Ze Stockholmu do Osla po železnici a zázraky po cestě

Ze Stockholmu do Osla po železnici a zázraky po cestě
Oslo, Vigelandsparken.
Autor snímku Hana Suchá
SDÍLEJ:

Chcete zažít kousek pravého severského života? Naskočte na vlak a zakuste ne tolik turistickou centrální část Švédska, která se rozprostírá mezi hlavním městem Švédska Stockholmem a hlavním městem Norska Oslem. Klikatící se železnice vás proveze kolem překrásných jezer, dech beroucích výhledů a nekonečných lesů a vy tak budete mít možnost poznat krásu skandinávského životního stylu, který spočívá v pobytu venku.

Vlaky jezdí přímo mezi těmito dvěma městy, ale po cestě si můžete odskočit objevovat nádhernou divočinu a města na břehu jezer. Když si cestu rozdělíte, můžete navštívit uvedená kouzelná místa a načerpat energii v samotném srdci přírody, ať už zvolíte procházku po dlážděných ulicích nebo plavbu v kánoe po rozlehlé přírodní rezervaci.

Stockholm

Cesta začíná ve Stockholmu. Toto ohromující pobřežní město rozprostírající se na čtrnácti ostrovech okamžitě chytne každého návštěvníka za srdce svými středověkými ulicemi, kvetoucími parky a rušnou nábřežní promenádou.

Pod povrchem můžete v tomto fascinujícím městě objevovat ostřejší i kreativnější stránku okořeněnou pozoruhodnou architekturou a bohatým nočním životem plným plovoucích barů a dunících betonových klubů. Pro lidi, kteří by chtěli zkusit štěstí v některém ze stockholmských pokerových turnajů nebo si vyzkoušet strategie pro hraní automatů, město nabízí i zázemí mezinárodního kasina. Ve Stockholmu si zkrátka každý přijde na své.

Vlakem ze stockholmského hlavního nádraží se asi za hodinu dostanete do další destinace Västerås.

Västerås

Västerås se nachází na nádherných březích úžasného jezera Mälaren a nabízí spoustu vyžití. Jedná se o středověké město s bohatou historií. Určitě musíte navštívit místní katedrálu bohatě zdobenou extravagantním uměním a architekturou nebo největší švédský hřbitov Anundshög. Ve městě je k vidění i řada muzeí pojednávajících o historii kraje Västmanland, a stříbrný důl (Sala Silvergruva), kde můžete strávit noc 155 metrů pod povrchem!

Děti se můžou vyblbnout a dospělí zrelaxovat například v akvaparku Kokpunkten, který má osm pater plných skluzavek, bazénů a saun přímo v prostorách bývalé parní elektrárny. Za městem pak můžete trajektem objevovat doslova myriády ostrovů anebo se vypravit na nádherné písčité pláže a do nedotčených zátok, které nabízí vyžití pro turisty, cyklisty i milovníky noclehů pod širým nebem.

Örebro

Asi za další hodinu následuje zastávka Örebro, které se přezdívá Srdce Švédska. Toto živoucí město je plné kultury, historických památek a aktivit pro rodiny s dětmi. Zavítejte například na impozantní hrad Örebro, který byl za éry Vasovců přebudován na královský hrad.

Můžete se projít také po meandrujících březích řeky Svartån, na kterých narazíte na překrásný městský park a muzeum pod širým nebem Wadköping plné typických dřevěných domků.

Pak rozhodně nesmíte opomenout starý ropný přístav, který byl přestavěn na přírodní rezervaci plnou nejrůznějších ptáků, jezevců a dalších druhů.

Švédsko. Relaxace na molu.

A když dostanete chuť zajet si 84 km jihozápadně od Örebra, můžete objevovat krásy národního parku Tiveden, do kterého se smí jedině autem. Je to sice trochu z ruky, ale odměnou vám bude krajina utvářená ledovci plná starých panenských lesů, obrovských polí balvanů a mnoha jezer. Toto fantastické místo je ideální pro procházku v přírodě, cyklistiku, kanoistiku, rybaření i běžkování.

