Drama čtyř dějství: po řece i po skálách

Drama čtyř dějství: po řece i po skálách
SDÍLEJ:
Začátkem května proběhlo setkání autorů serveru Horydoly. Nemohl jsem při tom chybět. Chvilkami jsem si ovšem přál, abych chyběl...

Začátek, těžko říci zda dobrý či špatný. Celá akce začíná už v pátek večer, doma v Chocni. Jsou čarodějnice a to se prostě u ohně být musí.

A byli siveni a byla krkovička a byla svíčková a bylo pivo ve džbánu. Takže spát jsem šel asi v jednu. Protože do Týnce nad Sázavou, kde byl v 9:00 sraz, to mám z Chocně poměrně daleko, den začal zavrženíhodným vstáváním. Ale přežil jsem to a za chvíli už spokojeně pochrupoval v rychlíku na Prahu. Přesedání jsem také zvládl, takže na místo určení jsem dorazil Posázavským pacifikem přesně v 8:56.

Úvod - podivní lidé, podivné obleky, podivná pádla

Sice jsem vůbec netušil, kterým směrem se dát (sraz byl u půjčovny lodí), ale z vlaku spolu se mnou vystoupila početná banda desperátů s pádly a dalším podezřelým náčiním. Nikdo z nich neměl loď a všichni se ubírali jedním směrem - krajně podezřelé! Šel jsem tedy jako by nic, nenápadně, s nimi. A ejhle - půjčovna lodí. A dokonce ta správná! Za chvíli jsem se už našel i s ostatními účastníky setkání a tanec mohl začít.

Na žádné zbytečné řeči nebyl čas, kajaky byly připraveny a zazněl povel "Do lodí!". Až následně se přišlo na to, že jelikož byly zmíněnými plavidly kajaky, valná část výpravy včetně mne vůbec nevěděla, jak se do této pochybné skořápky posadit. Zlatá kanoe!

Ke zdržení došlo už při oblékáním výstroje. Navlékli mne do takové červené sukně (prý se tomu říká šprajda), přes ní jsem obdržel slušivou červenou vestičku a na hlavu mi nasadili blembák (tedy přilbu). Takto prapodivně vystrojen (jít tak v poledne přes náměstí, tak mne seberou) jsem se více méně na první pokus nasoukal do plavidla slibujícího vratkost a nestabilitu.

Nasedá se na břehu, odkud se pomocí neslušných pohybů pánve přiblížíte ke břehu. Pak to vezme rychlý spád, udělá to šplouch a už se nekontrolovatelně točíte ve vodě. Já naštěstí jen horizontálně, díky bohu jsem neměl možnost vyzkoušet si ani první polovinu eskymáckého převratu. K tomu, abych se přestal točit jsem použil pádlo. Ne obyčejné, ale se dvěma listy. To jsou mi věci.

Po několika minutách jsem byl schopen jet jakž takž rovně a i když kanoe je něco zcela jiného, byl jsem připraven vyrazit. Klidná voda vydržela jen chvilku a záhy se kvapem blížil první jez zvaný Podělusy. Na plasťáku se dal sjíždět dvěma způsoby. Šlajsnou a přes kameny peřejí. Druhým způsobem to však vzal jen Kuba, který nás do toho navezl a teď pod jezem čekal, jak se budeme převracet. Sjezd peřejí měl však jeden háček, uprostřed se muselo zatočit.

A protože tohoto složitého úkonu jsme po prvních desetii minutách v kajaku v životě nebyli schopni ani na klidné vodě, vzali jsme to radši šlajsnou. Teď mne to mrzí, posléze se ukázalo, že kajak je takřka nepotopitelný, plave to jak špunt od láhve, a ta peřej by se asi zvládla.

