Horní Labe o Velikonocích

Horní Labe o Velikonocích
Labe, Vrchlabí, Luční ulice, jez.
Autor snímku Radek Nejedlo
SDÍLEJ:

Původní plán - vodácké Velikonoce na Šumavě - jsem vzhledem k suchu operativně změnil, a tak v sobotu ráno fičíme po silnici okolo Labe nad Vrchlabím. Chceme se před jízdou podívat na pořádnou dospělou vodu. Je ještě brzo, řečiště je samý kámen, ale za další zatáčkou už vidíme valící se masu vody.

Horní Labe o Velikonocích
Labe, pod jezem Klášterská Lhota.
Autor snímku Jirka Hodic

Díváme se na horní tok Labe pod Špindlem a máme trochu stísňující pocit. Vlna z vypouštěné přehrady se rychle blíží.

Okoukneme soutěsku. U Michláku jsou už první jezdci. Díky vstřícnosti pořadatelů mají šanci se před a mezi závody svézt i turisté. My si to dáme příště.

Labe, Vrchlabí, Luční ulice, jez.

Desítky vodáků na břehu

Mažeme dolů do Podhůří, rychle se převlékneme do neoprénů, připravíme loď a já svážím auto do Prosečného. Spěchám, protože mi co? Protože mi za chvíli jede vlak, vole! S přestupem v Kunčicích jsem nahoře za necelou čtvrthodinku, k vodě je to asi šest set metrů.

Nasedáme těsně pod vysokým jezem, jsou nás tu podobně postižených desítky.

Slunce pálí ostošest a jinde než tady divoká voda o Velikonocích neteče. V minulosti, v květnových termínech, ale přijíždělo vodáků o mnoho víc. Kdysi se tu jezdila vétejezetka, ale to už patří minulosti, škoda.

Labe pod Vrchlabím.

(Poznámka pro mladší: Vodácká turistická jízda zdatnosti VTJZ se časem změnila v Prijon Cup a dnes se jezdí jako Český pohár vodáků. Jedná se o kombinaci splutí delšího úseku řeky, slalomových vložek a těžších míst tak, aby charakter závodu odpovídal schopnostem a potřebám náročné vodní turistiky.)

První skály v korytě Labe

Průtok okolo 20 m3/s znamená na tomto úseku horního Labe nádhernou hladinu bez starostí z mělčin a ukrytých kamenů. Rychlý proud žene ve vlnách čistou a chladnou vodu.

Kousek po startu je v pravé třetině koryta šedobílá skalka. Průjezd zadarmo je vlevo přes mělčinu, zábavnější je namířit přímo na skalku, levým bokem těsně minout balvan a hned za ním loď stočit doleva. Mezi kamenem a skálou proplout mohutným zabalákem.

Za chvíli začíná krátké vzdutí nad vysokým jezem. Přistát se nechá snadno těsně nad ním na levém břehu. Mnozí vodáci jej bez problémů splouvají, my si ho raději přeneseme.

Labe, Pohůří, skalka s mohutným válcem.

Jez v Kunčicích a mosty v Branné

Nasedáme u nízké navigace. Máme za sebou asi 1,5 km. Rychlou dvojkovou vodou podplujeme mosty v Dolní Branné a po kilometru jsme v Kunčicích u dalšího jezu.

Přistáváme opět vlevo, vystupování je ale složitější, ve vysokém břehu jsou naštěstí kořeny, kterých se podržíme. Loď přeneseme po úzké lávce přes náhon na malou kamenitou pláž.

Pod jezem jsou kameny. Následuje nejhezčí část tohoto úseku Labe. Nad hladinu dosahuje několik skal, které vytvářejí trojkové peřeje s velkými vlnami a kohouty, místy i válce. Pokud bychom chtěli, daly by se většinou objet.

Labe, jez Kunčice.

