10 míst na světě, kde byste se rozhodně neměli koupat

10 míst na světě, kde byste se rozhodně neměli koupat
Tropical Islands. Bali Laguna v Německu.
Autor snímku Tropical Islands
SDÍLEJ:

AKTUALIZACE. Americká organizace AOL Travel News sestavila žebříček deseti míst na světě, kde koupání s největší pravděpodobnstí nepřežijete. Často se jedná o místa, která jsou vyhledávaná turisty z jiných důvodů, např. díky svým historickým či přírodním zajímavostem, ale koupat se v těchto lokalitách se vřele nedoporučuje.

Primát si vysloužily vody při pobřeží australského státu Queensland, ve kterých žije řada druhů smrtelně jedovatých živočichů, jako chobotnice rodu Hapalochlaena (k nimž patří chobotnice skvrnitá, chobotnice kroužkovaná a několik dalších druhů, které ani nemají české jméno) a medúzy irukandji. Jedná se o poměrně malá a na pohled dokonce i svým způsobem krásně zbarvená stvoření, ale jsou to jedny z nejjedovatějších živočichů na světě.

Nejvíce obětí na kontě mají ale čtyřhranky, u kterých je smrtelný pouhý dotek s jejich vlákny. Každoročně v této lokalitě přijde o život 100 až 200 lidí a řada pláží musí být kvůli jejich výskytu uzavřena, a to i během turistické sezóny.

Druhé místo připadlo Kalifornii, konkrétně pláži Bolinas Beach. Je sice rájem pro surfaře, ale zároveň součástí nechvalně známého Rudého trojúhelníku - oblasti s největším výskytem lidožravých žraloků. Ti sem míři hlavně za lachtany, ale nepohrdnou ani lidským masem.

Máte-li přesto touhu se zde smočit, nevstupujte do vody za svítání, stmívání ani v noci. Sundejte si též veškeré blýskavé ozdoby a především nevstupujte do vody s otevřeným poraněním.

Na třetím místě jsou vody jihoamerického veletoku Amazonky. Ta je rovněž domovem řady nepříjemných tvorů jako elektrických úhořů, krokodýlů, jedovatých pijavic a v neposlední řadě známých krvežíznivých piraní. Podobně jako u výše zmíněných žraloků, i zde platí, že je nebezpečné vstupovat do vody s otevřeným poraněním. Pokud už se přesto ocitnete dobrovolně či nedobrovolně ve vodě, vyvarujte se prudkých pohybů (ale chápu, že natolik se dokáže ovládat málokdo).

Čtvrté místo nás vrací zpět do USA, tentokrát na celé pobřeží Mexického zálivu. O jeho umístění do žebříčku se nezasloužila ropná skvrna, jak by se snad dalo předpokládat, nýbrž množství jedovatých hadů, kteří zde žijí. Z nich nejnebezpečnější je ploskolebec vodní, vyskytující se u útesů, řek, močálů, hrází i jezer, zkrátka prostě všude u vody. Po jeho kousnutí následuje během několika hodin smrt. Často číhá ve větvích přesahujících nad vodní plochu a pokud pod sebou zaregistruje pohyb, zaútočí.

 

Na páté pozici je tzv. Ďáblův bazén (Devil´s pool) na Victoriiných vodopádech v africké Zambii. Jedná se o přírodní nádrž, která je od samotných vodopádů oddělena pouze nízkou a kluzkou přírodní stěnou pod hladinou řeky. Každoročně přijde minimálně jeden člověk o život, když ho voda strhne přes tuto zábranu do více než 100 metrů hlubokého vodopádu. Pokud už budete mít nepřekonatelnou touhu si tuto adrenalinovou kratochvíli vyzkoušet, můžete riziko snížit, pokud sem nevskočíte v období dešťů.

Šestá příčka patří thajskému národnímu parku Khao Sok. Přestože se jedná o překrásnou turistickou destinaci, je příroda domovem řady živočichů, jimž je lépe se vyhnout – jedovatých stonožkovců dlouhých jako lidská paže, ostrých korálů, hladových žraloků, smrtelně jedovatých medúz, mnoha druhů jedovatého hmyzu a také jedovatých pijavek. Proti posledně jmenovaným potížím prý pomáhá, pokud přisátou pijavku posypete tabákem, který tito živočichové špatně snáší.

Sedmé místo se opět nachází v USA, tentokrát však nikoli v jejich pevninské části, nýbrž na Havaji. Hanakapiai Beach sice na pohled vypadá jako rajská pláž, ale zdání klame. Zdejší vlny při přílivu i odlivu dokáží nečekaně nabrat na síle a strhnout do hlubin i ty návštěvníky, kteří si jen namáčí nohy u břehu. Ručně zhotovená cedule všem turistům připomíná, že již minimálně 80 lidí zaplatilo návštěvu této pláže životem.

Osmé místo obsadil další ze světových veletoků Nil. V jeho vodách žije krokodýl nilský, jediný druh krokodýla, který se zaměřuje na lidi jako na svou primární kořist. Každoročně zde proto zahyne několik set lidí. Nilský krokodýl se může dožít stáří až 100 let, váží často i 500 kg a dorůstá až pětimetrové délky. Pokud na vás zaútočí, doporučují odborníci rychle utíkat; přibližně po devíti metrech prý krokodýla přestane pronásledování bavit. Naopak se nedoporučuje hledat útočiště na stromě, krokodýli totiž vydrží bez potravy i několik týdnů, zejména když vědí, že potrava čeká ve větvích nad nimi a nemá šanci utéci.

