10 míst na světě, kde byste se rozhodně neměli koupat

10 míst na světě, kde byste se rozhodně neměli koupat
Tropical Islands. Bali Laguna v Německu.
Autor snímku Tropical Islands
SDÍLEJ:

AKTUALIZACE. Americká organizace AOL Travel News sestavila žebříček deseti míst na světě, kde koupání s největší pravděpodobnstí nepřežijete. Často se jedná o místa, která jsou vyhledávaná turisty z jiných důvodů, např. díky svým historickým či přírodním zajímavostem, ale koupat se v těchto lokalitách se vřele nedoporučuje.

Primát si vysloužily vody při pobřeží australského státu Queensland, ve kterých žije řada druhů smrtelně jedovatých živočichů, jako chobotnice rodu Hapalochlaena (k nimž patří chobotnice skvrnitá, chobotnice kroužkovaná a několik dalších druhů, které ani nemají české jméno) a medúzy irukandji. Jedná se o poměrně malá a na pohled dokonce i svým způsobem krásně zbarvená stvoření, ale jsou to jedny z nejjedovatějších živočichů na světě.

Nejvíce obětí na kontě mají ale čtyřhranky, u kterých je smrtelný pouhý dotek s jejich vlákny. Každoročně v této lokalitě přijde o život 100 až 200 lidí a řada pláží musí být kvůli jejich výskytu uzavřena, a to i během turistické sezóny.

Druhé místo připadlo Kalifornii, konkrétně pláži Bolinas Beach. Je sice rájem pro surfaře, ale zároveň součástí nechvalně známého Rudého trojúhelníku - oblasti s největším výskytem lidožravých žraloků. Ti sem míři hlavně za lachtany, ale nepohrdnou ani lidským masem.

Máte-li přesto touhu se zde smočit, nevstupujte do vody za svítání, stmívání ani v noci. Sundejte si též veškeré blýskavé ozdoby a především nevstupujte do vody s otevřeným poraněním.

Na třetím místě jsou vody jihoamerického veletoku Amazonky. Ta je rovněž domovem řady nepříjemných tvorů jako elektrických úhořů, krokodýlů, jedovatých pijavic a v neposlední řadě známých krvežíznivých piraní. Podobně jako u výše zmíněných žraloků, i zde platí, že je nebezpečné vstupovat do vody s otevřeným poraněním. Pokud už se přesto ocitnete dobrovolně či nedobrovolně ve vodě, vyvarujte se prudkých pohybů (ale chápu, že natolik se dokáže ovládat málokdo).

Čtvrté místo nás vrací zpět do USA, tentokrát na celé pobřeží Mexického zálivu. O jeho umístění do žebříčku se nezasloužila ropná skvrna, jak by se snad dalo předpokládat, nýbrž množství jedovatých hadů, kteří zde žijí. Z nich nejnebezpečnější je ploskolebec vodní, vyskytující se u útesů, řek, močálů, hrází i jezer, zkrátka prostě všude u vody. Po jeho kousnutí následuje během několika hodin smrt. Často číhá ve větvích přesahujících nad vodní plochu a pokud pod sebou zaregistruje pohyb, zaútočí.

 

Na páté pozici je tzv. Ďáblův bazén (Devil´s pool) na Victoriiných vodopádech v africké Zambii. Jedná se o přírodní nádrž, která je od samotných vodopádů oddělena pouze nízkou a kluzkou přírodní stěnou pod hladinou řeky. Každoročně přijde minimálně jeden člověk o život, když ho voda strhne přes tuto zábranu do více než 100 metrů hlubokého vodopádu. Pokud už budete mít nepřekonatelnou touhu si tuto adrenalinovou kratochvíli vyzkoušet, můžete riziko snížit, pokud sem nevskočíte v období dešťů.

Šestá příčka patří thajskému národnímu parku Khao Sok. Přestože se jedná o překrásnou turistickou destinaci, je příroda domovem řady živočichů, jimž je lépe se vyhnout – jedovatých stonožkovců dlouhých jako lidská paže, ostrých korálů, hladových žraloků, smrtelně jedovatých medúz, mnoha druhů jedovatého hmyzu a také jedovatých pijavek. Proti posledně jmenovaným potížím prý pomáhá, pokud přisátou pijavku posypete tabákem, který tito živočichové špatně snáší.

Sedmé místo se opět nachází v USA, tentokrát však nikoli v jejich pevninské části, nýbrž na Havaji. Hanakapiai Beach sice na pohled vypadá jako rajská pláž, ale zdání klame. Zdejší vlny při přílivu i odlivu dokáží nečekaně nabrat na síle a strhnout do hlubin i ty návštěvníky, kteří si jen namáčí nohy u břehu. Ručně zhotovená cedule všem turistům připomíná, že již minimálně 80 lidí zaplatilo návštěvu této pláže životem.

Osmé místo obsadil další ze světových veletoků Nil. V jeho vodách žije krokodýl nilský, jediný druh krokodýla, který se zaměřuje na lidi jako na svou primární kořist. Každoročně zde proto zahyne několik set lidí. Nilský krokodýl se může dožít stáří až 100 let, váží často i 500 kg a dorůstá až pětimetrové délky. Pokud na vás zaútočí, doporučují odborníci rychle utíkat; přibližně po devíti metrech prý krokodýla přestane pronásledování bavit. Naopak se nedoporučuje hledat útočiště na stromě, krokodýli totiž vydrží bez potravy i několik týdnů, zejména když vědí, že potrava čeká ve větvích nad nimi a nemá šanci utéci.