Střední dějství - idylická vložka

A jelo se dál. Při dalších jezech a peřejích naše sebevědomí postupně narůstalo a začali jsme si to užívat. Tedy, pravda, půleskymák jednoho z účastníků na jezu v Krhanicích nás trošku zchladil. Počasí bylo parádní. Potom jsme dopluli do Kamenného Přívozu. A tam je po levé straně hospoda, kde výborně vaří. A to já rád. Přeci jen, poctivá porce velice dobrého jídla za 45 korun se dnes tak často nepotká. A obsluze ani nevadilo, že přijdete jako vodníci. Všem nám kapalo z šosu. Místnímu inventáři v podobě štamgastů se to nijak nedotklo a ani hospodský se nenechal zmást.

Dobře nasycení jsme pokračovali, teď už v krasojízdě. Když jsme nabyli trošku jistoty, co s námi kajak provede, najížděli jsme do těch největších vln. Vzhledem k nízkému posezu na kajku a včerejší bouřce na horním toku dosahovaly místy zhruba k hlavě. Na volejích jsme volně splývali, protože pádlovat v kajaku na hladké vodě je dost velká dřina. Ale byla to paráda.

Zápletka vrcholí - krize

Idylka pokračovala až na louku pod Píkovickou jehlu. Tam zazněl povel vysedat. Pak mi ukázali onen na pohled divukrásný skalní útvar. Tak jsem si ho vyfotil a chystal se, že pojedeme dál. Nejeli. Na tu skálu se mělo vylézt. Pokud jste pravidelnými čtenáři mých článků, už víte, že bylo zle. Na skály jsem se vždycky dostával tou nejjednodušší cestou. Ttéměř vždy to jde někudy obejít a viset na kolmé stěně jako moucha mne nikdy příliš nelákalo.

Na výběr byly dvě cesty, delší a těžší, nebo kratší a jednodušší. Nejdřív mne chtěli nahoru dostat tou delší. Kousek to šlo, ale pak se odkryl výhled dolů a už to nešlo. Přeci jen pár desítek metrů vzduchu a držet se na pár miniaturních kouscích skály po které kloužou boty... Ne!

Tak jsem řekl, že to zkusím tou jednodušší. Nebudu jezdit na chopperu, když neumím ani na pařezu, že jo. Jednodušší cesta vede od kolejí a na druhou stranu (tedy do propasti) není vidět. Alespoň mi to tak zdola připadalo. Začal jsem se tedy škrábat nahoru. Asi do půlky to šlo. Jenže pak jsem se zlomyslným řízením osudu dostal tak nějak ke straně a otevřel se mi již známý pohled. A bylo zle. Hlava se mi zatočila a to, že jsem nemohl nahoru nebylo to nejhorší. Nemohl jsem ani dolů. Dobře to zpíval ten prošedivělý vetchý stařec (Mládek mu tuším říkají) o vysokých a špičatých skálách. Jenže já bych nespadl do písku, ale na šutry, ach jo.

Museli do mě chvíli hučet, než jsem vzal na vědomí, že jsem přeci jištěný lanem, a že i kdybych se pustil, tak se mi nic nestane. Ale věřte tomu!. Když už do mě hučeli poměrně dlouho a já prožíval nejhorší minuty svého dosavadního krátkého života, přesunul jsem se o kousek od onoho hrůzného kraje a zjistil, že s psychickou podporou zdola i z vrchu to snad přeci jen půjde. Nakonec jsem tedy po spíše psychickém než fyzickém vypětí vyhlédl přes okraj vrcholu. A věřte tomu nebo ne, ten pohled do propasti tam byl zas.

Takže samozřejmě hlavně pro to, abych uvolnil cestu dalším, jsem téměř obratem zahájil sestup metodou slaňování. Ale nakonec se mne podařilo přesvědčit i k tomuto hazardu se životem a v podstatě bez problémů jsem slanil. Fuj. Zážitek na celý život. Jsem ale rozhodnut zkusit to někde někdy znovu!

