Mladá sjezdařská elita na Moravici

Mladá sjezdařská elita na Moravici
Moravice, mistrovství světa juniorů ve sjezdu 2011.
Autor snímku František Géla
SDÍLEJ:

Dvě stovky mladých kanoistů z patnácti zemí světa bojovaly v Opavě na řece Moravici o tituly světových šampiónů na juniorském Mistrovství světa ve sjezdu na divoké vodě. Přinášíme podrobné zpravodajství z nejvýznamnějšího vodáckého závodu, který se kdy konal na území Moravy.

Mladá sjezdařská elita na Moravici
Moravice, mistrovství světa juniorů ve sjezdu 2011. Závod hlídek.
Autor snímku František Géla

Sjezdové závody se konají na vodě vypouštěné z přehrady Kružberk v Hradci nad Moravicí do řeky Moravice. Centrum závodu je níž po proudu v Opavě.

KLASICKÝ (DLOUHÝ) SJEZD 

Závod v dlouhém sjezdu probíhá na řece Moravici. Místo startu je v Hradci nad Moravicí. Startovní linie je umístěna asi 50 metrů proti proudu od mostu přes řeku. Délka dlouhého závodu je cca 4,1 km. Řeka je po celou délku závodu asi 10-20 metrů široká. Závod se jede za průtoku 15 m3/s. Po startu před mostem začíná série malých jízků o výšce asi 0,5 metru. Na prvních asi 800 metrech je těchto jízků šest. Po 800 metrech závodníci musí sjet jez o výšce cca 1,5 m. K tomu slouží speciální konstrukce. Pak následuje klidnější pasáž vedoucí obcí Branka. Po dalším kilometru řeka vjede do přírodních meandrů, které končí peřejí při soutoku s říčkou Voznicí. Pak následuje finiš do cíle po vzdutí jezu, který je až za cílovou linií. Celková obtížnost tratě je WW I-III. Po celou dobu závodní tratě je řeka lemována cyklostezkou.

SPRINT 

Závod ve sprintu probíhá také na řece Moravici. Místo startu je jako u klasického sjezdu. Délka sprintového závodu je cca 400 metrů. Řeka je po celou délku závodu asi 10 metrů široká. Závod se jede za průtoku 15 m3/s. Po startu před mostem začíná série malých jízků o výšce asi 0,5 metru. Na trati sprintu je těchto jízků pět.

Horydoly.czO ŘECE: Dolní Moravice pro začátečníky, horní pro znalce

Zobrazit místo World of rivers. Světové řeky. na větší mapě

31. července

Nejlepší Češi a zlatí Franccouzi

O víkendu se završilo Mistrovství světa juniorů ve sjezdu na divoké vodě. V Hradci nad Moravicí se v individuálních závodech české lodě prosadily osmkrát na stupně vítězů. V klasickém sjezdu skončil druhý loňský mistr Evropy na singlu Vladimír Slanina, přičemž na zlato našemu borci scházela v cíli pouhá vteřina.

"Jako mistr Evropy jsem si věřil na zlato, ale bohužel to nevyšlo. Se stříbrem jsem ale hodně spokojený," komentoval v cíli svůj výkon Slanina. Mistrem světa se stal Francouz Antoine Demateis.

Rovněž druhá byla na Moravici kajakářka Klára Paďourová. O stříbro se naše jednička podělila s Francouzskou Manon Hostensovou, s níž zajela na pětikilometrové trati shodný čas. Po dojezdu vítězky a obhájkyně Melanie Mathysová nechala Paďourová průchod své obrovské radosti. "Jela jsem si svým tempem, ani jsem si nenechala hlásit mezičasy na soupeřky, ale už při dojezdu jsem věděla, že to bude dobré. Stříbro je skvělé," široce se usmívala Paďourová. Spokojená byla i obhájkyně titulu Mathysová: "Obhajoba byla hrozně náročná. Před dvěma lety ode mě nikdo nic nečekal a byla jsem v klidu. Jít do závodu jako favoritka je něco úplně jiného."

Cenného kovu jsme se dočkali i v nejobsazenější kategorii kajakářů. Po zdravotních problémech v průběhu roku se k bronzu odrazil Jonatán Šrámek, který v závodě nechal všechno. "V cíli jsem už neměl síly. Celou trať mě povzbuzovali a už jsem vůbec nemohl." Mistrem světa se stal Ital Pierpaolo Bonato, který na našeho Šrámka najel jedenáct vteřin. Poslední bronz se pro nás v sobotu zrodil v nové kategorii singlkanoistek. Opavská Denisa Foltysová porazila o 0,24 svou oddílovou kolegyni Márii Mrázkovou a získala historickou medaili, které si hodně váží. "Jsem strašně spokojená, chtěla jsem získat medaili a hned v prvním závodě se mi to povedlo." První mistryní světa se stala Francouzka Marjolaine Hecquetová.

