Zajímavosti Prahy 7

Zajímavosti Prahy 7
SDÍLEJ:
Praha 7 vypadá na první pohled jako náhodně postavená industriální architektura. Podrobnější zkoumání ovšem odhalí živou pulsující čtvrť. Bývala shlukem středověkých vesnic, v devatenáctém století se stala pražskou periferií a v minulém století se přeměnila v průmyslovou zónu.
Jak na to Ivana Kučerová, obyvatelka Prahy 7 a členka Občanské demokratické strany, končí ve funkci starostky. Má za sebou zkušenosti také jako místostarostka. Na vycházce nám ukázala, jak se na své město dívá nejen jako politička, ale také jako absolventka filozofie a estetiky, bývala knihovnice a především žena bydlící na pomezí Holešovic a Letné.

Pojďme se podívat na místa, která tvoří nejzajímavější místa historie i současnosti Prahy 7. Prošli jsme se po nich s právě odstupující starostkou Ivanou Kučerovou.

Státní plánovací komise

radnice Prahy 7, dříve Státní plánovací komise, je památkově chráněnou budovu. Rozložitý dům ční impozantně na vltavském břehu nad Štvanickým jezem. Nejkrásnější pohled na ni je právě z ostrova Štvanice nebo Hlávkova mostu.

Dopravní podniky

Funkcionalistický dům dopravních podniků kousek od radnice je jedna z nejvýznamnějších staveb meziválečného stylu. Není sice pod památkovou ochranou, ale každý Pražan dobře zná její světlou siluetu. Dnes v ní sídlí kulturní dům Vltavská.

Viadukt a Bubny

Negrelliho viadukt je industriální památka na dobu, kdy železná dráha spojovala dvě živé průmyslové periferie Karlín a Holešovice.

S viaduktem úzce souvisí Bubenské nábřeží. Po katastrofálních povodních bylo opraveno a letos v lednu zkolaudováno. Sedmdesátimilionová investice posloužila nejen ke zpevnění vltavského břehu, ale také k jeho zkrášlení. Doporučujeme procházku podél řeky, nebo projížďku na kole. Rybáři si již cestu k vodě našli sami.

Holešovická tržnice

Holešovickou tržnici zná každý, kdo chce výhodně nakoupit ovoce, zeleninu, potraviny, ale také třeba průmyslové zboží nebo stavebniny. V majetku obce uvnitř areálu je však i zajímavá vodárenská věž a divadlo Milenium.

Mrakodrapy

Nový mrakodrap Lighthouse, renovovaný Kovo a Libeňský most tvoří bránu do moderních Holešovic. "Lidé mysleli, že jde pouze o stavby pro bohaté, proto jsme se s Lighthousem dohodli, že horní patro nebude pronajímat jako kancelářské budovy a pořádáme tady koncerty."

Přístav a staré továrny

Holešovický přístav ztrácí strategickou funkci zastávky na důležité vodní cestě, a proto se připravuje na jeho místě velký bytový projekt. Historické budovy z devatenáctého století zůstanou v obytném komplexu zachovány.

Novou podobu dostává také bývalá továrna Tesla Holešovice. Budovy, které již dosloužily, se právě bourají a na jejich místě se připravuje výstavba obytného a kancelářského komplexu budov. Areál bývalých Mlýnů a pekáren se postupně rekonstruuje na obytné budovy.

Areál Měšťanské pivovaru si rozdělilo jedno z největších vydavatelství Ringier a supermarket Albert. Dále se tady staví nová budova pro Nejvyšší kontrolní úřad.

Beruška a Kaštánek

Na Ortenově náměstí je vybudovaný nový veřejný park, který si děti samy pojmenovaly Beruška. Na Letné vyrostl jeho bratříček zvaný Kaštánek.

Akademie výtvarného umění

Akademie výtvarného umění sídlí na Praze 7. Proto se také říkalo, že Letná je Montmartrem Prahy. Do velkého světa umění ji vytáhl po revoluci v roce 1989 její první rektor Milan Knížák.

Trójská rekreace

Trója se v devadesátých letech osamostatnila, má svého starostu, ale veškeré správní záležitostí plní úřady Prahy 7. Řeší tedy například záležitosti bezpečnosti, dopravy, nebo stavební věci. Trója disponuje rekreačním zázemím pro celou Prahu. Nejoblíbenějšími místy pro návštěvu je zoologická a botanická zahrada, Trójský zámek a umělý vodácký kanál.

Umění a víra

Nejfotografovanějšími místy v Praze 7 je Průmyslový palác, kde dnes sídlí moderní sbírka Národní galerie, a katolický kostel svatého Antonína. Jsou symbloly tohoto pražského obvodu.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Airsoft - co to je a pro koho je tento sport?

