Černý Botič

Černý Botič
SDÍLEJ:
Redakce Horydoly připravila fotoreportáž z nedělního splutí nejznámějšího pražského potoka Botiče. Voda byla letos úplně černá, jez Marcela vypuštěný, úvodní rouru sjela bez úhony deblovka a počasí vodákům přálo.
Jak na to Vzpomínky na povodeň 2002

Snímky jsou ve Fotogalerii u tohoto článku.

Hostivařská přehrada (foto 1)

Z výpusti Hostivařské přehrady se voda valí do malého retenčního bazénku, který slouží přesně svému účelu. Úžasně rychlé masy vody ve dvou velkých vlnách zpomaluje a brání tak zničení koryta pod sebou. Z betonové hráze je vidět jen kovové zábradlí.

Retenční bazén (foto 2)

Přístupové cesty k potoku jsou přehrazeny výstražnými páskami, po obou březích pendlují strážnici a nepříliš úspěšně odhání davy zvědavců s fotoaparáty a kamerami. „Co tady děláte?“ často švihne vzduchem nesmyslná otázka, která má ovšem spíše znamenat: „Prosíme, opusťte ohrožený prostor.“ Při pohledu do policejních očí je vidět únava z nepřetržité služby.

Meandry pod Košíkem (foto 3)

Za mostem Botič kupodivu tiše proplyne mezi domky, které jsou i v létě těsně nad hladinou. Chrání je však zdi bez oken, na kterých je vidět, že už zabránily mnohým záplavám. Po pravé ruce se ovšem nenápadně rozlévá do usedlostí z přelomu století, které dnes slouží jako sklady a dílny. Stavebníci zřejmě neměli tolik zkušeností nebo rozumu jako jejich předchůdci.

Voda znovu nabírá na rychlosti, ale naštěstí ji zpomalují další přírodní meandry pod základní školou. Návštěvník si tu připadá jako v deštném pralese, voda se tlačí mezi stromy do šířky několika desítek metrů. Projít se tudy nedá, voda po pár krocích sahá k pasu a proud je silný.

Jez Marcela (foto 4)

Následuje jez Marcela kousek od nákupní haly Interspar. Je z něho vidět sotva půl metru, ale voda se pod ním převaluje jako veleryba. Pulzuje, cáká a občas se propadá hluboko pod hráz. Jez všechnu vodu nestačí pobrat a potok přetéká po loukách do stran. Odporní kanadští slimáci se v celých hejnech zachraňují na stromech, aby je nevzal proud s sebou.

Záběhlický zámeček (foto 5)

Botič pod Marcelou mohutní, ale žádné velké škody už do Záběhlic nenapáchá. Stále teče přírodním korytem. Strhne sice po cestě pár dřevěných mostků, zaplaví zahrádkářskou kolonii, ale všechny historické domky nechává být. Záběhlický zámeček se zdá v pořádku. Místo, kde se pod hladinou ukrývá záběhlický jez, označuje jen nevýrazná vlnka v rychlém proudu.

Staré Záběhlice (foto 6)

V Záběhlicích jsou vyplavené stejně jako v Hostivaři jen nové dílničky a sklady neopatrně postavené na špatných místech. „Ne, sem by už voda přijít neměla, tenhle barák stavěli fortelní lidé,“ byl přesvědčen i za nejhoršího vodního stavu majitel zeleninového krámku u zámečku kousek nad vodou a prodával své zboží nerušeně dál.

Letošní Botič se zase vydařil. Krásné podzimní počasí vyvažovalo hnus tekoucí korytem. Občasné zácpy v korytě nebyly příliš časté. Polykání andělíčků na stupních bylo především na otevřených kanoích téměř nezbytné.

Podívejte se na fotogalerie:

Kuba Turek (32 snímků - splutí 2004 a povodeň 2002)

Martin Točík (19 snímků - splutí 2004)

Vypuštěná Marcela

Jedinou novinkou letošního splutí byl vypuštěný jez Marcela. Dal se sice sjet otevřenou šlajsnou po pravé straně, ale toho se odvážil jen málokdo. V úzkém betonovém tunelu se totiž vytvořil nestvůrný válec. "Skočíš stupeň a pak pádluješ do kopce!" vysvětloval jeden vodák druhému, proč to nechce zkoušet.

Kdo to zkusil, toho museli tahat dobrovolní zachránci za špičku lodě ven. Výjimkou byl údajně jeden jezdec na malé piraně. Zkazku o jeho kousku si ústně předávali vodáci, jak přijížděli k jezu a zjišťovali, co je šlajsna zač. V pořádku se podařilo projet i dvouválcové matyldě, jejíž posádka si zřejmě nevšimla, že má pod zadkem válec. Při nájezdu ovšem háček (=žena) hystericky ječel dozadu ke kormidelníkovi: "Já ho zabiju, já ho zabiju!"