Rozuzlení - nejsem vodák

Když jsem přežil Jehlu, nemohlo mně už nic rozhodit. Ani déšť v závěrečných metrech sjezdu Sázavy. Dojeli jsme k mostu v Pikovicích, vrátili lodě a šli na vlak. Ten jel asi za třicet minut, takže i to bylo celkem v pohodě. Vrátili jsme se do Týnce, na tábořišti rozbili ležení a občerstvili jsme se klasickým pokrmem těchto míst. Tedy buřty a posléze pivem z hospůdky. Pln zážitků ulehám ke klidné noci. Ráno s hrůzou zjišťuji, že přeci jen asi nejsem pravý vodák.

Naprosto v rozporu se spolehlivým identifikačním znakem vodáka vstávám už před devátou, alespoň tak se to píše ve Vodáckém průvodci pro Ofélii. Jsem osamělý na plném tábořišti, protože zbytek kempu jsou jistotně praví vodáci a dávají to hlasitým chrápáním najevo. Posnídám klobásku, mezitím se naše skupinka probere a i z dalších stanů se začínají ozývat podezřelé zvuky. Krátkým výpadem na nádraží zjišťuji, že musím odjet už v poledne.

Naše setkání tedy zakončujeme výletem na Zbořený Kostelec, krásnou zříceninu na ostrohu nad Sázavou. Možná to z předchozího textu nevypadá, ale víkend jsem si opravdu užil a budu na něj dlouho vzpomínat. Sázavu jsem jel před několika lety na kánoji a i z ní vypadá tento úsek řeky naprosto nádherně. A když se i počasí podařilo... Co Vám budu povídat, zajeďte si tam! Ahóóóóój!

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Re: Re: Krk?
teda je taková teorie o tom, že váha helmy navýší hmotnost hlavy a její moment setrvačnosti vzhledem ke krční páteři, a že tedy může dojít k poškození krční páteře při zachycení pádu.řadím tuto teorii do přihrádky "kdo chce psa bít..." odpíračů helem, kterým je prostě helmička nepohodlná a nemůžou jim s helmičkou vlát lokny ve svěžím vánku.(hmotnost hlavy je něco kolem šesti osmi kilogramů, a třicetideková helmička zas tak moc nezmění)
Reaguj
Předem díky
Díky, to by mě fakt zajímalo.
Reaguj
Re: Krk?
Někde jsem četl celkem seriozní pojednání, že nevhodná helma v kombinaci s nešťastným pádem svou setrvačností může poškodit krční páteř. Zkusím najít.
  • Autor JH
  • Datum a čas 1.6.2004 14:49
Reaguj
Krk?
Co to je za blábol? Zranění krku? Ostatní je samozřejmě pravda.
Reaguj
Velký J.T. tam byl?
Není on instruktor ČHS? Pak bych měl dvě poznámky:Lezení pouze v prsáku?! Už jen slanění bez sedáku je vcelku nepohodlné.A ta helma taky nebude ujájá, HIKO horo vybavení asi nedělá. Na Píkovické shora snad nic nepadá, ta nač si omezovat výhled a hlavně sluch a navíc riskovat zranění krku?
  • Autor JH
  • Datum a čas 1.6.2004 13:02
Reaguj
Celkem 5 příspěvků v diskuzi


Střední Botič je zapadaný stromy aneb špatná rada je drahá

Střední Botič je zapadaný stromy aneb špatná rada je drahá

Dana: "Ahoj, ty máš Botič za rohem, nevíš, jak je to teď zapadané z Průhonic? Vypadá to, že to dnes bude ještě sjízdné." Kuba: "Z Průhonic to zapadané není vůbec, ale... celý článek

Hrdinkou slalomu v Troji je Fišerová

Polské Sudety objevují čeští turisté

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články

Hostivařská přehrada 2022

Hostivařská přehrada 2022

PADDLEBOARDING Otvírací doba hlavní pláže Hostivařské přehrady v Praze je každý den 9-20 hodin. Vstupné 129 Kč/den se platí na hlavní a nudistické pláži. Koupací molo naproti je zdarma a návštěvní doba není omezena.
Střední Botič je zapadaný stromy aneb špatná rada je drahá

