Na vlnách Ohře

Na vlnách Ohře
SDÍLEJ:

Největší a nejkrásnější řeka západních Čech se stala vodáckou dálnicí. Za pěkných dní po ní plují desítky lodí, které se řídí dopravními značkami. Šest desítek tabulí na březích je informuje nejen o charakteru řeky a historických zajímavostech, ale také varuje před nebezpečnými jezy.

Jak na to

Půjčovny lodí na Ohři

Tršnice Dronte
Tršnice Petr Putzer
Sokolov Pirrat
Chomutov Kalous
Kadaň Leština

Ohře je po Vltavě nejlépe tekoucí řekou v Čechách.

Dovolená v kánoi

Na proudící vodě lze strávit celou dovolenou. Řada tábořišť je na dobré úrovni a další se budují.

Víkendové splutí se jezdí z Lokte do Vojkovic. Týdenní výpravy zpravidla začínají v Tršnici. Lze přidat sedm kilometrů z Chebu, ale tři nesjízdné jezy vodáky odrazují. Plavbu je možno ukončit v Klášterci.

Náruživí vodáci protahují plavbu do Kadaně. Opravdoví nadšenci jedou přes Nechranickou přehradu až do Loun nebo Žatce na soutok s Labem. Do budoucna se rýsuje možnost začít plavbu po Ohři již na německé straně, kde se projíždí chráněným územím.

Romantické meandry na začátku

Od tábořiště v Tršnici se řeka klikatí rovinou a romantické meandry střídají tišiny. Tento úsek zvládne i začátečník. Nedaleko Nebanic se otevře výhled na zámek Mostov, kde se právě buduje nový vodácký kemp. Na zámku je muzeum porcelánu a příjemná restaurace.

V Kynšperku nad Ohří čeká první jez, který je nesjízdný a zpravidla se přenáší vpravo. Město chystá pro vodáky plavební kanál mimo jez, ale letos to určitě nebude. Tábořiště najdeme na pravém i levém břehu.

Kdo vydrží pádlovat ještě půl druhé hodiny, dojede na známé tábořiště Hogan v Šabině. V jeho blízkosti je rozbořený jez, na kterém se dají pocvičit nájezdy do proudu. Před Šabinou je třeba dát pozor na dvě ostré zatáčky, kde proud přimáčknul již nejednu nezkušenou posádku na padlé kmeny.

Od Šabiny řeka zvolní a teče kolem elektrárny v Citicích k jezu Hlavno – Černý Mlýn. Jez patří za větší vody mezi smrťáky. Jednoduše jej lze přenést vlevo, tak to udělejte také. Trochu námahy umožní vyhnout se neštěstí.

Nejkrásnější údolí v Lokti

Ohře plná vodních rostlin mírně plyne směrem k Sokolovu. Zde by mělo do budoucna vyrůst vodácké tábořiště, zatím však je třeba natáhnout plavbu až do Královského Poříčí, kde jsou hned dvě možnosti stanování a u rozbořeného jezu a u Barona.

Pokračujeme dál do hlubokého údolí Ohře, stranou silnic, kolem Starého Sedla do Lokte. První rozbořený jez se ohlásí jen mírným zhoupnutím a vynoří se před námi hrad Loket v celé své kráse. Pokud budeme mít štěstí, v amfiteátru na pravém břehu zastihneme koncert nebo divadlo.

Na dalším jezu je umístěn vpravo rybí přechod, který je zakázáno sjíždět. Jeho prohnutí do levotočivé zatáčky sice umožňuje sjet přechod jako klasický retardér, ale již se tu několik lodí zaseklo.

Následuje další jez v Lokti, který je možno za příznivého stavu sjet vpravo. Za Loktem je vpravo nové tábořiště v kopci a na levém břehu velké tábořiště při cyklostezce.

Úsek řeky z Lokte do Karlových Varů je považován za nejhezčí na Ohři. Přibývají drobné peřeje, okolo řeky je čistá příroda. Na Svatošských skalách je možnost občerstvení a odpočinku na pravém břehu. Několika širokými meandry vjíždíme do Karlových Varů přes dvoje peřeje.

