Zisky z turistiky ve Slovenském krasu klesly na polovinu

Zisky z turistiky ve Slovenském krasu klesly na polovinu
SDÍLEJ:
Zatímco čeští hoteliéři, restauratéři a provozovatelé turistických služeb sčítají škody z minulého roku v procentech a zastavili se někde u dvaceti, jejich slovenská konkurence je na tom hůř. Ve Slovenském krasu v okolí Rožňavy na jihu země vyčíslili pokles na polovinu. To je darda!

Propad o 50 % je v každém odvětví smrtící. Nejinak je tomu i v cestovním ruchu.

Pád pod kritickou hranici

Čím méně lidí navštěvuje region, tím méně peněz tam nechají, což automaticky s sebou přináší zhoršení turistické infrastruktury, snížení povědomí mezi potencionálními návštěvníky o regionu, vymizení některých služeb pro místní obyvatele i návštěvníky, snížení životní úrovně a špatné vyhlídky turistického průmyslu do budoucna.

Do tohoto smrtícího koktejlu se zamíchají další ingredience, jako je menší zájem médií, nižší dotace od státu, odchod aktivních lidí z regionu, život na sociálních dávkách a tak dále.

Pesimistická předpověď

"V Rožňavě a okolí poklesl turistický ruch o 50 % během minulého roku," říká produktový referent tamního Turistického informačního střediska Štefan Kesi.

Přidává pesimistickou předpověď: "Letos se z toho určitě nevzpamatujeme. Teprve snad v dalších letech uvidíme, jak to půjde dál."

Štefan Kesi stejně jako jeho kolegové v lyžařských střediscích na severu Slovenska, kteří zažili podobný úbytek návštěvníků, přičítá pokles zavedením eura v jejich zemi. Prý se kvůli tomu zdál pobyt na Slovensku návštěvníkům Polska a Česka příliš drahý.

Varování přicházela, chyby byly vidět

Jenže celoslovenský propadák má zřejmě hlubší příčiny, než je dočasná finanční krize a příchod Slovenska do eurozóny. Varovné hlasy byly slyšet již dávno.

Viera Štupáková ze sdružení Kostitras před dvěma lety poukazovala na neschopnost přitáhnout návštěvníky do Slovenského krasu: "Národní park Aggtelek na maďarské straně navštíví ročně okolo milionu turistů. Úplně stejnou krajinu na slovenské straně jen pár desítek tisíc."

Důvodem podle ní je neochota Slováků uvědomit si ekonomický potenciál národního parku Slovenský kras a potom táhnout společně za jeden provaz při zavádění a zlepšování služeb. "Raději to necháme být. Nějak bylo, nějak bude..."

Jeskyňář, průvodce podzemím a provozovatel Stanišovské jeskyně Peter Vaněk před Vánoci uvedl: "Velké zpřistupněné jeskyně přestávají být pro návštěvníky atraktivní. Nemohou v nich zažít opravdové pocity, které mají jeskyňáři a objevitelé."

Podle něho je budoucnost prohlídek v co největším kontaktu s přírodou. Aby v jeskyni bylo co nejméně zábradlí, schodů a umělých světel. Právě tím jsou ale zpřístupněné nejznámější johoslovenské jeskyně Domica a Gombasek.

Turistické zajímavosti v divokém kraji

Na obou stranách slovensko-maďarské hranice jsou k vidění podobné přírodní klenoty. Vyhlášené jsou zpřístupněné i nezpřístupněné propasti a jeskyně. Populární je obrovská Domica / Baradla, která ignoruje hranice a vchody má na obou stranách hranic.

Přitažlivá je také krasová krajina na planinách položených vysoko nad údolími. Turisté míjí jeden závrt za druhým, často míjí vstupy do jeskyň i otvory propastí. Orientace je tu problematická, protože rovina je tu přehrazena nejen krasovými jevy, ale také křovím a lesíky. Držet se turistické značky jako klíště je tu pro návštěvníky důležitou podmínkou.