Bezdomovce nerušit!

Jediný, kdo na Marcele zůstával úplně v klidu, byl bezdomovec, který si postavil vedle jezu stan. Ani se nepřišel na projíždějící lodě podívat. Zřejmě mu bylo deset kroků příliš, než aby se zabýval hemžením vedle jeho pelíšku.

Zatímco až k Marcele byla voda víceméně čistá, pod ní nabrala zlověstně černou barvu. Ačkoliv Botič změnil na své cestě do Vltavy několikrát zápach, barva mu zůstala. K dobru oproti minulým ročníkům je ovšem nutné připsat, že se nikde neobjevovaly olejové a ropné skvrny, jako dříve.

ODPOSLECHNUTO

Rozhovor mezi vodákem a vodačkou před vyplutím

"Hele, vodkaď je ten tvuj kámoš?"

"Z Holandska."

"Tak to je asi na kanály zvyklej. ...ale asi ne na takovýhle!"

Vodačka bilancuje splutí

"Měla jsem pocit, že chvíleme jedu ve fekáliích. Dbala jsem na to, abych nad každým stupněm zavřela pusu.

Neúprosná logika kanoisty

Známý milovník lodí pro chlapy (podle něho pouze a jedině kanoe) Vojta Jančar v roli pořadatele vysvětloval kajakářovi, jak je to s platbou za vodu:

"Za vodu se platí deset korun od listu pádla."

"To je diskriminace kajakářů."

"To rozhodně není, to je jen zvýhodnění kanoistů."

Indonésanka Widya sleduje vodáky vyjíždějící z Botiče do Vltavy

"Praha se mi moc líbí. Je to takové čisté město."

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

 • Captcha Image

Diskuze k článku

Re: w
Jednou určitě
 • Autor Anonym
 • Datum a čas 11.10.2005 17:54
Reaguj
w
myslite ze je mozny sjet marcelu na palave???
 • Autor w
 • Datum a čas 17.4.2005 15:56
Reaguj
 • Autor Redakce
 • Datum a čas 25.11.2004 23:24
Reaguj
Re: Zavřená propust
Protože se to letos nedohodlo se správcem toku, doufáme, že příště to již bude.Vojta
 • Autor vojta
 • Datum a čas 8.11.2004 15:35
Reaguj
Zavřená propust
Proč nemohl organizátor vyndat pár prken z propusti u záběhlického zámečku ?
 • Autor Šeřík
 • Datum a čas 1.11.2004 16:27
Reaguj
Voda byla zatím nejčernější, co jsem zažil. Marcelu ještě zdolala jedna zavřená flekatá laminátka, kluci fakt uměli a Ivo Karabina na kajaku. Problém byl ten, že se ve šlajsně, díky úzkému prostoru nedalo pořádně zabrat. V jednu chvíli se tam šprajcla loď a nebýt kajakáře pod jezem, kdo ví, kde by onen nešťastník byl. Závěrečný tunel byl opět úžasný.
Reaguj
Zklamání
Já se tak těšil na fotku bezdomovce:-(((
 • Autor Joe
 • Datum a čas 26.10.2004 22:20
Reaguj
Černá voda
Nebojte se, Marcela je teď vypláchnutá a tak příští rok to bude zase čistší. Vojta
 • Autor vojta
 • Datum a čas 26.10.2004 08:34
Reaguj
Voda byla uplně super. Čekal jsem větší humus.Ani mě nepálila kůže, což normálně na špinavejch řekách se mi stává...
 • Autor Šangve
 • Datum a čas 25.10.2004 16:33
Reaguj
Vsecko je naopak!
Kuba ji pri zpracovani ve skutecnosti trosku zesvetlil!
 • Autor Radek
 • Datum a čas 25.10.2004 13:54
Reaguj
Celkem 13 příspěvků v diskuzi


K čemu je miliardová investice? Na palubě se nemusí skládat lehátka

K čemu je miliardová investice? Na palubě se nemusí skládat lehátka

KOMENTÁŘ Zdvihací mosty a další úpravy na Vraňansko-hořínském laterátním kanálu stály daňové poplatníky necelou miliardu korun. Ředitelství vodních cest pořádá oslavu k zahájení provozu modernizovaného kanálu. Ne všichni jsou ovšem nadšení. Kriticky... celý článek

