Jez Řepčín na řece Moravě zase zabíjel

Jez Řepčín na řece Moravě zase zabíjel
Vodák se zachraňuje pod jezem.
Autor snímku Hana Suchá
SDÍLEJ:

ČERNÁ VDOVA Nebezpečná konstrukce jezu na řece Moravě zavinila smrt žáka a jeho učitelky na vodáckém výletě. O život vodáckého instruktora bojují lékaři v olomoucké nemocnici. Stejný jez na Mlýnském potoku zabil na jaře matku, která zachraňovala svého syna.

Jak na to

Booking.com

Žáci sedmé třídy základní školy v Novém Jičíně splouvali Mlýnský potok, což je v podstatě umělé vedlejší rameno řeky Moravy nad Olomoucí.

Pomoc byla marná

Pod jezem Řepčín skákali pod dohledem instruktora do napěněné vody. Patnáctiletý žák ovšem poodešel o pár metrů vedle a skočil do vodního válce. Že se topí, zpozorovala jeho šestačtyřicetiletá učitelka a vrhla se pro něj do vody. To samé udělal také instruktor.

Záchranáři žáka objevili pod hladinou až po třech hodinách a je tedy jasné, že zemřel. Učitelku našli, až když ji vyplavil proud zpod jezu, ale nebylo jí už pomoci. Utopila se.

Instruktora zachránili po půlhodinovém pobytu ve vodě až kilometr pod jezem. Leží ve velmi vážném stavu v nemocnici. Pokud to přežije, je téměř jisté, že mu zůstanou těžké následky.

Jako přes kopírák

Smrtelná nehoda se udála jako přes kopírák letos v březnu. Na jaře spadl do jezu malý chlapec a jeho třiatřicetiletá matka pro něj skočila. Chlapce se tehdy podařilo zachránit, ale matka zemřela.

Vloni v březnu i letos byla zvýšená hladina Moravy kvůli dešťům, ale nic dramatického to nebylo.

Jez je na smrtelné nehody předprogramovaný

Smrtelnou pastí je však konstrukce samotného jezu, která usměrňuje proud vody tak, že se pod ní vytváří vývařiště, ze kterého není úniku. Voda se s případným člověkem, který v ní plave, neustále vrací pod jez a plavce doslova umele k smrti.

Školní raftové zájezdy skrz Olomouc jsou velmi oblíbené a dosud se zdálo, že i bezpečné.

Jez v Řepčíně slouží pro výrobu energie v malé vodní elektrárně. Letos tedy vyvstala otázka, zda těch pár stovek tisíc korun tržby ročně zaplatí smrti, které jsou kvůli nebezpečné kontrukci jezu předprogramované a mohou se stát i při největší opatrnosti znovu. Dá se vůbec penězi měřit ztráta lidského života?

Záchrana na vodě má přísná pravidla. Kdo je poruší, umírá!

Zatímco základní příčinou tří smrtelných nehod na jezu v Řepčíně je konstrukce jezu s nebezpečným vývařištěm, chyby se staly i při pokusu o záchranu. Pravděpodobně to byly následující zkraty.

1. Všichni: Děti, učitelka ani instruktor nemělI u vody oblečené plovací vesty!

2. Chlapec: Děti pod dohledem instruktora skákaly z betonové zdi pod jezem do bezpečné vody. Utonulý žák zřejmě porušil jeho příkazy a popošel blíž k jezu. Proč tak učinil a podepsal si tak rozsudek smrti, můžeme jen spekulovat.

3. Učitelka: Zachraňující musí napřed zhodnotit situaci a poté ochránit ostatní účastníky nehody a především sám sebe. Učitelka ztratila hlavu a tuto nejzákladnější zásadu nerespektovala. V dobré vůli chtěla žáka zachránit, ale ocitla se ve stejné situaci jako on a ztratila život také. Neznáme detailní situaci v rozhodujících okamžicích, ale její roli by zřejmě nejvíce příslušela organizace záchranné akce.

4. Instruktor: Ani vodácký instruktor nerespektoval zásadu ochrany sebe sama. Také on si neuvědomil, že mrtvý už nikomu nepomůže. U něj se předpokládá, že je vyškolený na takové těžké okamžiky, zvládá záchranářské práce a má s sebou záchranné pomůcky. Těžko hodnotit, co se přesně v nekonečných minutách pod jezem dělo, ale modelové záchranné akce mají vypadat následovně: Buď chlapec pod jezem reaguje a instruktor mu háže házečku a vytahuje ho na ní z válce, nebo topící se už nereaguje a záchrana je složitější. Instruktor zapíná na svoji plovací vestu házečku, lano předává do rukou pověřených a bezpečně stojích žáků, aby ho jistili, a sám se snaží přiblížit k jezu zespodu. Pokud zachytí topícího se člověka, nebo se sám dostane do nesnází, žáci ho na laně vytáhnou. Učitelka vše pozoruje a organizuje.