Známý Velbloud u Klášterské Lhoty

Pěkné vracáky u obou břehů využíváme k tréninku. Náhon ale odvádí značnou část vody, která se vrací asi po půl kilometru. Zde také řeka poněkud ztrácí na obtížnosti. Přesto je i nadále zajímavá a pro otevřenky za větší vody bude na hranici sjízdnosti s častým vyléváním.

Po necelých čtyřech kilometrech přistáváme opět u levého břehu a přenášíme další vysoký jez zvaný Velbloud. Poznáme ho podle lávky nad jeho korunou, která je obsypaná diváky. I tento jez lze s trochou opatrnosti a při tom velmi efektně splout.

Po dalších dvou stech metrech metrech podjíždíme železniční a silniční most a vplouváme do Klášterské Lhoty. Na levém břehu ční červené skály, na pravém je vyzděná šikmá navigace z lomového kamene.

Labe, jez Klášterská Lhota.

Další jez je zabiják. Válec nikoho nepustí

Proplouváme několik válečků a za levou zatáčkou, kde zprava ústí náhon, vyjíždíme z vesnice. Řeka už je je široká 15 až 20 metrů, a tak několik padlých stromů pohodlně objedeme. Labe se už definitivně uklidňuje na WW I.

Po dvou kilometrech pod Klášterskou Lhotou nás čeká čtvrtý hez. Zde bezpodmínečně včas přistaňte na pravém břehu a jez přeneste! Válec dlouhý šest metrů by vám nedal šanci.

Následuje tři sta metrů klidného toku, podplujeme lávku, na levém břehu stojí jakýsi střežený objekt a po dalších třech stech metrech zleva ústí Malé Labe. Hned pod soutokem se klene most v Prosečné, pod kterým končíme.

Labe, jez Prosečné. Nesjízdný zabiják! Mohutný nebezpečný válec.

Dvakrát za den splutí v pohodě stihneme

Máme za sebou půl druhé hodiny pádlování na deseti kilometrech pěkné řeky s obtížností okolo WW II, jedním úsekem WW III a poslední dva kilometry jsou lehčí.

Vlaková zastávka Prosečná je nedaleko a Hostinné na dohled. Před druhou jízdou si vychutnáme u stánku na břehu klobásu a pivo, sobota je teprve v polovině a je nádherný den.

Při návratu autem domů nelitujeme kilometrové zajížďky k přehradě Les Království. Je to nehhezčí přehradní hráz nejen na Labi, ale v celém Česku.

Labe (Podhůří - Hostinné)

Vodácká obtížnost: WW 2-3
Délka úseku: 10 km
Charakter: koryto 10-20 m široké, místy kamenité s přírodními prahy, vhodné pro začínající nebo rekreační jezdce divokých vod
Riziko: samozáchrana je obtížná, pomoc kamarádů je vhodná zvláště při chytání materiálu
Znalosti: posádky musí být zkušené
Kilometráž: Raft.cz
Tábořiště: autokemp ve Vrchlabí
Doprava: po silnici Praha - Jičín - Vrchlabí nebo Turnov - Kořenov - Jilemnice - Vrchlabí

Doporučené vybavení

Plastový kajak, raft nebo zavřená či nafukovací kanoe, pádlo, plovací vesta, přilba, házečka, neoprenový komplet, funkční prádlo, kilometráž, malý lodní pytel na drobnosti, vodovzdorné hodinky, lékárnička, mobil, horký nápoj v termosce.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Noc na hřebenech Krkonoš: v boudě nebo přístřešku?

Noc na hřebenech Krkonoš: v boudě nebo přístřešku?

Erbovním znamením krkonošské turistiky jsou boudy. Tak se už od začátku německého osídlení ve středověku nazývají hospodářská stavení na hřebenech. Byly to vlastně jednoduché statky, které hospodařily v drsných podmínkách, kde... celý článek

Proč je vitamin C tak důležitý?