Nenápadný zabiják si bere oběti

Před tuhnickým jezem musíme přepádlovat klasický volej. Jez přeneseme vlevo nebo sjedeme rybím přechodem. 

Další překážkou je až jez u solivárny, který má uzavřenou šlajsnu, ale dá se sjet vlevo v místě, kde má probořenou korunu. Případné přenášení lodí je možné po obou březích. Nad jezem vlevo je loděnice s možností přespání, na pravém břehu druhá nově postavená loděnice nabízí občerstvení.

Proslulá peřej Hubertus

Následující průjezd Karlovými Vary je bez problémů. Za soutokem s Teplou je další rozbořený jez, který poznáme už jen podle větších vln. Následují dva neškodné stupně, jedna peřej a po pěti kilometrech nás vítá Hubertus.

Na levém břehu je lesní tábořiště, kam se nesmí vjíždět autem. Vpravo je v provozu stylová hospoda a podél ní vede hlavní silnice. Mezi tábořištěm a hospodou je velmi pěkná cvičná peřej, kde s radostí zajuchá každý vodák.

Za Hubertusem se střídají klidné úseky s peřejemi. Za zmínku stojí pramen v Kyselce na pravém břehu a následná dlouhá peřej. V Dubině je možno stanovat v tábořišti u Dvořáků, kde funguje dobrá vodácká hospoda.

Na tomto úseku narazíme na rozbořené jezy, které je vždy nutno prohlédnout, ale většinou jsou sjízdné. Nebezpečný je jen jez v Radošově, který přeneseme po levém břehu přes tábořiště.

Ohře pořád teče

Po splutí několika peřejí se dostaneme do Vojkovic, na levém břehu stojí jedno z nejlépe vybavených tábořišť na Ohři a fotbalové hřiště s hospodou. O dva kilometry dále na pravém břehu je romantický Jakubův mlýn s pěknou hospodou. Na malém tábořišťátku je zakázáno rozdělávat oheň. Zdejší rozbořený jez je většinou sjízdný.

Z Jakubova do Stráže a do Boči řeka stále pěkně teče, překonáme jeden sjízdný jez a už nás čeká pernštejnská peřej a nepříjemný jez, který se obtížně přenáší. Pokud teče v řece málo vody, je nutné loď přetáhnout přes dlouhou mělčinu. Odtud je už jenom kousek do Klášterce nad Ohří, kde za silničním mostem na pravém břehu u jezu je velmi dobře vybavené velké tábořiště Penzion u jezu. Tady se většinou končí.

Dolní Ohře

Je však možné pokračovat stále dál po řece až k ústí do Labe. Sjízdných je celkem 240 kilometrů toku. 

Autor je majitelem vodácké půjčovny Dronte.


Zobrazit místo World of rivers. Světové, české a slovenské řeky. na větší mapě

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

ohře

Řeka se dá splout také v Německu. Je to speciální zážitek, ale chce to počkat na déšť

Reaguj
objížďka kynšperského jezu
V loni při 60 cm v KV šlo jez objet vlevo takovou cca 300m strouhou vedoucí přes kemp. Chtělo to jen trochu šikovnosti :-)))
Reaguj
Celkem 3 příspěvky v diskuzi


Shořalý mlýn a obrovský jez na Jizeře v Turnově

Shořalý mlýn a obrovský jez na Jizeře v Turnově

Vodáci, víte, kdo vám krade vodu v Turnově? Ochránci přírody, víte, kdo z přírodní Jizery dělá smrdutý rybník? Rybáři, víte, kdo pod jezem způsobuje mělčiny? Jsou to občané Turnova, kteří si zvolili... celý článek

Cyklonovinky 2026

Jezero kmotrů Tegernsee

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.



