Na jakých řekách se plánují vodní elektrárny?

Na jakých řekách se plánují vodní elektrárny?
Řeka Úpa. Jez v centru Úpice.
Autor snímku AVTS
SDÍLEJ:

V současné době je v plánu 5 nových malých vodních elektráren na řekách, které se intenzivně využívají k vodní turistice. Asociave vodní turistiky a sportu  je ve všech řízení účastníkem a snaží se v této věci prosazovat vodácké zájmy.

K vyjádření zainteresovaných organizací je v některých případech předána méně konfliktní projektová dokumentace, než je pak předložena ke schválení na úřad. Jenže stanoviska jsou k původní verzi a ne k té schvalované. Stavitel tak má v ruce papír s kladným stanoviskem jenže k jiné dokumentaci, a je problém docílit změny, obzvláště když si toho vůbec nikdo nevšimne. Někdy je těch verzí i několik.

Dále se v projektové dokumentaci často objevují méně konfliktní názvy, které ale neodpovídají realitě a správnému názvosloví. Např. se jedná o záměnu pojmu vzdouvací objekt (jez se vzdutím) za stabilizační práh, který v podstatě vodu nenadržuje.

Pokud pak čtete dokumentaci, zdá se vám, že v podstatě příčná překážka nebude mít žádný vliv na řeku a bude představovat jen jakýsi balvanitý skluz s minimem vzdutí. Realita je však odlišná.

Že ve výkresech není ohraničeno celé staveniště, kam je nutné zahrnout i prohrábky, je běžné. To obvykle znamená drastické bagrování koryta pod jezem, aby se zvýšil spád. V dokumentaci nejsou prohrábky často ani dostatečně popsány. Jako by vůbec neexistovaly.

Rožnovská Bečva.

Ohře MVE Dubina

O této stavbě a vývoji ohledně povolení ke stavbě podrobně informujeme. V současné době má investor čas do konce listopadu, aby si zajistil potřebná stanoviska zrušená v rámci odvolacího řízení a vypořádal se s připomínkami opět vzešlými z odvolacího řízení. Stavět zatím ale nemůže, kladné rozhodnutí ke stavbě bylo zrušeno.

Ohře MVE Vojkovice

Jen několik kilometrů od malé vodní elektrárny Dubina má vzniknout zcela nová malá vodní elektrárna v lokalitě Velichov - Vojkovice, která bude vodu z Ohře odvádět v délce přes 300 m. Na řece má vzniknout dle původních plánů stabilizační práh, který ale bude mít vzdutí přes 300 m až k ústí Bystřice. Bude se tak jednat o klasický vzdouvací objekt.

Stavba se výrazně nelíbí místním obyvatelům, kdy v rámci technologie mají být použity hlučné Archimedovy šrouby, industrializuje se jim krajina za domem a vzdutí může zásadně změnit záplavové území. AVTS se k celé stavbě vyjadřovala pro investora, kdy jsme mimo jiné kriticky poukazovali na velkou fragmentaci řeky v tomto úseku, která se stavbou ještě zhorší. V současné době je vedeno územní řízení, které je ale poměrně nestandardní.

Otava MVE Malé Hydčice

V lokalitě Malé a Velké Hydčice má být obnoven jez a zasypaný náhon k bývalému mlýnu, aby se zde postavila nová malá vodní elektrárna. Voda by tak měla být odvedena v délce přes 1 km. Tím, že se obnoví náhon, dojde ke komplikacím ohledně spojovací cesty mezi Malými a Velkými Hydčicemi, kde by obyvatelé měli problémy se dostat z obce. Ti se bojí, aby obec neprodala veřejnou cestu nutnou pro stavbu náhonu pražským investorům a tím nebyli zcela neodříznuti od světa.

