VIDEO Slovenský orloj

VIDEO Slovenský orloj
SDÍLEJ:

V Česku měří čas dva historické orloje v Praze a Olomouci a jeden moderní ve vesnici Kryštofovo Údolí. Na Slovensku odbíjí každou hodinu orloj v obci Stará Bystrica na Kysucích.

Jak na to

Stará Bystrica leží na Kysucích. To je chudý kopcovitý kraj mezi Beskydami a Oravou u hranic s Polskem. Nejblíž je to sem z Žiliny nebo Čadci, odkud sem jezdí autobusy.

Teplé jídlo si na rinku nedáte. Žádná restaurace tady není. Něco k jídlu dostanete dvě stě metrů odtud ve vesnické hospodě. Suvenýry koupíte v infostředisku pod orlojem.

Nedaleko je v provozu velké lyžařské středisko Velká Rača. Linkovým autobusem se do Oščadnice dostanete za půl hodiny a ke sjezdovkám vás doveze skibus.

Stará Bystrica je obec o velikosti pouhých 2700 obyvatel.

Peníze z našich daní

Po minulých volbách chytilo její nové vedení finanční toky pevně za pačesy a pumpuje peníze do mnoha projektů.

Evropské i slovenské fondy, státní rozpočet a další veřejné rozpočty umožnily přestavbu náměstí, rekonstrukci školy, revitalizaci apartmánových rekreačních domečků a výstavbu nových hřišť.

Jeden ze zdánlivě šílených nápadů, které se podařilo ve Staré Bystrici uvést v život, je moderní orloj.

Čtyřicet tisíc návštěvníků

Na rinku svatého Michala Archanjela, dřívější socialistické návsi, se starosta Ján Podmanický spolu se svými spolupracovníky rozhodl nechat postavit dřevěnou rustikální věž a do ní zabudovat nový orloj.

Orloj se stal okamžitě celoslovenskou senzací. V srpnu byl slavnostně uveden do provozu a na konci listopadu obec již evidovala čtyřicet tisíc návštěvníků.

Začíná velký rozvoj?

To zřejmě není ještě všechno. "Začíná čas velkého rozvoje," prorokuje místostarosta Pavol Bartek. "Stará Bystrica bude celá rekonstruovaná. Z rinku chybí jedna budova, ale potřeba jsou i další mimo centrum."

Co se stane, až vyschnou finanční toky z Evropy a slovenského státu, tady zřejmě nikdo neřeší.

Slovensko-čeští hrdinové na orloji

Slovenský orloj ve Staré Bystrici sestává z astrolabu, zvěrokruhu, apoštolů, soch a zvonů. Zvláště apoštolové a sochy osobností mají souvislost se slovenským národním obrozením.

Pro Čechy je to zvláštní pocit, když sledují své národní hrdiny, které si přivlastňují také Slováci. Takto zdůvodňuje výběr osobností oficiální průvodce:

Slovenští Slováci, slovenské kameny a slovenské dřevo

Šesť bronzových plastík sú umiestnené vo výklenkoch orloja: knieža Pribina, kráľ Svätopluk, Anton Bernolák, Ľudovít Štúr, Milan Rastislav Štefánik a Andrej Hlinka.

V rámci historických postáv 19. a 20. storočia bol úmysel autorov vybrať po dve postavy z prostredia katolíckeho a po dve z prostredia evanjelického. Pozoruhodnosťou je taktiež vyobrazenie Pribinu s mečom v ruke a kráľa Svätopluka s kráľovskou korunou, ako kráľa starých Slovákov.

Všetkých šesť plastík bolo odliatych z bronzu. Drapéria je zhotovená zo slovenského kameňa ryolitu, ktorý vznikol stuhnutím lávovej hmoty a bol vyťažený v lomoch pri Hliníku nad Hronom. Horná časť drapérie je vytesaná v tvare opony, dolná časť obsahuje kruhové otvory, v ktorých sú vložené priehľadné tabuľky zo zlatého ónyxu – jediného slovenského mramoru, ktorý sa ťaží v lomoch pri Leviciach. Tento mramor obsahuje vo svojej štruktúre časti zlatého vlasu, od čoho je jeho pomenovanie.