Nejčtenější články

Jak vybrat nejlepší autobus z Prahy do Kyjeva: porovnání cen, času a pohodlí

Jak vybrat nejlepší autobus z Prahy do Kyjeva: porovnání cen, času a pohodlí

Desítky spojů dnes spojují české hlavní město s ukrajinským a každý den přepravují stovky Ukrajinců. Při plánování autobusové cesty na takovou vzdálenost je pro cestujícího důležité zohlednit celou řadu faktorů, včetně ceny
Amtmann neboli Hadovka je osamělý skalní kyj na Dlouhém hřebeni nad Litoměřicemi

Amtmann neboli Hadovka je osamělý skalní kyj na Dlouhém hřebeni nad Litoměřicemi

CLIMBING GUIDE Tefritový a tufový masiv Dlouhý hřeben je horolezcům známý na jihu, kde se lezou masivy zvané Kreutzberk. Na severu stojí dvě podivné věžky Amtmann (úředník) neboli Hadovka a Jehla na
Velikonoční Jizera z Malé Skály skrze Turnov do Svijan

Velikonoční Jizera z Malé Skály skrze Turnov do Svijan

Sotva jsme ukončili vodáckou sezonu před Vánoci na Lužické Nise, už ji zase otevíráme o Velikonocích na Jizeře. V neděli vstal Ježíš z hrobu a my se spustili do studené řeky v Malé Skále.
Legie a skutečnost ve Vietnamu: Honneur et Fidélité

Legie a skutečnost ve Vietnamu: Honneur et Fidélité

Nevím, jak se opravdu jmenoval, ale něco jako Karel Král - snad to bylo jeho pravé jméno. Někteří z francouzských legionářů československého původu dodnes nemají jména a byli zavřeni pod smyšlenými jmény v různých
Glamping: luxus v přírodě

Glamping: luxus v přírodě

Stanovali jste v přírodě a po pár dnech zatoužili po sprše a pohodlné posteli? Pak je glamping přesně pro vás! Pojem glamping vznikl spojením slov glamour a camping. Představuje nový trend v cestování, který spojuje

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Slavnosti svobody Plzeň 1.-6.5. 1.5.
Kaktusy a sukulenty - výstava Praha, Botanická zahrada Univerzity Karlovy 1.-24.5. 1.5.
Ohře - odemykání Kynšperk 2.5.
Orlice - Litický oblouk Bohousová 2.5.
Pilica - vodácký ultramaraton Polsko, Pilica 2.5.
Trentino Film Festival Itálie, Trento 24.4.-3.5. Horské filmy 3.5.
Pohár Plzeňského kraje XCO Domažlice 3.5.
ATM - veletrh Spojené arabské emiráty, Dubai 4.-7.5. 4.5.
Neisse Adventure Race Německo, Rothenburg Survival 4.5.
Melloblocco - bouldering Itálie, Val di Mello 6.-9.5. 6.5.

Diskuse

generic sildenafil Donaldhef, 3.5.2026 10:07, 301 příspěvků
accidentally took too muc... Kennethpek, 3.5.2026 9:55, 301 příspěvků
Cialis 20mg price in USA Henryrinia, 3.5.2026 9:53, 68 příspěvků
Buy Tadalafil 5mg Henryrinia, 3.5.2026 9:14, 301 příspěvků
0.25 semaglutide Kennethfab, 3.5.2026 7:46, 37 příspěvků
top online pharmacy Jamessap, 3.5.2026 7:33, 68 příspěvků
IsmaelEvirm OLanebal, 3.5.2026 5:43, 301 příspěvků
pharmacy websites Jamessap, 3.5.2026 5:24, 37 příspěvků
Earnesthaide Stephenjense, 3.5.2026 5:21, 301 příspěvků
20 units of semaglutide i... Kennethpek, 3.5.2026 5:15, 37 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

SkialpujFEST kiheto6821 kiheto6821, 24.4.2026 13:48
Re: Skialpy kiheto6821 kiheto6821, 24.4.2026 13:47
Brýle na jaře Alex Brido, 24.4.2026 8:42
Jarní lyžování v Korutane... Horydoly , 23.4.2026 11:03
Re: v Česku Maria Fixir, 22.4.2026 22:18
skiareály v Česku Alex Brido, 22.4.2026 22:17
Re: CzechTourism Horydoly , 20.4.2026 13:42
Intimní wellness a neinva... Horydoly , 16.4.2026 22:41