Pouze v deblkánoi se Češi na stupně vítězů neprotlačili. Posádka Dan Suchánek – Jan Jílek skončila o necelou vteřinu za medailí na čtvrtém místě. Mistry světa se stali Francouzi Ruiz – Pazat. Nedělní individuální závod ve sprintu, tedy poslední závod šampionátu, se Čechům skutečně vydařil. Ziskem pěti medailí se završila sbírka domácí výpravy na patnácti cenných kovech.

V singlkánoi juniorek si pro stříbro dojela Eliška Čapáková. "Já tomu furt nevěřím. Prostě ne. Ve druhé jízdě jsem se málem převrátila a myslela si, že je všechno v trapu," popsala své pocity těsně po dojezdu Čapáková.

Druhé stříbro z Moravice získal singlíř Slanina, který znovu nestačil jen na Francouze Demateise. Náš nejlepší singlíř v cíli svou spokojenost shrnul do krátkého prohlášení: "Jsem nejšťastnější člověk v republice."

Druhou medaili ve dvou dnech vybojovala kajakářka Paďourová. Ve dvoukolovém sprintu dojela třetí. Mistryní světa je výborná slovinská slalomářka Anja Novaková. Rovněž v kajaku juniorů kralovali specialisté slalomáři, kteří si rozebrali všechny tři medaile.

Obrovská radost propukla v táboře našich východních sousedů poté, co se mistrem světa stal Slovák Andrej Málek. "edá se to popsat co cítím. Stát se mistrem světa je něco výjimečného. Před dvěma týdny jsem získal medaili i na juniorském mistrovství Evropy ve slalomu a teď tohle, to je prostě neuvěřitelné,"těžko hledal slova Málek. Náš Jonatán Šrámek skončil tentokrát pátý.

Poslední dva bronzy do české sbírky přidali deblíři Daniel Suchánek s Janem Jílkem a singlířka Denisa Foltysová, která obhájila sobotní úspěch i na krátké trati. "Konečně to vyšlo, moc jsme chtěli medaili a povedlo se to. Je to naše poslední mistrovství, takže je to krásné loučení," radoval se zadák české deblkánoe Jan Jílek.

Celkově naše výprava na domácí vodě posbírala patnáct cenných kovů. K naprosté spokojenosti snad chyběla jen zlatá tečka v podobě světového titulu, který našim závodníkům unikl. V bodovém hodnocení však Češi vyhráli hodnocení států v klasickém sjezdu i sprintu.

28. července

Další dvě české medaile ve sprintu hlídek

Na Mistrovství světa juniorů ve sjezdu na divoké vodě dnes přidali Češi do medailové sbírky dva bronzy. V závodě družstev ve sprintu se prosadili singl i deblkanoisté. Sprint se ve sjezdu jezdí na součet dvou jízd a čeští singlíři, kajakáři i kajakářky byli shodně po prvním kole pátí. V druhé jízdě se všechny české týmy zlepšily, na medaili však dosáhli pouze singlkanoisté.

Trio Vladimír Slanina, Šimon Jelínek, Štěpán Zapletal vybojovalo bronz a to i s eskymáckým obratem. "V posledním skoku nad cílem jsem kontroloval, jestli Štěpán jede za mnou, trochu jsme se srazili a prostě jsem tam padnul. Naštěstí to bylo už za cílem, takže to cinklo," popsal dramatický dojezd eskymující Vladimír Slanina. Mistry světa se stali Francouzi Demateis, Roos, Ruiz. Stříbrní jsou Němci.

Druhý bronz z Moravice vytěžili deblíři. Šestice Daniel Suchánek – Jan Jílek, Šimon Jelínek – Ondřej Smolka, Jakub Franek – Václav Kristek už po prvním kole byla třetí a medaili udržela i po druhé jízdě. Pro Šimona Jelínka to byla ve čtvrtém startu na mistrovství už čtvrtá medailová radost. V cíli oceňovali deblkanoisté hlavně mladou posádku Franek – Kristek. "Mladí borci jeli výborně. Udrželi se na vlně a to není vůbec jednoduché. Byl to boj a jsme šťastní z bronzu," pochvaloval si výkon Daniel Suchánek. Stejně jako v singlu i v deblu vyhrál tým Francie. Stříbrná medaile míří do Německa.

O poznání méně spokojení byli v cíli kajakáři. Zlepšení o víc než vteřinu v druhé jízdě naši trojici Matyáš Zieris, Jonatán Šrámek a Ondřej Smolka sice posunulo vzhůru, ale na medaili to nestačilo. Kajakáři obsadili nepopulární čtvrtou příčku. Na třetí Italy chyběla Čechům sekunda. Naopak o 0,04 s uhájili bramborovou pozici před Francouzi, kteří ve druhém kole chybovali a propadli se na páté místo z druhé příčky. Jasné vítězství v kajaku zaznamenali Slovinci Brus, Oven, Debeljak, kteří byli s přehledem nejrychlejší v obou jízdách.

