Veszprém a 116 obcí kolem Balatonu je Evropské hlavní město kultury 2023

Veszprém a 116 obcí kolem Balatonu je Evropské hlavní město kultury 2023
Sűmeg, slavnostní přehlídka koní a jezdců.
Autor snímku František Vaňásek - Fotoimago
SDÍLEJ:

Evropské hlavní město kultury pro rok 2023 nezahrnuje jen jednu metropoli, ale zapojuje celý region, populární na dovolenkové pobyty. Město Veszprém s tisíciletou tradicí se spojili na tuto akci se 116 obcemi v regionu Bakony-Balaton.

Veszprém a 116 obcí kolem Balatonu je Evropské hlavní město kultury 2023
Veszprém, svatý Štěpán.
Autor snímku František Vaňásek - Fotoimago

Veszprém a Balaton nabízí během 300 dní 3000 kulturních programů. Turistům se skýtá lákavá možnost spojit kulturu s rekreací. Nejen v létě, ale po celý rok propojuje maďarské tradice, kulturu, přírodu, ale i koupání a gastronomii a vinařství. 

Veszprém

Město rozložené na pěti pahorcích, rozdělené na dvě části hlubokým údolím meandrující říčky Séd, s malebnými skalami, s hradem pocházejícím z 9. století. Ve zdejší katedrále byly tradičně korunovány uherské královny. Na hradním vrchu s krásným rozhledem turistu přivítá sousoší prvního uherského královského páru sv. Štěpána a Giselly. V současné době ovšem stále probíhá rekonstrukce hradní čtvrti, takže část tamějších památek není přístupná. Podrobnější informace najdete zde. Symbolem města je i krásný železobetonový Svatoštěpánský most, klenoucí se přes údolí řeky Séd v délce 185 m. Pokud vám něco připomíná, tak protože je takřka stejně velký a podobně konstrukčně řešený jako most Duha v Bechyni. K Balatonu je to z Veszprému nějakých 11 kilometrů.

INVIA.cz: Prozkoumejte velkou nabídku zájezdů do Budapešti
KOSMAS.cz: turistický průvodce Maďarsko a další knihy o této zemi.

Booking.com

Veszprém a hudba

Titul Evropského hlavního města kultury (EHMK) není prvním mezinárodním titulem, který Veszprém získal. Již v roce 2019 mu byl udělen titul UNESCO – Město hudby za jeho desetiletí trvající úsilí o bohaté hudební poznání, všechny formy hudební tvorby a hudební vzdělávání. To se promítá i do programu EHMK. Téměř každý měsíc v průběhu roku se bude konat alespoň jeden hudební festival. Od blues po sborovou hudbu, od populární hudby po festival Chaconne, klasickou hudbu, jazz a pouliční hudbu.

Veszprém.

Balaton

Balaton a jeho okolí není jen maďarské moře, kam se jezdí za koupáním a vodními sporty v létě. Nabízí se také unikátní příroda Malého Balatonu, ale i golf a víno, jakož kulturní památky. A koupání celoročně. Protože v Maďarsku je nepřeberně termálních pramenů, často s léčivou vodou. Takže wellness ani vodní hrátky nejsou omezeny na sezónu. Programy iniciované v rámci EHMK mají za cíl celoroční využití zvýraznit a obohatit.

Z obvyklého rámce kulturních programů se vymykají zejména dva projekty:

Projekt BALATORIUM, který je součástí programu VEB2023 EHMK, je multidisciplinární vědecko-umělecký projekt, který se zabývá nejpalčivějšími problémy souvisejícími s Balatonem; spojuje vědu s uměním a nebojí se experimentovat.

Dalším projektem u Balatonu je Builder Summit, unikátní stavitelský festival v Evropě, který se bude konat v čedičovém lomu Zalahaláp. Účastníci společně vybudují instalaci Monument stavitelů, která bude fungovat jako svatyně stavitelství, jakýsi duchovní prostor a prostor pro události v souladu s okolním prostředím.

Horydoly.czCYKLOTURISTIKA: Balaton na kole

Balaton.

Která místa neopomenout?