Dole pod krasovými skalami jsou k dispozici termální lázně i divoké prameny. Dá se tu lézt po skalách ve slavném Zadielském kaňonu a jezdit na horském kole po polních cestách.

Chybí solidní turistické služby

Problematické je v Rožňavě a okolí ubytování. Kempů není moc a nejsou na přiliš vysoké úrovni, především hygienické. Ubytování poskytují především horší hotely ve městech a soukromé pokoje v obcích. Chybí střední cenová nabídka.

Doprava vlakem i autobusem je do většiny turisticky atraktivních míst nejistá. Region je daleko z Česka i Polska. "Vždycky k nám jezdili především Poláci a Češi," připomíná Štefan Kesi. "Maďaři zůstávají spíš za hranicemi u nich a Slováci nejsou zvlášť velcí turisté."

Ještě jednu nevýhodu má Slovenský kras z hlediska běžného turisty. Je to klima. Přes létu tady vládne horko, nahoře na planinách je málo vody a žijí tu jedovatí hadi.

Holiday World 2010 na HORYDOLY

Outdoorové cestovky krizi nepociťují
Slovinsko se ukazuje Čechům
Chcete někam vyrazit? Zajděte na veletrh
Expediční kamera promítá v každé díře
Osobnost cestovního ruchu 2009
Holiday World aktuálně

Holiday World 2009
Holiday World 2007
Holiday World 2006
Holiday World 2004


Zobrazit místo Slovensko na větší mapě
SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Re: Re: Euro za nic nemůže !!
Ty Krkonoše jsem myslel v LÉTĚ:-)!
  • Autor MichaelS
  • Datum a čas 7.2.2010 14:26
Reaguj
Re: Euro za nic nemůže !!
Souhlas, přeci jen základní početní úkony ještě většina z nás zvládne:-). Ale posoudit adekvátnost služeb vůči ceně také. Slovensko má nádhernou přírodu, ale vzhledem k běžné úrovni služeb, se kterými se tady návštěvník setká (čest výjimkám, ale většina z nás rozhodně nechce trávit těch pár dní hledáním výjimek), je například již zmiňované Rakousko pro většinu z nás lepší volbou, a za stejné peníze, někdy paradoxně i menší.Takže Slovensko je zatím atraktivní především pro "adventure" turistiku (vezmu pár kámošů, zabalím bágl, sednu do vlaku a jedu:-), která mu ale celkem logicky moc peněz nepřinese. Ale oni se časem proberou, poskytovatelé služeb například v Krkonoších už také pochopili, a loni jsem tam strávil velmi příjemný a finančně únosný týden.
  • Autor MichaelS
  • Datum a čas 7.2.2010 14:24
Reaguj
Euro za nic nemůže !!
Za malou návštěvností Slovenska bych spíš viděl neschopnost, ale hlavně nenažranost jejich obyvatel. Například týden lyžování v Jasné stojí daleko víc než týden v Rakousku nebo Itálii. Také služby ve V. Tatrách jsou z 80% na úrovni komunistické doby. Neochotný personál, vysoké ceny za úplně všechno včetně nehorázného parkovného. Nikde se v Evropě za parkoviště neplatí a když ano, tak úplně směšná částka. Když vemu okruh mých kamarádů, tak například do Vysokých Tater jezdí už jen jeden. Ono všeho moc škodí a těch otrávených obličejů už bylo dost.
  • Autor Lyžník
  • Datum a čas 7.2.2010 09:02
Reaguj
Celkem 3 příspěvky v diskuzi


Koupání v Praze

Koupání v Praze

KDE A JAK SE VYKOUPAT? Přírodní koupaliště a kryté bazény! Přinášíme přehled možností, kde se v Praze vykoupat.... celý článek

Koupání u Tábora a Soběslavi

Koupání na Šumavě

registrovat

Hledáte ubytování v Česku nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Turistický informační portál WhereToStay.Tips kde naleznete fantastické rady kde se ubytovat, kde jíst a co vidět, v lokalitách celého světa.