Sedem sôch slovenských apoštolov vytesal z topoľového dreva ľudový rezbár. Ide o svätcov, ktorých osudy boli spojené so Slovenskom: sv. Cyril a sv. Metod, sv. Andrej-Svorad, sv. Beňadik, sv. Gorazd, sv. Bystrík a sv. Vojtech.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

 • Captcha Image

Diskuze k článku

Re: Re: Re: Pár Vašich omylů uvádím na pravou míru
S Vašimi písmenky jsem neudělal nic, ale náš redakční systém nemá rád nestandardní kodování textu, které jste použila.
Reaguj
Další mylná představa
Když jsme u těch konkrétností - číslo 40 000 návštěvníků, které jsme uvedli v článku, vypadá na první pohled moc pěkně. Jenže má dost podstatnou vadu z pohledu turistického průmyslu: Obec na tom skoro nic nevydělala. Na návsi není hospoda ani slušný bufet, ubytování v obci je problematické, služby pro návštěvníky téměř žádné, smysluplné spojení blízké kultury (orloj) a lyžování (krachující Velká Rača) veškeré žádné... atd. Že by obec získala 800 000 slovenských korun čistého výnosu z daní, které tam kvůli orloji nechali návštěvníci, to je nereálná představa. Že ano?
Reaguj
Re: Re: Pár Vašich omylů uvádím na pravou míru
C´ak jste mi to udělal s písmenky?
 • Autor Anna
 • Datum a čas 15.3.2010 10:10
Reaguj
Re: Pár Vašich omylů uvádím na pravou míru
No, snad už bych ani nereagovala, ale oslovil jste mě s otázkou. Můžu Vás ubezpečit, že veřejné peníze – evropské, státní či přímo Vaše ve formě daní – nerozděluji. Pracuji spíše s informacemi a jsem zvyklá si je ověřovat z více pokud možno nezávislých zdrojů. V tomto konkrétním případě jsem to samozřejmě udělala také.Peníze vylítlé komínem mě jistě mrzí, stejně jako Vás. Ovšem, ve Staré Bystrici za 4 měsíce provozu orloje zaznamenali 40 000 návštěvníků. Člověka, zajímajícího se o fungování cestovního ruchu, by to mohlo trknout. Mnoha českým návsím by nějaká ta rekonstrukce také jistě pomohla. Ten Pulitzer mě za Vás moc mrzí. Asi Vám ho nedají neb nejste Američan a nepíšete o Americe. Tečka.
 • Autor Anna
 • Datum a čas 15.3.2010 10:06
Reaguj
Pár Vašich omylů uvádím na pravou míru
1) Pulitzerova cena se za eseje nedává. Viz: www.pulitzer.org. 2) Na stránky Staré Bystrice, odkud zřejmě máte uvedená čísla, odkazujeme od uveřejnění článku. 3) Žádné další informace v souvislosti s orlojem nemám, protože v opačném případě bych je uvedl v čánku. Čtenářům nic netajíme. 4) Lukáš ani já nehodnotíme politiky. 5) Do politiky se nechystám a ani jsem to nikdy neměl v úmyslu. XXX) Mohu mít osobní otázku: Nepracujete někde na úřadě? Nebo dokonce v agentuře na získávání evropských peněz? Jinak si nedovedu představit, že je vám jedno, jestli vyletí komínem Váš téměř milion slovenských korun za orloj a další desítky milionů na opravu návsi.
Reaguj
Re: Re: Re: Re: Z Tvých daní??
Skvělá esej, vskutku hodna Pulitzerovy ceny. Ale k věci. Orloj ve Staré Bystrici stál 130 000 Eur (cca 3,3 mil. korun). 800 000 ve staré slovenské měně alokovalo slovenské MK. Zbytek byl financován ze sponzorských a donorských darů. Jmenný seznam sponzorů, včetně města nebo obce odkud pocházejí, je veřejně přístupný na netu, což vy, jako zkušený novinář, jistě moc dobře víte.Evropské peníze byly ve Staré Bystrici skutečně použity, a to na rekonstrukci rínku (po slovensky)/rynku (česky). Jednalo se o PŘEDVSUPNÍ fond SAPARD, z něhož před vstupem čerpala také ČR. Přímý dopad tohoto faktu na Vaše daně si jistě dovodíte sám. Opakuji otázku: máte nějaké další nezávislé informace?Váš a Lukášův názor na politiky sdílím. Pokud máte pocit, že nám to výrazně pomůže, prosím neváhejte a kandidujte. Začněte třeba na lokální úrovni.