V současné době se vede řízení dle §56 z výjimky pro zvláště chráněné živočichy, které je přerušeno kvůli zajištění potřebných dokladů. Na základě biologického průzkumu v místech, kde by měla být voda odvedena z řeky náhonem, byl nalezen výskyt velkého množství chráněných živočichů včetně raka. Investor se brání tím, že má v plánu odvést pouze velmi malé množství vody ve výši 0,9 m3/s, což už budí podezření. Toto množství nikdy nebude stačit na ziskovost a je pravděpodobné, že se teď povolí jen malé množství, aby za pár let došlo k navýšení. To už se ale bude povolovat daleko snadněji.

Otava MVE Nové Městečko

V plánu je postavit na horní Otavě novou malou vodní elektrárnu u Městečka s novým jezem na toku, který bude vodu z řeky odvádět dlouhým a zatrubněným náhonem. Záměr ale zasahuje do evropsky významných lokalit, proto byla nařízena EIA.

Dle vypočtených průtokových poměrů jednoznačně vyplývá, že stavba za poslední 4 roky by byla téměř polovinu svého času nefunkční a ve zbytku by vyráběla jen v omezeném režimu. Jez by tak působil po většinu roku jen jako zbytečná příčná překážka. Je zarážející, že to investorovi nevadí a s omezeným výkonem počítá. Vzhledem k různých dotačním titulům je to ale pochopitelné, aneb Co stojí daňové poplatníky MVE.

Jenže místní se obávají, že se jim stavbou znehodnotí pozemky, jelikož nebudou moci zakopanou plastovou trubu o průměru 2,6 m přejíždět. Poukazují i na znehodnocené nemovitosti výše na toku, kde stejný investor již jednu MVE má, a vibrace a hluk se projevují v okolních domech. Jsou z toho velmi nešťastní a AVTS několikrát kontaktovali s prosbami o zastání a pomoc.

Úpa MVE Úpice

Na poškozeném jezu v centru Úpice má vzniknout nový vakový jez s příjezovou malou vodní elektrárnou. Investor se AVTS snaží vyjít vstříc stavbou skluzu a místem na přenášení. Problém ale je, že se jez má navýšit od současného stavu o cca 60 cm a tím prodloužit vzdutí. Dále tlumení vody z přepadu se bude realizovat pomocí vývaru a s tím souvisí to, že by mohl být za zvýšených průtoků nebezpečný.

Úpa.

Další řízení, do kterých AVTS aktivně vstupuje, je např. oprava Reichova jezu na Rožnovské Bečvě ve Valašském Meziříčí. AVTS bude požadovat, aby se jez neopravoval a byl renaturován. Z dalších činností se aktivně zabýváme možnostmi na vytvoření jednotné rybo-vodácké propusti, nějakého závazného dokumentu, který by standardizoval parametry pro vodácké propustě a možného využití nebezpečného jezu Svaté Pole. K tomu je stále v řešení MVE Benešův mlýn, MVE Žampach a další projekty.

 

Lze darovat v roce 2021 až 30 % základu daně

Z výše uvedených informací vyplývá, že často čelíme zkreslování skutečného záměru stavby. Musíme podrobně studovat dokumentaci a hledat nesrovnalosti, což vyžaduje značné úsilí, čas a znalosti. Zároveň stojíme před finančně silnými investory se všemi důsledky z toho plynoucími. Pokud chcete podpořit naše snahy, staňte se členy AVTS nebo využijte možnosti darovat finance na náš provoz.

INFO: Asociace vodní turistiky a sportu

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Praha AKTUÁLNĚ 2021

Praha AKTUÁLNĚ 2021

GEODETI A ZEMĚMĚŘIČI Malé zprávy z velkého města přinášíme pro turisty a návštěvníky.... celý článek

Vertical Pro Premiere Comes to a Successful Conclusion

Outlet Arena Moravia oslaví třetí narozeniny

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Cestovní pojištění od Porovnej24.czNejčtenější články

Paseo se přejmenovalo na Leisure websites a zkrachovalo

Paseo se přejmenovalo na Leisure websites a zkrachovalo

Internetový podnikatel Josef Jarmara poslal svoji firmu Leisure websites do insolvece. Občanům této země nechal svůj dluh přes jeden a půl milionu korun.
Petzl vyrobil nebezpečný ferátový set! Ihned se ho zbavte!