Airsoft - co to je a pro koho je tento sport?

OUTDOOR V KOSTCE Airsoft je stále okrajovým sportem, ale každým rokem si získává na popularitě. Také v Polsku, kde působí jedna z největších airsoftových komunit. Zahrnuje prvky týmové hry a vojenské strategie, vyžaduje fyzickou aktivitu... celý článek

Kde se natáčela Svatební cesta do Jiljí?

Vysoké Tatry AKTUÁLNĚ 2022

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články

Jeseníky jsou nejkrásnější hory

Jeseníky jsou nejkrásnější hory

Jeseníky nabízejí turistům nejkrásnější hřebenovou túru v Česku. Při vší úctě k mohutné Šumavě i vysokým Krkonoším jsou jedinečné. Daleké rozhledy, impozantní hory, překrásné stezky pro pěší i široké cesty pro cyklisty. To vše
Přehrada Markovka Kožichovice

Přehrada Markovka Kožichovice

Přehrada Markovka neboli vodní nádrž Kožichovice je oblíbeným místem pro rybáře od jara do podzimu, pro bruslaře a otužilce v zimě, pro rekreaci přes léto.
Jeseníky AKTUÁLNĚ 2022

Jeseníky AKTUÁLNĚ 2022

Nejvyšší bod Česka je kde? Na vrcholu vysílače Praděd! Kam se hrabe Sněžka... Čtěte aktuální zprávy z Jeseníků, Hrubého a Nízkého Jeseníku a Jesenicka.
Rakousko je rájem pro milovníky hor

Rakousko je rájem pro milovníky hor

Rakousko je rájem pro milovníky hor, neboť rakouské Alpy pokrývají více než 2/3 území země. Samotné Alpy jsou nejvyšším a nejdelším pohořím Evropy (Kavkaz je vyšší a Ural delší, oba však leží
Zažijte dobrodružství v okolí Prahy: 4 tipy na jednoduché výlety s dětmi

Zažijte dobrodružství v okolí Prahy: 4 tipy na jednoduché výlety s dětmi

Naše hlavní město je skvělé místo, kde se děti snadno přiučí něco o historii a uvidí světovou metropoli na vlastní oči. Zajímavá místa na vás ale čekají také v okolí Prahy. Pokud byste

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Zahájení lázeňské sezony Poděbrady, kolonáda 20.-22.5. 20.5.
Policejní pochod Obenice 20.-21.5. Turistika 20.5. 20:00
Pochod Praha - Prčice  Prčice   21.5.
Zahájení lázeňské sezony Lázně Bělohrad 21.5. 10:00
Yachtfestival - veletrh Německo, Hamburg 27.-29.5. Lodě a čluny 27.5.
Setkání čtenářů časopisu Turista Kozákov, Riegrova chata 27.5.
130 let důlního neštěstí Příbram, Březové Hory 27.-31.5. 27.5.
EPO Survival Butov 28.5. 03:00
Ratolest Fest Praha, Rašínovo nábřeží 28.5.
Pražské vinice Praha, Botanická zahrada 28.-29.5. 28.5.

Diskuse

foto:-) Kuba Turek, 20.5.2022 10:58, 2 příspěvky
foto:-) Paddelman, 20.5.2022 10:18, 2 příspěvky
Vendulko nemáte zcela pravdu Michael Beránek, 19.5.2022 14:42, 27 příspěvků
Airsoft Petr S., 19.5.2022 12:54, 1 příspěvek
Potrava není vždy jídlo Pic, 17.5.2022 0:42, 27 příspěvků
Potrava není vždy jídlo Vendulka, 16.5.2022 16:18, 27 příspěvků
Potrava není vždy jídlo Pic, 16.5.2022 0:05, 27 příspěvků
Potrava není vždy jídlo Vendulka, 15.5.2022 20:16, 27 příspěvků
Potrava není vždy jídlo Michael Beranek, 15.5.2022 16:47, 27 příspěvků
Uherák! Kuchař, 15.5.2022 12:10, 27 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Adam Ondra v magazínu Sport Petr Šlajer, 20.5.2022 7:45
Táborisko pod Vysokou Horydoly , 19.5.2022 22:48
Praha odstraňuje bariéry ... Horydoly Open, 1.5.2022 15:26
Re: Střední Čechy turistické Horydoly , 28.4.2022 10:02
Re: Střední Čechy turistické Horydoly , 28.4.2022 9:59
Praha bude hostit Světový... Horydoly Open, 27.4.2022 11:10
Vodácké závody 2022 Horydoly Open, 27.4.2022 9:05
Češi si již vybírají svou... Horydoly , 26.4.2022 12:40