Kajakářky Klára Paďourová, Tereza Brožová a Pavlína Zástěrová nezopakovaly výkon z dlouhé tratě a skončily páté. Skvělý den francouzské kanoistiky završily kajakářky, které po včerejším čtvrtém místě dnes vyhrály. K titulu je vynesl nejrychlejší čas dne, který je v druhém kole posunul před vedoucí Němky.

Zítra je na šampionátu den volna. O víkendu přijdou na řadu individuální soutěže.

27. července

První den bereme čtyři medaile na klasické trati

Dnes odpoledne začal na řece Moravici program šampionátu závodem tříčlenných hlídek na dlouhé trati a Češi hned na úvod získali čtyři cenné kovy.

V kategorii kajakářek si pro stříbro dojela trojice Klára Paďourová, Tereza Brožová a Pavlína Zástěrová, která je také skvělou slalomářkou a před jedenácti dny získala stříbro na slalomovém Mistrovství Evropy v Bosně. "Je to můj první sjezdový úspěch, tak si toho hodně vážím," usmívala se po dojezdu Zástěrová. V cíli zářila i domácí opavská kajakářka Tereza Brožová, která na domácí trati cítila velkou podporu ze břehu: "Bylo to skvělé. Povzbuzovali nás lidi celou cestu. Dokonce i můj třídní učitel! Za tu podporu bych všem chtěla poděkovat." Češky uhájily stříbro před třetími Němkami o necelou vteřinu, ačkoliv v půlce tratě ještě ztrácely a byly průběžně až čtvrté. Mistryněmi světa se stala děvčata z Itálie - Constanza Bonaccorsiová, Giulia Orvietová a Cristina Favarettová, která na pětikilometrové trati zvítězila v čase 18:09,66 a porazila druhé Češky o deset vteřin.

V nejobsazenější kategorii kajakářů získala česká trojice Jonatán Šrámek, Matyáš Zieris a Tomáš Stefan bronz. V konkurenci patnácti týmů naši nestačili jen na mistry světa z Německa a druhé Francouze. "Závod byl neuvěřitelný. Všichni, kdo se v Česku točí kolem kajaku s námi jeli celou dobu po břehu na kole a doslova nás hnali do cíle. Nikdy jsem něco takového nezažil a byl to úžasný zážitek," popsal bouřlivou atmosféru kolem řeky Moravice Matyáš Zieris. "Od startu jsme měli co dvě minuty mezičas. Bylo to pro nás těžké, protože jsme věděli, že na Němce nemáme, ale mohli jsme si tak hlídat dotírající Italy. S bronzem jsme spokojení," dodal Šrámek.

Zbylé dvě medaile na Moravici získali kanoisté. Druzí dojeli deblíři Daniel Suchánek – Jan Jílek, Šimon Jelínek – Ondřej Smolka a Karel Habich - Matěje Vala. Češi na trati bojovali hlavně s týmem Německa, který porazili o devět vteřin. Na titul Francouzů však našim kanoistům chybělo více než 46 vteřin.

Čtvrtou medaili do české sbírky přidali singlíři Vladimír Slanina, Šimon Jelínek a Štěpán Zapletal. Pro Šimona Jelínka to znamenalo po stříbru z deblkánoe dnes už druhý cenný kov. Vladimír Slanina byl členem bronzové hlídky také před dvěma lety na posledním Mistrovství světa juniorů ve švýcarském Buochs. "Bylo to trochu jiné než minule. Ve Švýcarsku jsem byl nejslabší z naší trojice, naopak tady jsem měl za úkol z pozice nejrychlejšího pomoct Štěpánovi a jsem rád, že to vyšlo na medaili," srovnal dvě mistrovské medaile Vladimír Slanina. Mistry světa v kategorii singlkanoistů se stali Francouzi Demateis, Roos a Ruiz. Titul uhájili o tři sekundy před Němci.

Poslední kategorií na startu byla singlkánoe žen. V této nové disciplíně měly nastoupit pouze dvě hlídky a tak soutěž nebyla oficiální součástí mistrovství. Nakonec však odstartovala jen naše děvčata ve složení Denisa Foltysová, Eliška Čapáková a Mária Mrázková. Singlířky zvládly dlouhý sjezd v čase 22:20.36.