Karlstad

Z Örebra můžete dojet vlakem do Karlstadu, což je město na březích největšího sladkovodního jezera Vänern v EU. Město Karlstad je plné kultury, která se pojí s velikány švédského umění a literatury. Jedná se například o malíře Larse Lerina a básníka Gustafa Frödinga. Jejich tvorba je vystavena v řadě zdejších muzeí.

V létě vypomáhají veřejné dopravě vodní autobusy, které umožňují cestovat mezi jednotlivými ostrovy souostroví. Ve všední dny si zdarma můžete půjčit kola a podél řeky Klarälven dojet až do centra, případně po cyklostezce či turistické stezce vyrazit za město. Spousta nádherných parků se najde i okolo města, které nabízejí vyžití pro rodiny s dětmi. Samotné jezero Vänern nabízí dech beroucí scenérii s vyjížďkami na lodích a možnostmi koupání a rybaření.

Arvika

Västerås, Örebro i Karlstad mají rozhodně svoje kouzlo, ale další zastávka bude spíš pro milovníky přírody. Jestli toužíte po friluftsliv, což je skandinávská vášeň pro život pod širým nebem, rozhodně si nechte dost času, ať si můžete kouzlo Arviky pořádně vychutnat. Kromě mnoha příležitostí k objevování nádherné přírody můžou návštěvníci zakusit i historické a architektonické skvosty samotného města.

Zúčastněte se prohlídky losího safari v lesích kolem Arviky, kde si můžete vychutnat nádhernou scenérii a při tom sledovat mocného krále lesů. Třeba se vám poštěstí, a uvidíte i vzácného bílého losa. Určitě také navštivte některou z přírodních rezervací, například přírodní rezervaci Glaskogen. Zažijete zde pocit svobody a klidu, který příroda nabízí. Například při kanoistice na jezerních vodách nebo pěšky na turistických stezkách. Můžete si tu postavit stan nebo využít přístřešky, pokud chcete být s přírodou spjatí ještě víc. Lidé, kteří chtějí úplně vypnout, ocení řadu míst s nádherným výhledem při relaxaci v dřevem vyhřívané horké vaně!

Vikingské muzeum v Oslu.  

Oslo

Náš velkolepý poznávací výlet zakončíme v Oslu. Hlavní město Norska je moderní, rozmanité město, které se skvěle objevuje pěšky i na kole. Silný kulturní zážitek nabízí budova Opery v Oslu, která vypadá jako ledovec čnějící z fjordu, nebo Framovo muzeum, které je zasvěcené nejslavnější polární lodi a objeviteli Roaldu Amundsenovi. Další skvělou atrakcí je slavný park soch Vigeland v Oslu, který nabízí k vidění 212 bronzových a granitových soch.

Město žije rušným nočním životem, najdete tu rozmanitou hudební scénu, ledové bary a párty lodě. Na své si přijdou i milovníci nákupů. Zdejší obchody sledují mezinárodní trendy, nabízejí norský design a místní řemeslnou výrobu. A když dostanete chuť vyměnit městský život za přírodu, kousek za městem najdete severské klenoty, mezi kterými nechybí jezera, lesy a Oslofjord s idylickým souostrovím a malebnými plážemi.


Zobrazit místo Turistika na větší mapě

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Peter Muir je prezidentem UIAA

Peter Muir je prezidentem UIAA

Novým prezidentem UIAA (Mezinárodní unie horolezeckých svazů) byl zvolen Peter Muir z Kanady. Nastupuje do funkce po Fritzi Vrijlandtovi z Nizozemska.... celý článek

Hřeben Černých věží v Divoké Šárce

Houby AKTUÁLNĚ 2020

registrovat

Prohlédněte si chaty k pronájmu a ubytování.
Ubytovaní Velký Meder vám nabízí tu nejlepší letní dovolenou.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz

Nejčtenější články

Výlovy rybníků 2020 září

Výlovy rybníků 2020 září

PRŮBĚŽNĚ AKTUALIZUJEME Hlavní podzimní sezona výlovů rybníků se odehrává v říjnu a listopadu. O nadcházejícím víkendu se budou vylovovat zajímavé rybníky Stavičný u Strakonic, Zmola v Kunovicích a Letadlo u Aše.
Chodíme po zemi svatého Václava

