Letecký den na Radbuze

Letecký den na Radbuze
Létání v kajaku na Radbuze.
Autor snímku Mates
SDÍLEJ:

"Jóó pane, ve Vránově ještě stojí budka u tratě, ale už pěkných pár let tam vlaky nestaví," usmívá se na mě průvodčí v kodrcavém motoráčku. Mašinfíra se nade mnou slituje, přibrzdí na mezi a já mohu v moirovém triku a spodkách vyrazit přes pole ke kajakům na břehu Radbuzy.

Jak na to

Radbuza z Vránova do Hradce u Stoda

Doba splutí: 5-7 hodin

Vodácká obtížnost: ZW

Charakter: klidná říčka v lučinatém údolí, časté jezy se středně obtížným přenášením

Riziko: jezy vytvářejí za velké vody nebezpečné vývary

Znalosti: kormidelník má ovládat základní záběry, háček může být bez větších zkušeností

Sjízdnost: na vodočtu ve Staňkově 30 cm, ke skočení jezů je potřeba nejméně 40 cm

Průvodce: Vodácký průvodce Česko a Na lodi křížem krážem po Čechách a Moravě

Tábořiště: jediné tábořiště je v Plzni - Liticích, ale po dohodě s majiteli pozemků se dá spát skoro všude a na loukách dál od vesnic není problém potichu postavit stan, rozdělat ohníček, přespat a druhý den vyrazit dál

Půjčovny: H2O Plzeň a Plaw Plzeň

Doprava: podél řeky vede silnice a železnice

Doporučené vybavení

otevřená kanoe (turistické splutí), kajak (skákání jezů)

pádlo

plovací vesta

přilba (hodí se na jezech)

nepromavé oblečení

boty do vody

funkční prádlo

střední lodní pytel na drobnosti

mapa, kilometráž

vodovzdorné hodinky

lékárnička

mobil

jídlo a pití na cestu

házečka

Lodě i s posádkami jsem vyložil u mostu ve Vránově, auto odvezl o sedmnáct kilometrů níž do Hradce u Stoda a vrátil se vlakem.

Lepší by bylo nechat lodě ve Staňkově a pádlovat až do Stoda. Doprava vlakem by byla jednodušší. V obou městečkách jsem ovšem nějakou dobu žil a pracoval, a tak se bojím o osud volně zaparkovaného auta.

Jez-volej-jez-volej...

Na vodočtu ve Staňkově je hladina na čtyřiceti centimetrech, což slibuje možnost jet na krátkých zavřených lodích všechny jezy.

K prvnímu jezu Bílý mlýn není daleko. Zjevuje se po kilometru a půl. Vystupuji, prohlížím šikmý jez a rodinné výpravě velím ke sjezdu. Pod šikmou deskou se netvoří žádný válec, a tak nemusím ani jistit s házečkou v ruce.

Po dalším půl kilometru začíná jít do tuhého. Parabolický dvoumetrový jez Mlýnek nevěstí nic příjemného. Zase ukazuji, aby rodinka vyrazila. Všichni se zabořili špičkami kajaků do zpěněné vody pod jezem a každý po svém balancoval. Tady bylo potřeba házečku připravit.

Jediný Staňkov nám nedal

Jediný jez, který na Radbuze nesjedeme, čeká ve Staňkově. Pod jeho tělesem jsou naházené ohromné balvany, které nezalije ani velká voda, natož pak čůrek, který nám v řečišti nechávají provozovatelé vodní elektrárny na pravém břehu. Jez tedy opatrně sešoupneme.

Pod Holýšovem čekají smrtelné voleje. To ale nevíme, a tak čekáme za každou zatáčkou hladké vody jez, anebo aspoň trochu tekoucí vody. Po třech kilometrech přichází jez Ohučov. Ze šikmé desky padá voda kolmým stupněm do válečku. Je to opravdu jen malý váleček, proto jez po prohlídce bez rozpaků skočíme.