Devátá příčka nás již poněkolikáté vrací do USA. Shired Island na Floridě byl loni vyhlášen nejvíce znečištěnou pláží ve Spojených státech. Na plavce zde čeká řada nevítaných vzpomínek, od podrážděné pokožky přes zanícené oči, infekce, žaludeční potíže a žloutenku až dokonce po zánět mozkových blan.

Žebříček deseti nejméně vhodných míst ke koupání na naší planetě uzavírá nejstarší africký národní park, Krugerův národní park v Jihoafrické republice. Zdejší vodní toky sice nejsou domovem velkého množství jedovatých živočichů, namísto nich se zde ale vyskytuje mnoho hrochů, známých pro své nevyprovokované útoky vůči lidem. Ač býložravci, mají ročně na svědomí stovky mrtvých, což z nich činí nejnebezpečnější savce na celém kontinentu.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Queensland
Soudruzi v AOL Travel News trochu zapomněli na krokodýly, kteří v QLD sežerou asi tak desetkrát víc lidí, než co zabijou medůzy...;)
Reaguj
...lidožravý žralok...jedovatá pijavice...má vůbec autor ponětí, o čem píše ?Současně doporučuji si ověřit skutečná fakta o daných místech, než takovéto nesmysly převzaté z nějakého pofiderního portálu (nebo je alespoň dobře přeložit).
  • Autor Bk
  • Datum a čas 6.9.2010 10:40
Reaguj
Celkem 2 příspěvky v diskuzi


Ukradli českoslovenští legionáři ruský zlatý poklad?

Ukradli českoslovenští legionáři ruský zlatý poklad?

Vládci Ruska patřili k nejbohatším panovníkům v Evropě. Jejich pohádkové jmění se carské rodině zachránit nepodařilo. Byla vyvražděna a poklad se ztratil. Ruský poklad nesmírné hodnoty, dědictví Romanovců, byl tvořen zejména zlatými pruty... celý článek

Treks route in Nepal

Všichni cestovatelé se sjedou na jedno místo

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články

Český generál Vojcechovský utíkal s kozáky přes Bajkal před bolševiky

Český generál Vojcechovský utíkal s kozáky přes Bajkal před bolševiky

Co se asi honilo hlavou generálu Vojcechovskému v únoru 1920, když byl pověřen velením velkého sibiřského ledového pochodu přes zamrzlé jezero Bajkal? Ustupovaly při něm desetitisíce ruských protibolševických vojáků, zbytků bělogvardějských
Treks route in Nepal

Treks route in Nepal

Trekking in the Himalayas.
Best trekking packages in Nepal

Best trekking packages in Nepal

Trekking in Nepal: Everest, Annapurna, Manaslu, Langtang.
Všichni cestovatelé se sjedou na jedno místo

Všichni cestovatelé se sjedou na jedno místo

Cestovatelský festival Kolem světa se koná 26.-27. listopadu v pražském hotelu Clarion.
Ukradli českoslovenští legionáři ruský zlatý poklad?

Ukradli českoslovenští legionáři ruský zlatý poklad?

Vládci Ruska patřili k nejbohatším panovníkům v Evropě. Jejich pohádkové jmění se carské rodině zachránit nepodařilo. Byla vyvražděna a poklad se ztratil. Ruský poklad nesmírné hodnoty, dědictví Romanovců, byl tvořen zejména zlatými pruty

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Polabské vánoční trhy Lysá nad Labem 2.-18.12. 2.12.
Salon Nautique - veletrh Francie, Paříž 3.-10.12. Lodě 3.12.
ILTM - veletrh luxusního cestování Francie, Cannes 5.-8.12. 5.12.
Aljaška a Yukon - diashow Plzeň, Měšťanská beseda Přednáší Miloslav Martan 6.12. 19:00
Nepál- diashow Brno, Klub cestovatelů Přednáší Standa Dadák 7.12. 18:30
Americký severozápad - diashow Dobřany, Káčko Přednáší Martin Loew 8.12. 19:00
ISPO China - veletrh Čína, Peking 9.-11.12. 9.12.
Albánie a Kosovo - diashow Ostravice, PePe bakery Přednáší David Hainall 9.12. 19:00
Mysterium hvězdy betlémské Praha, Planetarium 10.12. 19:30
Hvězda betlémská Praha, Planetarium 11.12. 18:00

Diskuse

kup si brašny Pavka, 6.12.2022 14:15, 1 příspěvek
zima Lukas B., 5.12.2022 13:04, 5 příspěvků
zima Kuba Turek, 5.12.2022 11:44, 5 příspěvků
Apache Kuba Turek, 5.12.2022 11:35, 2 příspěvky
zima Lukas B., 5.12.2022 11:25, 5 příspěvků
Apache Michal, 5.12.2022 7:05, 2 příspěvky
zima Kuba Turek, 4.12.2022 0:33, 5 příspěvků
INU Kuba Turek, 3.12.2022 20:37, 3 příspěvky
INU Honza, 3.12.2022 17:18, 3 příspěvky
zima Jana Bokšová, 2.12.2022 17:55, 5 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Minimalistická lehká obuv... Horydoly , 18.11.2022 15:18
Jak se chodí naboso? Horydoly , 18.11.2022 15:16
Re: Barefoot Horydoly , 18.11.2022 15:13
Naboso i v zimě? Horydoly , 18.11.2022 15:12
Barefoot Horydoly , 18.11.2022 15:09
Bruslení Horydoly , 15.11.2022 16:37
Zvedněte hlavy vzhůru! Sv... milan šupa, 10.11.2022 19:47
Horská střediska se těší ... Horydoly , 8.11.2022 23:38