Střední Botič je zapadaný stromy aneb špatná rada je drahá

Dana: "Ahoj, ty máš Botič za rohem, nevíš, jak je to teď zapadané z Průhonic? Vypadá to, že to dnes bude ještě sjízdné." Kuba: "Z Průhonic to zapadané není vůbec, ale
Hrdinkou slalomu v Troji je Fišerová

Hrdinkou slalomu v Troji je Fišerová

Skvělá podpora fanoušků, rodinná atmosféra. Závodníci se do Troje rádi vrací. Umělá slalomová dráha v hlavním městě České republiky je světový unikát a umí skloubit sportovní atmosféru s výhodami velkoměsta.
Polské Sudety objevují čeští turisté

Polské Sudety objevují čeští turisté

Hornaté podhůří Krkonoš a Jeseníků je pro Poláky oblíbeným cílem rodinných výletů, dovolených i dobrodružných výprav. Na rozdíl od Čechů se nestydí používat pro toto území historický název Sudety.
Dolní Vltava: pontonový most a balvanité výhony

Dolní Vltava: pontonový most a balvanité výhony

Vltava pod Vraňany mění koryto a navíc přes ní vede dočasný pontonový most. Vodáci proto musejí na velké řece se silným proudem dávat bedlivý pozor, kudy plují. 

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Smetanova Litomyšl Litomyšl 9.6.-5.7. Hudba 5.7.
Eurobike - veletrh Německo, Frankfurt 13.-17.7. Cyklistika 13.7.
Hradecký terénní triatlon Hradec Králové Plavání, běh, kolo 31.7.
Vltava - Čertovy proudy Lipno 20.-21.8. Vypouštění přehrady a závody 20.8.
OC Manie Roztoky u Křivoklátu 27.-28.8. Otevřené kanoe na divokou vodu 27.8.
Zahrada Čech - veletrh Litoměřice 9.-14.9. 9.9.
Úhlava - splutí Nýrsko 10.9.
Chrudimka - splutí Seč 10.9.
1000 Seen - vodácký maratón Německo, Labussee 16.-18.9. 16.9.
Kůň - veletrh Lysá nad Labem 16.-18.9. 16.9.

Diskuse

Potřebuješ půjčku? Petr Buzek, 28.6.2022 11:50, 1 příspěvek
Obnovené rybníky na koupání Šlojíř, 28.6.2022 11:15, 2 příspěvky
pp široký kámen Lukas B., 28.6.2022 10:33, 2 příspěvky
Botič Novinář, 27.6.2022 11:48, 1 příspěvek
ODS z Prahy 1, ne Piráti ... Kája, 23.6.2022 10:04, 6 příspěvků
ODS z Prahy 1, ne Piráti ... Pavka, 23.6.2022 0:23, 6 příspěvků
ODS z Prahy 1, ne Piráti ... Kája, 22.6.2022 19:11, 6 příspěvků
ODS z Prahy 1, ne Piráti ... Pavka, 22.6.2022 19:04, 6 příspěvků
ODS z Prahy 1, ne Piráti ... Lukáš, 22.6.2022 12:25, 6 příspěvků
Autoři vlasta, 21.6.2022 11:00, 10 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Svět se klame! Chybí mu p... milan šupa, 9.6.2022 18:49
Re: Střední Čechy turistické Horydoly , 7.6.2022 11:57
Re: Střední Čechy turistické Horydoly , 7.6.2022 11:54
Vesmír na dosah ruky Horydoly , 7.6.2022 11:51
Zveme vás na koloběžkový ... Horydoly , 7.6.2022 11:45
Elektrokoloběžky Horydoly Open, 24.5.2022 9:52
Adam Ondra v magazínu Sport Petr Šlajer, 20.5.2022 7:45
Táborisko pod Vysokou Horydoly , 19.5.2022 22:48