Tragédie na jezu Řepčín

Jez Řepčín na řece Moravě zase zabíjel

Zbytečná smrt na jezu v Olomouci. Znalci radí, jak tomu zabránit

S vodáky se nikdo nebaví. Nebezpečné jezy se staví dál

Vodáci jsou rukojmí vodohospodářů

 

Horydoly.cz Černá vdova 2011 na HORYDOLY

Smrt ve Studeném potoce
Turista se zabil na Roháči
Pád z Grandess Jorasses
Ledolezec spadl v Malé Fatře
Českého snowboardistu zasypala lavina v Gruzii
Polská lyžařska zemřela v Lomnici
Maďarské horolezce vzala lavina z Lomnického štítu
Český horolezec zemřel na Aconcagua
Dívka na lyžích se zabila v lese
Snowboardista se zabil na Neklidu
Vodák se utopil na Bystřici
Bruslař se utopil pod Vyšehradem

Černá vdova 2010
Černá vdova 2009
Černá vdova 2008
Černá vdova 2007

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

nerozumím
Trošku nerozumím tomu, co má jez na videu společného s vodáctvím a jízdou na čemkoliv po vodě nad jezem. A pod stavidla a do výpustě turbíny se fakt neleze. Nebo ta voda na videu snad nevypadá nebezpečně?
  • Autor sm_is
  • Datum a čas 19.6.2011 11:52
Reaguj
Celkem 1 příspěvek v diskuzi


Cyklista narazil do stromu v lese u Mříče a přišel o život

Cyklista narazil do stromu v lese u Mříče a přišel o život

ČERNÁ VDOVA Cyklista se zabil na lesní cestě u obce Mříč v jižních Čechách. Neubrzdil příliš rychlou jízdu na mokrém podkladu a narazil do stromu.... celý článek

Dva horolezci spustili lavinu z Tupé a zahynuli pod ní

Mrtvola visela na stromě ve Velké Americe

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.



Nejčtenější články

Otužilec se utopil pod ledem v Kaolinovém jezírku

Otužilec se utopil pod ledem v Kaolinovém jezírku

ČERNÁ VDOVA Otužilec se pokoušel podplavat led na Kaolinovém jezírku mezi Maršovem a Lažánkami. Vlezl do studené vody jednou dírou vysekanou do ledu a hodlal vyplavat ve druhé díře. Bohužel se nevynořil.
Tři čeští skialpinisté zahynuli pod lavinou u Pusterwald

Tři čeští skialpinisté zahynuli pod lavinou u Pusterwald

ČERNÁ VDOVA Tři čeští skialpinisté zemřeli pod lavinou v rakouském údolí nad Pusterwald. Těsně pod vrcholem Schönfeldspitze (2202 m) zahynula jedna žena (35 let) a dva muži (46 a 50 let).
Chlapec se zabil na sjezdovce ve Feuerkogel

Chlapec se zabil na sjezdovce ve Feuerkogel

ČERNÁ VDOVA Český chlapec se zabil při sjezdovém lyžování v rakouském skiareálu Feuerkogel
Mrtvola visela na stromě ve Velké Americe

Mrtvola visela na stromě ve Velké Americe

ČERNÁ VDOVA V zatopeném lomu Velká Amerika byla nalezena mrtvola muže. Policistům to nahlásila žena, která se tam náhodou pohybovala.
Dvě dívky spadly do otužilecké díry v ledu na Vltavě v Českých Budějovicích

Dvě dívky spadly do otužilecké díry v ledu na Vltavě v Českých Budějovicích

ČERNÁ VDOVA Do díry vysekané v ledu pro otužilce spadly dvě dívky. Jedna z nic zemřela na podchlazení a druhá zůstává ve vážném stavu v nemocnici. Tragédie se odehrála v Českých Budějovicích na Vltavě nad

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Free - veletrh Německo, Mnichov 18.-22.2. 18.2.
Nautika - veletrh Chorvatsko, Záhřeb 18.-22.2. 18.2.
For Fishing - veletrh Praha, Letňany 19.-22.2. Rybářství a myslivost 19.2.
Hohe Jagd und Fischerei - veletrh Rakousko, Salzburg 19.-22.2. Lov a rybářství 19.2.
Utazás - veletrh Maďarsko, Budapešť 19.-22.2. 19.2.
Ferie - veletrh Dánsko, Kodaň 20.-22.2. Cestovní ruch 20.2.
Reise Camping - veletrh Německo, Essen 25.2.-1.3. 25.2.
IWA - veletrh Německo, Norimberk 26.2.-1.3. Lovecké potřeby 26.2.
Caravn, bike, travel Nitra 27.2.-1.3. Veletrh 27.2.
ITB - veletrh Německo, Berlín 3.-5.3. 3.3.

Diskuse

Домашний интернет и ТВ от... HenryRah, 15.2.2026 13:51, 120 příspěvků
Lavinové nebezpečenstvo Míra z Karpat, 15.2.2026 10:35, 19 příspěvků
Hezké nalákali jste mě vodák Marek, 14.2.2026 2:20, 3 příspěvky
Jizerská 50 - trasa zde Horydoly, 11.2.2026 9:00, 2 příspěvky
??? Honza, 11.2.2026 8:10, 2 příspěvky
??? Honza, 11.2.2026 8:05, 2 příspěvky
Inu Horydoly, 10.2.2026 11:19, 3 příspěvky
Inu Honza, 10.2.2026 11:16, 77 příspěvků
Inu Honza, 10.2.2026 11:07, 3 příspěvky
"fashion" plovačky Střelec, 9.2.2026 9:12, 3 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Re: Mirabaud - požadavky ... uxeuen@mailto.plus, 13.2.2026 20:42
Mirabaud - požadavky pro ... uxeuen@mailto.plus, 13.2.2026 20:41
Jaké víno otevřít na Vale... Horydoly , 12.2.2026 12:03
Kam se ve středních Čechá... Horydoly , 12.2.2026 12:00
Jak si užít Valentýn, i k... Horydoly , 12.2.2026 11:52
Valentýn v jižních Čechách Horydoly , 12.2.2026 11:50
Největší farmářský trh v ... Horydoly , 11.2.2026 14:19
Dokonalá valentýnská komb... Horydoly , 11.2.2026 14:15