Zítra Mistrovství světa juniorů pokračuje závodem družstev ve sprintu. Start závodu je stanoven na 15:00 h.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Jak na hubnutí zdravě a udržitelně

Jak na hubnutí zdravě a udržitelně

Drastické hubnutí může způsobit zdravotní problémy a není dlouhodobě udržitelné. Existují ale způsoby, jak zhubnout zdravě a trvale.... celý článek

Cyklonovinky 2021

Krkonoše AKTUÁLNĚ 2021

registrovat

Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.Nejčtenější články

Menej známe pohoria v okolí Svidníka: Stavok, Rohuľa, Čierna hora, Roztoky

Menej známe pohoria v okolí Svidníka: Stavok, Rohuľa, Čierna hora, Roztoky

Obyvatelia severovýchodu Slovenska znovuobjavujú krásu hôr a lesov v okolí Svidníka. Táto lokalita poskytuje dostatok nádherných prírodných scenérií, kopcov a lesov vhodných na aktívne trávenie voľného času. Na rozdiel od iných lokalít vyniká
Ochrana životního prostředí dosáhla na závodní dráhy

Ochrana životního prostředí dosáhla na závodní dráhy

Pro nadšence ekologického sportu jsou k dispozici motocyklové závody seriálu MotoE, které splňují požadavky na ochranu životního prostředí.
Pohoria v okolí Bardejova: Busov, Stebnícka Magura, Kráľova studňa, Cigeľka

Pohoria v okolí Bardejova: Busov, Stebnícka Magura, Kráľova studňa, Cigeľka

Objavte Busov, Stebnícku Maguru, Kráľovú studňu, Cigeľku. Nielen notoricky známe Vysoké a Nízke Tatry, či Veľká a Malá Fatra, ale aj menšie pohoria na severovýchode Slovenska sa pýšia zachovanou prírodou, chránenými živočíchmi
7 způsobů, jak zvýšit svůj příjem online

7 způsobů, jak zvýšit svůj příjem online

Stále více lidí hledá způsoby, jak vydělat peníze online. Někteří si vytvářejí vedlejší cesty, aby vydělali trochu peněz navíc, zatímco jiní vytvářejí internetové podniky, které se stávají jejich prací na
Cesta hrdinov SNP / Cesta hrdinů SNP

Cesta hrdinov SNP / Cesta hrdinů SNP

Slovensko bylo během 2. světové války fašistickým státem a jedním z nejvěrnějších spojenců nacistického Německa. Když se karta obrátila a roku 1944 Němci ustupovali na všech frontách, československý prezident Edvard Beneš podnítil Slovenské

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Giro d´Italia Itálie 8.-30.5. Silniční cyklistika 8.5.
Free Time - veletrh Polsko, Gdaňsk ZRUŠENO! 10.-11.5. 10.5.
Soptící Island - diashow online Přednáší Petr Juračka 10.5. 20:00
Calzedonia - otevření prodejny Ostrava, Outlet Arena Moravia 10.5.
BTL - veletrh Portugalsko, Lisabon 12.-16.5. 12.5.
24 hodin na koloběžce Praha, Divoká Šárka 14.-15.5. 14.5. 17:00
Pochod Praha - Prčice  Prčice   15.5.
Trail Running Cup Praha, Petřín 16.5.
Šutr - běh Praha, Divoká Šárka 22.5.
Horolezecká brigáda Adršpach, parkoviště Info: martin.mrazek@centrum.cz 22.5. 09:00

Diskuse

jak posílit imunitu Horydoly , 6.5.2021 18:25, 31 příspěvků
jak posílit imunitu Martina Skalská, 6.5.2021 14:21, 31 příspěvků
Dálniční známky Marek, 5.5.2021 16:38, 9 příspěvků
po vlastním L, 5.5.2021 11:04, 2 příspěvky
Alternativní strava Jitka S., 5.5.2021 9:21, 18 příspěvků
Porsečnice Láďa, 4.5.2021 10:48, 5 příspěvků
To je for? Pivoň, 1.5.2021 20:22, 5 příspěvků
No a hned je jasno. Horydoly , 30.4.2021 19:25, 2 příspěvky
No a hned je jasno. Borek, 30.4.2021 14:24, 2 příspěvky
Nový zákon- Nutný 1,5m od... Horydoly , 20.4.2021 21:28, 5 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Re: Fotopasti v Brdech Horydoly , 9.5.2021 12:06
Re: Fotopasti v Brdech Horydoly , 8.5.2021 13:27
Fotopasti v Brdech Horydoly , 8.5.2021 13:26
Charitativní běh Sportovn... Horydoly Open, 8.5.2021 1:27
Cestovní pojištění Covid ... Horydoly , 5.5.2021 18:22
Střední Čechy: Muzea, gal... Horydoly , 3.5.2021 0:21
Běžecké závody 2021 Horydoly , 24.4.2021 23:38
Co Čech, to cyklista Horydoly , 15.4.2021 20:15