Katapult v Holýšově

Další tři kilometry galejí na stojaté vodě nás přivádějí k třímetrovému jezu v Holýšově. Pečlivě ho prohlížím zeshora i zezdola, jdu dokonce do vody k vývaru a pádlem sonduji, kde jsou kameny a kde volná voda.

Holýšovský jez pro nás připravil vzdrušující zážitek. Domlouváme pořadí, potom se postavím s házečkou pod korunou jezu a mávám na prvního jezdce. Na šikmé desce nabere rychlost, jez ho vyhodí do výšky jako na skokanském můstku a on po krátkém letu měkce dopadne do napěněné vody.

Když projedou všichni tři, musím do kajaku vlézt i já. Nahoře mě přepadne nervozita, musím ji zhluboka rozdýchat. Když to sjela manželka i dvě děti, musím do toho jít také. Oni ale měli výhodu, že jez neprohlíželi a mohli se spolehnout jenom na moje pokyny. Nakonec si i já užívám letu v kajaku.

Pičman schoval šutry

Radbuza se pod jezem trošku rozeběhne, na přírodu na březích se dá dívat, pole a louky se změnily na lesy. Pádlování k Hamerskému mlýnu zvanému podle majitele Pičman, se tedy dá přežít.

Zase je to šikmá deska a pod ní skok. Na koruně jezu vykukují z vody v pravidelných rozestupech traverzy. Jedu v druhém jezovém poli od leva. Skáču a dopadám na placatý kámen schovaný ve vařící se vodě. Ukazuji tedy o jedno pole vedle a tam už je vše v pořádku a vody je pod jezem dost.

Pět kilometrů na zbláznění

Následuje pětikilometrové pádlování po široké řece bez jediného náznaku vlnky nebo proudu. To je snad za trest! Navíc se stmívá. Dojíždíme k podivnému několikrát zalomenému jezu na začátku Hradce u Stoda. Najdeme si stružku, kudy teče nejvíc vody, a v ní se sklouzneme do velké laguny. Jak tom tady vypadá za velké vody, to nechceme ani domýšlet. Hradecký jez musí být nevyzpytatelný.

Sedmnáct kilometrů po vodě nám trvalo více než šest hodin. Za parádní sjetí šesti jezů jsme museli zaplatit úmornou prací na vodě. Na vině byly samozřejmě krátké a pomalé kajaky.

Kdybychom jeli na delších kanoích, museli bychom všechny jezy přenášet a užili bychom si výletu po klidné vodě.


Zobrazit místo World of rivers. Světové, české a slovenské řeky. na větší mapě

Horydoly.cz Radbuza na HORYDOLY

Turistika od pramene Radbuzy do Bělé

Splutí středního a dolního toku z Horšovského Týna do Plzně

Splutí středního toku z Vránova do Hradce u Stodu

Splutí dolního toku Radbuzy ze Stodu do Dobřan

Čtyři lehké řeky na jaro - Střela, Radbuza, Mohelka, Dyje

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Německo AKTUÁLNĚ 2026

Německo AKTUÁLNĚ 2026

Německo je zemí řek, jezer, hor, moře, památek, tragické historie, velké vědy a techniky. Najdete v něm vše, na co si vzpomenete. Čtěte horké novinky od našich severních, západních i jižních sousedů.... celý článek

Řeky AKTUÁLNĚ 2026

Fakta v kostce - vybavení pro domácí posilování

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.



Nejčtenější články

Kultovní feráta Pisciadu

Kultovní feráta Pisciadu

VIA FERRATA GUIDE Feráta Pisciadu neboli Brigata Tridentina je kultovní trasou. Zvláště němečtí ferátisté ji považují málem za domovské vertikální hřiště. Je poměrně náročná, vede přehlednou skalní stěnou, zároveň poskytuje
Chyby na Grossglockneru = zabití z hrubé nedbalosti = 5 měsíců v podmínce

Chyby na Grossglockneru = zabití z hrubé nedbalosti = 5 měsíců v podmínce

Horolezec Thomas Plamberger nechal zemřít přítelkyni Kerstin Gurtner na hřebeni Stüdlgrat na Grossglockner (3798 m) 18. - 19. ledna 2025. Soud v Innsbrucku ho odsoudil za zabití z hrubé nedbalosti. Rozsudek zní na 5 měsíců odnětí svobody s podmínkou.
Česká kvalita freestyle koloběžek SKITT za férovou cenu