Petzl vyrobil nebezpečný ferátový set! Ihned se ho zbavte!

Ferátový set Petzl Scorpio Eashook Lanyard stahuje francouzský výrobce z trhu, z obchodů i od zákazníků. Výrobní vada může způsobit smrt ferátisty.
Vertical Pro Premiere Comes to a Successful Conclusion

Vertical Pro Premiere Comes to a Successful Conclusion

Motorised rope winches, dual-texture climbing holds and triple-lock carabiners: the first edition of Vertical Pro provided a meeting point for gaining and exchanging information and networking for everyone who spends time
Outlet Arena Moravia oslaví třetí narozeniny

Outlet Arena Moravia oslaví třetí narozeniny

Letos oslaví ve dnech 19. až 21. listopadu Outlet Arena Moravia (OAM) již třetí rok svého působení v Moravskoslezském kraji. Pro veřejnost je připravena narozeninová oslava a výrazné dodatečné slevy a výprodeje včetně
Na jakých řekách se plánují vodní elektrárny?

Na jakých řekách se plánují vodní elektrárny?

V současné době je v plánu 5 nových malých vodních elektráren na řekách, které se intenzivně využívají k vodní turistice. Asociave vodní turistiky a sportu  je ve všech řízení účastníkem a snaží se v této věci prosazovat

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Czech Travel Market - veletrh Praha, Letňany 30.11.-1.12. 30.11.
Mikulášska jazda Bratislava, hlavná stanica Nostalgický vlak 4.12.
ILTM - veletrh luxusního cestování Francie, Cannes 6.-9.12. 6.12.
Mezinárodní festival outdoorových filmů Malá Úpa, Celnice 10.-11.12. 10.12.
Slovakiatour - veletrh Bratislava, Incheba 9.-12.2. 9.2.
Boat Show - veletrh Bratislava, Incheba 10.-13.3. Cyklistika, lodě, rybářství 10.3.
Bike Show - veletrh Dánsko, Kodaň 12.-13.3. 12.3.
Holiday World - veletrh Praha, Letňany 18.-20.3. 18.3.
For Bikes and Sport - veletrh Praha, Letňany 25.-27.3. 25.3.
COTTM - veletrh Čína, Peking 29.-31.3. Cestovní ruch 29.3.

Diskuse

nesmysl Mahulena, 30.11.2021 17:32, 1 příspěvek
Fňuky fňuk ... Pišišvor, 30.11.2021 9:10, 11 příspěvků
Fňuky fňuk ... Venda, 30.11.2021 8:39, 11 příspěvků
Fňuky fňuk ... Horydoly - Andrea Černá, 30.11.2021 1:08, 11 příspěvků
Fňuky fňuk ... Lukas B., 29.11.2021 20:19, 11 příspěvků
Fňuky fňuk ... Pišišvor, 29.11.2021 8:09, 11 příspěvků
Fňuky fňuk ... Pišišvor, 28.11.2021 21:01, 11 příspěvků
Fňuky fňuk ... Kuba Turek, 28.11.2021 12:16, 11 příspěvků
Fňuky fňuk ... Pišišvor, 28.11.2021 10:36, 11 příspěvků
Fňuky fňuk ... Barča, 28.11.2021 10:19, 11 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Na virtuálních charitativ... Horydoly , 30.11.2021 14:20
Tádžikistán na dostřel Ta... Horydoly , 24.11.2021 13:47
Czech Travel Market Horydoly , 21.11.2021 22:51
Re: Koronavirus Horydoly Open, 21.11.2021 1:46
Coronavirus alert level a... Horydoly , 17.11.2021 11:16
Lidem postiženým tornádem... Horydoly , 10.11.2021 15:56
Lezečky Scarpa Horydoly , 10.11.2021 13:20
Silvester v Bardejovských... Horydoly Open, 2.11.2021 10:23