní táboření Chřiby 3.-5.2. 3.2.
Zimní táboření Lipnice nad Sázavou, hrad 3.-5.2. 3.2.
Batmassan - veletrh Švédsko, Göteborg 4.-12.2. Lodě 4.2.
Ledová jízda - psí spřežení Pec pod Sněžkou 4.-6.2. 4.2.
Orlický maraton Deštné 4.-5.2. Běžky 4.2.
Grónsko - diashow Praha, Městská knihovna Přednáší Martin Loew 6.2. 19:00
Siam - diashow Havlíčkův Brod, knihovna Přednáší David Hainall  6.2. 18:00

Diskuse

Rychlá a spolehlivá nabíd... Dragounova Jaroslava, 5.2.2023 10:25, 1 příspěvek
Meindl Perfekt Maťo, 4.2.2023 19:40, 14 příspěvků
Nohy v suchu Bretislav, 2.2.2023 18:52, 3 příspěvky
lavina Pišišvor, 2.2.2023 16:14, 2 příspěvky
Článek? Michal, 2.2.2023 13:19, 1 příspěvek
ceny za nocleh Petr, 2.2.2023 12:05, 1 příspěvek
lavina Skiák, 2.2.2023 1:57, 2 příspěvky
Skialp Honza, 31.1.2023 14:27, 16 příspěvků
Etický kodex Syndikátu no... Kuba Turek, 30.1.2023 23:51, 7 příspěvků
Text – Honza: Michael Beranek, 30.1.2023 20:38, 6 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Projekty obnovy mokřadů z... Horydoly , 2.2.2023 17:10
Nový ročník Adapterra Awa... Horydoly , 2.2.2023 16:55
Anytimecar: 7 tipů na top... Horydoly , 2.2.2023 15:53
Běžecké závody 2023 Horydoly , 25.1.2023 20:46
Konvenční turismus je passé Horydoly Open, 20.1.2023 18:30
Pojišťovny varují před vý... Horydoly Open, 20.1.2023 18:23
Re: Pojištění Horydoly Open, 20.1.2023 18:21
Re: Pojištění Horydoly Open, 20.1.2023 18:19