 • Autor Anna
 • Datum a čas 15.3.2010 08:20
Reaguj
Re: Re: Re: Z Tvých daní??
O berních se již pregnantně vyjádřil Lukáš. Takže k mé údajné populitické národní kartě: Různé historické i legendární postavy si přivlastňují různé státy a skupiny lidí. Výjimkou není ani český a slovenský stát. Kromě toho, jak se na ně dívá většina společnosti dnes, je možný výklad jejich role také zcela jiný. Například: Pribina - německý nohsled dosazený kvůli podmanění slovanského území, Svatopluk - rozbíječ Velké Moravy, Bernolák - prznitel bohatého slovenského jazyka do jedné banskobystričtiny aliasa bernolákovštiny, Štúr - neúspěšně se pokusil vytvořit jednotnou českoslovenštinu, Štefánik - odmítal při reprezentaci Československa uvádět Slovensko neboť ho ve světě nikdo neznal, v podstatě byl neúspěšným mužem, kterému se nepovedlo udržel observatoř na Mont Blanku, nevyšla mu expedice za pozorováním Slunce, nepostavil plánovanou hvězdárnu a nakonec se kvůli své pýše zabil v letadle, Hlinka - fašista a konzervativní fanatik, svatý Vojtěch - fanatik a neúspěšný diplomat zavlekl část Evropy do křesťansko-pohanských válek a možná měl podíl i na masakru svého lidu, svatí Cyril a Metoděj - kulturní a církevní emisaři imperiální církve... atd., atd...
Reaguj
Re: Re: Re: Z Tvých daní??
no, já daně platím, respektive organizované násilí mi krade berně. a že se ty berně pošlou někam do brusele, by se tam částečně prožraly, částečně poslaly do paestiny na nákup rachomejtlí a za nějaký drobný se financovaly pochybné projekty jako orloj v horní dolní, z toho opravdu nadšenej nejsem.ostatně totální vyčpění politiky a její redukce na boj o přerozdělení eráru považuji za jeden z nejfatálnějších průserů tohoto zeměprostoru.
 • Autor Lukas B.
 • Datum a čas 14.3.2010 22:15
Reaguj
Re: Re: Z Tvých daní??
Pár poznámek k zamyšlení:Peníze na evropské projekty na území Čech se berou také z daní Němců, Francouzů, Britů...a Slováků.Myslíte, že u těch v Čechách realizovaných evropských projektů se někdo stará o to, co se stane až zdroje vyschnou? A především, Vaše konspirační finanční teorie v článku se jaksi velmi málo shodují s tím, co říká starosta obce ve Vašem videu. Nebo máte ještě nějaké jiné informace?Hrdinové se nepřivlastňují, hrdinové se ctí nebo nectí. Navíc u těch zde uvedených je skutečně velmi těžké rozhodnout, kteří jsou vysloveně pravověrní Čechové. Možná bychom se mohli přít o sv. Vojtěcha, ale ten je také úzce spjat s Poláky, Maďary, Slováky a jinými národy. Zahrál jste prostě zbytečnou populistickou národní kartu.
 • Autor Anna
 • Datum a čas 14.3.2010 10:05
Reaguj
ABZ slovník cizích slov
Slovo: mýtus, mythus. Význam: 1) příběh symbolického nebo náboženského významu, 2) neskutečný, vymyšlený příběh
Reaguj
Celkem 15 příspěvků v diskuzi


