10 míst na světě, kde byste se rozhodně neměli koupat

10 míst na světě, kde byste se rozhodně neměli koupat
Tropical Islands. Bali Laguna v Německu.
Autor snímku Tropical Islands
SDÍLEJ:

AKTUALIZACE. Americká organizace AOL Travel News sestavila žebříček deseti míst na světě, kde koupání s největší pravděpodobnstí nepřežijete. Často se jedná o místa, která jsou vyhledávaná turisty z jiných důvodů, např. díky svým historickým či přírodním zajímavostem, ale koupat se v těchto lokalitách se vřele nedoporučuje.

Primát si vysloužily vody při pobřeží australského státu Queensland, ve kterých žije řada druhů smrtelně jedovatých živočichů, jako chobotnice rodu Hapalochlaena (k nimž patří chobotnice skvrnitá, chobotnice kroužkovaná a několik dalších druhů, které ani nemají české jméno) a medúzy irukandji. Jedná se o poměrně malá a na pohled dokonce i svým způsobem krásně zbarvená stvoření, ale jsou to jedny z nejjedovatějších živočichů na světě.

Nejvíce obětí na kontě mají ale čtyřhranky, u kterých je smrtelný pouhý dotek s jejich vlákny. Každoročně v této lokalitě přijde o život 100 až 200 lidí a řada pláží musí být kvůli jejich výskytu uzavřena, a to i během turistické sezóny.

Druhé místo připadlo Kalifornii, konkrétně pláži Bolinas Beach. Je sice rájem pro surfaře, ale zároveň součástí nechvalně známého Rudého trojúhelníku - oblasti s největším výskytem lidožravých žraloků. Ti sem míři hlavně za lachtany, ale nepohrdnou ani lidským masem.

Máte-li přesto touhu se zde smočit, nevstupujte do vody za svítání, stmívání ani v noci. Sundejte si též veškeré blýskavé ozdoby a především nevstupujte do vody s otevřeným poraněním.

Na třetím místě jsou vody jihoamerického veletoku Amazonky. Ta je rovněž domovem řady nepříjemných tvorů jako elektrických úhořů, krokodýlů, jedovatých pijavic a v neposlední řadě známých krvežíznivých piraní. Podobně jako u výše zmíněných žraloků, i zde platí, že je nebezpečné vstupovat do vody s otevřeným poraněním. Pokud už se přesto ocitnete dobrovolně či nedobrovolně ve vodě, vyvarujte se prudkých pohybů (ale chápu, že natolik se dokáže ovládat málokdo).

Čtvrté místo nás vrací zpět do USA, tentokrát na celé pobřeží Mexického zálivu. O jeho umístění do žebříčku se nezasloužila ropná skvrna, jak by se snad dalo předpokládat, nýbrž množství jedovatých hadů, kteří zde žijí. Z nich nejnebezpečnější je ploskolebec vodní, vyskytující se u útesů, řek, močálů, hrází i jezer, zkrátka prostě všude u vody. Po jeho kousnutí následuje během několika hodin smrt. Často číhá ve větvích přesahujících nad vodní plochu a pokud pod sebou zaregistruje pohyb, zaútočí.

 

Na páté pozici je tzv. Ďáblův bazén (Devil´s pool) na Victoriiných vodopádech v africké Zambii. Jedná se o přírodní nádrž, která je od samotných vodopádů oddělena pouze nízkou a kluzkou přírodní stěnou pod hladinou řeky. Každoročně přijde minimálně jeden člověk o život, když ho voda strhne přes tuto zábranu do více než 100 metrů hlubokého vodopádu. Pokud už budete mít nepřekonatelnou touhu si tuto adrenalinovou kratochvíli vyzkoušet, můžete riziko snížit, pokud sem nevskočíte v období dešťů.

Šestá příčka patří thajskému národnímu parku Khao Sok. Přestože se jedná o překrásnou turistickou destinaci, je příroda domovem řady živočichů, jimž je lépe se vyhnout – jedovatých stonožkovců dlouhých jako lidská paže, ostrých korálů, hladových žraloků, smrtelně jedovatých medúz, mnoha druhů jedovatého hmyzu a také jedovatých pijavek. Proti posledně jmenovaným potížím prý pomáhá, pokud přisátou pijavku posypete tabákem, který tito živočichové špatně snáší.

Sedmé místo se opět nachází v USA, tentokrát však nikoli v jejich pevninské části, nýbrž na Havaji. Hanakapiai Beach sice na pohled vypadá jako rajská pláž, ale zdání klame. Zdejší vlny při přílivu i odlivu dokáží nečekaně nabrat na síle a strhnout do hlubin i ty návštěvníky, kteří si jen namáčí nohy u břehu. Ručně zhotovená cedule všem turistům připomíná, že již minimálně 80 lidí zaplatilo návštěvu této pláže životem.

Osmé místo obsadil další ze světových veletoků Nil. V jeho vodách žije krokodýl nilský, jediný druh krokodýla, který se zaměřuje na lidi jako na svou primární kořist. Každoročně zde proto zahyne několik set lidí. Nilský krokodýl se může dožít stáří až 100 let, váží často i 500 kg a dorůstá až pětimetrové délky. Pokud na vás zaútočí, doporučují odborníci rychle utíkat; přibližně po devíti metrech prý krokodýla přestane pronásledování bavit. Naopak se nedoporučuje hledat útočiště na stromě, krokodýli totiž vydrží bez potravy i několik týdnů, zejména když vědí, že potrava čeká ve větvích nad nimi a nemá šanci utéci.