Všechny obce spojené programem EHMK 2023 najdete na mapě EKF. K těm nejznámějším pár informací:

Balatonfűred

Je přezdíván hlavní město severního Balatonu. Již od 18. století zde byly léčebné lázně pro choroby srdce a tomu odpovídá i atraktivní lázeňská čtvrť. Kromě lázeňských budov najdete parky, divadlo, muzeum v původním domě maďarského básníka Mór Jókaie. Rabíndranáth Thákur jako zdejší lázeňský host začal sázet zajímavé stromy na promenádě a založil tak tradici sázení stromů význačnými osobnostmi. Jako významné město na břehu jezera má Balatonfűred i svůj přístav a loděnici. Funguje dopravní linka i zážitkové plavby, stejně jako jachting. A protože ve svazích nad Balatonem jsou četné vinice, koná se tu v srpnu festival vína.

Balatonfűred.

Tihany

Městečko na poloostrově se zajímavou přírodou (vnitřní jezero, skalní útvary). Benediktýnské opatství z poloviny 11. století, v jehož kryptě je hrobka uherského krále sv. Ondřeje. V budově opatství je pozoruhodné muzeum s historickými artefakty i výstavami moderního umění. Od budovy opatství je nádherný výhled.

Royal Balaton Golf & Yacht Club Balatonudvari je 18jamkové golfové hřiště s krásnými výhledy na Balaton.

Opatství Tihány.

Siófok

Největší středisko na jižním břehu Balatonu, od 19. století atraktivní letovisko s promenádou a kulturním centrem. Muzeum v rodném domě Imre Kálmána, park Millenium s hudebním pavilonem, se sochami Imre Vargy a dalších, ZOO, muzeum minerálů, mnoho zajímavých vil a také vše pro vodní sporty.

Balaton.

Kousek od Balatonu

Tapolca

Městečko na čedičových skalách, obklopené vinohrady. Evropský unikát se skrývá pod povrchem – podzemní jezero se systémem krasových chodeb ve třech patrech. Vodu dodávají teplé prameny, takže na rozdíl od obvyklých krasových jeskyní má i v zimě nějakých 18 stupňů; část chodeb je osvětlena a zpřístupněna pro návštěvníky na loďkách, jiná část slouží místní nemocnici k léčbě astmatu a alergií. Na povrchu byla voda nejspíš již Římany svedena do Mlýnského jezera a poháněla vodní mlýn, což je nyní hotel.

Hévíz.

Hévíz

Lázeňské město u stejnojmenného jezera – největšího aktivního termálního jezera vulkanického původu v Evropě. Plocha jezera je 4,4 ha, přirozený odtok nepočítaje. Horký pramen z hloubky 38 m je tak vydatný, že vymění veškerou vodu v jezeře za 72 hodin. Teplota vody venku podle roční doby se pohybuje od cca 22°C v zimě až do 35-38 °C v létě. Nepřetržitý pobyt ve vodě se doporučuje do půlhodiny, celkem za den do 1,5 hod. Díky speciálním bakteriím, které ve vodě žijí, má voda desinfekční účinky, takže je zdravá, i když se v ní koupe mnoho lidí i ptáci. Typické pro jezero jsou lekníny, ty původní byly bílé, ale postupně mizí a dávají prostor později vysazeným červeným leknínům indickým.

Hévíz.

Sűmeg

Dominantou je rozlehlá středověká pevnost, která se malebně zvedá na kopci za obcí. V podhradí se pořádají rytířské turnaje v plainairu i v kryté hale, spolu s dobovými hostinami.

Sűmeg.

Perličky z programu EHMK2023

Bluesový festival 13. – 16. dubna
Dny Giselly 2023 7. – 14. května
Festival maďarských pohyblivých obrázků 7. – 10. června
VeszprémFest 2023 12. – 16. července
Rozé, Ryzlink a Jazzové dny 12. – 16. července
Veszprémský festival pouliční hudby 19. – 22. července
Auerův festival 1. - 6. srpna
Festival Inota 31. srpna – 3. září
Balaton Víno a Gourmet 28. září – 1. října
Jazz Festival 16. – 19. listopadu


Zobrazit místo Turistika na větší mapě

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Polabí AKTUÁLNĚ 2023

Polabí AKTUÁLNĚ 2023

Rovinaté Polabí skrývá, poodhaluje a někdy dokonce nestydatě ukazuje svoji krásu. Přinášíme krátké zprávy z tohoto úrodného a zajímavého kraje.... celý článek