Pojďte si hrát ven! Nadace Via nabízí dětem mikrogranty

Pojďte si hrát ven! Nadace Via nabízí dětem mikrogranty

Už vás nebaví sedět pořád u počítače? Chybí vám kamarádi? Láká vás udělat něco hezkého pro sebe i pro druhé? Přihlaste se do výzvy na Dobro-družné mikrogranty.... celý článek

Prastará cesta na Řetězovou věž v Hruboskalsku

Radotínské skály a Slavičí údolí

registrovat

Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.Nejčtenější články

Prastará cesta na Řetězovou věž v Hruboskalsku

Prastará cesta na Řetězovou věž v Hruboskalsku

RETRO TÝDEN Z DEVADESÁTEK První seriozní pískovcové lezení absovoval potomek na Hruboskalsku, když mu byly tři roky. Vybrali jsme pro něj jedničkovou Prastarou cestu na Řetězovou věž.
Radotínské skály a Slavičí údolí

Radotínské skály a Slavičí údolí

Uzávěrka okresů způsobila, že se turisté v Praze vydávají i do takových bizarních míst jako Radotínské skály. Nevedou sem žádné značené trasy pro pěší, ale podle turistických map v mobilu se dá ve
Pojďte si hrát ven! Nadace Via nabízí dětem mikrogranty

Pojďte si hrát ven! Nadace Via nabízí dětem mikrogranty

Už vás nebaví sedět pořád u počítače? Chybí vám kamarádi? Láká vás udělat něco hezkého pro sebe i pro druhé? Přihlaste se do výzvy na Dobro-družné mikrogranty.
Pašijový svatý týden Velikonoční

Pašijový svatý týden Velikonoční

Nejvýznamnější křesťanské svátky Velikonoce, kdy byl ukřižován a potom vstal z mrtvých Ježíš, jsou úzce spjaté se starými pohanskými rituály. Každý den tak zvaného Svatého týdne přes Velikonocemi (též zvaný Pašijový týden)
Viničná cesta v Jizerských horách skoro po rovině

Viničná cesta v Jizerských horách skoro po rovině

Divoké, severní, studené a strmé svahy Jizerských hor protíná pohodlná Viničná cesta. Původně se jmenovala německy Weinkellerstrasse.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Síla komunit - přednáška Impact Hub - online 26.4. 19:30
Slavnosti svobody Plzeň 6.-9.5. 6.5.
KhaaKhaaPride Česká Lípa, Perla 7.-9.5. 7.5.
Free Time - veletrh Polsko, Gdaňsk ZRUŠENO! 10.-11.5. 10.5.
BTL - veletrh Portugalsko, Lisabon 12.-16.5. 12.5.
24 hodin na koloběžce Praha, Divoká Šárka 14.-15.5. 14.5. 17:00
Pochod Praha - Prčice  Prčice   15.5.
Yachtfestival - veletrh Německo, Hamburg 28.-30.5. Lodě a čluny 28.5.
Ratolest Fest Praha, Rašínovo nábřeží 29.5.
IBTM - veletrh Singapur 8.-9.6. 8.6.

Diskuse

Nový zákon- Nutný 1,5m od... Horydoly , 20.4.2021 21:28, 5 příspěvků
Nový zákon- Nutný 1,5m od... Bretislav, 20.4.2021 19:19, 5 příspěvků
Grafy Michael Beranek, 20.4.2021 19:04, 2 příspěvky
Nový zákon- Nutný 1,5m od... Horydoly , 20.4.2021 15:08, 5 příspěvků
Nový zákon- Nutný 1,5m od... Bretislav, 20.4.2021 11:02, 5 příspěvků
Grafy Erik, 19.4.2021 23:34, 2 příspěvky
Tvrdý povrch Geograf, 19.4.2021 11:19, 2 příspěvky
To těžko Horydoly , 16.4.2021 21:12, 2 příspěvky
To těžko ONDTOM36, 16.4.2021 20:49, 2 příspěvky
Zpěvník do tabletu Adam, 16.4.2021 15:56, 11 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Co Čech, to cyklista Horydoly , 15.4.2021 20:15
Re: Spolulezec v Litoměři... Kuba Turek, 12.4.2021 1:36
Spolulezec v Litoměřicích... Horydoly Open, 12.4.2021 1:31
Inhalovanie minerálok Her... Horydoly , 11.4.2021 14:15
Cestovatelé během svátků ... Horydoly , 10.4.2021 0:04
Re: Historická ťažba a sp... Horydoly , 7.4.2021 17:43
Re: Historická ťažba a sp... Horydoly , 6.4.2021 0:33
Historická ťažba a spraco... Horydoly , 6.4.2021 0:27