Devátá příčka nás již poněkolikáté vrací do USA. Shired Island na Floridě byl loni vyhlášen nejvíce znečištěnou pláží ve Spojených státech. Na plavce zde čeká řada nevítaných vzpomínek, od podrážděné pokožky přes zanícené oči, infekce, žaludeční potíže a žloutenku až dokonce po zánět mozkových blan.

Žebříček deseti nejméně vhodných míst ke koupání na naší planetě uzavírá nejstarší africký národní park, Krugerův národní park v Jihoafrické republice. Zdejší vodní toky sice nejsou domovem velkého množství jedovatých živočichů, namísto nich se zde ale vyskytuje mnoho hrochů, známých pro své nevyprovokované útoky vůči lidem. Ač býložravci, mají ročně na svědomí stovky mrtvých, což z nich činí nejnebezpečnější savce na celém kontinentu.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Queensland
Soudruzi v AOL Travel News trochu zapomněli na krokodýly, kteří v QLD sežerou asi tak desetkrát víc lidí, než co zabijou medůzy...;)
Reaguj
...lidožravý žralok...jedovatá pijavice...má vůbec autor ponětí, o čem píše ?Současně doporučuji si ověřit skutečná fakta o daných místech, než takovéto nesmysly převzaté z nějakého pofiderního portálu (nebo je alespoň dobře přeložit).
  • Autor Bk
  • Datum a čas 6.9.2010 10:40
Reaguj
Celkem 2 příspěvky v diskuzi


S těmito aplikacemi pro cestovatele si užijete léto ještě víc

S těmito aplikacemi pro cestovatele si užijete léto ještě víc

Naplánujte si cestování během léta efektivně a pohodlně. Představujeme vám užitečné aplikace, které se stanou vašimi parťáky při objevování nových míst. Vše mezi sebou snadno nasdílíte, ať má každý člen výpravy... celý článek

TOP 4 tipy na levné cestování

Annapurna Circuit Trek with Tilicho Lake

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články

TOP 4 tipy na levné cestování

TOP 4 tipy na levné cestování

Dovolená za levno nebo cestovatelská výprava ještě levněji? Turistika za malé peníze do dalekých zemí je snem mnoha cestovatelů. Abychom opravdu ušetřili, je dobré si předem ujasnit naše finanční možnosti
Batohy: kolik jich potřebujete?

Batohy: kolik jich potřebujete?

Každý z nás potřebuje několik batohů. Nejméně jeden městský batůžek, druhý sportovní batoh podle svého zaměření a třetí velký batoh na cestování.
S těmito aplikacemi pro cestovatele si užijete léto ještě víc

S těmito aplikacemi pro cestovatele si užijete léto ještě víc

Naplánujte si cestování během léta efektivně a pohodlně. Představujeme vám užitečné aplikace, které se stanou vašimi parťáky při objevování nových míst. Vše mezi sebou snadno nasdílíte, ať má každý člen výpravy

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Smetanova Litomyšl Litomyšl 9.6.-5.7. Hudba 5.7.
Eurobike - veletrh Německo, Frankfurt 13.-17.7. Cyklistika 13.7.
Zahrada Čech - veletrh Litoměřice 9.-14.9. 9.9.
Kůň - veletrh Lysá nad Labem 16.-18.9. 16.9.
GO a Regiontour - veletrh Brno, Výstaviště 20.-23.10. 20.10.
Touristik a Caravaning - veletrh Německo, Lipsko 16.-20.11. 16.11.
Vertical Pro - veletrh Německo, Friedrichshafen 25.-26.11. 25.11.
Polabské vánoční trhy Lysá nad Labem 2.-18.12. 2.12.
Hoga - veletrh Německo, Norimberk 15.-17.1. 15.1.
Interalpin - veletrh Rakousko, Innsbruck 19.-21.4. Horské technologie 19.4.

Diskuse

kozáci píší (Repinův obraz) Horydoly, 30.6.2022 18:01, 24 příspěvků
kozáci píší Horydoly, 30.6.2022 17:59, 24 příspěvků
čeština se mění a posouvá Lukas B., 30.6.2022 15:43, 24 příspěvků
Pro a proti Piký, 30.6.2022 14:23, 24 příspěvků
Pro a proti Adéla, 30.6.2022 13:11, 24 příspěvků
Lidl Honza, 30.6.2022 11:25, 1 příspěvek
Potřebuješ půjčku? Petr Buzek, 28.6.2022 11:50, 1 příspěvek
Obnovené rybníky na koupání Šlojíř, 28.6.2022 11:15, 2 příspěvky
pp široký kámen Lukas B., 28.6.2022 10:33, 2 příspěvky
Botič Novinář, 27.6.2022 11:48, 1 příspěvek

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Svět se klame! Chybí mu p... milan šupa, 9.6.2022 18:49
Re: Střední Čechy turistické Horydoly , 7.6.2022 11:57
Re: Střední Čechy turistické Horydoly , 7.6.2022 11:54
Vesmír na dosah ruky Horydoly , 7.6.2022 11:51
Zveme vás na koloběžkový ... Horydoly , 7.6.2022 11:45
Elektrokoloběžky Horydoly Open, 24.5.2022 9:52
Adam Ondra v magazínu Sport Petr Šlajer, 20.5.2022 7:45
Táborisko pod Vysokou Horydoly , 19.5.2022 22:48