Vraňansko-hořínský laterální kanál se slavnostně otevírá v sobotu

Řeky AKTUÁLNĚ 2021

registrovat

Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.Nejčtenější články

A znovu Rio Botičo

A znovu Rio Botičo

Botič AKTUÁLNĚ! Zpočátku roztomilý potůček s meandry, drobnými peřejkami a občasným roštím. Pod Záběhlickým jezem začíná regulovaný tok. Množství lávek různé výšky, kabely, roury. Humus, bordel a fekálie jsou po letech čištění a stavebních
Řeky AKTUÁLNĚ 2021

Řeky AKTUÁLNĚ 2021

BOTIČ Voda pro vodáky teče jenom někde a někdy. Přinášíme informace, které by vás mohly zajímat, pokud se chystáte na prázdninové putování po řece i víkendové splutí potoka. Přidáváme tipy ze zahraničí.
Obří investice na Vltavě: nikomu prý nebyla korupce prokázána

Obří investice na Vltavě: nikomu prý nebyla korupce prokázána

Vážený pane šéfredaktore, četl jsem Vaši pozvánku na sobotní otevření Hořínského kanálu. Mám rád váš server Horydoly, a proto jsem byl dnes velice nemile překvapen, když jsem četl Váš komentář.
Vraňansko-hořínský laterální kanál se slavnostně otevírá v sobotu

Vraňansko-hořínský laterální kanál se slavnostně otevírá v sobotu

Vraňansko-hořínský laterální kanál na Vltavě bude slavnostně otevřen v sobotu 18. září. V době  11:00 - 17:00 h se koná prohlídka pro veřejnost, plavba zdarma a jsou připraveny dětské atrakce. Zajištěna je kyvadlová doprava autobusy v úseku
K čemu je miliardová investice? Na palubě se nemusí skládat lehátka

K čemu je miliardová investice? Na palubě se nemusí skládat lehátka

KOMENTÁŘ Zdvihací mosty a další úpravy na Vraňansko-hořínském laterátním kanálu stály daňové poplatníky necelou miliardu korun. Ředitelství vodních cest pořádá oslavu k zahájení provozu modernizovaného kanálu. Ne všichni jsou ovšem nadšení. Kriticky

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Dračí lodě Most, Matylda 7.-8.6. 25.9.
Ostravice - zamykání Šance 25.9.
Přes 3 jezy Praha, Císařská louka Skautský vodácký závod 28.9.
For Bikes and Sport - veletrh Praha, Letňany 1.-3.10. 1.10.
Holiday World - veletrh Praha, Letňany 1.-3.10. 1.10.
Hamerský potok - vodácké slavnosti Ratmírov 2.-3.10. 2.10.
Dračí lodě Ústí nad Labem, Vaňov 8.-9.10. 8.10.
Krumlovský vodácký maraton Vyšší Brod   9.10.
Tamzpátky Dolánky u Turnova Koloběžky a kanoe 9.10.
Deň Horskej záchrannej služby Oravská Polhora, Slaná voda 9.10. 11:00

Diskuse

Nadoblačná hřebenovka Sosice, 20.9.2021 0:04, 3 příspěvky
Praha JanaTeron123, 19.9.2021 15:59, 4 příspěvky
Re: Re: Dülfer pálí Honza, 19.9.2021 11:18, 11 příspěvků
Bezpečnější varianta Honza, 19.9.2021 10:50, 11 příspěvků
není to jen feráta Lukas B., 19.9.2021 8:32, 3 příspěvky
Tatry jsou marný Petr, 18.9.2021 10:34, 1 příspěvek
Autor neznámý Kuba Turek - šéfredaktor Horydoly, 16.9.2021 13:32, 2 příspěvky
Autor neznámý Plavec, 16.9.2021 13:14, 2 příspěvky
Bylo by to jednoduché sekera a kladivo, 16.9.2021 11:45, 1 příspěvek
Nadýmání a zažívací potíže Jana Bokšová, 14.9.2021 10:18, 2 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Fiasko v Afghánistánu! Po... milan šupa, 13.9.2021 19:33
Plzeň Horydoly , 28.8.2021 14:39
Vodní slalomáři míří na L... Horydoly , 27.8.2021 14:06
Vodáci v Boršově vytvořil... Horydoly , 27.8.2021 14:01
Sdílená auta / motorky Horydoly , 24.8.2021 18:11
Skautský institut Praha Horydoly , 19.8.2021 11:55
Jak chutná pivo od nomádů? Horydoly , 18.8.2021 1:38
Karlovy Vary opět přivíta... Horydoly , 10.8.2021 10:30