Česká kvalita freestyle koloběžek SKITT za férovou cenu

OUTDOOROVÉ VYBAVENÍ Když si prohlížíte freestyle koloběžku SKITT Venom s plnými hliníkovými koly, možná vás napadne otázka: Jak je možné, že koloběžka s prémiovými komponenty a českým zázemím stojí méně než srovnatelné modely
Jak technologie mění plánování outdoorových výprav

Jak technologie mění plánování outdoorových výprav

Plánování outdoorových výprav prošlo v posledních letech výraznou proměnou. Zatímco dříve se turisté spoléhali především na papírové mapy, tištěné průvodce a osobní zkušenosti, dnes využívají širokou škálu digitálních nástrojů.
Tipy, jak přežít zimu bez rýmy a kašle: Nastavte rodině zdravou rutinu

Tipy, jak přežít zimu bez rýmy a kašle: Nastavte rodině zdravou rutinu

Sychravé počasí, brzká tma a všudypřítomné bacily ve školkách, školách i kancelářích. Zima dokáže dát imunitnímu systému celé rodiny pořádně zabrat. Nekonečný kolotoč rýmy a kašle se ale nemusí stát vaším každoročním údělem.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Cape Epic - etapový cyklomaraton Jihoafrická republika 15.-22.3. 15.3.
Oregon - diashow Mladá Boleslav, Škoda muzeum Přednáší Martin Loew 18.3. 19:00
Národná asociácia horských záchranárov - snem Ružomberok, Kultúrny dom Andreja Hlinku 18.3. 15:00
Jeskyně Trucovna a Medvědí - diashow Vrchlabí, Krtek Přednáší Radko Tásler 19.3. 18:00
Bokami Západných Tatier Bobrovecká Vápenica 19.-21.3. Skialpinismus 19.3.
Dovolená - veletrh Ostrava, Černá louka 20.-21.2. 20.3.
For Boat - veletrh Praha, Letňany 20.-22.3. Vodní sporty 20.3.
Den vody - exkurze Brno, Žlutý kopec 21.-22.3. 21.3.
Memoriál Bedřicha Šupčíka Příbram, sokolovna Olympijský šplh 21.3. 11:30
Vynášení Morany Mělník 22.3. 15:00

Diskuse

Inu omyl Horydoly, 16.3.2026 19:23, 4 příspěvky
Inu Honza, 16.3.2026 18:56, 4 příspěvky
Peníze na důchody? KK, 16.3.2026 18:42, 4 příspěvky
Peníze na důchody? KK, 16.3.2026 18:40, 4 příspěvky
Měl bych dotaz. Kdy svaz ... Honza, 12.3.2026 13:26, 8 příspěvků
Pohrobci Klausovi Kladivo, 12.3.2026 10:05, 1 příspěvek
Hmm Honza, 11.3.2026 9:55, 1 příspěvek
Dobrý odkaz Kuba Turek, 10.3.2026 17:51, 10 příspěvků
Už velice dlouhou dobu če... Honza, 10.3.2026 17:48, 10 příspěvků
Měl bych dotaz. Kdy svaz ... Paulse, 10.3.2026 12:42, 8 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Leoš Šimánek zemřel Horydoly , 11.3.2026 0:40
Pražský veletržní areál v... Horydoly , 28.2.2026 17:46
Znovínský košt v Louckém ... Horydoly , 28.2.2026 17:44
Re: Textilky Slezan ve Fr... Horydoly , 17.2.2026 11:37
Re: Textilky Slezan ve Fr... Kuba Turek, 16.2.2026 22:26
Textilky Slezan ve Frýdku... Horydoly , 16.2.2026 22:25
Vloni prošlo českými leti... Horydoly , 16.2.2026 12:05
Re: Mirabaud - požadavky ... uxeuen@mailto.plus, 13.2.2026 20:42