Nejčtenější články

Koupání v Ostravě

Koupání v Ostravě

Přinášíme přehled možností, kde se v Ostravě a okolí vykoupat. Přírodní koupaliště a kryté bazény.
Mariánská hora v Jizerských horách

Mariánská hora v Jizerských horách

AKTUALIZACE Mariánská hora se rozkládá nad obcí Albrechtice v Jizerský horách. Horské chaloupky jsou nepravidelně rozesety po stráních od Světlého vrchu až po úpatí kopce, který nese stejný název jako osada.
Koupání na Šumavě

Koupání na Šumavě

Přinášíme přehled možností, kde se na Šumavě vykoupat. Kromě krytých bazénů, aquaparků a letních koupališť, které najdete v našem seznamu, jsou pod horami desítky oblíbených míst na řekách a potočních tůních.
Koupání v Plzni: venku i v bazénu

Koupání v Plzni: venku i v bazénu

AKTUALIZACE Vodní nádrže v okolí Plzně mívají dobrou vodu ke koupání na začátku léta a potom zase koncem srpna. O prázdninách se kvůli teplému počasí obvykle tvoří velké množství sinic.
Koupání v Praze

Koupání v Praze

KDE A JAK SE VYKOUPAT? Přírodní koupaliště a kryté bazény! Přinášíme přehled možností, kde se v Praze vykoupat.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Dny růží
Jindřichův Hradec, Zahradní centrum 21.-30.6. 21.6.
Lidová architektura Kokořínska - fotovýstava Mělník, Regionální muzeum 25.6.-25.8. 25.6.
Folklorní festival Strážnice, skanzen 27.-30.6. 27.6.
Bitva u Hradce Králové Hradec Králové 28.-29.6. 28.6.
Královské slavnosti Svojanov 29.-30.6. 29.6.
Malofatranská 100 Terchová 29.6.-1.7. Běh a trekking 29.6.
Zubačka s párou Tanvald 29.6.
Louny na starých pohlednicích - výstava Louny, Oblastní muzeum 9.4.-30.6. 30.6.
Železnice a Nymburk - výstava Nymburk, Vlastivědné muzeum 1.2.-30.6. 30.6.
Múzy na vodě České Budějovice, soutok Malše a Vltavy 1.-6.7. Hudba 1.7.

Diskuse

Lidl oblečení Kája, 24.6.2019 20:06, 11 příspěvků
Deutsche Sprache - schwer... Michael Beranek, 24.6.2019 11:35, 1 příspěvek
Mravenci v domě Denisa, 24.6.2019 10:46, 5 příspěvků
Mravenci v domě Eva, 20.6.2019 23:16, 5 příspěvků
Prosečnice Láďa, 19.6.2019 23:20, 3 příspěvky
Plavky Hana, 19.6.2019 15:09, 1 příspěvek
Porsečnice prt, 19.6.2019 11:27, 3 příspěvky
Porsečnice Pišišvor, 18.6.2019 23:58, 3 příspěvky
Koleno operace Petr, 17.6.2019 14:38, 8 příspěvků
Dogtra Pathfinder Lenka Novotná, 17.6.2019 14:23, 7 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Re: články Kuba Turek, 23.6.2019 22:45
Výšlap romantickou přírod... Horydoly Open, 23.6.2019 22:35
Re: články Horydoly Open, 23.6.2019 22:33
Re: Kozy Milkovice v srpn... Horydoly Open, 19.6.2019 23:10
Čína Horydoly , 19.6.2019 2:02
Odhalení pravdy! Francouz... milan šupa, 14.6.2019 18:35
Údolí salaší: Grossarltal... Horydoly , 12.6.2019 23:10
Bike Valachy Horydoly Open, 12.6.2019 12:00