7 výhod proč začít podnikat v online kasinu

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články

15 tipů na zimní lezení u Skalnaté chaty v Tatrách

15 tipů na zimní lezení u Skalnaté chaty v Tatrách

Skalnatá chata ve Vysokých Tatrách se po dlouhých desetiletích otevřela pro normální horolezeckou veřejnost. Před tím fungovala jen ze známosti anebo vůbec. Při tom je to jedna z nejstarších turisticko-lyžařsko-horolezeckých chat
Firemní ubytování v České republice: ubytovny a pokoje

Firemní ubytování v České republice: ubytovny a pokoje

Mnoho lidí, kteří dojíždění za prací do jiného města nebo jezdí dokonce až do ciziny, často dumá nad tím, kde a jak si hledat levné varianty ubytování. Abychom těmto lidem pomohli,
Sněžka (1603 m), nejvyšší česká hora

Sněžka (1603 m), nejvyšší česká hora

Nejvyšší česká hora Sněžka (1603 m n.m.) převyšuje své okolí o dobrých dvě stě metrů a poskytuje dokonalý kruhový rozhled. Několikahodinová pěší túra za dalekými rozhledy se sem za jasných dní vyplatí.
Odhalení tajemství: Jak funguje sportovní sázení v kasinech?

Odhalení tajemství: Jak funguje sportovní sázení v kasinech?

Fascinuje vás myšlenka sportovního sázení v kasinech? Zajímá vás, co se děje v zákulisí? Pokud ano, pak jste na správném místě. V tomto článku vám poodhalíme tajemství, jak funguje sportovní sázení v kasinech.
7 způsobů, jak si v roce 2023 udělat pořádek ve financích

7 způsobů, jak si v roce 2023 udělat pořádek ve financích

Peníze jsou jen prostředkem k dosažení našich cílů a mnoho z nás si s nadcházejícím rokem stanovuje předsevzetí, mezi které mnohdy patří také lepší správa financí nebo šetření. Finanční povědomí je zásadní pro to,

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
FESPO - veletrh Švýcarsko, Curych 2.-5.2. 2.2.
Vacances - veletrh Belgie, Brusel 2.-5.2. 2.2.
Balttour - veletrh Lotyšsko, Riga 3.-5.2. 3.2.
Chřibské zimní táboření Chřiby 3.-5.2. 3.2.
Zimní táboření Lipnice nad Sázavou, hrad 3.-5.2. 3.2.
Batmassan - veletrh Švédsko, Göteborg 4.-12.2. Lodě 4.2.
Ledová jízda - psí spřežení Pec pod Sněžkou 4.-6.2. 4.2.
Orlický maraton Deštné 4.-5.2. Běžky 4.2.
Zimní plavání v Sázavě Sázava   4.2.
Drytooling - slovenský pohár Lieskovany   4.2.

Diskuse

Nohy v suchu Bretislav, 2.2.2023 18:52, 3 příspěvky
lavina Pišišvor, 2.2.2023 16:14, 2 příspěvky
Článek? Michal, 2.2.2023 13:19, 1 příspěvek
ceny za nocleh Petr, 2.2.2023 12:05, 1 příspěvek
lavina Skiák, 2.2.2023 1:57, 2 příspěvky
Skialp Honza, 31.1.2023 14:27, 16 příspěvků
Etický kodex Syndikátu no... Kuba Turek, 30.1.2023 23:51, 7 příspěvků
Text – Honza: Michael Beranek, 30.1.2023 20:38, 6 příspěvků
Svět se změnil Honza, 30.1.2023 19:46, 6 příspěvků
Etický kodex Syndikátu no... Honza, 30.1.2023 19:39, 7 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Projekty obnovy mokřadů z... Horydoly , 2.2.2023 17:10
Nový ročník Adapterra Awa... Horydoly , 2.2.2023 16:55
Anytimecar: 7 tipů na top... Horydoly , 2.2.2023 15:53
Běžecké závody 2023 Horydoly , 25.1.2023 20:46
Konvenční turismus je passé Horydoly Open, 20.1.2023 18:30
Pojišťovny varují před vý... Horydoly Open, 20.1.2023 18:23
Re: Pojištění Horydoly Open, 20.1.2023 18:21
Re: Pojištění Horydoly Open, 20.1.2023 18:19