Chodíme po zemi svatého Václava

TIP NA VÝLET Svatý Václav, patron země české, chodil po stejných místech, jako my všichni. Podívejte se do krajiny jeho očima.  
O granty na zeleň v hodnotě 1,4 milionu lze žádat do října

O granty na zeleň v hodnotě 1,4 milionu lze žádat do října

Do 31. října mají obce, školy, neziskovky, další organizace či jednotlivci možnost získat až 140 000 korun na proměnu svého okolí v zelené oázy. Grantový program Nadace Partnerství a společnosti MOL rozděluje
Jak zkontrolovat historii auta pomocí VIN kódu?

Jak zkontrolovat historii auta pomocí VIN kódu?

Téměř všechna ojetá auta na prodej jsou inzerovaná jako nebouraná, třetina má přetočený tachometr, pětina má zfalšovaný rok výroby a většina prodejců tají předchozí opravy. Odhalit pravý stav auta na prodej
5 aplikací, které oceníte na horských túrách

5 aplikací, které oceníte na horských túrách

OUTDOOROVÉ VYBAVENÍ Pokud milujete výlety do hor, určitě víte, že je třeba být připraven opravdu na vše. Proto je nejlepší, pokud máte i svůj smartphone vybavený na maximum, aby vám během horské

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Heckel 100 - fotovýstava Turnov, Muzeum Českého ráje 10.9.-1.11. 10.9.
40 let HO Jiskra Tanvald - výstava Desná, Riedlova vila 10.9.-30.10. 10.9.
Mezinárodní festival outdoorových filmů Ostrava 10.-30.10. 10.10.
Výstava oskeruší
Strážnice, Městské muzeum 11.10.-8.1. 11.10.
Mezinárodní festival outdoorových filmů Nová Baňa, Vatra 19.10.-11.11. 19.10.
Festival dokumentárních filmů Jihlava 27.10.-1.11. 27.10.
ILTM Asia - veletrh Čína, Šanghaj 28.-30.10. Luxusní cestování 28.10.
Mezinárodní festival outdoorových filmů Řapiště, U Máně 29.10.-15.11. 29.10. 18:00
Mezinárodní festival outdoorových filmů Polsko, Cieszyn, Oranzeria 30.10.-19.11. 30.10.
Mezinárodní festival outdoorových filmů Modra, Mier 30.-31.10. 30.10.

Diskuse

Kontakty z mobilu Horydoly , 24.10.2020 22:18, 8 příspěvků
Hodinky Honor watch gs pro Horydoly , 24.10.2020 22:14, 8 příspěvků
Hodinky Honor watch gs pro Pavel, 24.10.2020 6:39, 8 příspěvků
Sexuální problém David, 24.10.2020 1:46, 9 příspěvků
Gratulki k přežití Skiák, 23.10.2020 13:25, 1 příspěvek
Komfort nošení Kuba Turek, 22.10.2020 12:24, 8 příspěvků
Bolesti Jitka, 22.10.2020 12:00, 22 příspěvků
Hodinky zničené? Kuba Turek, 22.10.2020 11:25, 8 příspěvků
Komfort nošení Petr Š., 22.10.2020 9:59, 8 příspěvků
Kontakty z mobilu Milda, 22.10.2020 9:58, 8 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Re: Výlov Hostivický rybník Kuba Turek, 27.10.2020 17:30
Výlov Hostivický rybník? Horydoly , 27.10.2020 17:30
Играть в казино онлайн RodneyNuh RodneyNuh, 27.10.2020 17:28
Re: Střední Čechy - cyklo... Horydoly , 26.10.2020 13:10
Strategie rozvoje Krkonoš Horydoly , 26.10.2020 13:03
Skialpinistická zácpa na ... Horydoly , 26.10.2020 11:24
HP TRONIC pomůže s trasov... Horydoly Open, 21.10.2020 16:39
Muži s hlubokým hlasem js... Horydoly , 20.10.2020 1:18