Hrdý hrad Eilean Donan

Praha se připojí k Hodině Země, nechá zhasnout desítky památek

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články

Hřebenová cesta Česko-polského přátelství

Hřebenová cesta Česko-polského přátelství

Nejdůležitější turistickou trasou v Krkonoších je hřebenovka Česko-polského přátelství. Začíná pod Tvarožníkem u Vosecké boudy. Vede podél státních hranic, stále na východ, jednou na české podruhé na polské straně, až na Pomezní
Trailové boty na treking? Velké téma současné turistiky

Trailové boty na treking? Velké téma současné turistiky

RADY DO OBCHODU Turistické vybavení se odlehčuje. Včetně nejzákladnějšího - bot, batohu a oblečení. Aby se z počítání gramů nestala nebezpečná zábava, musíte vědět, do čeho jdete. Doslova!
Nošení dříví z lesa má svá pravidla

Nošení dříví z lesa má svá pravidla

Vysoké ceny elektřiny a plynu vyvolávají stále větší zájem domácností o vytápění dřevem. Stát vychází vstříc zvýšené poptávce po palivovém dřevu a nabízí lidem možnost samovýroby dřeva v jeho lesích. Těžba dřeva má však
České Švýcarsko AKTUÁLNĚ 2023

České Švýcarsko AKTUÁLNĚ 2023

Malé, ale důležité zprávy z české i německé strany hranice, z kraje pískovcových věží a vysokých skalních masivů, z Českého a Saského Švýcarska.
Barefootové naBOSo otevře v Brně novou prodejnu, v plánu je i klinika

Barefootové naBOSo otevře v Brně novou prodejnu, v plánu je i klinika

Největší český obchod s barefoot obuví rozšíří v březnu síť prodejen do Brna. Po Zlíně to bude druhá prodejna naBOSo na Moravě. Další dva obchody má v Praze a jeden v Berouně.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Velikonoce v hornickém domku Příbram, muzeum 27.3.-9.4. 27.3.
Grónsko - diashow Přerov, Hvězda Přednáší Martin Loew 28.3. 18:00
Východy a západy slunce - fotovýstava Vrchlabí, Krtek Do 28.3. Fotografoval Miloš Šálek 28.3.
Grónsko - diashow Olomouc, Metropol Přednáší Martin Loew 29.3. 18:00
Ples HOSOHOPO Praha, Hlubočepy Horolezecký oddíl Horní Počernice 31.3. 18:30
Ukliď Brdy Raková Brigáda 1.4.
Velikonoce na zámku Benešov nad Ploučnicí 1.-10.4. 1.4.
Ulice a místa - výstava Benešov nad Ploučnicí 4.-23.4. 4.4.
IBTM - veletrh Singapur 4.-5.4. 4.4.
Balkán - diashow Semily, Golf Přednáší David Hainall 5.4. 18:00

Diskuse

Skalni Demon Křovák, 28.3.2023 15:00, 7 příspěvků
Hančovic Kuba Turek, 27.3.2023 17:49, 6 příspěvků
Hančovic Lukas B., 27.3.2023 17:19, 6 příspěvků
Hančovic Kuba Turek, 27.3.2023 15:00, 6 příspěvků
Hančovic Lukas B., 27.3.2023 14:19, 6 příspěvků
Hančovic Kuba Turek, 27.3.2023 14:03, 6 příspěvků
glosy drobného šťourala Lukas B., 27.3.2023 13:47, 6 příspěvků
Vždycky jsem si myslel, ž... Kuba Turek, 27.3.2023 12:05, 5 příspěvků
Vždycky jsem si myslel, ž... Michael Beranek, 27.3.2023 9:41, 5 příspěvků
Symboly Šlojíř, 27.3.2023 9:34, 5 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Do Německa za jarními udá... Horydoly Open, 11.3.2023 23:50
Re: ferraty ve Slovinsku? Kuba Turek, 8.3.2023 1:24
ferraty ve Slovinsku? Horydoly , 8.3.2023 1:08
Proč udeřil blesk do soch... milan šupa, 3.3.2023 20:02
Sníh a sjezdovky v provozu Horydoly Open, 23.2.2023 15:22
Češi loni po Česku cestov... Horydoly Open, 23.2.2023 14:59
V Česku natáčený film Na ... Horydoly , 23.2.2023 14:50
Češi se do zahraničí rádi... Horydoly , 23.2.2023 14:44