Devátá příčka nás již poněkolikáté vrací do USA. Shired Island na Floridě byl loni vyhlášen nejvíce znečištěnou pláží ve Spojených státech. Na plavce zde čeká řada nevítaných vzpomínek, od podrážděné pokožky přes zanícené oči, infekce, žaludeční potíže a žloutenku až dokonce po zánět mozkových blan.

Žebříček deseti nejméně vhodných míst ke koupání na naší planetě uzavírá nejstarší africký národní park, Krugerův národní park v Jihoafrické republice. Zdejší vodní toky sice nejsou domovem velkého množství jedovatých živočichů, namísto nich se zde ale vyskytuje mnoho hrochů, známých pro své nevyprovokované útoky vůči lidem. Ač býložravci, mají ročně na svědomí stovky mrtvých, což z nich činí nejnebezpečnější savce na celém kontinentu.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Queensland
Soudruzi v AOL Travel News trochu zapomněli na krokodýly, kteří v QLD sežerou asi tak desetkrát víc lidí, než co zabijou medůzy...;)
Reaguj
...lidožravý žralok...jedovatá pijavice...má vůbec autor ponětí, o čem píše ?Současně doporučuji si ověřit skutečná fakta o daných místech, než takovéto nesmysly převzaté z nějakého pofiderního portálu (nebo je alespoň dobře přeložit).
  • Autor Bk
  • Datum a čas 6.9.2010 10:40
Reaguj
Celkem 2 příspěvky v diskuzi


Manaslu Round Trekking

Manaslu Round Trekking

Manaslu Round Trek is one that perfect trekking destination to enjoying the wide ranges of mountain ranges and exciting Himalayan pass experience. This Manaslu Trekking takes you to lap of the eight... celý článek

30 druhů sněhu

Manuál pro cestování s dětmi: Jak plánovat a nic nezapomenout?

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články

Manaslu Round Trekking

Manaslu Round Trekking

Manaslu Round Trek is one that perfect trekking destination to enjoying the wide ranges of mountain ranges and exciting Himalayan pass experience. This Manaslu Trekking takes you to lap of the eight
EPO outdoor fest 2022

EPO outdoor fest 2022

Chcete vyrazit do přírody na výlet a sbíráte inspiraci na ty správné destinace? Potřebujete domluvit víkendovou akci v Alpách a chcete potkat ty správné parťáky? Pak je EPO Outdoor Fest ta správná akce
30 druhů sněhu

30 druhů sněhu

Eskymácký slovník.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Mezinárodní festival outdoorových filmů Výrovka Výběr nejlepších snímků 29.1. 11:00
Namibie - diashow Mnichovo Hradiště, kino Přednáší R. Tkáčiková 8.2. 18:00
Slovakiatour - veletrh Bratislava, Incheba 9.-12.2. 9.2.
Na motorce kolem světa - diashow Prachatice, Městské divadlo Přednáší Vojtěch Lavický 15.2. 19:00
Tourfilm - uzávěrka přihlášek Praha 22.2.
Boat Show - veletrh Bratislava, Incheba 10.-13.3. Cyklistika, lodě, rybářství 10.3.
Bike Show - veletrh Dánsko, Kodaň 12.-13.3. 12.3.
Holiday World - veletrh Praha, Letňany 18.-20.3. 18.3.
For Bikes and Sport - veletrh Praha, Letňany 25.-27.3. 25.3.
COTTM - veletrh Čína, Peking 29.-31.3. Cestovní ruch 29.3.

Diskuse

Hloupa glosa Ronye, 28.1.2022 12:14, 10 příspěvků
Hloupa glosa Honza, 27.1.2022 11:31, 10 příspěvků
Absolvent VŠŽ dorazil na HD Ronye, 27.1.2022 10:33, 10 příspěvků
Absolvent VŠŽ dorazil na HD To Ronye, 26.1.2022 21:52, 10 příspěvků
Krk nejsou ramena Ronye, 26.1.2022 15:37, 10 příspěvků
Krk nejsou ramena Pavka, 26.1.2022 15:16, 10 příspěvků
Hloupa glosa Ronye, 26.1.2022 13:03, 10 příspěvků
Stupidní = hloupý Pavka, 26.1.2022 11:22, 10 příspěvků
Hloupa glosa To Ronye, 26.1.2022 10:11, 10 příspěvků
Hloupa glosa Ronye, 26.1.2022 4:21, 10 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Historie na sněhu Horydoly , 28.1.2022 22:32
Krkonoše - TOP akce únor Horydoly , 28.1.2022 1:07
Politika Horydoly , 28.1.2022 1:01
Ascendero.com - hledá se ... Petr Písek, 27.1.2022 11:24
Pražská vlastivěda v únoru Horydoly , 20.1.2022 9:55
Re: Západné Tatry / Roháč... Horydoly , 20.1.2022 9:40
Nová vláda mlčí, podnikat... Horydoly , 19.1.2022 22:07
STYL a KABO ve znamení ná... Horydoly , 19.1.2022 22:03